Sari la conținut

Cb500 In Timisoara


fressko
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • 3 months later...

chiar nimeni-nimeni? hai ca asta n-o mai cred:)))

Salut, hai ca sunt cateva in Oradea, si suntem aproape vecini ... :bigstar:

UN motor legendar, aproape indestructibil, foarte prietenos si manevrabil, si suficient de puternic.

Eu am un CB 500 din 94 si merge ca ceasul. Consumabile i-am schimbat la timp, si atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, hai ca sunt cateva in Oradea, si suntem aproape vecini ... :P

UN motor legendar, aproape indestructibil, foarte prietenos si manevrabil, si suficient de puternic.

Eu am un CB 500 din 94 si merge ca ceasul. Consumabile i-am schimbat la timp, si atat.

 

 

Salutare,

 

Am un frumos CB 500 F din august si din octombrie am si permis

Raspund la numele de Mihai si sunt fericit sa fiu in sfarsit incepator !!!

 

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, felicitari pentru alegere, sa va bucurati unul de altul si la cati mai multi kilometri fara evenimente!!

 

Si eu ca si incepator am ales cb 500 dupa multa documentare, si consider ca am facut cea mai buna alegere.

 

Spun asta dupa un sezon complet in care m-am bucurat de honditza mea, si pot sa spun ca au fost cel putin 2 sau 3 situatii limita in care m-a "iertat" cum se spune, si din care am iesit cu bine.

 

Multe alte motoare sunt convins ca ar fi fost mai putin ingaduitoare.

 

Hai asfalt bun si uscat la toata lumea, si SA VINA PRIMAVARA!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va invidiez si sper ca anul acesta sa intru in randurile voastre.Dupa lungi analize m-am decis si vreau si eu CB 500 si pana in toamna sper sa il iau.Ce sfaturi imi puteti da in aceasta privinta?

 

Ai facut o alegere buna, daca te consideri un tip echilibrat, te felicit. Altfel, s-ar putea dupa 5 luni sa ai impresia(falsa) ca ai invatat tot ce se putea de la acest motor.

 

Ca si sfaturi la cumparare trebuie sa fi atent in primul rand sa nu fi fost accidentat , si un criteriu destul de bun de a vedea asta este sa urmaresti sa aiba culoarea(vopseaua) originala. Bineinteles ca asta nu inseamna ca daca un motor este vopsit a avut neaparat accident, ma intelegi.

 

Kilometri nu conteaza foarte mult, sunt motoare legendar de fiabile, daca mai si primeste pe perioada exploatarii consumabile bune poate merge si 300 000 km (pe bune, nu o spun eu -- http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CB500_twin ). Deci ideea e sa-l iei de la cineva cunoscut, sau cineva care iti inspira incredere ca a avut grija de el, sau, daca-ti aduci de afara preferabil este Germaina.

 

Pana prin 98 motoarele se faceau integral in Japonia, dupa care au inceput sa le asambleze in Italia, ceea ce pe mine ma face sa prefer un model usor mai vechi, dar si cele facute in Italia sunt ok.

 

In rest sunt valabile toate criteriile de cumparare ca la oritce alt motor.

 

 

Bafta!

Editat de vladps
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o mare rugaminte la voi, sa imi suneti de unde pot gasi sa iau de schimb un bec pt far la Honda mea....

 

Sau macar ce tip e ...

 

 

Avand un singur far,sigur e H4,si iti poti lua de la orice magazin de piese auto.Pentru mai multa siguranta il poti demonta si vei vedea exact puterea pe fiecare faza.Eu am luat de la real becuri H4 60/55W pt masina, marca Unitec Blue Silvercu sticla albastra,care dau lumina cu tenta alba,la 30 ron perechea. Pe forum se mai recomanda Philips..diferite modele..dar cred ca sunt ceva mai scumpe si nu stiu in ce masura se justifica diferenta de pret.

Editat de arian46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

hop si eu printre voi :D salutare ... eu am un cb 500 din 2000. se aude o intalnire ceva ?sunt cu hondica in timisoara ... aici la faculta si daca e ceva dati un semn si ne vedem ... mai povestim si noi, alea alea. pana atunci asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...
  • 4 months later...

hehehe, tu ce te bagi ?! tu ai crescut mare acuma :-P haha

stik around ca ne mai dai si noua niste sfaturi utile despre una alta.

 

apropos , nu stiu cum ai reusit sa faci atatia Km fara parbriz, am iesit duminica la o tura si batea vantul destul de tare + camioanele din sens opus , a fost challenging :-)) imi pun un puig ceva asa finut :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pun un puig ceva asa finut :-)

Cu parbrizul ala singurul lucru pe care il protejezi de vant e burta. In functie de inaltimea ta, o sa-ti arunce aerul in piept si in casca.

 

Lasa naked-ul sa fie naked ;-)

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehehe, tu ce te bagi ?! tu ai crescut mare acuma :-P haha

stik around ca ne mai dai si noua niste sfaturi utile despre una alta.

 

apropos , nu stiu cum ai reusit sa faci atatia Km fara parbriz, am iesit duminica la o tura si batea vantul destul de tare + camioanele din sens opus , a fost challenging :-)) imi pun un puig ceva asa finut :-)

 

I will stick around... si ce daca am crescut mare, mai aducem motoretele sa se joace impreuna ca se cunosc :P

 

Iti dai seama ca si eu m-am gandit la vreun parbriz... dar mi se pare ca parbrizele pe CB 500 arata urat asa ca am lasat-o cu aspectul clasic, naked. Niciun parbriz nu face minuni, si la CBF simt vantul intr-o oarecare masura... e parte din distractie, te obisnuiesti. Oricum daca bate vantul putin din lateral, ai parbrizul degeaba... vantul ala e cel mai nasol, indiferent de motocicleta. ;)

» Post actualizat in 21 Apr 2015 11:24

@5129114: Arthur, tu erai mah? Guess who :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...