Sari la conținut

doua in aceasi seara in iasi!


orestte
 Share

Postări Recomandate

....sa incep cu primul....intr-o intersectie motociclistul observa un cielo care iesa mai mult cu botul in intersectie(motociclistul avea proritate) claxoneaza...cu gandul ca isi va da seama ca vine...dar stupoare femeia de la volan accelereaza..motociclistul intra pe contrasens dar degeaba impactul are loc...motociclistul sare peste capota(purta echipament)...nu pateste nimic dar mz-ul sau (mz etz 250) este farmat tot(fata,jug amortizoare, cadru)...nesimtirea mare a fost ca sotul soferitei nici nu a realizat ce a facut si zice:"lasa ca am asigurare la masina"...dar la viata baiatului avea???...concluzia nu a constientizat ce facuse femeisa, ca putea sa-l omoare pe baiat nevinovat

...dupa accident ma intorc la locul de intalnire a motociclstilor din iasi si vorbeam cu baetii despre accident si ce vina avem noi si ce trebuie facut sa evitam pe cat posibil accidentele....cand la un momentdat vine un baiat din gasca si ne spune ca alt prieten de-al nostru a fost izbit si ca e la urgente cu piciorul rupt...ne suim pe motoare si plecam spre accident...la accident baeti din clubul de masini din iasi(automotorclub) prezenti si multumesc pe aceasta cale ca au ajutat la acordarea primului ajutor...aflu si cum s-a produs accidentul..o skoda fabia a trecut brusc de pe banda1 pe banda 3 fara a semnaliza si fara a se asigura unde era motociclistul..prinzandu-i piciorul intre motor si masina mergand asa 5-10m....motociclistul nu a cazut sinici pasagera dar avea dureri ff mari la picior si a fost transportat la spital acolo i-au fost facute radiografi si afland ca are numai o contuzie si ca trebuie sa steie acasa o saptamana...soferul si-a recunoscut vina si si-a dat seama ce putea face ..cred ca a ramas putin marcat...a motorul era o honda cbr 600

concluzia e ca la orice viteza EI NU TE VAD.....cu siguranta si noi cei din iasi vom face o campanie in primavara privind soferii neglijenti in trafic

sa auzim numai de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"lasa ca am asigurare la masina"...dar la viata baiatului avea

 

:yikes:

 

 

concluzia e ca la orice viteza EI NU TE VAD.....cu siguranta si noi cei din iasi vom face o campanie in primavara privind soferii neglijenti in trafic

sa auzim numai de bine

 

Cat despre viteza ... :D stiu ca multzi conservari sunt idiotzi si nu te vad dar urmarile sunt mult mai grave la viteza mare ... gandeste cum ar fi fost datele problemei daca etz-ul era condus cu 30-50 km/h mai mult (ipotetic pentru etz).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve natiune ! Sunt biker-ul cu Honda cbr 600 de acum 8 zile!Intr-adevar ma deplasam pe banda 3 pe Bd. Indepentei din Iasi, dinspre fundatie spre P-ta Unirii,cu o viteza de aproximativ 50-60 max.De pe banda 1 a facut stanga brusc pe 2 si apoi 3 un autoturism Skoda Fabia.Franand si incercand in acelasi timp sa evit impactul am virat stanga peste linia continua ; cand eram cam in stanga lui spate(in oglinda)....SURPRISE !!!...a virat stanga in loc(a intors).Impactul a fost iminent.Am facut nitzel "scandenberg" cu el,eu cu motorul, el cu portierele din stanga;m-am izbit prima data violent,a tras usor dreapta de volan,a urmat si a doua lovitura cand ,practic ne-am deplasat "sarutandu-ne" reciproc catre contrasens.Am reusit sa ma opresc in bordura de vis-a-vis cu roata....fara sa cad....cand am constatat ca piciorul meu drept exploda cu fiecare secunda care trecea.Am oprit motorul si m-am prabusit jos pe bordura.Precizez ca eram full echipat,dar nu a fost suficient pt picioarul meu drept.Este vorba de o contuzie ff puternica.am 8 zile si inca tre sa mai stau in casa la orizontala si cred ca mai dureaza vreo 2 saptamani sigur.Asta este:conserva "nu m-a vazut",dar a auzit cica claxoanele mele disperate insotite de flash-urile de rigoare!Spre deosebire de prietenul meu cu MZ-ul ,conducatorul Skodei a realizat ce a facut si si-a cerut mii de scuze.Chiar si astazi dupa 8 zile de la accident a venit pe la mine sa vada ce mai face :piciorusul".Skoda lui,in urma impactului a ramas cu una din portiere atat de deformata incat ii ploua inauntru :D).El are Casco.Totusi am primit o despagubire "financiara" din partea lui,dar nici un ban de pe asta lume nu-ti acopera suferinta provocata,fie ea fizica sau psihica,pt ca te simti total privat de libertatea de a fi...motociclist!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...bine ca sunteti in viatza....!....

 

in cazul asta voi nu ati fost de vina...dar hai sa fim seriosi....mai sunt si motociclisti care fac greseli...eu, de ex, am avut accident..si a fost numai vina mea...dar cred ca sunt singurul de pe acest site care recunoaste!....

 

tot dam vina pe " conservari"....ce cacao? poate ca si eu sunt " conservar"...

 

....si poate ca multi dintre voi ..aveti masini...nu faceti niciodata greseli? sau accidente?

 

....cati dintre noi nu am fost incepatori? asa cum suntem noi pe moto si nu avem experienta...sunt si cei pe masini...poate ca nu au experienta si fac greseli....!

 

...si in plus....ca drak invatam la scoala moto...? mai nimik!..sincer!.....nu aveti idee cum sunt examenele in afara...sunt f dure...nu ce invatam noi pe minsk...acolo ai probe la 80km/h....trebuie sa opresti de la viteza mare intr-un anumit perimetri..etc...etc.......

...si hai sa fim si mai sinceri.....stiu mai multi motociclisti care circula cu alcol in vene!.....si mai stiu unii care merg fara permise...

 

alta faza....ieri pe la Romana ..in buricul bucurestiului...intra unu cu o Hayabuza pe contra sens si depaseste o coloana de masini...

 

...si eu am facut acelasi lucru...acum 2 saptamani si am luat o amenda de 2 milioane....in 24 h am platit 1 milion....

 

suntem motociclisti adevarati...dar mai facem si greseli...nu credeti? ...hai sa urmarim niste speedere sa vedem cum merg prin oras!

Editat de demoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

demoto ! Tre sa recunosc ca observatiile tale sunt pertinente . Eu imi castig existenta tot pe conserve(maxi-taxi),dar am invatat in timp ca in momentul efectuarii unei manevre sa ma uit in oglinda, chiar in acea secunda fatala uneori.OK !

Haideti sa va mai spun una:acum 1 luna si jumatate ma deplasam pe la 2:30 noaptea linistit pe o strada din iasi(din Tudor spre Bucsinescu) cu o domnishorica ca pasager(frumusica foc!!!);semaforul din fata mea s-a transformat din galben in rosu;am franat usurel de pe la vreo 40 km/h;cand aproape sa pun un picior de sprijin jos pe asfalt....SURPRISE !!! BUFF din spate un Tico a intrat in mine de am ajuns haotic pana in mijlocul intersectiei.Pasagera facea "rodeo" undeva prin dreapta mea jos;am reusit sa o trag inapoi in sa si sa franez ,nu stiu cum,fara sa cad pe jos.Ma dau jos si observ ca spatele motocicletei varza:suport,carene spate,nr...;se da jos si autorul faptei....SURPRISE era baut!!!Dupa vreo ora de negocieri cu el(cica sa-mi lase cartea de id. si sa ma sune maine de la SV) am ajuns la concluzia ca tre sa chem politia.Rezultatul:1,75 la mie alcool in sange=>anularea permisului si amenda penala !!!

Am observat un lucru:cand o caut cu lumanarea prin oras(se mai intampla...recunosc), nu reusesc sa patesc nimik,dar in momentul cand incerc si yo sa merg mai linistit atunci se trezeste cate o conserva sa-mi tulbure linistea:)).

Sa ne auzim sanatosi si sa ne facem cu farul intr-o circulatie mai ordonata !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...urat lucru ! bine ca nu ai patit nimik grav...sincer..imi place sa merg noaptea cu moto prin oras...dar acum inteleg ca am mari sanse sa dau de betzivani!......

 

............accidente stupide s-au intamplat...se intampla si se vor intampla!.....

 

...trebuie sa fim atenti.!

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@KRE faza de cacao, nu i-ai dat vreo doua scatoalce?! :D Cred ca e foarte greu sa te abtii in momentul ala, mai ales cand il vezi tzapan de beat. Eu i-as fi dat, ca oricum pana se trezea uita saracu de unde are vanataile :yikes: .

 

Hai noroc si mare atentie la betivi

Editat de Fester
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daniel itzi dau totala drepatate incele ce ai spus anterior; si eu folosesc masina mai mult decat motorul (am masina de la firma) dar atunci cand lovesti o masina de la 30 kph consecintzele se discuta la sectia de accidente usoare, pecand atunci cand e vorba de un motor e posibil sa discuti la morga...

Si fie vorba intre noi Axa a avut 2 accidente in 2 saptamani din vina unor soferi neatenti.

intr-adevar motociclistii merg repede, sunt de acord dar asta nu inseamna ca daca noi mergem repede cu motoarele nu ne asiguram sau nu dam prioritate; si fie vorba intre noi cam acestea doua sunt cauzele din care se produc cele mai multe accidente moto.

 

Multzam pentru ca m-ati citit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

........accidentele sunt accidente....fie din prostie, oboseala, greseala, neatentie..inconstienta..etc.....

 

eu cand m-am suit pe moto...mi-am asumat un risc!....e periculos pe 2 roti!....

 

 

...nu sunt de acord cu bataia!...cu toate ca de multe ori imi venea sa omor pe cei care nu acorda prioritate!.....

 

Bravo Axa...bine ca te-ai stapanit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...