Sari la conținut

Kawasaky Ninja Zx-7p


Dadu
 Share

Postări Recomandate

Buna. Din moment ce e primul meu topic aici pe forum, va salut pe toti!. Sunt incepator si de aceea o sa va rog sa-mi scuzati lipsa de experienta in domeniu. As avea si eu o intrebare pentru cei mai cu experienta, daca se poate. Vreau sa-mi cumpar o Kawasaky Ninja zx-7p din 98. Ce credeti despre acest model. Personal am cautat pe net ceva specificatii tehnice si nu prea am gasit. Am vazut ca majoritatea modelelor de Nija au in nume litera "r" nu "p". Modelul asta are p. Ce inseamna asta? Ca nu e de cursa (race) sau ce? Merita sa o iau? Multumesc mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer sa fiu inca nu am auzit de ZX-7P si e foarte probabil sa fie o greseala.

am intalnit numai modelul ZX-7R

ptr mine ramane una dintre cele mai frumoase kawasaki facute pana acum.

dar esti sigur ca nu este prea mult ptr tine un salt direct de la first bike la un monstru de 130 cai?

eu m'as mai gandi in locul tau, vezi bine ce se intampla la noi pe strazi, cat de usor se face accident si cat de usor se moare. in fine ..gata cu morala...ca e inutila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saltul e un pic... cam mare dar sunt sigur ca o sa ma obisnuiesc cu o clasa mai mare, de felul meu sunt temperat, nu vor fi probleme. Multumesc pentru grija... :agree: Nici eu nu am auzit de modelul asta, nu e o greseala, numele lui e inscris pe ea, se poate vedea la adresa:

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunt-d...1998-50887.html

Nu cred ca e stearsa liniuta de la R sa fie P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate sunt zx7r (inainte se numeau zxr750) si au fost modelele j, k , l, m, n , p (din cate stiu)

 

astea sunt aberatii din cate stiu eu

cu sig e vba de un zx-7r iar adezivele din imagini nu sunt cele originale am impresia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e modelul zx7r, varful e zx7rr, alte frane, alte telescoape putin mai usoara.

Este modelul pe care l-am calarit si era sa raman fara viata, vina mea, nu a ei.

Este o motocicleta destul de grea dar daca o pui in miscare nici nu o sa simti. Eu spun ca este cel mai frumos model de kawasaki si daca ar inghesui cineva un motor de zx9r dupa 2001 ar fi fantastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am indragostit...e minunata.....cea mai frumnoasa bijuterie mecanica ever.....doar ca la sudurile din cadru sta mai prost ca si hondele lui silviu si chiar mai prost decat yamaha pe care a vrut sa si-o cumpere atunci cand sa dus sa isi ia suzuki

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am indragostit...e minunata.....cea mai frumnoasa bijuterie mecanica ever.....doar ca la sudurile din cadru sta mai prost ca si hondele lui silviu si chiar mai prost decat yamaha pe care a vrut sa si-o cumpere atunci cand sa dus sa isi ia suzuki

 

 

Esti penibil,inceteaza. Fii ontopic, daca poti....daca nu reusesti...limiteaza-te la un thread facut de tine unde sa-ti ridici "ninja" pe piedestal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti penibil,inceteaza. Fii ontopic, daca poti....daca nu reusesti...limiteaza-te la un thread facut de tine unde sa-ti ridici "ninja" pe piedestal.

im done with that....its history

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai te rog mare mare grija cu aceasta motoreta, mai ales ca incepator pe ZX7......... MUlta grija....

 

Acelasi sfat l-am dat acum 2 saptamani unui baiat din CT tot incepator, tot zx7, care a nesocotit din pacate atat sfatul meu cat si ale altora....... acum se discuta despre el la Accidente...

 

Ai mare grija!

Multa bafta!

 

 

 

Eh, până la urmă m-am luat-o... să vedem ce treabă face de-acu încolo... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..pozele urmează...numai s-o termin de înmatriculat şi să fie un pic de vreme bună să ies la şosea... nu ştiu cât a ţine vremea bună dar la anul, în vară, vă promit nişte poze din ţară... super super (fotografia e o altă pasiune a mea :) ) Nu o să am grijă mare ci FOARTE MARE, ştiu de pericol...

Editat de Dadu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Anul asta am trecut si eu la ninja zx7r.Am gasit-o pe net,am vb cu propietarul,a fost de acord sa mi-o aduca el pana la usa (400km).a venit,am facut contractul de vanzare cumpararae,el a plecat iar eu sateam langa motor si imi tremurau picioarele.imi ziceam ca nu am curaj sa urc pe asa ceva.M-am urcat pana la urma,si sa vezi frumusete 20-30 la ora prin oras.dupa 3 zile am plecat la bv la intalnire o parte din gasca,eu cu inca un amic.el cu motto guzzi v35 eu cu ninja.trecea ala pe langa mine de parca eu stateam pe loc.Imi era o frica imensa sa depasesc 80-90 in afara localitatilor.Dupa aproximativ o luna m-am ivatat cu motoru cat de cat si am impresia ca de 100 de kg la drum.intradevar in oras este putin incomoda,dar m-am invatat si cu asta.acum imi cunosc motorul cat de cat dar tot nu exagerez de puterea care poate sa o dezvolte.si cu 130 ajung la destinatie....

 

--- Mesaj completat în 13 Sep 2007 11:25 -------------
daca ai nevoie de manualul pt zx7r in format pdf.da-mi un pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna. Din moment ce e primul meu topic aici pe forum, va salut pe toti!. Sunt incepator si de aceea o sa va rog sa-mi scuzati lipsa de experienta in domeniu. As avea si eu o intrebare pentru cei mai cu experienta, daca se poate. Vreau sa-mi cumpar o Kawasaky Ninja zx-7p din 98. Ce credeti despre acest model. Personal am cautat pe net ceva specificatii tehnice si nu prea am gasit. Am vazut ca majoritatea modelelor de Nija au in nume litera "r" nu "p". Modelul asta are p. Ce inseamna asta? Ca nu e de cursa (race) sau ce? Merita sa o iau? Multumesc mult.

 

 

Sal si eu mi am luat un zx750 n2 echivalentul la zx7rr .... ti am atasat din manualul de service o poza ca sa iti dai seama ce inseamna acel p .... MULTE PLIMBARI PLACUTE CU EA SI SIGURE !!!! SI CHIAR E O MASINARIE INCREDIBILA IN FELUL EI ! :ok:

post-25574-1193816516_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da intradevar mai greu de manevrat dar cu timpul ai sa o cunosti...

ii un pic cam slabuta e perfecta pt un incepator care nu mai are pt ce trai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Din moment ce e primul meu topic aici pe forum, va salut pe toti!. Sunt incepator si de aceea o sa va rog sa-mi scuzati lipsa de experienta in domeniu. As avea si eu o intrebare pentru cei mai cu experienta, daca se poate. Vreau sa-mi cumpar o Kawasaky Ninja zx-7p din 98. Ce credeti despre acest model. Personal am cautat pe net ceva specificatii tehnice si nu prea am gasit. Am vazut ca majoritatea modelelor de Nija au in nume litera "r" nu "p". Modelul asta are p. Ce inseamna asta? Ca nu e de cursa (race) sau ce? Merita sa o iau? Multumesc mult.

 

 

 

Apropo ce frane ai pe ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

La a mea pompa este nissin iar etrierele tot nissin(3 pompitze pe etrier(sau cum se numesc..nu stiu) ..).... nu pot sa ma pronunt in comparatie cu altele deoarece nu am incercat... dar....eu am o pb.. in general am obs ca sunt pb la zx7r la furca, cel putin si la mine una dintre furci curge.....si ..mi se pare ciudat ca doar una.....in rest ok suge bine..poate ca si din cauza modelului dar.si din cauza mersului... ( cam 8+ la 100de km ). Daca suntetzi in cunostinca aveti idee unde pot gasi carene... ale mele sunt "busite"... dar sunt tipicar..chiar daca sunt si astea ok..dar nu foarte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca n-am mai scris de mult, am avut la treaba..cat tine!

Franele sunt Tokiko. Care-s mai bune, Nissin sau Tokiko?

 

Ce m-am saturat de incepatori pe rachete din astea. Lumea vad ca timid reactioneaza la inceput "eu nu stiu daca e bine" sau "esti sigur ca vrei din asta". Normal ca NU e bine. NU ar trebui oare descurajati cand vor sa faca pasu asta? De ce nu ti-ai luat direct Hayabusa si macar faceai o treaba ca erai cel mai tare din parcare. Dar model 2008 ca are si mai multi CP :hug:

Oricum stai calm ca esti junior pe langa de-al de tipi care au sarit de pe 125 direct la Gixxer de 1000 de 180 de cai care ar face sa planga chiar si o Busa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...