Sari la conținut

reglarea distributiei


ghost
 Share

Postări Recomandate

mare atentie!!!! mai devreme mi-a lat foc motorul......si parul meu de pe maini..........am dat cu un spray de lant shell advance pe curelele de distributie..............cum am pus plusul la electromotor si cu minusul atingeam motorul, dintr-o data a luat foc......noroc ca s-a stin repede :blink: ......mi-a stat inima.............se pare ca spray-ul este ffff inflamabil......... cu toate ca este un spray de lant cu teflon :P B) .......sunt bucuros ca merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mda, s-ar putea ca sagetile alea sa fie doar in capul meu, he he..E posibil ca sa nu fie de fabrica puse...

In manual zicea ca inainte sa le dai jos, sa maerchezi cu o sageata sensul de rotatie pe ficare curea, ca sa o pui la fel la loc.. Asta e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, s-ar putea ca sagetile alea sa fie doar in capul meu, he he..E posibil ca sa nu fie de fabrica puse...

In manual zicea ca inainte sa le dai jos, sa maerchezi cu o sageata sensul de rotatie pe ficare curea, ca sa o pui la fel la loc.. Asta e...

nu se vede nimic pe ele.........la cat se schimba curelele????..........de unde stiu daca sunt uzate????........trebuie sa fie uscate sau unse???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cureaua se invirte invers fata de acele de ceas, dintii sint fortati inspre dreapta. Daca inversezi cureaua (o rastorni), e invers. Probabil ca e mai bine sa fi fost pusa la fel..Oricum, daca nu le-ai marcat de la inceput, asta e...Oricum n-ai curele noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cureaua se invirte invers fata de acele de ceas, dintii sint fortati inspre dreapta. Daca inversezi cureaua (o rastorni), e invers. Probabil ca e mai bine sa fi fost pusa la fel..Oricum, daca nu le-ai marcat de la inceput, asta e...Oricum n-ai curele noi

m-am uitat pe curea si dintii nu au inclinatie.......sunt perfect semi rotunzi..............cat de intinsa trebuie sa fie????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cite pare, s-ar face asa:Intinzi cureaua cu dinamometru si apoi o fixezi asa intinsa cu intinzatorul..Cel putin asa reiese din poza si din explicatia aia de 2 rinduri pt un 900s. Dupa cum vezi, o gramada de detalii utile. Valoarea de pe dinamometru o caut inca..

post-42-1103718120_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari!

Ai gija ca poti sa dai foc motorului prin multe procedee :huh:

Curelele nu se ung din cate stiu, iar intiderea lor ar trebui sa se faca printr-o rola presoare cu arc :P la care nu ai ce ajusta.

 

 

 

PS : AndreiC

... recomandarea mea e sa te duci la un service ducati ...

oare cand vor invata romanii principiul specializarii in profesie ... tare ma tem ca niciodata ... gata, ne pricepem sa facem de toate, suntem destepti de mama focului bate-ne vina ... 

ma gandesc in comparatie cu americanul care nu schimba o siguranta de unul singur si asteapta electricianul sa o schimbe si romanul care s-a apucat sa bibileasca un motor ... ducati  zicand ca domne ce mare lucru - la el nu exista nu ma pricep sa fac asta sau alta ... asa sa fie oare ?... 

 

 

Din pacate dupa principiul asta multi am merge pe jos sau cu tramvaiul. :nono: Romanul nu are incotro decat sa fie inventiv si autodidact :smoke: In realitate noi incercam sa calarim niste motociclete pe care NU NI LE PUTEM PERMITE defapt, darca ar fi se te iei dupa ce zice americanul sau neamtul.Eu unul, si sunt multi ca mine,nu sunt dispus si nici nu am resurse sa apelez la un service cu pretentii, care te taxeaza la preturi normale pt occident dar astronomice pt Ro.Daca ma costa un salariu schimbul de ulei si reglajele in service, mi le fac singur.Daca am de schimbat un rulment care implica demontarea completa a motorului, il demontez cu mana mea in loc sa dau la service tot bugetul de plimbari pe un sezon.Samd. :moto:

Asa am ajuns pe langa profesia oficiala sa fiu si mecanic, electrican, electronist, dulgher, instalator, zidar, fierar-betonist, sobar, muncitor sapator de santuri,inginer constructor, arhitect, bijutier etc B) Ma pregatesc sa devin astronaut daca voi constata ca litrul de benzina il gasesc pe Marte la juma de pret si in concluzie ma pot plimba de 2 ori mai mult :huh: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:.....daca as avea dinamometru..........dar nu am............oricum totul spre bine........ma cam apropi de final..............ma bucur ca am scos-o la capat ......din nou cu ajutorul vostru... :P ......multumesc baieti....... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de faza cu dinamometrul:

Dinamometrul tip 88713.0748 s-ar putea sa fie inlocuit cu un cintar cu arc, la care in momentul cind ai agatat un kil de el, sint 9.8 Newtoni, sau rotund 10 Newtoni.

mda, dar nu stii la cate kg a facut macaronarul crestatura pe scula lui tratata cu smekeroza :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...intre evacuare si admisie e o perioada in care supapele sunt amandoua deschise in zonas PMS ...se cheama "valve overlap"...

Se cheama in romaneste "unghi de forfecare" a distributiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am terminatttttttt....l-am montat, l-am verificat....surub cu surub, l-am vopsit.........zici ca e scos de pe banda :P .................mai am de facut restul, adica de pus motorul pe cadru, instalatia electrica si toate piesele ce mai sunt.............multumesc pt ajutor :blink:

post-42-1103731463_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...