Sari la conținut

Ce-i? Scooter Sau Motocicleta?


Dobrescu
 Share

Postări Recomandate

Nu vad cine isi cumpara asa ceva si de ce. Scuter cu motor de 650... Poate doar sa ma scald in bani si sa fi jurat pe nu stiu unde ca n-o sa-mi iau motocicleta in viata mea.

UItati ca pe acest forum se intalnesc numai pasionatii. Dar mai exista si o alta categorie de oameni care privesc vehicolele pe doua roti ca pe o necesitate. Intradevar sunt mult mai putini in raport cu pasionatii in momentul asta dar se vor inmulti si la un moment dat ii vor deapsi pe cei doar pasionati. Motive pentru care cineva si-ar lua un scuter de 500-600 si nu o motocicleta asa cum le vad eu acum:

 

1/ Consum mult mai mic;

2/ Comfort

3/ Libertate in miscare fata de masini in orase, si imbinarea utilului cu placutul in afara lor (nu uitati ca aceste scutere merg cu 160 la ora)

4/ Siguranta

5/ Varsta, comoditate

6/ Afara exista sute de oameni care fac naveta din orasele mici catre cele mari unde muncesc, cum e mai convenabil? sa faci naveta pe un scuter sau cu o masina?

7/ Peste cativa ani piata moto se va maturiza si la noi si atunci vor exista motociclisti care merg la munca pe scutere si-si vor scoate motoarele din garaj doar in weekend sau seara.

 

Concluziile de mai sus le-am tras in Italia, unde asa stau lucrurile. S-ar putea ca Romania sa nu calce pe urmele Italienilor, ca pe noi nu ne-a invatat nimeni nu stim sa pretuim lucrurile astea, dar se va apropia de stilul din Italia.

 

Eu sunt primul de aici care voi trece de partea celor care vad "doua roti" ca pe o necesitate cu toate ca va trebui sa trec peste tot felul de comentarii din partea pretenilor :( Bineinteles ca o sa-mi iau si motor dar voi merge mai mult cu scuterul decat cu motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Si pe mine ma bate gandul sa iau un scuter pe langa motor, dar evident nu unul de 6000 euro CIP. Undeva la 500 euro max, si asta daca ar arata si merge f. bine.

In oras e mult mai manevrabil decat motorul, si mult mai putina bataie de cap cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

misto masinaria ... pe mine sincer sa fiu ma incanta ideia acelui scooter ... dar pretul ... ma aduce napoi! ca la banii aia iti un scooter mai mic si un motor (amandoua noi) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...