Sari la conținut

Accident pe Mihai Bravu


Hellryder
 Share

Postări Recomandate

offtopic:

@ Vrajitorul: de-acord cu tine dar nu e vorba despre asta. Nu m-am (ne-am ) luat de tigan ca a avut bani de BMW si" io-s sarac si muncesc mai mult "iar el e "dusman al poporului" , "enemy of the people". E vorba de fatul ca , poti sa fii geniu... da' la 19 ani cati sunt cei care AU MUNCIT cu adevarat ca sa faca bani pt masina lor personala???

 

Dak nu i-ar fi luat-o ta-su si ar fi MUNCIT nu FURAT, ca sa o ia, eu cred ca i-ar fi fost macar ceva mila, de masina, cat decat. :what: ...fie si un bmw, parca nu-ti vine sa-i dai asa "in gat" la fiecare 15 minute; oricum, NU IN ORAS! :hug:

 

O colega de a mea de liceu a murit mai demult din cauza unui bou (de 18 ani- ce coincidenta!) care abia isi luase carnetul (nici o saptamana nu trecuse) si s-a gasit pe un drum plin de gropi cu harbul luat de tati (n-a costat cat un bmw, dar asta nu inseamna ca banul nemuncit nu si-a apus cuvantul), sa mearga cu 100+. Evident, a dat repede intr-un pom, el a scapat, dar fata nu! :laugh: :baldy: .

 

 

 

Parerea mea!

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@gabii: ma enerveaza rau de tot cei care se baga de-a curmezisul pe strazi

cu trafic mare "sa astepte pana ce se elibereaza".

Rezultatul este de obicei, ca si celalalt sens se blocheaza.

Sunt de acord cu politia, tatal tau a gresit in primul rand, iar ala cu Cielo

nu cred ca era nebun sa intre intentionat intr-o masina cu 95, putea s-o faca si cu 50 deca chiar vroia sa-si repare masina pe RCA.

Tatal tau este probabil un bagacios din ala care te obliga ori sa opresti ori sa intrii in el.

Mai bine nu puneai postul tau, ca nu este deloc identica patania asta cu incidentul din primul post.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin la ideea ca din ce bani si-a luat masina nu are nici o relevanta. Nu avem decit supozitii, nu dovezi. Vezi ca sint destui cu motoare de mii de parai aici, de ce nu-i intrebi pe ei din ce le-au luat? Din cite tin eu minte, e legal sa-ti ia taticul ce vrea el sau sa-ti lase orice mostenire, asa s-au facut tari dezvoltate, din acumulari din generatie in generatie.

 

Partea imporatnta e alta: eu daca as primi un lamborghini cadou nu m-as apuca sa omor oameni cu el ca nu-mi pasa de masina. Asa ca hai sa ne limitam la accident: stie cineva sigur unde era dacia inainte si ce viteza avea bmwul? De fapt, mai conteaza?

 

 

PS: gabii, daca din stinga nu venea nimeni, de ce n-a stat tatal tau la locul lui pina trecea ala din dreapta? Ce a cistigat ca s-a dus in mijlocul strazii? O secunda in plus?

Editat de vrajitorul din oz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un BMW 528 nu are mai multi de 200 CP si nu cred ca a avut 200, iti trebuie

o distanta mare sa ajungi la asa viteza.

Pe de alta parte nu uitati ca iesind din pasaj linia de tramvai vine sub tine si nu tu pe linie, pentru unul care nu este obisnuit cu asta poate sa fie derutant.

Ceea ce vrea sa zic este ca poate dacia era fix in mijlocul drumului pentru cel care

iesea din pasaj, el ar fi trebuit sa faca un fel de S alungit iesind, adica odata putin dreapta apoi putin stanga.

Semnul ca BMW-ul a incercat sa ocoleasca dacia prin spate indica faptul ca dacia era fix in mijlocul campului sau vizual si nu stia incotro s-o ia.

Poate era totusi in miscare, cum se procedeaza in Bucuresti, forta sa intre.

 

Parerea mea este ca pe bulevarde cu mai multe benzi ar trebui sa interzica virajele spre stanga, este nasol, cand banda din mijloc este blocata de unul care asteapta sa i sa faca liber ziua la 12 pe M.Bravu.

Sau se baga pe linia de tramvai si blocheaza tramvaiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nu imi vine sa cred cat de kknari sunteti. in primul rand, dupa cum e lovita dacia e clar ca nici macar nu statea paralel cu linia de tramvai. corect are voie sa stea pe ia, dar paralel. atunci cand suntem cu motorul si ne taie unul fata noi nu suntem de vina. acuma ca era o cioara cu un bmw gata e vinovat.. de cat timp v-am spus eu ca astia nu acorda prioritate ca nu sunt atenti si ca intram in ei cu motoarele si murim. v-am spus tot atunci ca daca in locul nostru ar fi un camion ceva si nu ar da prioritate ei ar muri. uite si in cazul de fata. e clar. sunt multi soferi conservanti care sunt limitati electronic la 50km/h, cei care franeaza brusc cand vad radarul dar nu se asigura din spate, etc. normal ca si ala cu bmw e vinovat de viteza excesiva, ca si in cazul motociclistilor, dar vinovatul principal(nu stiu daca exista asa ceva) este cel cu dacia. numia ca in cazul in care conduci motocicleta esti vinovat ca ai murit ca ai condus tare, daca nu conduceai tare nu mureai, dar ala tot iti taia fata. asta e problema, neacordarea prioritatii. de fapt NEATENTIA. este NEATENTIE, pt ca iti trebuie mai mult de o secundsa cand te asiguri. asta am aflato pe pielea meacan era sa dau peste unul cu mopedul, ca nici nu se vedea si mergea cu vreo 50k/h, de atunci ma uit de fiecare data in stanga si in dreapta cand tre sa acord prioritate, si nu 1 secunda ci 3-5 chiar daca stau mai mult pana ma pun in miscare si incep sa claxoneze idiotii de taximetristi.

 

ce nu mi se pare normal e ca sunt unii pe aici care se schimba asa cum bate vantul.

 

si inca ceva, cioara a scapat, s-au deschis airbagurile, asta pt cei care spuneau ca BMW-urile nu sunt sigure (nau ele 5 stele EURONCAP) dar cred ca nici cioara nu purta centura oricum.

 

si inca ceva, daca era automata masina, poate ca l-a furat domne, se intampla, pe voi cum va fura? mai ales ca a venit lansat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acum cand am sa fac stanga am sa ma gandesc cu sufletul la gura la Ferrari-ul Lamborghini-ul sau M5-ul care poate aparea ca o ghiulea cand ti-e lumea mai draga. Mai Neamh nu auzi ca ala facea "head to head" cu altul ?! Ne apucam sa jucam Need for Speed live prin Bucuresti? cred ca asta credea gitanul. Uite ca nu e ca in filme sau jocuri! nu toti sunt eroi.

Editat de Fester
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In timpul asta, un berbec cu Cielo de firma gonea din stanga cu 100+ (in localitate!) vitezometrului de la cielo s-a intepenit intre 95 si 100! A lovit dacia in partea stanga - fata, parca a vrut sa se asigure ca nu-l rateaza :laugh: .... La  Vinovat a fost tata ca nu a acordat prioritate si s-a ales cu carnetul suspendat 3 luni de zile. A avut pile si dupa o luna l-a recuperat.

Mdeah... foarte interesant...

Si de unde se stie ca a avut 100+ daca acul s-a oprit intre 95 si 100 fara urme de franare??? Poate ala a crezut ca taiktu se opreste, nu ca se baga aiurea pe banda lui... Fak pariu ca taiktu abordeaza tactica "hai ca ma bag, ca doar nu o sa intre ala in mine"...

Si la faza cu pilele, se vede cat de corect e si cat de mult respecta legea...

Apropo... majoritatea firmelor isi asigura masinile CASCO... deci nu cred ca ala vroia sa isi repare masina la 100 km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acum cand am sa fac stanga am sa ma gandesc cu sufletul la gura la Ferrari-ul Lamborghini-ul sau M5-ul  care poate aparea ca o ghiulea cand ti-e lumea mai draga. Mai  Neamh nu auzi ca ala facea "head to head" cu altul ?! Ne apucam sa jucam Need for Speed live prin Bucuresti? cred ca asta credea gitanul. Uite ca nu e ca in filme sau jocuri! nu toti sunt eroi.

da ma. acuma nu va mai vedeti lungul nasului. imi e scarba. daca in loc de bmw-eu era un motor. acuma uitati de vitezele cu care merg unii motociclisti. ce dreq conteaza ma masina in care esti, indiferent de masina tre sa fii atent, sa acorzi prioritate. sa stii ca ala cu bmw-u nu sa suit la volan cu intentia de a omori pe cineva. la fel cum nimeni nu cred ca face asta. pur si simplu s+a luat la intrecere. cum fac si unii motociclisti, sau din pura chimie.

 

haideti sa avem rteyon da!!! voi nu vedeti ca va schimbati dupa cum bate vantul. ce se mai aude domnilor moderatori de campaniile de sensibiliyare a soferilor. spuneati ca tre sa facem mai multew actiuni care impreuna sa dea un rezultat bla bla bla. nu am auzit, vazut nici stickere nici nimik. in loc sa invatam mai rau facem...

 

eu nu zic ca ala cu bmw-u era nevinovat. o sa le dea culpa comuna, pt ca bmw avea viteza excesiva, dar daca ala cu dacia era atent nu se intampla accidentul!? sau cel putin nu acolo DAAAAAAA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa inchidem subiectul.

 

Apropo, ultimele stiri: intre timp am aflat ca am fost vecin cu cel care a MURIT in Dacie, respectiv soferul. Eu am locuit 12 ani in blocul in fata caruia s-a petrecut accidentul. S-a intamplat in felul urmator: omul a iesit la 12 NOAPTEA din casa sa isi mute masina de vizavi in parcarea din fata blocului. Asta pentru ca la ora aia nu mai e trafic, si nici nu risca sa "incurce" circulatia intorcand masina. Aceasta decizie l-a costat viata pentru ca un pustan cu un BMW s-a hotarat sa faca o liniutza. In urma lui a ramas fara parinti o fetita de 3 ani (mama nu stiu exact ce e cu ea, dar el isi crestea singur copilul).

 

Comentati ce vreti acum, sunteti liberi, doar traim in democratie. O democratie unde fiecare poata sa faca ce vrea. Inclusiv sa mearga cu 200 prin oras. Eu nu mai zic nimic. Mi-e scarba.

 

RdS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Neamih: Nimeni nu-l scotea basma curata pe un motorist care gonea cum gonea BMW-ul si facea accident in oras, cel putin moral.

Asta ar fi chiar culmea sa se suie la volan sa omoare pe cineva! E chiar o gluma buna, (ACESTA NU E O SCUZA) :laugh: Cred ca m-ai degraba asta cu Dacia a vrut sa se sinucida si sa lase 3 copii fara tata.

Daca politia nu are cum sa-i dovedeasca viteza, cel care va plati oalele sparte e mortu'. Asta este, "life is a bitch", pt unii.

Editat de Fester
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact cum e in Romania, dar in USA intrecerile pe strada se pedepsesc cu inchisoarea. Daca a mai si murit unul in proces (indiferent ca a dat prioritate sau nu, nu mai conteaza), treaba devine nasoala rau.

 

Revenind la viteza, 528 din 2003 are 190CP pe o masina foarte grea, greu de crezut ca ajunge la 200 in mai putin de 40 de secunde cu plecare de pe loc condusa de un incepator. Daca insa a venit lansat, cine stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei care franeaza brusc cand vad radarul dar nu se asigura din spate, etc.

 

Tata, nu prea te duce capul nu? Cum adica sa te asiguri DIN SPATE? Tu nu stii ca n-ai voie sa stai prea aproape de masina din fata? Eu am dreptul sa pun frine de care vreau eu, da poate trece un copil strada in fuga, poate scapa unul mingea, sau iese pe bicicleta, sau apare o canalizare desfacuta, sau tisneste unul cu masina in fata mea, sau doarme un betiv in strada, sau vine un ciine sinucigas si ma sperii. Sau poate asa vrea muschii mei sa ma urc cu amindoua picioarele pe frina ca am o senzatie de nesiguranta sau am vazut o umbra. Daca dai in mine din spate ESTI 100% VINOVAT. Si legal si moral. Nu mai e vorba de impartirea vinei, e a ta cu totul.

Tre sa-ti spun ca eu mai fac chestii din astea si intentionat, si nu numai eu. Pe aici sint o multime de idioti care au o placere sa mearga la 1m de bara mea (fara exagerare) la 120. In cazul in care nu scap de ei cu acceleratia, scap cu frina. Poate nu e cea mai inteligenta solutie, dat fiind ca as putea sa o infund si eu, dar asta e singura idee care imi vine atunci dupa ce le suport farurile in ochi citeva minute.

 

Hai ca am fost suficient off topic. Idiotul cu bmwul e vinovat moral, nu se merge cu 120+ in oras. Situatia nu e exact la fel in cazul in care era pe motocicleta, pentru ca atunci atunci era numai pielea motociclistului in joc (asta nu insemna ca daca facea accident nu era tot vina lui, chiar daca legea spune si drege). Cazul de fata e pe dos: boul a supravietuit, celalalt a murit. Legea e proasta daca nu face diferentieri de genul asta.

 

A, si inca ceva: ca sa vezi cit e de discutabila problema, nu peste tot legea e asa. In unele tari prioritatea vine in fata vitezei, in altele e pe dos. In USA ala cu bmwul intra scurt in puscarie cu 100% din vina. Amindoua variantele sint proaste, ar trebui ceva mixt (sa zicem prioritatea e in fata pina la 1.5-2 x viteza legala, si viteza peste).

Tot ce doresc eu e sa nu ti se intimple sa ai o zi proasta si sa faci o greseala de estimare cind vezi numai 1-2 puncte luminose care habar nu ai cit de repede vin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tata, nu prea te duce capul nu? Cum adica sa te asiguri DIN SPATE? Tu nu stii ca n-ai voie sa stai prea aproape de masina din fata? Eu am dreptul sa pun frine de care vreau eu, da poate trece un copil strada in fuga, poate scapa unul mingea, sau iese pe bicicleta, sau apare o canalizare desfacuta, sau tisneste unul cu masina in fata mea, sau doarme un betiv in strada, sau vine un ciine sinucigas si ma sperii. Sau poate asa vrea muschii mei sa ma urc cu amindoua picioarele pe frina ca am o senzatie de nesiguranta sau am vazut o umbra. Daca dai in mine din spate ESTI 100% VINOVAT. Si legal si moral. Nu mai e vorba de impartirea vinei, e a ta cu totul.

Tre sa-ti spun ca eu mai fac chestii din astea si intentionat, si nu numai eu. Pe aici sint o multime de idioti care au o placere sa mearga la 1m de bara mea (fara exagerare) la 120. In cazul in care nu scap de ei cu acceleratia, scap cu frina. Poate nu e cea mai inteligenta solutie, dat fiind ca as putea sa o infund si eu, dar asta e singura idee care imi vine atunci dupa ce le suport farurile in ochi citeva minute.

 

Hai ca am fost suficient off topic. Idiotul cu bmwul e vinovat moral, nu se merge cu 120+ in oras. Situatia nu e exact la fel in cazul in care era pe motocicleta, pentru ca atunci atunci era numai pielea motociclistului in joc (asta nu insemna ca daca facea accident nu era tot vina lui, chiar daca legea spune si drege). Cazul de fata e pe dos: boul a supravietuit, celalalt a murit. Legea e proasta daca nu face diferentieri de genul asta.

 

A, si inca ceva: ca sa vezi cit e de discutabila problema, nu peste tot legea e asa. In unele tari prioritatea vine in fata vitezei, in altele e pe dos. In USA ala cu bmwul intra scurt in puscarie cu 100% din vina. Amindoua variantele sint proaste, ar trebui ceva mixt (sa zicem prioritatea e in fata pina la 1.5-2 x viteza legala, si viteza peste).

Tot ce doresc eu e sa nu ti se intimple sa ai o zi proasta si sa faci o greseala de estimare cind vezi numai 1-2 puncte luminose care habar nu ai cit de repede vin.

Dc pui frana brusc fara nici un motiv .. e vina ta ..

Acu problema e ca nu se poate demostra ca nu ai avut un motiv pt franare ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o crezi tu ca-i vina mea. Arata-mi legea unde scrie asta si cum se defineste "fara motiv". Tu trebuie sa stai la distanta de siguranta. Toate accidentele "pe la spate" sint din vina urmaritorului, din oficiu. Singura exceptie e cind sari in fata mea pe banda mea, pentru atunci te faci vinovat de necordarea prioritatii.

Si apoi, cu motiv sau nu, nu inteleg care e diferenta? De unde poti anticipa daca o sa am motiv sau nu in urmatoarele 5 minute ca sa stai in fundul meu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dc pui frana brusc fara nici un motiv .. e vina ta

Are dreptate elfu'. În ultimul cod rutier (ăla pe care l-am învăţat anul ăsta) se specifică negru pe alb: "este interzisă frânarea bruscă fără motiv întemeiat". Evident, fiind ceva făcut de români, e incomplet: nu se specifică cum se verifică dacă motivul a fost sau nu întemeiat, nici dacă se aplică pedepse sau amenzi.

 

Dar scrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma enerveaza cei care franeaza brusc si fara un motiv cunoscut

de mine.Urasc pe cei care se hotarasc din senin sa opreasca fiindca au vazut ceva interesant pe marginea drumului.Intr-un trafic civilizat trebuie sa-l respecti si pe cel din spatele tau (nu la ala ma refer care este lipit de tine) si sa nu-l obligi la manevre disperate de evitare.

Vrajitorule, faptul ca cineva din spate este lipit de tine nu te imputerniceste sa provoci un accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El provoaca accidentul, nu eu. Pentru ca mai devreme sau mai tirziu s-ar putea sa trebuiasca sa frinez din motive hai sa zicem intemeiate. Si atunci circumstantele sa fie mult mai grave, decit intr-un accident oarecum "controlat".

Oricum nu fac asta, am exagerat, dar il sec frinind cu frina de motor (normal nu foarte puternic), si dupa ce se sperie putin sta mai departe. Sau blipai frina (numai stopul) si de fiecare data trebuie sa stea in garda, pina la urma cedeaza psihic.

 

Legea cu motivul intemeiat e proasta: adica daca eu vad o umbra noaptea si ma sperii, nu e motiv intemeiat? Daca era ceva (copil, animal) acolo? Sau, pentru unii un ciine vagabond e motiv intemeiat, pentru altii nu-i. Nu e vorba numai de convingerile omului ci si de gabaritul vehicolului si cit de scumpa e reparatia barii pe fata. Samd. Si cum naiba dovedesti ce nu a avut motiv intemeiat? Deci eu zic sa nu va mai ginditi la prevederea asta, ca nu va apara.

 

Oricum, nu ti-as dori sa ai un suv in spate la un metru si tu sa fii intr-o masina care e mai putin de jumate din greutatea aluia, ca sa nu mai vorbim de senzatiile pe care le incerci pe motocicleta. Ca astia urmaresc orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vrajitorul: principial, e foarte corect ce zici matale acolo, da' te invit sa circuli prin Bucuresti o vreme... se merge foarte aproape. Pe mine ma crizeaza sa fiu in fundul aluia din fata, si daca nu am cum sa depasesc, imi las de obicei niste spatiu. NU EXISTA sa nu apara un destept care sa vrea locul ala "liber". O frana brusca in conditiile astea de trafic, indiferent daca e intemeiata sau nu, e cam... nepoliticoasa. Gandeste-te ce se intampla cu spatiul/timpul de reactie al celei de-a treia masini din spatele aluia care franeaza brusc, in conditiile in care toata lumea merge la maxim 2-3 metri distanta, cu 40-50 la ora. Majoritatea accidentelor de genul asta se intampla la distanta semnificativa de pericolul propriu-zis.

 

Eu am avut un noroc chior la un moment dat, fiind al doilea dupa unul care a franat brusc. Am inceput sa franez, am vazut ca nu opresc la timp si mi-era frica sa trag mai tare de frane, asa ca am ocolit. Dacia din spatele meu s-a oprit pe la jumatea portbagajului masinii care fusese in fata mea. Daca opream, ma facea armonica. Legal, nici eu nici cei din fata mea care au franat brusc nu au nici o vina, dar ala din spatele meu nu avea *nici o sansa* sa observe la timp ce se intampla, pe mine m-a vazut miscandu-ma relativ repede, etc.

 

Si da, in Bucuresti cel putin, TREBUIE sa te "asiguri din spate". Fie si pentru a-i tine departe (cum ai zis si tu, ori piscat frana sa se aprinda becul, ori frana de motor usor) pe-aia care vin prea aproape. E o chestie de autoconservare :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Matei, nu ma gindeam la conditiile alea pe care le spui tu si de care am parte si eu. Oricum vitezele in cazul asta sint mult mai mici. 40-50 la ora la 2-3 metri e oarecum suportabil daca esti atent. Eu ma refeream la idiotii care au strada goala (uneori numai tu cu el, alteori cu ceva trafic, dar usor), in conditiile in care sint 2-3-4 benzi pe autostrada (sau chiar numai 1 banda, tot nu vad scuza, oricum nu are nimic de cistigat) si cu toate astea stau in sufletul tau, ba mai au si farurile exact la inaltimea oglinzii mele centrale.

Cit despre cvasiaccidentul tau, pai in cazul ala ai avut dea face cu un idiot penal care n-are nici o scuza. Indiferent de conditii nu m-as baga aproape de o motocicleta din cauza ca e foarte vulnerabila si ca de multe ori frineaza mai repede. Sau daca motociclistul cade in fata mea si eu nu pot sa opresc, ce fac, trec peste el?

 

Ideea era alta: ca trebuie sau nu trebuie sa te asiguri "din spate" pentru propria ta securitate e una, tot timpul in trafic mai trebuie sa lasi de la tine ca sa eviti situatii mai grave, dar ca e vina ta ca nu o faci e o timpenie. Daca ai de ales intre a-l lovi pe ala din fata sau a fi lovit de cel din spate ce alegi. Eu prefer "pe la spate" ca macar nu-s eu de vina. Desi cu un idiot care crede ca trebuia sa ma asigur "din spate" s-ar putea sa nu mai conteze cine a fost vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

pustiul cu bmw are 19 ani, dar nu este tigan, cu toate ca ai lui sint cu relatii pe ambele parti ale legii, sint plini de bani.

eu am ajuns acolo la 2 minute dupa ce s-a intamplat accidentul...era sa intru in motorul daciei, care era pe sensul de mers catre Bucur Obor. BMW s-a oprit pe contrasens, lovind 4 masini parcate. La tv, in dimineata aia s-a zis ca mergea cu aprox 160 cand l-a lovit pe ala cu dacia (care a murit 3 zile mai tarziu) dar daca ati fi vazut bmw cum arata...nu ziceati ca a fost impact mai puternic de 100-120...a indoit bara, capota, faruri, si radiatorul l-a spart. In rest masina nu avea nimic. Eu chiar nu imi dau seama de ce bmw-ul arata asa bine iar dacia (care toata lumea stie ca nu e o masina sigura) s-a facut chiar asa.

tipul cu bmw se intampla sa-mi fie amic....dar prin asta sa nu credeti ca ii iau partea...si exact cum a spus toata lumea, a scapat fara sa fie pedepsit. ceea ce e inadmisibil. tipu e INCONSTIENT, l-a marcat accidentul, dar nu-l vad invatand ceva din ceea ce s-a intamplat.

 

andrei

Editat de babolat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu de adaugat ceva, chiar daca nu are de-a face cu accidentul in cauza. In Decembrie '99 eram in dreapta in masina unui prieten (320d nou nout), a pus frana la o trecere de pietoni si a intrat in spate pe dreapta o dacie (parca 80 sau 82 fabricatie)... Rezultatul, BMW bara zgariata, ornament spoiler dreapta zgariat (nici macar sparta bara) ... Dacia avea motorul pe unde are in mod normal cutia de viteze, adica era MUCI !!! pe partea stanga fata era intrata in compartimentul motor cu aproximativ 80-90 cm (asta in conditii de maxim 50 km/h (personal estimez cam 40) ...

 

La 200 km/h un BMW seria 5 intrat lateral in dacie nu cred ca mai gaseau vreodata motorul intreg chiar si la ceva distanta. Daca e sa ne luam dupa poze estimez o viteza de 100 - 130 km/h ... in orice caz nu 200 cum se vehicula pe aici ...

 

 

 

P.S. - Parerea mea, nu cunosc niciunul din participantii la accident, n-am vazut accidentul live . cheers and take care :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...