Sari la conținut

Hai Portocalii (KTM EXC Rulz)


atillas
 Share

Postări Recomandate

l-ati vazut mai mic si dati in el :laugh: ;) frumos va sta

 

@ atilas...felicitari pt mana fina, eu la 4000 deja ma apropii de a 4 foaie de otel....

 

e vorba de 2000 de km..railor//ca ore de zbor,cred ca scot cateva minute prin aer pe sezon..cu aterizarea nu ma prea descurc dar prin aer sunt profesor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

interesant este daca un motor 4t de turatie asa de mare are utilitate la hard enduro.

 

Clar ca nu asta e atu-ul #1.

Cred insa ca e mega fun to ride!

Si cred ca plecand de la asta, KTM ne pregateste o super motoreta de enduro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sper sa faca 350 4t si pt enduro :moron:

 

De ce? 250F e prea mic si 400 e prea mare? La motocross e alta poveste. Ii avantajeaza pe pilotii usori, d-aia pana in 60 kg cu pachet de tigari cu tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari vreau sa va intreb cum stati cu mizeria in locasul filtrului de aer

de ceva timp sunt posesor de 250 2t exc 07 si ma enerviaza la maximu modu in care KTM sa gandit sa faca acest locas al filtrului de aer parerea mea e ca ii cea mai mare prostie pe care stiu ei sa o faca . am iesit ieri la o tura pe ploaie si multa noroiala pe un traseu care il fac de ceva vreme (padure parau cu bolovani si ceva ucari pe camp ) si cu vechia motocicleta suzuki rmx. Cand am ajuns acasa si m-am apucat sa curat motocicleta nu va pot spune cata apa si noroi era in locasu respectiv si evident si pe filtru de aer, cea ce la suzuki nu mi sa intamplat nici cand mam bagat in noroi jumate de motor deoarece locasul respectiv e o cutie unde numai pe sus sub saa aveai acces la filtru de aer.

Ce vreau sa va intreb : si voi aveti aceeiasi problema ? cum o rezolvati?

Eu mam apucat azi si am bagat silicon la toate imbinarile intre plastice inclusiv la capacu de vizitare a filtrului de aer si voi umbla numai cand iau saua

Oricum nu se poate compara cu nici o alta motocicleta in restu punctelor de vedere e super :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari vreau sa va intreb cum stati cu mizeria in locasul filtrului de aer

de ceva timp sunt posesor de 250 2t exc 07 si ma enerviaza la maximu modu in care KTM sa gandit sa faca acest locas al filtrului de aer parerea mea e ca ii cea mai mare prostie pe care stiu ei sa o faca . am iesit ieri la o tura pe ploaie si multa noroiala pe un traseu care il fac de ceva vreme (padure parau cu bolovani si ceva ucari pe camp ) si cu vechia motocicleta suzuki rmx. Cand am ajuns acasa si m-am apucat sa curat motocicleta nu va pot spune cata apa si noroi era in locasu respectiv si evident si pe filtru de aer, cea ce la suzuki nu mi sa intamplat nici cand mam bagat in noroi jumate de motor deoarece locasul respectiv e o cutie unde numai pe sus sub saa aveai acces la filtru de aer.

Ce vreau sa va intreb : si voi aveti aceeiasi problema ? cum o rezolvati?

Eu mam apucat azi si am bagat silicon la toate imbinarile intre plastice inclusiv la capacu de vizitare a filtrului de aer si voi umbla numai cand iau saua

Oricum nu se poate compara cu nici o alta motocicleta in restu punctelor de vedere e super :cheers:

 

 

Si eu am aceeiasi problema si nu prea ai ce face ...curat filtrul de aer si airboxul mai des...

Problema exista de mult si este prezent si la modelele 2010 ! Toate lumea stie,numai cei de ktm nu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari vreau sa va intreb cum stati cu mizeria in locasul filtrului de aer

de ceva timp sunt posesor de 250 2t exc 07 si ma enerviaza la maximu modu in care KTM sa gandit sa faca acest locas al filtrului de aer parerea mea e ca ii cea mai mare prostie pe care stiu ei sa o faca . am iesit ieri la o tura pe ploaie si multa noroiala pe un traseu care il fac de ceva vreme (padure parau cu bolovani si ceva ucari pe camp ) si cu vechia motocicleta suzuki rmx. Cand am ajuns acasa si m-am apucat sa curat motocicleta nu va pot spune cata apa si noroi era in locasu respectiv si evident si pe filtru de aer, cea ce la suzuki nu mi sa intamplat nici cand mam bagat in noroi jumate de motor deoarece locasul respectiv e o cutie unde numai pe sus sub saa aveai acces la filtru de aer.

Ce vreau sa va intreb : si voi aveti aceeiasi problema ? cum o rezolvati?

Eu mam apucat azi si am bagat silicon la toate imbinarile intre plastice inclusiv la capacu de vizitare a filtrului de aer si voi umbla numai cand iau saua

Oricum nu se poate compara cu nici o alta motocicleta in restu punctelor de vedere e super :cheers:

 

 

 

Exista un capac special pe care il pui in locul filtrului de aer si astfel poti spala cu WAP-ul locasul. Ai grija sa nu dai jetul de apa direct pe capac,si poti sa dai cu vaselina pe marginea capacului pentru a te asigura ca nu intra apa la imbinare.

Sunt curioasa de sfaturile celor mai experimentati,dar eu sunt de parere ca nu ai facut bine sa siliconezi capacul de vizitare a filtrului de aer. Praful,apa,noroiul nu intra numai pe acolo ci mai degraba pe sub aripa spate,unde arunca roata noroiul.

La capacul acela o sa ai treaba practic dupa fiecare iesire,deoarece asa este recomandat;sa verifici/schimbi/speli filtrul de aer dupa fiecare iesire,mai ales daca traseul este noroios. KTM-ul este foarte sensibil la capitolul acesta. Daca neglijezi filtrul,dupa ce se imbiba cu praf,apa,noroi,poate sa traga mizerie in motor. Asta in cel mai bun caz inseamna rulmenti de ambielaj,set de biela,piston,segmenti,garnituri.Distractia costa vreo 15 milioane.....

Cel mai simplu este sa ai 2 filtre,unul tot timpul curat si ai scapat de o grija.

 

 

Spor.

Editat de REA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

partea cu spalatul o stiu am siliconat si locul unde se imbina aripa cu "cutia" filtrului de aer mie pe acol mia intrat noroiu dar spuneam ca am siliconat si capacul de vizitare pt o mai buna etansare pt ca si pe acol intra noroi .

faza cu mai multe filtre o fac si eu si binenteles verific filtru dupa fiecare iesire numai ca de acum o sa iau saua jos ca sa verific filtru de aer

problema este ca se imbiba cu noroi si apa in timpu mersului si nu poti schimba filtru in mersului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am 4 filtre pe care le folosesc prin rotatie, spal si airbox-ul, dau si cu vaselina pe rama de contact a filtrului,dar la a mea nu e chiar asa tragic cum spuneti ca e la 2t, este mizerie in airbox insa nu de speriat. niciodata nu cam gasit in flansa de admisie a aerului in carburator altceva decat ulei scurs din filtru.siliconul ajuta cat de cat, se poate folosi daca problema e grava si plasticele nu se mai asaza deloc banda de purfix. oricum, chiar nu cred ca e asa mare deranj sa pui un filtru curat cand e cazul, mai ales la 2t. in conditiile utilizarii in regim de hobby, praful din motor si uleiul neschimbat la timp sunt principalele cauze de uzura interna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o rugaminte la voi. cine e din bucuresti si are ktm. ma intereseaza modele pana la 2010. vreau sa imi iau niste sabloane dupa plasticile de pe motor, sa fac niste modele de stickere. vin unde sunteti imi iau niste sabloane si gata. plata in bere ;)

 

deci? cine ma ajuta? multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vei reusi decat sa faci o tiganie, pana acum nu am vazut material autocoland de calitatea stikerelor originale. se vor coji la primul spalat cu presiune, sau la prima craca care se baga in seama in pozitia corecta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vei reusi decat sa faci o tiganie, pana acum nu am vazut material autocoland de calitatea stikerelor originale. se vor coji la primul spalat cu presiune, sau la prima craca care se baga in seama in pozitia corecta

 

 

facem asa. iti dau un kit promo, cu firma mea, le pui pe moto si vedem cat rezista. da? deci? ;) vin sa imi iau cote de pe motoru tau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma ofer eu daca sunt promo ;)

Mesaj completat

Iti ofer in schimb expunere, ca am participat mai la toate evenimentele anul acesta.

 

 

s-a facut. primul kit al tau eu. si iti arat cand iau cote cat de groase sunt si ce lipici au.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo domnule, esti un afacerist foarte bun. In caz ca si eu as vrea pentru motocicleta mea asa ceva se poate da comanda? Probleme sunt 2:

 

1. Nu stiu din ce an sunt plasticele de pe motocicleta, stiu doar ca nu sunt cele originale.

2. Nu sunt din zona (Bucuresti) ca sa vi sa imi iei masuratorile.

 

Ceva idei? Cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum vreo 3 ani am facut si eu niste stikere... cele care nu au intrat la offroad inca mai dainuie pe un Lc4

 

problema e ca trebuiesc serigrafiate nu printate si apoi laminate... am incercat inclusiv cu folie de laminare pentru podele... dupe cum zicea si Soso...NU TINE!!!

 

poate intre timp tehnologia a mai evoluat.... cine stie... daca ai chef iti pot da niste schite gata facute in fotoshop la scara 1:1, nu mai stiu daca sunt si vectorizate...

 

 

a, tema de casa, gaseste un colant pt rezervor....

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa va raspund pe rand la fiecare.

 

@dragos_lz: trebuie doar sa faci niste poze la motoreta si am sa-mi dau seama. daca vrei promo, va trebui sa iei kitul "motocolante" care va fi unul deosebit. adica ti-l dau moca, dar trebuie sa imi faci reclama mai departe.

 

@stulewa: inteleg ce spui tu. dar am sa fac niste stickere deosebite, si ca posesor de enduro am sa fac teste inainte. ce va pot spune este ca tot colantul propriuzis va avea o grosime destul de consistenta pentru ca este colantul propriu zis plus 3 straturi de folie de laminare. am facut oarece teste. oricum care nu va avea incredere am sa ii trimis un sticker ceva sa il testeze el cu mana lui. Cat despre acel colant de rezervor, se face, am studiat problema. rezervoarele de plastic de pe motoare, se maresc se micsoreaza, nu stiu prin ce procedeu, cred ca din cauza benzinei... nu stiu. oricum stickerele de dupa rezvoarele de plastic au gaurele in el. am luat si asta la cunostiinte. am deja 4 ani in acest domeniu.

 

@ktm_exc: te rog sa ai putintica rabdare pentru ca in viitorul apropiat am sa dau drumu la ceva frumos. o sa fie o surpriza pentru toti posesorii de enduro, ca o sa aveti unde sa va clatiti ochii si ce sa cumparati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hondafan...multumesc de oferta, insa constat ca s-a bagat mai in fata un beta tester ;) , asa ca asteptam de la el ceva. totusi, daca nu glumeai cu testatul, sunt dispus sa pun stiker de aripa fata (eventual si spate) cu reclama ta, strict pentru un review obiectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...