Sari la conținut

Excursie Enduro


Postări Recomandate

m-as baga si eu, am transalp cu cauciucuri mixte (mai de strada as zice)

acum sa zic ca as veni in moeciu vineri seara urmand ca sa plecam toti in traseu sambata dimineatza.

sa inteleg ca intram pe transalpina din nord si ne retragem prin sud

in sud avem ceva pesteri de vizitat asa ca daca ne campam sambata seara in zona duminica sa le vizitam si apoi sa o taiem spre casa.

 

 

--- Mesaj completat în 05 Aug 2007 17:29 -------------
mai vin cu o completare...

am gasit aici o harta cat de cat mai vizibila http://ranca.uv.ro/harti/interactiv/rutiera/rutiera.html

si totodata am remarcat ca mai este un traseu pe cheile Oltetului care ajunge in apropiere de lacul Vidra

in sud avem cateva pesteri dintre care cea mai spectaculoasa ar fi Polovraci care daca nu ma insel e cea mai mare din Ro.

poate ar trebui gandit traseul ca o tura, in prima zi nord sud si vizitarea pesterilor si a doua zi sud nord cu plecare spre bucuresti...

voi ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:hurt: ok sambata ii dam drumul!!!!cat mai mult forestier vreau!!!! :P vineri va fac o vizita la moieciu sa bem o bere cu cei cazati la Cristache acasa!!!!! :burnout: orice propunere de traseu este bine venita si chiar putem improviza la fata locului traseul!!! :) sa ne vedem sanatosi la" BRANEANUL" din Bucuresti!!!! :crack:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:burnout: ok sambata ii dam drumul!!!!cat mai mult forestier vreau!!!! :P vineri va fac o vizita la moieciu sa bem o bere cu cei cazati la Cristache acasa!!!!!

 

FRITZ, NU ERA VORBA CA PLECAM DE VINERI LA PRANZ SI DORMIM LANGA TALMACIU, PE UNDEVA PRIN ZONA ?? ? :)

SAU AJUNG SA MERG SINGUR VINERI, DACA TU RAMAI LA BERE :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

<small>--- Mesaj completat în 05 Aug 2007 17:29 -------------</small><br/>mai vin cu o completare...

am gasit aici o harta cat de cat mai vizibila http://ranca.uv.ro/harti/interactiv/rutiera/rutiera.html

si totodata am remarcat ca mai este un traseu pe cheile Oltetului care ajunge in apropiere de lacul Vidra

in sud avem cateva pesteri dintre care cea mai spectaculoasa ar fi Polovraci care daca nu ma insel e cea mai mare din Ro.

poate ar trebui gandit traseul ca o tura, in prima zi nord sud si vizitarea pesterilor si a doua zi sud nord cu plecare spre bucuresti...

voi ce ziceti?

 

 

mi se pare misto de facut si partea aia din Valea Macesului spre Curmatura Oltetului si apoi cheile Oltetului

in principiu vin si eu (tb numai sa-mi pun la pct motorul). vin tot din bucuresti, si as merge pe varianta cu dormitu la talmaciu cu DHamzea.

si bineinteles conteaza si prognoza meteo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si totodata am remarcat ca mai este un traseu pe cheile Oltetului care ajunge in apropiere de lacul Vidra

in sud avem cateva pesteri dintre care cea mai spectaculoasa ar fi Polovraci care daca nu ma insel e cea mai mare din Ro.

poate ar trebui gandit traseul ca o tura, in prima zi nord sud si vizitarea pesterilor si a doua zi sud nord cu plecare spre bucuresti...

voi ce ziceti?

Pai traseul include Polovragi si cheile Oltetului (vezi post-ul mei de pe 1.08). Si tura ar fi cam asa: prima zi est-vest, iar a doua nord-sud-nord dupa care spre sud-est spre casa. Cu vizitatul pesterilor va fi mai delicat, in functie de timp. Dar parerea mea ca mai mult de una (adica Polovragi sau Muierilor) nu vedem, daca mai vrem sa urcam prin cheile Oltetului.

Spor

Editat de ali baba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei din bucuresti propun o intalnire miercuri (8 aug) la 6 30 la arc.

parcam in fata chioscului cu sucuri, acolo dupa poarta de intrare in parc.

In principiu de acord. Nu stiu insa daca reusesc la 18:30. Vedem atunci.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata, m-am facut cu un cablu de ambreiaj original de la cagica.. acu ramane factorul vreme !

 

am 2 pcte de vedere:

 

1. daca vrem sa facem mult offroad cam pica faza cu pesterile

 

2. dan propune intalnire in zona talmaciu (cu care sunt si eu de acord). se poate pune cortul in zona ? (o sa caut si eu pe net sa vad ce cazari sau campinguri sunt). intrebarea e cand ajung cei care pleaca din moeciu in zona asta ?

 

bob

 

<small>--- Mesaj completat în 08 Aug 2007 09:08 -------------</small><br/>am studiat mai atent harta trimisa de dan si am vazut ca mai e un drum forestier :burnout: /index.php?...t&id=215706

dupa ce trece de cheile oltetului, inainte sa ajunga la lacul petrimanu, dreapta si iese in olanesti - ce parere aveti ?

 

si pana la urma.. luam si corturile cu noi ? in zona sibiului este campingul de la cisnadioara. si eventual se poate pune cortul la obarsia lotrului (sau chiar dormi acolo) ca sa nu mai mergem pana in petrosani.

dar apare alta problema in cazul asta.. benzina de unde luam ? :hurt:

 

 

mai baieti.. totusi vremea se anunta cam nasoala http://www.wunderground.com/cgi-bin/findwe...ast?query=sibiu

Editat de bob66
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce trece de cheile oltetului, inainte sa ajunga la lacul petrimanu, dreapta si iese in olanesti - ce parere aveti ?

 

si pana la urma.. luam si corturile cu noi ? in zona sibiului este campingul de la cisnadioara. si eventual se poate pune cortul la obarsia lotrului (sau chiar dormi acolo) ca sa nu mai mergem pana in petrosani.

dar apare alta problema in cazul asta.. benzina de unde luam ? :burnout:

mai baieti.. totusi vremea se anunta cam nasoala http://www.wunderground.com/cgi-bin/findwe...ast?query=sibiu

Traseul se poate modifica in acest sens si pe parcurs. Sa ajungem noi pana acolo. Eu totusi nu ii iau cortul si nici Cristache.

Cu pesterile sunt de acord: nu prea o sa avem timp. Dar vedem atunci.

Uite si alta prognoza, mai optimistaweather.com sibiu. Oricum ar fi, de plecat tot plecam si vedem acolo cum ne descurcam.

Hai la arc la 18:30 - 19:00 sa discutam.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, am inteles problema cu corturile.

la arc nu pot veni

 

mai am inca o intrebare: orientativ.. la ce ora se pleaca din moeciu spre sadu

 

daca e cu ploaie eu o sa zic pas de data asta si ne vedem alta data :burnout:

(o sa ma hotarasc cel tarziu maine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:hurt: indiferent de vreme eu si Hamzea o sa fim vineri spre seara in zona Sadu si o sa asteptam sambata dimineata venirea celor din Moeciu in frunte cu Cristache!!!! :burnout: cine vrea sa vina direct la sadu este bine venit!!!pana vin" sambetistii" avem timp de o berte :) tel 0721326904 raul Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate se aude, voi pleca cu Raul, vineri dupamasa inspre Talamciu. S-au anuntat si cativa camarazi de "arme" din Brasov, vedem cine strange randurile.

Cert este ca plecam in jur de ora 16 si intentionam sa dormim in 1a seara in zona Talmaciu.

Bob nu vine, asa ca ramane sa facem adunarea generala cu ceilalti, care dorm in Moeciu , sambata dimineata.

Toate bune! :burnout: :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) la 4 pm am plecat !!!!! :burnout: cine vrea sa vina ne ajunge pe drum sau in zona Talmaciu!!!!acolo va si cartierul general al "expeditiei"!!!!asfalt uscat tuturor !!!! :P :hurt:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din prognoza meteo vad ploaie vineri , sambata si ceva duminica.

Am tot sperat sa se mai schimbe ceva, dar nici urma ... vremea asta e o curva, precum mare parte din fruntasii nostri.

"Dar nu-i nimic, asta e ..."

Asa ca am luat hotararea sa ma retrag, nu de alta, dar stau acasa sa-mi spal motorul :burnout:

Ramane pe alta data, cand se mai stabilizeaza vremea, vremurile .

Noroc si distractie maxima celor care totusi ii dau bice !!!

Editat de dhamzea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din prognova meteo vad ploaie vineri , sambata si ceva duminica.

Am tot sperat sa se mai schimbe ceva, dar nici urma ... vremea asta e o curva, precum mare parte din fruntasii nostri.

"Dar nu-i nimic, asta e ..."

Asa ca am luat hotararea sa ma retrag, nu de alta, dar stau acasa sa-mi spal motorul :burnout:

Ramane pe alta data, cand se mai stabilizeaza vremea, vremurile .

Noroc si distractie maxima celor care totusi ii dau bice !!!

Te-a speriat o ploicica. 30% sansa de precipitatii mi se pare acceptabil. weather.com

Spor oricum. Noi acuma plecam din Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca la Moeciu azi noapte a fost ceva mai mult decat o ploicica (desi daca ProTV minte la fel de mult referitor la asta pe cat a mintit referitor la "inundatiile" de la mare, e clara treaba). Sunt curios daca reusiti sa ajungeti in zona mea... Acum aici e urat, sta sa ploua.

 

--- Mesaj completat în 11 Aug 2007 09:53 -------------
Realitatea anunta ca Voineasa-Petrosani e blocat de ceva viituri pana mai pe dupa-amiaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) am reusit!!!acum pe scurt .....a fost super!!!!! :moto: gasca de nota 10+!!!! :moto: acum 2-3 poze!!!sunt un pic obosit sa mai compun o povestire dar promit ca maine sau poimane fac o scurta istorioara!!1 :lol:

post-10654-1186946970_thumb.jpg

post-10654-1186947066_thumb.jpg

post-10654-1186947141_thumb.jpg

post-10654-1186947264_thumb.jpg

post-10654-1186947320_thumb.jpg

post-10654-1186947357_thumb.jpg

post-10654-1186947457_thumb.jpg

post-10654-1186947500_thumb.jpg

post-10654-1186947606_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Stiu ca nu suna frumos, dar va invidiez.

Mi-ar fi placut sa fiu si eu cu voi acolo.

Transalpina, morile de la Eftimie Murgu + oi mai vedea eu ce traseu de legatura sunt plimbarea de prea mult timp planificata de mine pentru prima tura dupa inchegarea mandrei.

Felicitari pentru excursia voastra :lol: :) :moto: !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...