Sari la conținut

Honda Xl 1000 V Varadero


Bujie...
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...

Sub 4500 ture (cam 120kmh) papa sub 6%, peste viteza asta consumul incepe sa creasca. Si totusi, nu inteleg de unde zvonurile ca Varadero consuma mult. A mea e din 2000 (carburatie) si cel mai mare consum l-am avut pana in Grecia, cand am gonit cat am putut; nu a sarit de 6,7% desi am mers peste 1300km de drum bun, am dat tare pe unde a fost loc (kiar si cu 180 pe portiuni mari). Am avut bagaje (3 cutii + geanta rezervor), pasager greu (desi incarcatura nu prea conteaza la motocicleta asta, cara fara sa simta).

Manevrabilitate ? daca ai picioare mai lungi (nu ca ale mere, groase si scurte) si o poti tine dreapta cand stai pe loc sau cand se urca pasagerul ... restul nu are importanta, adica atat timp cat se afla in miscare e agila si periculos de manevrabila. Iti da senzatia ca e atat de usor de stapanit ca te indeamna sa faci lucruri pt care NU a fost conceputa ... m-am dat in teren accidentat cu ea de multe ori !

Daca ai si barele de protectie, e perfect .. iar daca mai investesti si in niste amortizoare OHLINS, atunci kiar ca e un fier ENDURO-touring si nu TOURING-endurom, in ciuda greutatii si a rotii de 19 pe fata

eu am una la vanzare, insa tot ceea ce am spus are ratiuni sincere si nu mercantile !

/index.php?showtopic=121834

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink: daca nu te sperie greutate motocicletei totul este ok!!confort,viteza si siguranta!!!! :blink: pentru un pic de off-road se poate echipa cu gume mai agresive gen metzler karoo sau continental tkc80!!garda la sol este doar un pic mai mica ca la africa twin sau transalp!!!un moto super!! :) bafta la achizitie !si eu il am in vizor ca urmatoare achizitie!!!! :kick: Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Sub 4500 ture (cam 120kmh) papa sub 6%, peste viteza asta consumul incepe sa creasca. Si totusi, nu inteleg de unde zvonurile ca Varadero consuma mult. A mea e din 2000 (carburatie) si cel mai mare consum l-am avut pana in Grecia, cand am gonit cat am putut; nu a sarit de 6,7% desi am mers peste 1300km de drum bun, am dat tare pe unde a fost loc (kiar si cu 180 pe portiuni mari). Am avut bagaje (3 cutii + geanta rezervor), pasager greu (desi incarcatura nu prea conteaza la motocicleta asta, cara fara sa simta).

Manevrabilitate ? daca ai picioare mai lungi (nu ca ale mere, groase si scurte) si o poti tine dreapta cand stai pe loc sau cand se urca pasagerul ... restul nu are importanta, adica atat timp cat se afla in miscare e agila si periculos de manevrabila. Iti da senzatia ca e atat de usor de stapanit ca te indeamna sa faci lucruri pt care NU a fost conceputa ... m-am dat in teren accidentat cu ea de multe ori !

Daca ai si barele de protectie, e perfect .. iar daca mai investesti si in niste amortizoare OHLINS, atunci kiar ca e un fier ENDURO-touring si nu TOURING-endurom, in ciuda greutatii si a rotii de 19 pe fata

eu am una la vanzare, insa tot ceea ce am spus are ratiuni sincere si nu mercantile !

/index.php?showtopic=121834

 

pai iti spun de unde sunt zvonurile..motorul a fost lansat prin 2000 daca nu ma insel si o gramada de publicatii de specialitate au sarit in sus ca mananca in regim de croaziera 9-10 /100,ca e consumul enorm ca trebuie neaparat modificata carburatia erc..cand a aparut urmatorul model au spus ca s-a umblat la carburatie sau s-a trecut pe injectie(nu sunt sigur..acum vorbesc din amintiri)...si ca a scazut consumul..nu m-am dat niciodata cu varadero,dar cand am vazut in grecia in 2001 primul varadero am stat juma de ora langa el sa il admir..motorul arata superb..pacat ca nu e ce imi trebuie mie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... m-am dat in teren accidentat cu ea de multe ori !

Daca ai si barele de protectie, e perfect .. iar daca mai investesti si in niste amortizoare OHLINS, atunci kiar ca e un fier ENDURO-touring si nu TOURING-endurom, in ciuda greutatii si a rotii de 19 pe fata

 

Cand a aparut modelul pe piata, constructorul l-a incadrat la Adventure-Touring. Nu s-a hazardat sa folosesca termenul "enduro" in nicio combinatie.

Interesant e ca tu-l poti incadra la Touring-Enduro si chiar si la Enduro-Touring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, e destul de fortat spus enduro dar cuvantul aduna in cateva litere atat de multe kestii offroad misto. Daca pt unii enduro inseamna un sport moto similar cu motocrossul, pt altii poate fi o aventura prelungita care-ti pune la incercare muuuulte calitati (sau defecte) fizice si psihice. Termenul enduro cred ca a fost imprumutat de motociclisti pt a numi un sport cu reguli clare si standardizat, dar nu l-au inventat ei. Asa ca daca apare intr-o expresie gen "enduro-touring", fiecare isi va lasa imaginatia sa defineasca ce a vrut sa spuna naratorul :P

Incaltata cu TKC80 si dotata cu OHLINSURI fata/spate, Varadero a facut multe sub mine; mai batraneste, fara presiunea dintr-o competitie si fara sa incerce sa dovedeasca ceva, a urcat la omu, a vazut padure, a ramas in noroaie, a facut buba pe deal .. dar a mers, man, a mers acolo unde multi nu au kef sa intre nici cu motociclete mai potrivite. Am facut enduro ? poate nu, dar cu siguranta un enduro mai bland asa, mai "soft", mai "enduro-touring" am facut :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, e destul de fortat spus enduro dar cuvantul aduna in cateva litere atat de multe kestii offroad misto. Daca pt unii enduro inseamna un sport moto similar cu motocrossul, pt altii poate fi o aventura prelungita care-ti pune la incercare muuuulte calitati (sau defecte) fizice si psihice. Termenul enduro cred ca a fost imprumutat de motociclisti pt a numi un sport cu reguli clare si standardizat, dar nu l-au inventat ei. Asa ca daca apare intr-o expresie gen "enduro-touring", fiecare isi va lasa imaginatia sa defineasca ce a vrut sa spuna naratorul :makeout:

Incaltata cu TKC80 si dotata cu OHLINSURI fata/spate, Varadero a facut multe sub mine; mai batraneste, fara presiunea dintr-o competitie si fara sa incerce sa dovedeasca ceva, a urcat la omu, a vazut padure, a ramas in noroaie, a facut buba pe deal .. dar a mers, man, a mers acolo unde multi nu au kef sa intre nici cu motociclete mai potrivite. Am facut enduro ? poate nu, dar cu siguranta un enduro mai bland asa, mai "soft", mai "enduro-touring" am facut :wink:

 

Bine bre :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...