Sari la conținut

Romania-tailanda


Postări Recomandate

Pe 1 august o sa plecam intr-o excursie Romania-Tailanda trecind prin Bulgaria, Turcia, Iran, Pakistan, India si Nepal.

 

Acum sintem in faza finala de alergatura cu acte, vize, bagaj etc. Inca nu avem chiar tot ce ne trebuie dar sper ca o sa reusim pina pe 1 august.

 

Mai multe informatii gasiti pe site-ul expeditiei

 

Traseul e aici

 

 

Ciprian

Editat de cip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WOW !!!

 

Asta da aventura... :lol:

Va urez muuult succes !!!

Sper sa ne tineti la curent atat cat va fi posibil.

S-auzim numai de bine!

Asfalt uscat!

Bafta in exces! :wave:

 

Multumim, planul e sa tinem site-ul cit mai la zi. O sa avem un notebook cu noi, cit de usor va fi sa avem acces la net ramine de vazut.

 

Apropos, are cineva vreo pila la ACR ? :-)

 

---

Cip

http://www.zumzumzum.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 1 august o sa plecam intr-o excursie Romania-Tailanda trecind prin Bulgaria, Turcia, Iran, Pakistan, India si Nepal.

 

Acum sintem in faza finala de alergatura cu acte, vize, bagaj etc. Inca nu avem chiar tot ce ne trebuie dar sper ca o sa reusim pina pe 1 august.

 

Mai multe informatii gasiti pe site-ul expeditiei

 

Traseul e aici

Ciprian

 

 

 

cu ce buget plecati la drum ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ce buget plecati la drum ?

 

o sa incerc sa pun pe site o lista completa de cheltuieli (moto, piese de schimb, vize etc)

 

incercam sa ne ramina undeva in jur de 15-17000Eur pt cheltuieli de drum

 

pe masura ce inaintam o sa punem si o lista informativa de costuri pe site

 

 

--

Cip

http://www.zumzumzum.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Cum va fi rezolvata etapa Nepal-Thailanda, se incarca motocicleta in avion sau pur si simplu va fi cumparata alta motocicleta din Thailanda ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum va fi rezolvata etapa Nepal-Thailanda, se incarca motocicleta in avion sau pur si simplu va fi cumparata alta motocicleta din Thailanda ?

 

Cred ca este o problema de matematica elementara:

- raportul de compresie pentru Africa Twin este 9. Asta in volum. Liniar inseamna 2,08.

 

- rezultatul:

 

atwin-mic.jpg

 

- ar putea merge foarte bine si la bagaje de mana :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca este o problema de matematica elementara:

- raportul de compresie pentru Africa Twin este 9. Asta in volum. Liniar inseamna 2,08.

bla bla bla...

- ar putea merge foarte bine si la bagaje de mana :burnout:

 

Mersi ca te-ai obosit da cred ca o sa astept raspunsul lui Ciprian. Numai bine.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:burnout:

Cred ca omul a vrut doar sa faca un spirit de gluma, pe care nu sunt sigur ca tu ai reusit sa-l prinzi. Eu as spune ca daca tu taceai, filozof ramaneai :hurt:

 

ps- reveniti la topic si nu mai faceti comentarii inutile........ca asta al meu :P

 

Io recunosc ca m-a deranjat un pic spiritu de gluma. Chestia e ca dupa ce am vazut cum se circula in India mai ales in zonele montane, pot sa zic ca "simpla" traversare din India in Nepal va fi o mare realizare, altitudini de 3000 de metri sunt ceva obsnuit pe traseul ala. Asa ca as lasa gluma la indemana calatorului :). Nu va fi deloc usor. Le doresc nervi de fier si mult succes. Totusi daca ar exista un mod de transbordare a motorului pe distante mai lungi si fara bataie prea mare de cap as fi curios sa-l aflu, ca sa ne intoarcem on topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io recunosc ca m-a deranjat un pic spiritu de gluma. Chestia e ca dupa ce am vazut cum se circula in India mai ales in zonele montane, pot sa zic ca "simpla" traversare din India in Nepal va fi o mare realizare, altitudini de 3000 de metri sunt ceva obsnuit pe traseul ala. Asa ca as lasa gluma la indemana calatorului :). Nu va fi deloc usor. Le doresc nervi de fier si mult succes. Totusi daca ar exista un mod de transbordare a motorului pe distante mai lungi si fara bataie prea mare de cap as fi curios sa-l aflu, ca sa ne intoarcem on topic.

 

 

In astfel de cazuri, motocicleta e o aventura si o provocare.........cred ca oamenii asta cauta......cred ca, pe langa dorinta de a vedea lumea, pentru aventura au inceput aceasta calatorie. Daca vroiau sa fie relax si safe, probabil c-ar fi calatorit cu trenul sau alte mijloace sigure de transport.

E corecta si intrebarea ta. Probabil ca vei primi un raspuns chiar de la ei.

Bafta :burnout: .......si ne vedem pe teren :hurt:

 

 

ps- raspunsul meu anterior era pentru altcineva.......mi s-a parut putin cam deplasata remarca lui total inutila si rautacioasa

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum va fi rezolvata etapa Nepal-Thailanda, se incarca motocicleta in avion sau pur si simplu va fi cumparata alta motocicleta din Thailanda ?

 

salut,

 

iti raspund pe scurt pt ca am net doar limitat

 

din nepal in thialanda nu se poate trece overland pt ca burma nu accepta vehicule straine pe teritoriul ei iar prin china e foarte scump.

 

planul e sa o punem pe avion, cu putin noroc costul transportului moto katmandu-bangkok e cam cit un bilet.

 

cu vindutul nu e asa de simplu din cauza CdP-ului...

 

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Avem o mare problema cu viza de India, eu am obtinut-o dar Ioana nu. Acum suntem in Ankara incercam sa obtinem de aici.

Daca e cineva de pe site care are legatura cu ministerul de externe alromaniei sau cu ambasada Indiei din Bucuresti si este dispus sa ne ajute (contra cost eventual) il rog foarte mult sa imi dea un semn.

 

multumesc,

Ciprian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Avem o mare problema cu viza de India, eu am obtinut-o dar Ioana nu. Acum suntem in Ankara incercam sa obtinem de aici.

Daca e cineva de pe site care are legatura cu ministerul de externe alromaniei sau cu ambasada Indiei din Bucuresti si este dispus sa ne ajute (contra cost eventual) il rog foarte mult sa imi dea un semn.

 

multumesc,

Ciprian

 

Pana ajunge Cip sa mai intre pe forum, anunt eu pe cei care urmaresc subiectul: Ioana a primit azi viza pentru India. Le tin pumnii sa aiba drum bun fara peripetii deosebite si, cum vad ca se zice pe-aici, "asfalt uscat"! :cheers:

 

 

--- Mesaj completat în 23 Aug 2007 19:24 -------------
Sambata vor trece din Turcia in Iran. Traseul urmat este pe aceasta harta Google.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...