Sari la conținut

Impozitul Pe 49 Cm³


N3cks
 Share

Postări Recomandate

Poi fratilor: RCA, Numere (in unele localitati se platesc de te ia naiba), impozit, mai avem colegi cu consum de 7-8% poi innebunim... . Cine a platit impozitul si cat de mare e taxa? Nici nu imi vine sa ma duc sa intreb. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mey baieti,exista topicul "Discutii intre noi" numai deshideti atatea topicuri aiurea :wave:

Sa discutat si problema numerelor numerelor galbene pe anumite topicuri.

 

Da , da de impozit nu :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca este bun topicul, ca si cel cu Asigurarea RCA, este de interes general. (cati nu fac topicuri separate ca sa puna aceeasi intrebare eterna: Ce scuter sa-mi iau la 1000E :wave: )

 

Eu cand am luat scuterul l-am inmatriculat la primarie, asa nu aveam nevoie de asigurare, impozit sau itp.

Acum am bagat asigurarea, cica si impozit din cate vad aici... atunci care va mai fi avantajul? :lol:

Stie cineva daca este o lege ca trebuie platit impozit la scutere?

 

Mersi anticipat :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca este bun topicul, ca si cel cu Asigurarea RCA, este de interes general. (cati nu fac topicuri separate ca sa puna aceeasi intrebare eterna: Ce scuter sa-mi iau la 1000E :wave: )

 

Eu cand am luat scuterul l-am inmatriculat la primarie, asa nu aveam nevoie de asigurare, impozit sau itp.

Acum am bagat asigurarea, cica si impozit din cate vad aici... atunci care va mai fi avantajul? :lol:

Stie cineva daca este o lege ca trebuie platit impozit la scutere?

 

Mersi anticipat :lol:

 

 

Este! Mi-au zis cei de la primarie cand am scos talonul. Orice are motor si te dai pe el trebe sa platesti impozit.

 

@AnDreas01 & sunnyboy: Parerea mea e ca topicul e ok. Raspunsul nu e numai pentru mine. Am cautat tot felul de chestii si mai intai m-am uitat la toate topicurile sa vad daca e unu cu intrebarea mea (Nu numai in cazul acesta). Daca acest lucru s-ar fi discutat acolo(llaq discutii intre noi), cine ar fi cautat la topicur (fara sa citeasca zecile de pagini de la fiecare) nu ar fi gasit si ar fi postat el sau ar fi bagat pe undeva.

In plus.. ajutam si pe altii. Iti dau un exemplu.. situl acesta m-a ajutat foarte mult cand eram in cautare de scuter. Nu stiam cu ce se mananca si asa... dar fara sa iau parte la discutii.. am cautat le fratele gogu (alias google) si m-a trimis aici. Ei faptul ca a fost bine structurat cu topicuri pe multe teme si nu a trebuit sa rasfoiesc peste tot prin topicuri sa gasesc reaspunsuri la intrebarile mele, ci gaseam direct topicul cu problema mea ( ca un cuprins de carte), m-a facut sa imi fac cont aici. Sunt unii, care desi au cont nu au timp sa stea mereu pe forum sa citeasca fiecare completare la topicuri. Insa la topicuri pe teme noi exista probabilitatea sa dea o mana de ajutor. Ce il intereseaza pe unu de numere care a trecut deja de faza asta... habar nuar fi avut ca acolo se discuta de impozit. La fel si in cazul in care ar fi fost o discutie la " ca sa nu facem offtopic", cu atat mai mult aici. Eu personal nu caut acolo raspunsuri la intrebarile mele.. caci ar trebui sa stau o saptamana sa le citesc pe toate... si nimeni nu stie ce s-a discutat nush cand acolo... e ok acel topic.. dar de palavrageala...

Bineinteles ca nu trebuie sa faci topic pentru orice...insa pun pariu ca multi habar nu au ca trebuie platit impozit pe scuter.

 

Va multumesc.

 

PS: Daca gresesc, haideti fratilor cu argumente. Sa ne batem in argumente si idei=lucru constructiv. Eventual putem muta discutia asta la rubrica de "sa nu facem offtopic" ca sa nu facem offtoopic.. ca deja am facut :agree:

 

:cheers: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand acest topic este aiurea,dc?,deoarece raspunsul la intreabarea ta este de doua cuvinte: DA se plateste impozit la 49cc,si normal ar fi trebuit sa fi platit deja impozitu daca ai numere galbene.

Nu se supara nimeni daca se pune de 2 ori acceasi intrebare pe un topic dedicat discutiilor.

Daca tie ti se pare util sa deschizi cateun topic pentru ceva nesemnificativ,bafta in continuare.

 

 

Sper ca tiam argumentat destul,parerea mea chiar daca nu conteaza. :wave:

Editat de sunnyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand acest topic este aiurea,dc?,deoarece raspunsul la intreabarea ta este de doua cuvinte: DA se plateste impozit la 49cc,si normal ar fi trebuit sa fi platit deja impozitu daca ai numere galbene.

Nu se supara nimeni daca se pune de 2 ori acceasi intrebare pe un topic dedicat discutiilor.

Daca tie ti se pare util sa deschizi cateun topic pentru ceva nesemnificativ,bafta in continuare.

Sper ca tiam argumentat destul,parerea mea chiar daca nu conteaza. :lol:

 

 

In primul rand: Orice parere conteaza sa stii! E ca si votul. Votul/Parerea tau nu conteaza atata timp cat nu il exprimi, adica atata timp cat nu mergi la urna. Ai doar dreptul de vot/la parere dar trebuie sa faci uz de el. O data facand uzul inseamna ca acesta conteaza. :lol:

Sunt de acord cu tine. Dar uite ca am aflat ceva nou, chiar acum de la tine: nu stiam ca trebuia sa imi fi platit deja impozitul de vreme ce am numere. Eu stiam ca poti sa il platesti oricand pana la sf anului. Scoate-ma aici un pic din ceata te rog.

Ei de nu puneam topicu asta.. nu aflam faza asta. :cheers:

Pe viitor am sa incerc sa nu fac topicuri inutile. :lol: :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pey cand teai dus la primarie cu cartea de identitate a scuterului,cu folie securizata pusa de rar pe ea,nu tea pus sa platesti o taxa de pana in 50 ron?

Si cand ai depus actele ptr certificatul de inregistrare/obtinerea numerelor galbene nu tia cerut o copie dupa accea taxa?

 

PS:mie primaria mia eliberat decat certificatul de inregistrare ptr numere mau trimis la Vista Invest care imi elibereaza numerele in 4 zile

Editat de sunnyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pey cand teai dus la primarie cu cartea de identitate a scuterului,cu folie securizata pusa de rar pe ea,nu tea pus sa platesti o taxa de pana in 50 ron?

Si cand ai depus actele ptr certificatul de inregistrare/obtinerea numerelor galbene nu tia cerut o copie dupa accea taxa?

 

PS:mie primaria mia eliberat decat certificatul de inregistrare ptr numere mau trimis la Vista Invest care imi elibereaza numerele in 4 zile

 

 

CArtea de identitate nici nu le-am aratat-o. Aici in cluj nu trebuie, nici macar xerox. Numai dupa actul de vanza-cumparare. E la mine acasa.. iar despre folia de pe ea.. cred ca te referi la un fel de folie mica undeva lipita cu ceva numers serie si asa pe ea. EU asa am primit-o direct cu floia aia la cumparare si nu am mai fost la rar. (nici nu siam ca trebuie) Iar pt certificatul de inregistrare nu am platit nimic la primarie. Decat ca m-au trimis ca si pe tine la o firma care mi le-a facut p eloc. si am paltiti 18 ron numerele si 10 lei rama ca sa nu gauresc numerele . Cam atat... :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pey daca primaria nu tia cerut impozit dece iti bati capu cu problema asta :rusinica:

Militia nu te intreaba daca tiai platit impozitele :cheers:

 

Eu am platit 47ron impozit si 18.34ron numerele la firma specializata.

Editat de sunnyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pey daca primaria nu tia cerut impozit dece iti bati capu cu problema asta :rusinica:

Militia nu te intreaba daca tiai platit impozitele :cheers:

 

Eu am platit 47ron impozit si 18.34ron numerele la firma specializata.

 

 

Ah... sunt de acord cu tine. Primaria nu mi-a cerut, dar mi-a zis ca trebuie, insa nu intra in competenta lor ci la finante sau asa ceva. Nu te ia nimeni la rost dar cand reiese vei plati scump.. si retroactiv. Eu asa cfred.. ca doar la primarie e inscris. Acum nu stiu ce baza de date au unii si altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...