Sari la conținut

Taxa Mult Prea Mare La Rca - Scooter


Marinaru68
 Share

Postări Recomandate

Eu se pare ca mi-am luat tzeapa cu RCA-ul! La Omniasig am dat 998 RON pe 6 luni! Pana si baietzii de la asigurari m-au intrebat cum sa imi fac asigurare cand eu nici certificat de inmatriculare nu am! E o tampenie! Asta daca nu stiati ca aici la noi in BV primaria ne cere RCA inainte de inregistrare! E o tampenie! Dar din spusele celor de la Omniasig as fi iesit mai ieftin dak aveam 18 nani sau ceva de genul! Dar mi se pare aberant urmatorul lucru: CUM PANA MEA SA PLATESC PE LANGA RCA SI CARTE VERDE LA UN MOPED CU MOTOR DE 0.05 l Asta este! Am luat legatura cu un neamt care are scuter exact ca al meu si l-am intrebat de asigurare... am ramas MUT! 12 EURO pe an!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am luat legatura cu un neamt care are scuter exact ca al meu si l-am intrebat de asigurare... am ramas MUT! 12 EURO pe an!

 

AHA !!! Bravo Alexis, e info de care aveam nevoie !!!

 

Vedeti mai fratilor, eu asta sun: RCA este bun, este ff bine sa fie obligatoriu, dar VALOAREA RCA la noi este ABERANTA !!!! Iata, in germania costa 12 euro / an !!! Absolut OK !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Marinare, este adevarat dar ia spre exemplu Grecia sau Italia... in Italia (spunea un alt user) k e 120 de euro! Iar in Grecia e 55 de euro! Oricum... tot e prea mult la noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu se pare ca mi-am luat tzeapa cu RCA-ul! La Omniasig am dat 998 RON pe 6 luni! Pana si baietzii de la asigurari m-au intrebat cum sa imi fac asigurare cand eu nici certificat de inmatriculare nu am! E o tampenie! Asta daca nu stiati ca aici la noi in BV primaria ne cere RCA inainte de inregistrare! E o tampenie! Dar din spusele celor de la Omniasig as fi iesit mai ieftin dak aveam 18 nani sau ceva de genul! Dar mi se pare aberant urmatorul lucru: CUM PANA MEA SA PLATESC PE LANGA RCA SI CARTE VERDE LA UN MOPED CU MOTOR DE 0.05 l Asta este! Am luat legatura cu un neamt care are scuter exact ca al meu si l-am intrebat de asigurare... am ramas MUT! 12 EURO pe an!

 

 

:lol: WTF ??? :) esti sigur ca ai dat 998 ron pe 6 luni asigurare rca? eu am dat 155 ron pe un an intreg la bcr...si da...eu am zis ca in italia asigurarea rca care o plateste o cunostinta care nu ma minte este 120 euro pe an...aozi?da cum sa iti ceara rca inainte de inregistrare?:lol:ca pe asigurare tre sa treaca numarul de inmatriculare sau inregistrare al vehicolului....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

io sincer nu cred ca ai nevoie de rca dac mergi ca omul pe drum..si pan al urma doar daca gresesti platesti....Io am permis de 8 ani aprope si inca nu am avut accident si nici nu am folosit RCA-ul.si facem si 5000 de km pe luna asa ca .......nu sunt total impotriva RCA-ului dar nu la sume aberante.ca pana la urma costa cat casco si ai macar stiu pt ce o fac....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io sincer nu cred ca ai nevoie de rca dac mergi ca omul pe drum..si pan al urma doar daca gresesti platesti....Io am permis de 8 ani aprope si inca nu am avut accident si nici nu am folosit RCA-ul.si facem si 5000 de km pe luna asa ca .......nu sunt total impotriva RCA-ului dar nu la sume aberante.ca pana la urma costa cat casco si ai macar stiu pt ce o fac....

 

asa ziceam si yo ..pana mi`a fugit fata si scuteru s`a dus taras intr`o masina ... si am platit .... deci e nevoie .... nu se stie niciodata ce se poate intampla..si trebuie sa platesti ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am o vorba "mai bine sa platesc rca-ul de pomana decat sa am nevoie de el"....

 

apropo...stiu ca de anul asta se scumpeste mult rca-ul...stie cineva la ce valori astronomice a ajuns?

Editat de dezkreator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

actele de la scuter si permis/legislatie....

papi mai bn faceti rca canu se stie...ziceti voi ca platiti da depinde....ca puteti intra in o usa de mertz si sa ii rupeti oglinda care costa 10 mil(am prieten care sio rupt oglinda la mertz cand o bagat masina in garaj deci stiu pretzu) si at o sa va zgariati pe ochi si o sa ziceti ba mai bn faceam rca si scapam cu max 1 milion pe 6 luni.

scuteru meu i bagat la motociclete nu la mopede si dau la o firma de asigurare 140 Ron da scap ieftin ca la alta din oras se plateste 250Ron (astea sunt tarife pe 6 luni), nu dau nume ca poa iau carantina sau alte pedepse de care m-am saturat :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor motorizatilor mai mari sau mai mici. Am deschis un nou topic chiar daca ceva asemanator este in dezbatere deoarece cred ca este un subiec fff important. Va invit la o discutie deschisa si poate vom ajunge la un consens in privinta taxei aberant de mari in cazul scooterelor.

 

Pai e normal sa platim aceeasi prima de asigurare pt un scooter (in fond un barzaune de 80-90kg) ca pentru asigurarea unui autoturism de mic si mediu litraj??? Pai RCA la o Dacie, e cu 200 000 mai mult ca la scooter (pe un an intreg!!!!). Dar Dacia are 1000 kg, pai se compara daunele facute de un vehicul de 1000 kg cu cele produse de un barzaune din asta de max 90 kg???

In cazul nefericit al unui accident, e ff normal sai ai RCA (si eu as mari pedeapsa pt cei ce nu au RCA) dar pt numele Domnului, cum sa coste RCA la fel cu un autoturism???

 

Este o scapare a legii ce trebuie corectata !!! Eu zic sa luam legatura cu oficialitatile, cu reprezentantii asiguratorilor, cu legiuitorii, cu mass media, cu ACR-ul, cu toti cei implicati ori care pot ajuta la corectarea acestei anomalii!!!

 

Numai uniti putem face ceva. Numai atragand atentia putem corecta greselile!

Astept pareri!

 

se presupune ca scuteristii n-au permis, 16-17ani si deci cunostinte limitate intru legislatie, lipsa de respect in trafic si mult teribilism...

asa isi justifica, aproape cu succes astia taxele.

adevaru-i ca si intre scuterisi, ca peste tot, exista numerosi prosti.

mergeam linistit odata cu 60 in a 5-a, cand trece a meu pe langa mine, aprilia sr, turat la maxim, nor de fum, freza pe post de casca, mandru ca abia m-o intrecut, si ajunge in fata mea si ramane la 60... a avut rost? l-am depasit din cauza de fum, altfel il lasam acolo sa se simta bine :blink: nu ma deranja!

Editat de macicasan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar intra un motociclist sa ne insulte. Crezi ca ne pasa in ce viteza erai cu mobra sau ce freza avea ala? Ca era turat in blana sau ca scoatea fum ca orice motor?

 

Singurele adevaruri din postul tau sunt acelea ca peste tot exista prosti si ca nu avea nici un rost depasirea, dar mai bine sta fiecare pe sectiunea lui decat sa vi sa ne insulti. Daca te gandeai mai bine stiai ca se ia la valoarea a ce conduci, la capacitatea cilindrica si nu la valoarea ta. Nu dam interviuri la asigurari. Si carnetul se ia cu spaga...deci si acolo sunt batani.

 

Ca sa fiu on topic cred ca aveti dreptate cu mertzanurile (totusi e enorm de scumpa o oglinda) Poate o sa-mi fac si eu o asigurare CHIAR DACA NU E OBLIGATORIE. O sa scada preturile presimt eu, cel putin pe sectiunea moped.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar intra un motociclist sa ne insulte. Crezi ca ne pasa in ce viteza erai cu mobra sau ce freza avea ala? Ca era turat in blana sau ca scoatea fum ca orice motor?

 

Singurele adevaruri din postul tau sunt acelea ca peste tot exista prosti si ca nu avea nici un rost depasirea, dar mai bine sta fiecare pe sectiunea lui decat sa vi sa ne insulti. Daca te gandeai mai bine stiai ca se ia la valoarea a ce conduci, la capacitatea cilindrica si nu la valoarea ta. Nu dam interviuri la asigurari. Si carnetul se ia cu spaga...deci si acolo sunt batani.

 

Ca sa fiu on topic cred ca aveti dreptate cu mertzanurile (totusi e enorm de scumpa o oglinda) Poate o sa-mi fac si eu o asigurare CHIAR DACA NU E OBLIGATORIE. O sa scada preturile presimt eu, cel putin pe sectiunea moped.

scuza-ma, nu mai intru la voi!

nu inteleg de ce te enervezi asa! am dat exemplu de uscatura, ca orice padure are uscaturi! si am justificat firmele de asigurari! cu scuterul, desi are 80-90kg, poti face multe stricaciuni, mai ales scumpe...

explica-mi pe pm, ca aici nu mai intru ca vad ca deranjez, cu ce v-am insultat si jignit?!?!?

ps: sa nu crezi ca n-am avut si eu scuter...

da serios, ca nu pricep, explica-mi cu v-am(si te-am) jignit(si insultat)?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de capacitate (adica intra la capitolu moped sau motociclete )si de firma de asigurare....macicasan poate rolly s-a simtit ofensat ca si multi altii ca ai zis ,,se presupune ca scuteristii n-au permis, 16-17ani si deci cunostinte limitate intru legislatie, lipsa de respect in trafic si mult teribilism" pt ca la fel ca si multi motociclisti generalizati pe cei cu scutere si credeti ca toti sunt ciori cu freza pe post de casca

Oricum va sfatuiesc sa sa va faceti RCA si cei pt care nu e obligatorie din un singur motiv....nu se stie niciodata cand veti intra in vreo masina....oricat de experimentati ati fi si cati km fara accidente ati avut....asa ziceam si yo ca yo nu o sa pic si am pikat din cauza ca mi-o iesit o conserva in fatza si s-o ales cu bara spate crapata(nush cum am reusit ca am ramas cu carenele intregi) si ca sa nu ne mai complicam cu politia si rca iam dat 1 milion ca avea dacie 1300...da ce faceti daca intrati vreodata intr-o zi cu ploaie intr-un mertz sau in un citroen sau peugeot la care o oglinda costa cat o dacie 1300....la ala cum ii mai platiti? costa 5 milioane sa vopsesti la vopsitor profesionist un scuter....da o usa sau un portbagaj de masina straina? :blink:

Editat de C.J.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]

Poate o sa-mi fac si eu o asigurare CHIAR DACA NU E OBLIGATORIE. O sa scada preturile presimt eu, cel putin pe sectiunea moped.

Cum ai zis si tu, nu ne intereseaza ce faci tu. Incearca sa nu te mai dai asa de "lovit"! Si mai verifica legislatia in vigoare :o :

OUG nr. 69/2007 - pentru modificarea OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice :

Alineatul (1) al articolului 76 se modifica si va avea urmatorul cuprins:

 

"Art. 76. - (1) Vehiculele inmatriculate sau inregistrate, cu exceptia celor cu tractiune animala, care circula pe drumurile publice, trebuie sa aiba asigurare obligatorie pentru raspundere civila in caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii."

Mai pe scurt, chiar e obligatorie.

 

@macicasan, e forumul plin de frustrati, fa abstractie :laugh:

 

 

 

Bafta! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E obligatorie pt. mopede ( scutere ) .

VlaDonE-46 , depinde la ce firma iti faci . Eu am fost la Asirom si depinde de cati ani are posesorul (pe acte) scuterului ... parca 900(aproximativ) pe 6 luni zicea ala de acolo

Bafta :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziceti ma unu cat costa RCA la scuter ca vreau sa o fac...mai ales ca se incalzeste afara de acu :blink:

De la 70 ron(posibil si mai ieftin) si urca pretul pana se ingroasa obrazul firmei de asigurare... 70 ron pe 6 luni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE

OUG nr. 69/2007 - pentru modificarea OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice :

Alineatul (1) al articolului 76 se modifica si va avea urmatorul cuprins:

 

"Art. 76. - (1) Vehiculele inmatriculate sau inregistrate, cu exceptia celor cu tractiune animala, care circula pe drumurile publice, trebuie sa aiba asigurare obligatorie pentru raspundere civila in caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii."

 

 

ai venit tu repede cu legislatia sa ne dai peste ochi :blink:))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE

OUG nr. 69/2007 - pentru modificarea OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice :

Alineatul (1) al articolului 76 se modifica si va avea urmatorul cuprins:

 

"Art. 76. - (1) Vehiculele inmatriculate sau inregistrate, cu exceptia celor cu tractiune animala, care circula pe drumurile publice, trebuie sa aiba asigurare obligatorie pentru raspundere civila in caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii."

ai venit tu repede cu legislatia sa ne dai peste ochi :o))))

Nu e de dat peste ochi, ci de deschis ochii! Sunt satul deja de atatea pareri si, mai rau, cunostinte de legislatie din burta. Romanul e cel mai tare cand e vorba sa-si dea cu parerea... Mai sunt personajele care sunt ferm convinse ca daca ai, sa zicem, acte de moped la un super sport sau chiar miar, il poti conduce fara permis :laugh: le urez succes cu dosarele penale!

Scuzati de offtopic.

@ tttrix, nu ca e bine, e neaparat sa cunosti legislatia din moment ce trebuie.

 

 

Bafta! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar intra un motociclist sa ne insulte. Crezi ca ne pasa in ce viteza erai cu mobra sau ce freza avea ala? Ca era turat in blana sau ca scoatea fum ca orice motor?

 

Singurele adevaruri din postul tau sunt acelea ca peste tot exista prosti si ca nu avea nici un rost depasirea, dar mai bine sta fiecare pe sectiunea lui decat sa vi sa ne insulti. Daca te gandeai mai bine stiai ca se ia la valoarea a ce conduci, la capacitatea cilindrica si nu la valoarea ta. Nu dam interviuri la asigurari. Si carnetul se ia cu spaga...deci si acolo sunt batani.

 

Ce treaba ai tu cu oamenii care intra in sectiunea asta a forumului ? :laugh: Lasa-i ma !

 

scuza-ma, nu mai intru la voi!

nu inteleg de ce te enervezi asa! am dat exemplu de uscatura, ca orice padure are uscaturi! si am justificat firmele de asigurari! cu scuterul, desi are 80-90kg, poti face multe stricaciuni, mai ales scumpe...

explica-mi pe pm, ca aici nu mai intru ca vad ca deranjez, cu ce v-am insultat si jignit?!?!?

ps: sa nu crezi ca n-am avut si eu scuter...

da serios, ca nu pricep, explica-mi cu v-am(si te-am) jignit(si insultat)?!?

 

Nu te lua dupa forumisti deastia... Imi cer scuze pt el :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...