Sari la conținut

Motociclete rusesti


hoinar
 Share

Postări Recomandate

Cum sunt motocicltele rusesti: bune sau proaste (ma refer si la alea din anii '50-'60)? Prin Buc am vazut pe Bd. Lascar Catargiu (fost Ana Ipatescu), vis-a-vis de Hotel "Minerva" (acolo unde o coteste troleul de pe bulevard) una ruseasca, abandonata, dar cu un motor baban si tare mi-a placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:yikes:

Cutia de pe ea e imprumutata! M-am rugat de om juma de luna sa mi-o dea... Cu asta am ajuns la Snagov si-am mers si dupa.

I-am pus un simering si mere! Doar ca trebuia sa-i pun cate un litru de ulei pe zi.. Are un mic simering jos care e dus bine! Sau gaura, naiba stie!

Am renuntat sa mai merg cu ea cand i-am pus odata ulei tot asa si priveam cu eu pun uleiul pe sus iar el se scurgea pe jos in aceiasi cantitate. Am ramas masca si am refuzat s-o mai desfac pt ca atunci cand fac asta trb sa-i dau omului cutia inapoi.

Aspectul de abandonata vine de la filtrul de aer inexistent (e cutie veche si n-am avut coate pt tipul vechid e filtru..). Are 2 panze prinse pe carburi. Si de la kilometrajul lipsa :baldy: De ala nu are nimeni nevoie oricum! O sa dau bani si pe ala, ce sa fac. A mers bine si asa saracutza.

Dar ii vine cutia din mother Russia si-o sa se simta ca noua :D

Sper doar sa fie buna si sa se potriveasca. Sa n-am surprize de polizat cu flexul.. Stiu eu ce zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Demo.... ai idee cat ma costa tot setul de garnituri si simeringuri ca am patat tot Pitestiul cu ulei de motor si de cutie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai timp dute la Tunaru si vezi cat costa la el informativ asa ceva ca o sa se duca Zeama la Suceava cat de curand si le iau de acolo, intreaba si de o cruce cardanica si de o cupla, ca am ceva jocuri. Suna-ma in wekend daca mai ai centu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt toate foarte proaste. Rusul cand a copiat nipru de la nemti (bmw) ... ori a copiat doar o parte din schite... ori a folosit in loc de rottring un mare marcher. Astfel piesele se potrivesc din topor.

 

Am luat 2 harti (pt cutia de viteze) si 4 tije culbutori.

Hartile erau diferite (diferente de 1 mm!!!!)

Tijele nu mai spun... ca una am rectificat-o cu bomfaierul.

 

2 Pistoane la fel - unul mai greu cu 40grame.

 

:cheers: :cheers:

 

Ideea ti-o faci singur ... nu din ce zic io p'aci.

Eu am avut si sunt facute dintr-un material prost. Metalul se macina repede.

Ajungi sa gasesti pe langa pilitura si bucati de metal in baia de ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ulise

L-am vazut si eu.Era tare jegos si cred ca proprietarul era mandru nevoie mare :cheers: Am inteles ca multe piese sunt contrafacute(prin diverse ateliere de la noi sau din Moldova).Un prieten mi-a spus ca piesele originale sunt o idee mai bune.Numai bine :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai timp dute la Tunaru si vezi cat costa la el informativ asa ceva ca o sa se duca Zeama la Suceava cat de curand si le iau de acolo, intreaba si de o cruce cardanica si de o cupla, ca am ceva jocuri. Suna-ma in wekend daca mai ai centu.

Ia zi Klaus si pe asta o sa pui polidiscu ,cred ca ar iesi ceva tare daca ai de gand FAOO Simpsonul a iesit beton.Bafta .I-am dat si eu o comanda lu Zama cred ca se duce saptamana viitoare pe la Suceava.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am fost acu' vreo 3 sapt in targ la Vitan am vazut un "Dnepr" ca asta.
.."pacat" ca ala e M-72!!!

 

L-am vazut si eu.
...k....bravo!!! asfalt uscat!!!

 

 

 

 

 

Si desi arata urat de tot (nu era vopsit, gentile de piele care erau atranate de ea earu roase) atragea lumea ca un magnet, desi erau si niste jappe pe acolo.
...va hotaratzi odata??? ce era ala????
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia zi Klaus si pe asta o sa pui polidiscu ,cred ca ar iesi ceva tare daca ai de gand FAOO Simpsonul a iesit beton.Bafta .I-am dat si eu o comanda lu Zama cred ca se duce saptamana viitoare pe la Suceava.

 

Inca nu stiu ce sa-i spun sa-mi cumpere ca n-am desfacut motoru, iar ma-njura Zeama cand o afla ca desfac un motor care functioneaza. O sa-l modific mai la anu ca anu asta am liceenta.

 

 

NU-mi spune si mie nimeni niste pretze de cauciucee pentru nepre de prin butzuresti.(garnituri, simeringe)

Editat de Klaus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai la prima vedere M72 se difera de orice altceva vreti voi prin forma capacului culbutori care e oval pe verticala (ca la BMW R12 pe care-l copiaza). Si asa mai departe.

Este un M-72 cu rezervor de Dnepr (cel de M are forma de lacrima). Chestia aia ovala pe verticala este chiulasa. Capac la culbutori nu are pentru ca este un motor cu supape laterale, nu are culbutori iar chiulasa este la fel ca cea de 2 timpi, cu gaura pentru bujie si atat. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Daca nu e sudat (cum sunt multe pe la noi) si ai ceva experienta cam 30 de minute. Cat despre putere: "Ural "M-72", produced from 1941 until the '60s: 750 cc, 22 hp, 85 km/h (sidecar version)".

 

 

http://digilander.libero.it/cuoccimix/ENGL...-Moto(Ural).htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...