Sari la conținut

Dnepr Diesel


Inger`Albastru
 Share

Postări Recomandate

Vizitator DARK-RIDER-82

hai ca imi iau unu..... :cheers: DA' la ce pretz o sa fie disponibil? ca nu e produs in europa.... si taxele ,vama la romani e nu stiu cat la%....DECI? hai sa vad ce spune-ti! bafta! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
Vizitator AndreiRN

Sperbe motoarele. Mi-ar place si mie unu si o sa le caut pe ebay. Yamaha are cel mai superb motor diesel mic dar nu il pun inca pe un motor. 1000cm, 2 cilindri, 2 timpi cu reed valve, racire lichida si supra presiune injectie. Am vazut poze si arata compact. Un chopper cu asa motor ar suna si merge super. Din generatie in generatie ar merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

enfieldu' poate n-avea spor la deal din prisma vitezei dar de carat cred ca poate cara mult dupa el! (totusi e un diesel cu cuplu mare prin traditie)

 

in plus motoarele diesel moderne sunt foarte apropiate (ma refer la cp) de vele pe benzina asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator DARK-RIDER-82

la ce bun turbo diesel ? dak le faci turbo mai mult ca sigur ca va sari si consumul.....si atunci unde ajungem??? maii bine hayabusa decat o puturosenie de motor , care nici nu fuge....

 

 

BAFTA! :birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la un Nipru motorul diesel este solutia.

Veti spune ca e o puturosenie de motor :birthday: vorbe goale, la cei 80Nm probabili ,dublu cat un benzinar ar fi tatal atasistelor. Acum chiar ai putea trage camionul din groapa. Prosti sunt rusii ca nu au bagat Diesel la Dnepr si la Ural.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si 22 cp are si M72-ul si solo merge la fel de tare ca Niprul solo, am vazut eu.

Hayabusa man, de orice poti acuza un diesel dar nu ca nu trage la deal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna cam paradoxal "motor puternic care are consum mic", daca vrei putere, automat vei avea si consum mare.

206646[/snapback]

nu chiar. E vorba de cresterea randamentului, iar motoarele turbo au randament mai bun decat cele aspirate, fie ele diesel sau pe benzina. Consumul mai mare vine din faptul ca fug mai b ine si baga driverul talpa mai rau. Oricum la un motor sub 2000cc diferenta e de cam juma de litru.

Dieselurile de ultima generatie, alea cu pompa de injectie electrica sunt f f silentioase, au turatie mare (rosu la 5000ture pt un motor de 1900cc, deci la unul mai mic se poate mai mult) iar skoda octavia consuma 3,9l/100 km si are 1,3 tone

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

Ar fi ideal un motor diesel pe doua roti. De cindva timp vanez unul pe ebay. Eu folosesc si mult bio-diesel la mercedes si Iveco si nu stiu de ce nu ar merge si la motocicleta. Am deveni independenti de benzinari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

Viteza maxima nu are legatura cu puterea motorului asa mult ci acceleratia.

Transmisia iti dicteaza viteza maxima si coeficientul aerodinamic.

Normal ca o sa ajungi la 100kmh in 10 secunde in loc de 3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:birthday: okay aleko!!! ia-ti tu un motor de ala si adapteaza-l , da' sa-mi spui si mie cat costa!! :kick: nu de alta da tare sunt curios dak va sari pretu' pe barilu de petrol..........

 

 

BAFTA! :kick:

 

 

:ok: (hai la iasi pe 5 august!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cit de mare este cadru de Ural cred ca s-ar putea adapta un motor de fiat sau ceva nic diesel fara probleme prea mari

Si la 200kg sau cit are uralul cred ca ar consuma 1 cana la 100km

Ideal pentru noi (motorina gasim la RATB-isti ) ca e plina piata

Tare ma intreb din atitea masini care nu se mai pot inscrie nu putem gasii la dezmembrari si un motoras ceva mai mic diesel

Io unu m-as baga la o modificare de genu asta daca as avea un ajutor din partea cuiva care sa aiba un garaj sau ceva de genu si sculele potrivite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...