Sari la conținut

Ce Benzina Folositi ?


vlad2709
 Share

Postări Recomandate

Nuj cum e topicul...dar sa-ti zic cum e cu benzina: desi o sa ai performante mai slabe, baga benzina cu cifra octanica cat mai mica, cu cat are cifra octanica mai mare benzina, cu atat aprinderea e mai puternica si viata motorului mai mica. Eu zic petrom 95 - beninza buna la bani buni...daca vrei ceva mai tare incearca pe la omv sau mol (dar sa bagi tot de 95)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga mai multe feluri si vezi cu care merge cel mai fain... pretul nu prea conteaza... adica a meu nu merge mai fain cu aia de la omv cu 4,3 lei/L decat cu petrom top 99+...

da... petrom top 99+ bag.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io folosesc omv carrera 95 (e fara plumb)...cu asta mi se pare ca merge mai bine dupa unele incercari...si au laudat-o si niste colegi masinisti mai cu experienta....ei spun ca omv ar baga niste aditivi mai buni in benzina lor...naiba stie...cu asfaltul uscat inainte...!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea e bine Snake...am explicat mai sus. Acum tu decizi daca dai fiabilitatea pe performante.

dau :cheers:

 

Ah da am uitat ce era mai important: orice ai baga, sa fie FARA PLUMB :cheers:

In Romania, si in Europa in general, NU mai exista benzina CU plumb... :crack:

Daca imi arati tu o pompa pe care scrie Benzina CU plumb, iti cumpar cu 10 lei litru :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PS. Glumeam... ca nu am ce face cu ea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania, si in Europa in general, NU mai exista benzina CU plumb... :cheers:

Daca imi arati tu o pompa pe care scrie Benzina CU plumb, iti cumpar cu 10 lei litru :)

 

cumpara-mi mie vreo 5 litri ca iti arat eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petrom a sistat producerea benzinei cu plumb... creca eram singura tara care mai vindea asa ceva. Deci ce mai vand... daca mai vand este din stoc. Plumbul este inlocuit cu alti aditivi mai putin poluanti din motive ecologice... pentru a respecta normele de poluare impuse de Ue. Link: http://www.hotnews.ro/articol_2364-Petrom-...na-cu-plumb.htm :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am bagat pana astazi numai 95 fara Pb- de pa Petrom Luk Oil Rompetrol OMV cea mai buna a fost la Rompetrol, astazi am bagat de 98 fara Pb de la Luk Oil merge Ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai buna benzina pt scutere e e-fix de la rompetrom...super....din toate am bagat...cat despre omv.....varza ti-se face motorul, iar garniturile toate se prajesc...am patito eu...cifra octanica prea mare....am bagat in aerox, mam plimbat cam o ora nonstop, si am obs k mergea turat........kiar dak nu-l acceleram....raspunsul: a facut autoaprindere....kiar dak luam contactu tit functiona...asa k e-fix is the best :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca , trebe sa ai si ulei de 500 de mii , daca bagi carrera100 :cheers:, pentru ca altfel sa-r gata motorul , stii cum e, bagi ulei de 120 de mi , si carrera100 , si in 3000 de km adio motor :). Parerea mea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot bagati benzina cu cifra octanica mai mare, bagati si un 1.5-2% ulei/ litru in benzina, in afara de cel de amestec.

 

In ceea ce priveste plumbul, exista multe benzinarii (am vaz n la mine la tara) in care au Premium(cu plumb). Nu conteaza daca are sau nu plumb, "benzina fara plumb" e un tip, cum e "premium" si "diesel". In afara se numeste "green petrol", si e verde, sa nu bagati premium care e galbena

 

P.S: sa nu aud comentarii...cand am zis diesel nu m-am referit la benzina, ci la un tip de carburant ce se gaseste in general in statiile peco.

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste plumbul, exista multe benzinarii (am vaz n la mine la tara) in care au Premium(cu plumb).

 

te rog spune-mi si mie de unde te-ai documentat cand ai spus ca benzina Premium este benzina cu plumb. :)

 

Hai sa iti spun de ce nu se mai fabrica benzina cu plumb... prin ardere (care este defapt o oxidare energica exoterma), se formeaza compusul chimic PbO (Oxid de Plumb) care este foarte toxic. si de cand cu normele antipoluare, s-a decis sistarea fabricarii acestei benzine.

 

PS. Ca si o curiozitate... sa sti ca benzina care o bagam noi, are aprox 2-3 % benzina ecologica (deaia din soia) - treaba asta am citit intr-o revista deaia ce se da gratis la MOL (stil & elan ii zice)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...