Sari la conținut

Cum As Putea Lipii Rezervorul?


CrazYRaveN
 Share

Postări Recomandate

am o problema minora insa "mare".ma tine departe de asfalt.rezervorul de la jawa mea are 2 fisuri,langa urechile de prindere pe cadru.am incercat sa le lipesc cu cositor,insa nu vrea sa prinda acolo.as incerca cu alama,insa fara sa ard voseaua de pe rezervor,si fara sa plezneasca. Ar putea merge cu altceva?????? :cheers: Gandesc eu aiurea sau cu ceva adeziv:Poxipol,ar tine??? :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in zona aia nu o sa tina prea mult cu adeziv. cel mai sigur si ieftin e sa iai un rezervor sh.

grija mare la sudura sa nu itri sara in ochi, nu vopseaua e necaz :cheers:

pt cositorire - trebuie sa decapezi bine zona si sa folosesti un ciocan de lipit sanatos, nu merge cu scule de electronist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai sta! foloseste cu toata increderea Poxilina, nu Poxipol. Costa 70.000. Ai instructiuni de folosire in cutie si este speciala pentru ce ai tu nevoie. o sa vezi ca o sa fii foarte multumit. numai bine!

...daca fisurile au aparut in zonele de prindere ale rezervorului, evident acolo sant tensiuni, si daca s-a fisurat tabla , poxilinia va plezni instantaneu vesela si fericita! :D

...doar alamirea rezolva problema!O suprafata bine curatata si alamire!

Cositorul prinde daca este foarte bine curatat si decapat(dar nu are rezistenta mecanica, in nici un caz nu rezista la tensiuni...)

Daca nu vrei sa participi la ceva concurs de frumusete cu ea, si vrei sa fie functionala asta e solutia!Un bec mic, niste carpe ude in jurul zonei, o pensula de vopsea si ai motor sa te dai cu el :cheers:

 

--- Mesaj completat în 20 Aug 2007 23:18 -------------

nu mai sta! foloseste cu toata increderea Poxilina, nu Poxipol. Costa 70.000. Ai instructiuni de folosire in cutie si este speciala pentru ce ai tu nevoie. o sa vezi ca o sa fii foarte multumit. numai bine!

...daca fisurile au aparut in zonele de prindere ale rezervorului, evident acolo sant tensiuni, si daca s-a fisurat tabla , poxilinia va plezni instantaneu vesela si fericita! :lol:

...doar alamirea rezolva problema!O suprafata bine curatata si alamire!

Cositorul prinde daca este foarte bine curatat si decapat(dar nu are rezistenta mecanica, in nici un caz nu rezista la tensiuni...)

Daca nu vrei sa participi la ceva concurs de frumusete cu ea, si vrei sa fie functionala asta e solutia!Un bec mic, niste carpe ude in jurul zonei, o pensula de vopsea si ai motor sa te dai cu el :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Venind vorba de poxilina...am mai primit si eu sfaturi in legatura cu un por la rezervor(multumesc din nou) dar parca nici eu nu as strica vopseaua(proaspat vopsit) si as incerca cu poxilina.porul e langa robinet.Intrebarea mea ar fi....rezista la benzina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! In astfel de situatii cositorul crapa din cauza vibratiilor, deasemeni si poxilina. Exista o solutie pe baza de silicon rezistenta la diluanti si care are elasticitate, dar nu stiu cum o cheama. revin daca aflu ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! In astfel de situatii cositorul crapa din cauza vibratiilor, deasemeni si poxilina. Exista o solutie pe baza de silicon rezistenta la diluanti si care are elasticitate, dar nu stiu cum o cheama. revin daca aflu ceva!

Mestere dak aflii raman dator de cinste :ok: .L-as alamii nu e asta problema,insa rezevorul e vopsit super,la cuptor,iar dak pun foc pe el se duce de suflet toata vopseaua in zona respectiva.Si o sa trebuiasca sa il vopsesc.Deci= o gramada de bani pe care nu ii am acum :smoke:

Asa k orice solutie alternativa m-ar salva.Oricum de tensiuni mecanice mari nu o sa mai fie vorba pt k nu o sa mai strang asa tare surubul ala,si in plus deja i-am facut vreo 4 garnituri de cauciuc sa nu mai primeasca socuri asa mari ..... Asfalt uscat! Si sa nu uitam Timisoreana :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pana atunci incearca cu sapun, daca fisurile sunt deasupra nivelului de benzina, nu umple rezervorul plin ochi (asta ca sa ma poti sa te dai cu ea cat de cat), deasemeni sapunul se curata usor daca vrei sa lipesti cu altceva. Eu sunt din bucuresti, tu de unde esti? Asfalt uscat! :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pana atunci incearca cu sapun, daca fisurile sunt deasupra nivelului de benzina, nu umple rezervorul plin ochi (asta ca sa ma poti sa te dai cu ea cat de cat), deasemeni sapunul se curata usor daca vrei sa lipesti cu altceva. Eu sunt din bucuresti, tu de unde esti? Asfalt uscat! :agree:

sunt unde nu se poate mai rau.la baza,la urechile de prindere

cred k ar fii perfect siliconul ala.eu sunt din banesti prahova

 

 

--- Mesaj completat în 31 Aug 2007 14:07 -------------

Are dreptate drobu. Alamirea este cea mai buna solutie daca rezervorul este supus unor tensinuni mecanice, nu am luat asta in calcul cand ti-am recomandat poxilina.

sa zicem ca m-am hotarat sa il alamesc.Dar cum pot proteja zonele rezervorului sa nu i se arda vopseaua.cu ce pot acoperii sa nu ia foc?

nu ma intereseaza in locul ala langa urechi,acolo nu se vede si pot rectifica vopseaua.Ma intereseaza sa nu arda in laterale.....Cum fac? :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

..ai rezolvat-o cu rezervorul? mie imi curgea benzina pe la buson ca nu etansa garnitura si am rezolvat problema cu cauciuc lichid de lipit parbrizele, pecare l-am pus sub garnitura originala. Au trecut 2-3 saptamani de atunci si vad ca tine, nu-l ataca benzina! Problema era ca de cate ori puneam benzina, in mers ma udam pe pantaloni si erea tare neplacut sa mirosi tot timpul a benzina. :) drum uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il umpli inauntru cu apa ca sa nu bubuie de la vaporii de benzina iar pe afara il invelesti in carpe ude si tot timpul ai grija sa fie ude.

Solutiile gen sapun cauciuc lichid, poxilina, etc sunt temporare ca sa ajungi in caz de ceva pana acasa.Dar ca sa mergi cu rezervorul spart fie chiar si f putin tre sa fii putin kamikaze.Benzina aia poate ajunge pe motorul incins si nu cred ca vrei sa vezi cum bubuie.

Se arde asta e ... il vopsesti si gata dar macar mergi in siguranta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfat Old School: daca se intampla ceva pe drum si ramaneti cu un rezervor crapat, puneti sapun pe crapatura! Am patit, si dupa aia am ajuns acasa asa. Numai sa aveti vreo 2-3 de bucate, in caz de ploaie... :D

Acelasi lucru mi sa intamplat si mie si chiar merge....bine nu e o solutie definitiva dar pana ajungi acasa sau undeva unde il poti face ii bun si sapunu :)

Numai bine si asfalt uscat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...