Sari la conținut

Atentie A Aparut Noul Cod Rutier 2007!


Taurasu
 Share

Postări Recomandate

In curand o sa apara si incadrarea pe mopede si atunci cei care si-au facut asigurare o sa-si bage degetele-n gat de oftica. Oare cat o sa coste? 20 ron? :hurt:

Oricum eu tot nu o sa-mi fac asigurare pentru ca il vand cum imi iau permisul, iar la ce-mi voi lua sigur o sa-mi fac asigurare, inclusiv casco. :burnout:

 

Salut Marius. Deocamdata suntem in Romanica, landultuturor posibilitatilor, adica locul in care daca cineva calca intr-un rahat are toate sansele sa se afunde pana la gat in el.

 

Ca sa fiu scurt si la obiect RCA-ul trebuie facut. Nici nu pot sa concep ca un vehicul sa circule pe drumul public fara RCA. Din punctul meu de vedere, ar trebui sa-si faca RCA si taranii la atelaje (carute, trasuri, etc) si nu vreau sa exagerez spunand si cei cu carucioare de butelii. Este o chestie necesara. Baiazid are dreptate in acest sens, cum ar fi sa intre in tine unul fara RCA? Totodata si tu ai dreptate in felul tau. Suma ceruta de asiguratori este foarte mare, dar ce sa-i facem, este un rau necesar (cu toate ca nu pot numi RCA-ul rau :crack: ). Eu mi-am facut pe 3 august 2007 RCA la ASIROM, pe 6 luni cu incredibila suma de 77RON. (Pentru cine nu stie, de la 1 ianuarie 2007 in RCA sunt incluse Vignetta si Cartea Verde). Pentru cei interesati la chioscul alb si mare de la Udriste. Va recomand tuturor sa va faceti RCA. Ca idee eu de cand am scuterul de 2 ani am avut in permanenta RCA la el, mai putin anul asta cand mi-a expirat din mai si m-am trezit abia in august :crack: ... ce-i drept scuterul meu este inmatriculat la Politie ... but still ...

 

Pentru aceia dintre voi care nu cred pana nu vad ...

 

iata: ->post-9269-1186573029_thumb.jpgpost-9269-1186573174_thumb.jpgpost-9269-1186573202_thumb.jpg

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :P :)

 

PS - Mai veniti si voi pe la intalnirile CSR (Circul de stat, in fiecare duminica, la ora 14:00 langa fantana dinspre Stefan cel Mare)

 

PS2 - Pentru cei care au vazut B acolo sa citeasca in prima poza jos la legenda, inainte sa inceapa sa-si dea cu parerea pe aici ca-i pentru autoturisme :crack:

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cursurile de legislatie sunt frectie.

Daca nu ai un permis in buzunar asupra caruia sa ai o responsabilitate si de care sa fi constient ca daca il peirzi nu mai ai voie sa mergi atunci restul e useless. Adica.. ala comite o faza naspa si cu ce se alege? o amenda amarata. sau nici aia poate.. eu daca raman fara permis insa ma termina.. job and everything

 

fara responsabilitati nu reusesti sa impui reguli.

 

man, ti-am urmarit indeaproape posturile si sunt deacord cu tine. insa daca atunci cand vb de permis auto/moto te referi la cat. A, chiar si atunci cand individul poseda alta categorie (auto de ex) mi se pare nitel cam aberant, PT UN SCUTER. de pilda eu am permis C+E, adica "profesionist", si e drept ca n-am prea "profesat" insa merg pe bicicleta de cand ma stiu, deci sunt oarecum obisnuit cu echilibrul pe 2 roti . (chiar as fi curios in cazul ca stie cineva - daca mergi cu scuteru si faci, sa zicem, accident din vina ta, ce se intampla, dat fiindca legea spune ca poti conduce scuter si cu alte categorii?) prin urmare, eu cunosc destul de bine legislatia rutiera si conduc pe masura, drept pt care, nu cred ca, de pilda, daca m-as opinti sa imi iau si A-ul am sa conduc mai bine doar pt ca mi-ar fi frica sa nu-mi pierd "pretiosul" permis. mai pretioasa este VIATA si nu rahatul ala de plastic pe care nu dau 2 bani. am prieten care s-a inscris la AMCART doar pt ca a terminat rahatul de scoala si s-a prins ca nu stie destule incat sa fie stapan pe racheta.

in rest, numai de bine. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei care au scuterul inscris la primarie si nu au voie sa se plimbe decat prin Bucuresti de ce trebuie sa plateasca si cartea verde? :P

stiam ceva cu 30km.....

Cartea vede o primesti o data cu asigurarea, chiar daca vrei sau nu, doar suntem in UE...

Iar ca nu ai voie sa iesi din judet nu e adevarat. In lege scrie ca trebuie sa respecti un traseu stabilit. La primarie, doamna Brandusa(cea care se ocupa cu inregistrarile) mi-a zis ca pot iesi si din tara daca imi iau Carte Verde :crack: Si la urma, doar nu suntem troleibuze sau tramvaie :)

Daca tot nu ma crezi, iti dau un exemplu: miercurea trecuta am fost pana la mare. Am trecut pe langa 15 echipaje de politie si nu am patit nimic, nici nu m-au bagat in seama. La intoarcere am dat de inca 10 echipaje, din care 4 erau radare care m-au luat cu 50-55km/h. Iarasi nicio problema :hurt:

 

Oricum, tu cu scuterul poti sa te plimbi pe unde vrei, mai putin pe autostrada.

Exact, in afara de autostrada, unde limita minima de viteza este 50 km/h (mopedul are in acte max 45km/h), ai voie sa mergi pe oriunde, exceptand locurile unde e interzis accesul tuturor autovehiculelor si vehiculelor (parcuri, rezervatii naturate etc.)

 

Bafta! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cartea vede o primesti o data cu asigurarea, chiar daca vrei sau nu, doar suntem in UE...

Iar ca nu ai voie sa iesi din judet nu e adevarat. In lege scrie ca trebuie sa respecti un traseu stabilit. La primarie, doamna Brandusa(cea care se ocupa cu inregistrarile) mi-a zis ca pot iesi si din tara daca imi iau Carte Verde :P Si la urma, doar nu suntem troleibuze sau tramvaie :)

Daca tot nu ma crezi, iti dau un exemplu: miercurea trecuta am fost pana la mare. Am trecut pe langa 15 echipaje de politie si nu am patit nimic, nici nu m-au bagat in seama. La intoarcere am dat de inca 10 echipaje, din care 4 erau radare care m-au luat cu 50-55km/h. Iarasi nicio problema :hurt:

Exact, in afara de autostrada, unde limita minima de viteza este 50 km/h (mopedul are in acte max 45km/h), ai voie sa mergi pe oriunde, exceptand locurile unde e interzis accesul tuturor autovehiculelor si vehiculelor (parcuri, rezervatii naturate etc.)

 

Bafta! :burnout:

 

Pe autostrada la intrare e si semn cu viteza minima impusa.

Cartea verde e si pentru cei ce nu stau in Bucuresti ci pe la granite.Apropo nu doar Bucursestiul e pe harta Romaniei.

Autovehiculele din categoriile A1, B1 si C1 vor putea rula pe autostrada cu o viteza de 90 de kilometri pe ora, cu 80 de kilometri pe drumurile natioanel si cu 70 de kilometri pe alte tipuri de drumuri.

Viteza minima e 80.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine ca stii ceva de 30km/h si nu mai mult :hurt: :) .....ai grija VITEZA UCIDE!!! :crack: :burnout:

mai bine abtine-te.....si despre cei 30km sa stii ca scuterul nu este singurul meu mijloc de deplasare....cat despre viteza care ucide.....sa stii ca si un picior in cap poate ucide...asa ca ai si tu grija! PS. noi avem o disputa mai veche :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine abtine-te.....si despre cei 30km sa stii ca scuterul nu este singurul meu mijloc de deplasare....cat despre viteza care ucide.....sa stii ca si un picior in cap poate ucide...asa ca ai si tu grija! PS. noi avem o disputa mai veche :crack:

mah da personaj de desene animate cu puteri supra naturale te mai crezi si tu!!! :) :burnout: :P

cat despre mijlocul de transoprt stiu ca mai ai o pereche de role :crack: cu roti de silicon!!!.... prinzi mai mult de 30km/h :hurt: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@andrew: ma refeream la cei care nu au permis pentru nici o categorie. este clar ca cei ce au permis, indiferent de categorie au habar de reguli (presupunem).

Drept dovada afara cu B poti circula cu un 49 cmc. si mi se pare corect.

La acest aspect ma refeream. strict la cei care NU AU PERMIS.

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah da personaj de desene animate cu puteri supra naturale te mai crezi si tu!!! :) :burnout: :P

cat despre mijlocul de transoprt stiu ca mai ai o pereche de role :crack: cu roti de silicon!!!.... prinzi mai mult de 30km/h :hurt: :crack: :crack:

gata!!!!!!....ajunge deja m-am coborat prea mult....hai sa ne oprim aici ca deja mi-ai stricat toata saptamana....s-o lasam asa si sa speram ca n-o sa dam ochii niciodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...