Sari la conținut

Gsx-r 600 K7


racheta
 Share

Postări Recomandate

Păi de ce? Dacă sparg o carenă să zicem, Âşi mă costă 100 de euro, eu platesc 15e Âşi ei restul de 75.

 

Asta de unde ai scos-o ? Sau nu sunt eu in tema?

Acea fransiza de 15% de care vorbesti tu, este o mare teapa pentru tine, pentru ca tu o sa platesti 15% din suma asigurata, la orice avarie ai tu. Adica o carena costa sa zicem 700 euro. Tu platesti acei 15% din suma asigurata... fa si tu un calcul :) sa vezi ca le dai tu bani alora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

15% la avarie este imens. Eu am 2%. Fransiza este procentul din suma asigurata, nu din valoarea pagubei. Deci la GSXR-ul de 600 inseamna 1440 de euro!

Pe langa asta sa platesti mai mult de 10% din valoarea motocicletei pe an iar este urias. Eu platesc 5% la Astra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta de unde ai scos-o ? Sau nu sunt eu in tema?

Acea fransiza de 15% de care vorbesti tu, este o mare teapa pentru tine, pentru ca tu o sa platesti 15% din suma asigurata, la orice avarie ai tu. Adica o carena costa sa zicem 700 euro. Tu platesti acei 15% din suma asigurata... fa si tu un calcul :) sa vezi ca le dai tu bani alora.

 

Nu, aÂşa am eu contractul făcut. 15% din ce e spart. Doar la furt e 25% din valoarea la care e asigurată, adica prețul de catalog 2007.

 

Da, 1000e pe an e cam mult... am să mai analizez piața, însă pentru moment sunt legat de ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te mai informezi, s-ar putea sa nu fie asa cum crezi tu:

 

"Si asta, deoarece nu e totuna sa ai procent aplicat la valoarea daunei, cu procent aplicat la suma asigurata. Iar la motocicluri, regulile sint clare: procentul de fransiza, cuprins intre 5 - 20%, se aplica la suma asigurata.

De exemplu, la o motocicleta asigurata pentru 8.500 de euro, o fransiza (pentru pagube partiale) de 3% inseamna 255 de euro. In cazul unei avarii a carei reparatie costa 500 de euro, asiguratorul va plati 245 de euro, proprietarul urmind sa suporte 255 de euro."

http://www.bursaasigurarilor.ro/asigurari_...%3A11&hl=en

 

"Fransiza este de doua feluri:

- fransiza atinsa sau simpla: asiguratorul acopera in intregime paguba, pana la cuantumul sumei asigurate, daca paguba este mai mare decat fransiza;

- fransiza deductibila: se scade din paguba, indiferent cat de mare este paguba, adica asiguratorul plateste numai pentru parte de paguba care depaseste fransiza."

http://www.asigurari.ro/index.php?option=c...mp;limitstart=4

 

Vezi in contractul tau cum e definit termenul fransiza. Cel mai posibil e ceva de genul:

"Fransiza: valoarea fixa sau procent din suma asigurata stabilita prin polita, care ramane in sarcina Asiguratului si care se scade din despagubirea datorata pentru fiecare eveniment asigurat."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, aşa am eu contractul făcut. 15% din ce e spart. Doar la furt e 25% din valoarea la care e asigurată, adica preţul de catalog 2007.

 

Da, 1000e pe an e cam mult... am să mai analizez piaţa, însă pentru moment sunt legat de ei.

Eu platesc 1.400 euro pe an. :) :lol: Cea mai ieftina oferta din cele trei cu care lucra banca la care am facut eu leasing.Cei drept a mea este mai scumpa fata de 600,dar totusi este mult...nu am avut de ales... ;) Initial am intles ca platesc 1000 de euro,dar am inteles eu gresit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt nişte javre. ne ard grav la casco. fiind în leasing ei te obligă să faci casco numai la firmele pe care le agreează leasingul. şi toate au oferte de rahat, plăteşti de te usuci şi când va veni momentul să îţi dea banii... ciuciu. mulţi prieteni pe care îi am (oameni de 30-40 de ani) care au maşini s-au crucit când au auzit cât plătesc pe an... sincer parcă mă gândesc când se termină leasingul să nu mai fac casco dacă nu găsesc o ofertă bună, sau măcar să ştiu că e firma serioasă şi nu face figuri, altfel sunt bani aruncaţi degeaba.

Editat de Cristi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vroiam s-o iau pe leasing insa tocmai casco-ul m-a descurajat. Trebuia sa platesc 960 euro pe an, dublu si fata de cat platesc acum. Jaf la drumul mare, daca iti faci calculul cat te duce in final toata distractia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Poze noi.

 

- manşoane Rizoma

- buloane Rizoma

- tankpad nou motografix

 

Urmează butoiaşul de lichid de frână tot negru, capete de ghidon (cele lungi) şi suportul de număr ambele de la Rizoma. Dacă are cineva de vânzare să sară cu oferta :finger:

post-15819-1190905623_thumb.jpg

post-15819-1190905665_thumb.jpg

post-15819-1190905701_thumb.jpg

post-15819-1190905735_thumb.jpg

Editat de Cristi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La BCR, franÂşiză 15% la avarii, 25% furt Âşi plătesc vreo 250e la 3 luni.

 

 

deci am un prieten care si-a facut casco la R1 din 99 ,evaluata la 4500EUR ,plateste pe luna la casco 150RON si nu are franciza decat la furt 10%. asta undeva langa udriste. marfa nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci am un prieten care si-a facut casco la R1 din 99 ,evaluata la 4500EUR ,plateste pe luna la casco 150RON si nu are franciza decat la furt 10%. asta undeva langa udriste. marfa nu ?

 

Da, dar e important ca firma să Âşi plătească în cazul în care motoreta prietenului tău pățeÂşte ceva :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...