Sari la conținut

Motociclete rusesti


hoinar
 Share

Postări Recomandate

PinkHelmet Posted on Nov 24 2004, 04:11 PM

Uite pt. ce erau facute...

nu este M72 ci K-75 ; foarte asemanatoare doar ca K este fabricat de celebra KMZ (dnepr adik) si are cadrul cu suspensie spate pe bascula spre deosebire de M72 fabricat de intreprinderea sora IMZ (adika URAL) care are cadrul semirigid (fara amortizoare spate, doar arcuri, incomod dar foarte aspectuos pt cine vrea chopper .)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este M72 ci K-75 ; foarte asemanatoare doar ca K este fabricat de celebra KMZ (dnepr adik) si are cadrul cu suspensie spate pe bascula spre deosebire de M72 fabricat de intreprinderea sora IMZ (adika URAL) care are cadrul semirigid (fara  amortizoare spate, doar arcuri, incomod dar foarte aspectuos pt cine vrea chopper .)

:laugh: M72 nu este rigid deloc, are suspensie pe arcuri elicoidale pe spate, respectiv bara de torsiune si arcuri in foi pe atas. Pe spate are si amortizoare de frictiune (cu bucsi din bronz).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

K sau M tot din BMW vin din cate stiu eu si KMZ nu era sora ci cel mult fiica lu' IMZ daca e s-o luam cronologic. Din cate stiu rusii au deschis fabrica din Kiev cu intentia de a concentra productia militara acolo in timp ce fabrica din Irbit (Ekaterinburg) avea in productie si modele civile si utilitare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am vazut un "Dnepr (днепр)" M 10-35 cu motor de 646 cc care semana cu asta, dar n-avea saua asa de mare. Cam prin ce an au fost fabricate asa modele? (motocicleta se afla in curtea unor blocuri de pe Str. Brazilia, langa intersectia Bd. Iancu de Hunedoara-ex. Ilie Pintilie din Bucuresti).

post-8-1103318249_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...