Sari la conținut

Transfagarasan - Valea Oltului Pe 21.07.2007


ianachim
 Share

Postări Recomandate

salut

si eu am de gand sa fac o tura pe transfagarasan sambata asta, dar cu intoarcere prin fagaras-zarnesti nu prin sibiu-valea oltului.

poate macar o bucata de drum mergem impreuna.

daca nu, drum bun si fara incidente neplacute.

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

plecare pe la 6.30

pitesti curtea de arges vidraru transfagarasan sibiu valea oltului rm valcea

cine se baga

viteza croaziera 100 - 120

eu am un enduro

Eu vin dar nu i cam de dimineata pleacarea?

Unde stai in ce cartier?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MARE ATENTIE

 

incepatorii, vitezanele sa inteleaga ca este un drum cam rupt si destul de nasol la amortizoarele rigide cat si destul de obositor

 

plecare este f devreme pentru ca nu vreau sa ne prinda caldura prin curtea de arges sau pe autostrada la 40 grade

si nu uitati

traseul este in principal pitesti curtea de arges transfagarasan si de aici putem vedea cum hotaram in grup

fie pe valea oltului fie prin bv dar cu drum de moieciu sa bagam la burtica pe acolo

propunerile sunt bine venite

plecare de la intrarea pe autostrada mc donalds /metro/petrom

0744657705

 

sa nu uit

veniti cu echipament cat mai fain si motoarele curate

facem un filmulet in miscare

deci daca vreti sa va vada mama "va rog cu tolul de nunta/botez" la 4 ace :cheers:

acum serios

filmez de pe casca deci e bine sa stam un pic de vorba inainte de plecare cum si ce sa facem

 

 

6.30 dimineata???????? :cheers:

 

 

DA ZIDU

LA 6 -6.30

ASA CA LASA DRACU OAIA NETRASA IN NOAPTEA DE VINERI

CA ERAU DESTULE PE POALELE TRANSFAGARASANULUI - MAI SCHIMBI SI TU OAIA :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA ZIDU

LA 6 -6.30

ASA CA LASA DRACU OAIA NETRASA IN NOAPTEA DE VINERI

CA ERAU DESTULE PE POALELE TRANSFAGARASANULUI - MAI SCHIMBI SI TU OAIA :rusinica:

la ora aia nici cu 10 ceasuri langa mine nu fac ochi - dar sa mai fiu si pe drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bag sigur, si asa vroiam sa fac un drum si nu stiam pe unde

Ianachim e super de baza putem merge linistiti cu el, e profesor, aveti toata increderea.

Ora pentru mine e oarecum ok, eu de obicei ma scol pe la 6-7 asa ca nu ar fi o problema, dar am putea sa luam in calcul si o varianta de cazare ieftina pe undeva ca sa fie plimbarea mai frumoasa si sa nu ne grabim sau sa ne haituim la 40 de grade...cum vrea organizatorii frate, eu ma supun la vot dupa ce facem un grup ceva mai consistent...urmaresc topicul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit si cu MAE, ar veni si el dar stie abia diseara, program incarcat.

El a fost pe acest traseu acum 2 sapt. cu revenire prin BV si mi-a recomandat sa ne intoarcem tot pe autostrada ca pe dincolo se lucreaza la greu si e plin de semafoare pe serpentine...

Anyway mai spunea ceva de Voineasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bag sigur, si asa vroiam sa fac un drum si nu stiam pe unde

Ianachim e super de baza putem merge linistiti cu el, e profesor, aveti toata increderea.

Ora pentru mine e oarecum ok, eu de obicei ma scol pe la 6-7 asa ca nu ar fi o problema, dar am putea sa luam in calcul si o varianta de cazare ieftina pe undeva ca sa fie plimbarea mai frumoasa si sa nu ne grabim sau sa ne haituim la 40 de grade...cum vrea organizatorii frate, eu ma supun la vot dupa ce facem un grup ceva mai consistent...urmaresc topicul

 

 

merci de aprecieri

dar sa stii ca nu sunt un prof bun asa ca nu faceti ca mine!!!!

cazare pe zona vidraru e ff scumpa am dormit inainte de baraj si dupa

150 ron m.am speriat mai scump ca afara

sincer vad drumul de o zi duminica mai am de alergat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnilor

sa nu uit

echip de ploaie

spray de pana/si de lant

1-2 scule

fara pasager in principiu ca o sa.l simtiti destul de nasol in spate

si pofta de mancat asfalt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

De la Bv plecam intr-o ora 5 motoare pe directia :Sighisoara-Medias -Sb(cazare Ocne sau Dumbrava) iar sambata plecare pe Valea Oltului cu inoptare in zona Curtea de Ag.

Poate ne-om intersecta noi cumva...

Asfalt uscat si fara evenimente! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu merge de orice

prob e sa nu dai in gropi cu suspensia reglata la max :cheers:

daca nu va tin nervi 600 - 700 de km si va doare curu nu va bagati

petrom langa mc donalds la 6.30 15 min (plin, discutii, spalat interior exterior....)

maxim 7.00 gaz

odihna placuta la noapte si vise cu asfalt proaspat marcat :cheers:

 

 

ps nu uitati de testamente ce si cui lasati :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok o sa vin si eu pana la urma cu voi :)

 

 

... vad ca pana la urma te-ai hotarat :cheers:

asfalt uscat si aveti grija de voi...

acum doua saptamani am facut si eu traseul, e marfa :cheers:

si drumul, cu mici exceptii, bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intru si eu in joc, tocmai voiam sa fac acest traseu maine singur :) Si am intrat din curiozitate pe forum. Ma bucur ca o sa existe companie, la 6.30 sunt acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tura s-a terminat ... 9 motoare, 10 bucati motociclisti pasionati, 560 km de sosea si nu numai...

A fost o plimbare extraordinara, poate cea mai frumoasa din experienta mea de 1 an si ceva de motociclism.

Multumesc pe aceasta cale tuturor celor care au participat si mai ales organizatorilor si in doua cuvinte va spun ca ... MAI VREAU!

 

Nu am avut ocazia sa fac prea multe poze, pentru ca timpul a fost ocupat de plimbare, dar am atasat cateva mai reprezentative. Tot setul este deja pus pe flickr in album: Album foto

 

Cu multumiri,

Cristian.

 

P.S. Pentru curiosi exista si un film. Cristi Ianachim a avut ideea geniala sa filmeze o parte din plimbarica, cu o camera montata pe casca. Asteptam cu nerabdare dvd-ul :)

post-7150-1185044598_thumb.jpg

post-7150-1185044644_thumb.jpg

post-7150-1185044689_thumb.jpg

post-7150-1185044739_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto, bravo baieti, as fi mers si eu daca eram in tara, ca tot vroiam sa fac un Transfagarasan cu motorul anul asta... :cheers: .

Apropo mai faceti peste vreo 2-3 saptamani o reluare ? :cheers:

Cum e drumul, ca lumea zicea ca e bombadat portiunea pana la barajul Vidraru ?

 

Hai bafta !

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo mai faceti peste vreo 2-3 saptamani o reluare ? :cheers:

 

Daca ma intrebi pe mine ... DA! Merita un BIS :-) Poate de aceasta data in sensul invers :cheers:

 

 

In privinta drumului, da, sunt ceva gropi, poate vitezanele sa tuşească un pic, insa nu este chiar de nerealizat, iar privelistea te face repede sa uiti de aceste lucruri. Era destul de aglomerat la punctele de interes (vidraru etc.) si am preferat sa nu stam prea mult, motiv pentru care am fost la pastravaria (i-am uitat numele) retrasa undeva la vreo 4-5km de drumul principal, pana unde am facut un scurt off-road si am mancat bunatati (e adevarat cam scumpe). Cu ocazia asta ma intreb ... oare ne-o mai primi? :)

Editat de cristiroma
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...