Sari la conținut

Mai Are Rost Sa Salutam?


clovniiveseli
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut

 

pe la mine prin oras mai rar trect motoristi;))

 

acum de cand am RS ul, nu am intalnit motoristi ,

-dar pe vremea cand aveam piaggio ul, si mai treceau

grupuri de motoristi, salutam cu mana si uneori ma salutau,

alteori nu :-??

 

ce sa i faci, multi sunt atenti la drum :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da " astia cu motoare " , foarte profi multi din ei calaresc avioane in slapi si maieu si nu saluta ei pe nimeni , eu am vrut sa fac scoala de motor de mult dar cand intru pe forum si ma uit la accidente imi spun : mai merg un timp pe scuter :hurt: .

Eu ma refeream la cei de talie mai mica , scuteristi si motoare mai mici , de ce nu saluta ?

In rest toate cele bune :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi se mai intampla sa nu salut fiind concentrat la drum, mai ales ca sunt incepator. am avut un caz in prima zi cand m-am urcat pe jucarie sa nu gasesc claxonul, iar cand l-am gasit era prea tarziu. :hurt: in rest salut si uneori imi este intors salutul, alteori nu, oricum, asta sa fie "marea" noastra problema. :burnout:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc claxonul destul de rar la salut in aglomeratie pt a nu induce in eroare alti participanti la trafic. de obicei ridic o mana, dau din cap, sau - mai nou - scot un picior "pe geam". :burnout:

Editat de andrew
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu mai salut scuteristi decat daca sunt salutat primul.

sunt deja foarte multi si majoritatea habar nu au de salut. am salutat cativa si ... nimic. acum astept sa fiu salutat. daca nu, nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea mai salut motocilisti ptr ca nici nu se uita la mine,ma indreptam spre aeroportu baneasa si pe langa fantana miorita era radar ,in dreptu benzinariei petrom trece o motocicleta naked iam facut semn cu mana sa incetineasca,claxon,flash, nimik nici nu sa uitat la mine(era libera soseaua),de obicei scuteristi se saluta cu claxonul sau cu flash'u, cred ca a devenit un obicei :D.

Salut toti motociclisti care se uita la mine sau ii intalnesc la semafor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca salutatul cu claxonul e mai sigur decat cel cu mana , in primul rand e auzit de celalalt si nu iti pui in pericol siguranta , flash-ul de multe ori nu e observat , claxonul e mereu auzit ... eu claxonez de 2-3 ori sa ma uit spre cel pe care-l salut ... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca in oras ... datorita numarului mare de posesori de vehicule pe 2 roti ... salutul a murit

 

la ritmul in care ma deplasez acum ar trebui sa salut de vo 543 de ori pe zi ... ori asta imi distrage nu de putine ori atentia de la trafic

 

eram prin grecia ... si chiar observasem ... daca ar saluta acolo moto/scuteristi ... ar tineo tot intrun salut :burnout: . Am intrebat pe cineva pe 2 roti daca au o intalnire a lor ... si sa uitat la mine ca la un nebun, apoi lam inteles ... ar fi ca si cum as intreba eu soferul unei masini de la noi : da voi cand va intalniti ? :hurt:

 

La drum lung insa ... este alta poveste ... este o placere sa saluti si sa fi salutat .... dar acolo este teritoriul motocicletelor ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar s-au inmultit scuteristii in tara si unii daca ii saluti, nu-si dau seama. Eu salut cand pot deoarece trebuie sa fiu atent mai mult la drum. Daca sunt salutat e bine, daca nu, tot e bine, nu mor eu din asta :burnout:

 

Drum uscat si-asfalt curat! clearance_lights.gif

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma uit inainte sa salut, daca il vad cu casca si un echipament decent (adica fara pantaloni scurti si slapi) atunci il salut, dar nu totdeauna la fel: cateodata cu claxonul, alteori un flash sau doua, eventual daca ne intalnim privirile e suficient un semn dand din cap.

Legal claxonatul este cam interzis in Bucuresti, cu flash-ul nu faci mare lucru (mai mult il intimidezi pe cel din fata), cel mai bine este prin semne: cap, mana, picior. De exemplu in Franta motociclistii se saluta cu picioru', va rog sa nu interpretati gresit. :burnout:

Aaaa....era sa uit: mai salut cu mare placere si respect toti soferii care imi deschis usa in fata, imi taie calea, nu se asigura..etc cu urmatoarele semne: :hurt: :) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu bull-baru e tare,mai era un scuterist se certa cu unu kre avea o honda hornet,ala cu honda zicea ca daca il loveste unu cu scuteru si nu are asigurare ii rupe gatu si unu cu scuter nu mai stiu nicku :) a zis k isi sudeaza doua fiare in fatza doua in spate si incepe sa intre in aia kre nu ii dau prioritate,am murit :burnout: :hurt: cand am citit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor , eu mor pe astia cu motoare 70% sunt incepatori , toti cu rachete :hurt: , cand vad un scuter parca vad pe dracu ... fratilor in spania , italia , etc sunt ffff multe scutere conduse de tot felul de oameni , eu am 26 de ani si ma simt bine pe scuter , cu toate ca as putea sa-mi iau si maine ZX-10R nou , probabil ca in timp am sa trec pe alt ceva .. momentan poate am sa-mi iau o Vespa :)

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e un topic pe forum la alta sectiune si din ce zic baietii cu moto nu prea ar mai fi cazul.(motor-scuter).

E o senzatie misto cand ti se raspunde la salut dar nu mori daca nu te saluta cineva.

Acum sincer la cate scutere sunt pe strada ar trebui sa stai cu mana stanga sus ca la parada nazi.(oare d'aia e proba aia la poligon la A1 si A cu mersul cu o mana in linie dreapta?pt salut?)

Eu am incercat si 75% din scuter/moto nu saluta asa ca nu cred ca ma mai obosesc.

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...