Sari la conținut

Probleme Ambreiaj Jawa...


zael26
 Share

Postări Recomandate

De curand am schimbat placa de presiune de la o jawa 350 638 din '92.Dupa schimb,cand cupleaza motoru scoate un sunet foarte urat si smuceste(adik la fiecare schimbare de viteza).Dar numai pt un timp scurt....ca si cum ar cupla prea brusc....am incercat sa dau drumu la ambreiaj mai lent,am umblat la surubelu ala care regleaza ambreiaju,dar nimic,am verificat ulei,discuri de ambreiaj,etc,etc....poate ma scoateti si pe mine din impas...

PS : Daca te obisnuiesti cu sunetu si smucitura aia,poti sa mergi si-asa cu ea,dar...parca mi-e mila de ea cand o aud...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca presupunem ca nu ai gresit nimic cind ai montat ambreajul,pare sa fie vorba doar de reglaje. Nu te bucura insa prea tare ca nu e atit de simplu cum pare,trebuiesc sincronizate si maneta de ambreaj si schimbatorul,pt ca are si acolo corespondenta (jawa are ambreaj si la picior).Te sfatuiesc sa apelezi la Doru 0744653622 pentru orice problema tehnica,scutesti astfel timp,nervi si bani!!!

 

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

daca nu e o-ring-ul uita-te la oala mare de ambreiaj, eu am avut-o rupta pe o jawa ts si exact la fel facea :) ma refer la cilindrul ala care vine pe axul care iese din cutie :) mai poate fi si bucsa de bronz sau ce dracu' material o fi daca nu e bronz uzata si sa aiba joc oala, iar face asa, cupleaza pt. putin timp ambreiajul. in mers nu scapa in nici unul din ultimele doua cazuri dar e al dracu' de enervant cand vrei sa pleci mai tare si nu poti sa patinezi ambreiajul si pleci ca ultimul prost... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms frumos de raspunsuri,am mai umblat la discuri odata,am pus totu la loc,adaugand o bila de rulment in plus intre tijele de la ambreiaj(pe langa cea care era deja acolo) si acum face mult mai putin zgomot si nici nu mai cupleaza asa brusc...deci problema e pe jumatate rezolvata :)

Inca odata,multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bune sfaturi, dar nimeni nu a intrebat ce ulei foloseste. Intr-adevar, bila de rulment nu are ce cauta intra tije. Este doar in capac. Surubul de reglaj al tijei se stringe pina cind pirghia ambreaijului automat are joc mic (1mm. maxim )pina la furca de comanda. Cablul ambreiajului se regleaza dupa reglajul surubului de care am discutat. Maneta ambreiajului trebuie sa aiba joc 5-6 mm la capatul pirghiei(manetei ). Uleiul pentru cutie este cel recomandat de producator, adica T90 ( de transmisie). Zmunciturile din ambreiaj le face cind se foloseste ulei de motor, ori valvolina sau mai stiu eu ce.O alta conditie este ca in carcasa discurilor canelurile sa fie fara uzura, astfel ca sa nu fie joc intre axul cutiei si carcasa ambreaiajului. Cine are nevoie de cartea tehnica de Jawa, sa trimita mesaj la relufarcas de pe yahoo. Am primit-o de la d-na Verkowa , director de vinzari la Jawa , Cehia. Salutari...

 

--- Mesaj completat în 23 Sep 2007 22:06 -------------
Foarte bune sfaturi, dar nimeni nu a intrebat ce ulei foloseste. Intr-adevar, bila de rulment nu are ce cauta intra tije. Este doar in capac. Surubul de reglaj al tijei se stringe pina cind pirghia ambreaijului automat are joc mic (1mm. maxim )pina la furca de comanda. Cablul ambreiajului se regleaza dupa reglajul surubului de care am discutat. Maneta ambreiajului trebuie sa aiba joc 5-6 mm la capatul pirghiei(manetei ). Uleiul pentru cutie este cel recomandat de producator, adica T90 ( de transmisie). Zmunciturile din ambreiaj le face cind se foloseste ulei de motor, ori valvolina sau mai stiu eu ce.O alta conditie este ca in carcasa discurilor canelurile sa fie fara uzura, astfel ca sa nu fie joc intre axul cutiei si carcasa ambreaiajului. Cine are nevoie de cartea tehnica de Jawa, sa trimita mesaj la relufarcas de pe yahoo. Am primit-o de la d-na Verkowa , director de vinzari la Jawa , Cehia. Salutari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...