Sari la conținut

Ziua Bucurestiului - Miting Moto! 20.09.2007


Placebo
 Share

Postări Recomandate

In romanica noastra se pare ca o pisica maltratata face mult mai mult "rating" si "valuri tzunami" aferente (infiintarea Politiei Animalelor, s.a.) decat cateva sute de motocicisti care incearca prin toate mijloacele sa atraga atentia asupra pierderilor de VIETI OMENESTI intamplate (cateva zeci numai de la inceputul acestui an) sau care se pot produce in continuare(Doamne da sa nu mai fie de loc sau cat mai putine).

 

Pacat, mare pacat! :finger:

 

La chestia cu pisica maltratata mi se pare ok ca presa sa se implice .... revenind la oile noastre cu mitingul ... dupa cum am mai zis .... mai important a fost ca Udrea a plantat un pom :moron: ... la faza asta poti acuza presa ca e cum e ..... si ca atunci cand vine vorba de motociclisti => pasionat al vitezei, impatimit al vitezei, vitezoman, racheta, avion .... chiar daca mergi cu 40km/h si ai un accident in presa tot va fi scris ca circulai cu viteza .... aici e buba mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 380
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

 

Astazi la semafor am intalnit doi giboni din cominitatea voastra. Se uitau la mine ca si cand imi analizau valoarea motocicletei. M-am uitat la ei prin viziera castii si ma mira lipsa acestui accesoriu de pe capetele lor goale. Scuterul lor avea multe elemente lipsa. Din punctul meu de vedere parea furat. Nu am putut sa salut asemenea specimene. Sper ca cei din comunitatea voastra sa nu se simta lezati din acesta cauza. Va spun sincer ca as dori sa vin la intalnirile voastre si sa facem schimb de experienta poate gasiti o cale sa reduceti numarul celor care incalca legea.

 

Pe aia sa fii convins ca niciunul dintre noi nu il saluta.....

 

 

 

Ieri am vazut un scuterist care a intors pe un pod si a plecat linistit pe contrasens. Ambele manevre sunt interzise dar lui nu ii pasa.

 

Una mica mai incalcam si noi........ca si voi faceti ....azi a trecut unul cu o vitezana(superechipat) pe rosu...ce sa ii faci...sa fug dupa el sa-i spun...."si legea? e pentru noi prostii...? si tu...?"

Fara suparare...dar lui i-am dorit sa ajunga in pom inainte sa-i mai ies eu in cale si sa ma lipeasca de astfalt..!

Cu toate astea, cel mai greu este sa nu mai importam toate furaciunile din Italia...si aia cred ca depinde mai putin de noi scuteristii....si mai mult de aia care castiga bani din asta!

Asa ca, pare ca ne luptam cu morile de vant...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afisele politiei le gasesti la Ursu la bar.

Raspunsul asta e cam criptic, unde e barul asta a lui Ursu, in Bucuresti sau in Mizil? Un nume de cartier ar fi deja ceva, un nume de strada ar fi un pic mai precis, o intersectie de strazi ar fi apropape ca GPS-ul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e in Bucuresti, prin zona iancului (ca pozitie in Bucuresti, parca strada e Matei Voievod dar nu sunt sigur ca asa o cheama)

cunoscut si ca Biker's sau, numele de pe poarta, Touche

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru sinceritatea asta. . .

 

"Daca ploua prefer scuterul ca nu ma murdaresc asa de tare, daca am baut o bere (maximum doua) prefer scuterul ca "merge si asa" si oricum nu trage prea tare (pe motocicleta nu m-am urcat niciodata cu alcoool la bord), daca trebuie insa sa merg mai departe de Magurele sau Otopeni"

 

Politia Rutiera Ilfov si cea de pe Magurele o sa aprecieze postul tau cu una doua beri pe scuter (nu pe motor, ca aia e infractiune bre) mai ales cand o sa vada profilul tau unde scrie clar, urmatoarili:

 

" Motocicleta: JJ50QT (China), Kawasaki EL 250B

Nr. moto: B02676, B68RLA"

 

:blink:

Politia Rutiera nu cred ca o sa aiba mare treaba cu mine, ca eu merg foarte cuminte pe principiul "unde nu vad nu ma bag", mai degraba eu ii exasperez pe soferi pe serpentine ca daca vad semnul de "curba deosebit de periculoasa" chiar il iau in serios si franez si schimb intr-a III-a sau a II-a, ceea ce ii exasepeaza pe multi dintr ei dat fiind ca pe linia dreapta care urmeaza prind cu usurinta macar 100km/h si celor cu masini adulte (adica peste 18 ani, gen Dacia comunista) le e imposibil sa ma depaseasca desi stiu la perfectie drumul si stiau dinaite (spe deosebire de mine) ca de fapt aia e o curba usoara...

 

Pe de alta parte trebuie sa recunosc ca sunt un bautor profesionist de bere, si daca am baut 1-2 bucati singurul incovenient pe care il vad pe pe amaratul ala de scuter care cu o persoana prinde ceva mai mult de 60km/h chinuit (aici poate voi topi multe iluzii, dar vitezometrul de pe chestia aia arata cu 25-50% mai mult decat respectivul vehicul merge in realitate, pentru ca 75km/h pe chestia aia arata cam ca 50km/h pe motocicleta) este ca daca daca fac un accident si realmente am depasit 0.4% alcool in sange cei de la BCR nu vor onora RCA-ul, pe care spre deosebire de majoritatea posesorilor de scuter, eu l-am platit la tarif de motocicleta (nebunii aia mi-au dat si carte vede ca sa merg cu drujba aia in afara tarii)... Si sigur ca daca in situatia asta daca calc pe cineva si il lovesc rau voi merge la puscarie...

 

Oricum ideea principala e ca eu nu calc nici macar catei sau pisici, mi s-a intamplat de multe ori sa fac echilibristica de biciclist la mai putin de 0.5km/h claxonandu-i pe respectivii participanti la trafic care nu au apucat inca sa-si insuseasca noul cod rutier, dar de fapt mi s-a intamplat de fapt chestia asta mai des cu pietoni care trec ca oile pe unde se nimereste, dar oricum inca nu am lovit nici macar unul...

 

E adevarat ca dupa lege sunt incepator, ca am categoria A si motocicleta de putin timp, dar in realitate am mers peste 2500km pe Piaggio Bravo (din ala cu pedale), peste 6500km cu scuterul ala chinezesc si peste 2500km cu motocicleta - majoritatea in Bucuresti, dar cu iesiri ocazionale in padure la Baneasa sau vizite la prieteni in Magurele si doar cu motocicleta niste ture in afara Bucurestiului pentru ca de fapt mi-am luat un cruiser care e special conceput ca sa merti in afara orasului - dar eu nu am incalcat pana acum in mod constient nici o lege de circulatie in afara de limita de viteza in afara localitatii (adica mi-am permis si eu nesimtirea de a merge cu 120-130km/h pe drum drept, uscat si pe vreme buna de exemplu prin padurea de la Romansesti si nu vad ce rau am facut in afara faptului ca am luat o piatra in casca si de la asta mi s-a zgariat rau viziera)...

 

Asa ca daca Politia Rutiera din Magurele, din SAI sau de oriunde ma vor vana pe mine isi aleg o tinta gresita, mai bine s-ar orienta aia din Bucuresti pe dat amenzi, ca deocamdata ei par sa nu cunoasca majoritatea prevederilor din noul Cod Rutier; sa va dau niste exemple recente:

- Ieri sau alaltaieri un tip negricios, care purta gel in loc de casca, ia o tipa negricioasa pe partaitoare si pleaca pe trotuar in fata la Pizza Hut evident urmand a intra pe drumul pubic (amandoi fara casti); respectiva partaitoare evident nu avea numar de inregistrare; la 2 metri de ei era un agent de la Brigada Rutiera, care a intors spatele, a plecat agale si s-a dus ca sa cante din fluier in intersectia Dorobanti/Dacia/Eminescu;

- Cand vii dinspre Televiziune pe Dorobanti, la intersectia cu Dacia e un semnt de "Interzis la stanga", care teoretic se soldeaza cu amenda gramada si ceva de genul 3 puncte de penalizare; in realitate cei care fac stanga de multe ori risca sa il faca praf pe politistul-papagal care fluiera in intersectie si se uita tamp la tipii astia ca de cele mai multe ori au Audi sau Mercedes si care daca probabil dau un telefon papagalul dispare de pe schema Politiei Rutiere (singura alta explicatie plauzibila e ca politistul ii considera pe toti cei care fac magaria asta si au numar de Bucuresti atat de handicapati mintali incat, desi au carnet de cionducere, nu-si pot inchipui ca daca dai un ocol de 100m prin piata Lahovary poti sa faci manevra fara sa incalci legea);

- Eu stau pe Dacia, si zilnic mii de masini trec pe sens interzis, de cele mai multe ori sub ochii agentilor de la Brigada Rutiera in intersectia cu Doraobanti; e adevarat ca au existat niste campanii de dat amenzi acum 1-2 ani la intersectia cu Polona, dar astea sunt istorie. Eu personal am intrat pana acum de 1-2 ori pe sensul ala interzis (cand erau ceva reparatii pe Polona), desi sunt riveran si am de facut cam 15-20m din intersectie, dar mii sau zeci de mii de nesimtiti trec zilnic pe acolo si pe politisti ii doare in basca (citatul asta nu e original);

- Acum circa doua zile, a existat un risc sa acrosez o femeie la trecerea de pietoni de la Spitatul de Oftalmologie din piata Lahovary: stiam ca e trece de pietoni acolo (desi chestia asta e doar petru cunoscatori, ca tabla aia nu se vede niciodata de masinile parcate acolo), asa ca am franat destul de tare si am redus dintr-a VI-a intr-a III-a (eu aum cruiser, asa ca sunt deja intr-a VI-a la 40km/h), dar cu toate astea cand am vazut pietonii (sau pietoanele, ca erau doua femei), desi am tras o frana violenta (scartz) nu am avut timp sa ating frana de fata si am oprit cam la 1,5m mai departe decat ar fi trebuit, noroc ca nu le-am atins... Noroc ca tipa din fata s-a uitat pe dupa tanc, si cand mi-a vazut farul a scos o chiuitura si s-a tras inapoi... Dar intrebarea mea e de ce Politia Rutiera nu ii amendeaza pe taranii care parcheaza un SUV mare fix pe trecerea de pietoni, ca printr-o asemenea dihanie nu ai sanse sa vezi pietonii nici macar prin geamuri?

 

De fapt de ce permite Politia parcarea oricarui vehicul pe carosabil la +/-25m de o intersectie sau statie de RATb? De ce nu se transporta automat fiarele astea intr-un loc romantic gen Glina? Stiu, o sa aud ceva replici de genul "nu sunt suficiente locuri de parcare in Bucuresti", dar mie mi-a spus un director de firma din Austria care avea Ferari ca "e o nebunie cu locurile de parcare in centrul Vienei, asa ca eu mi-o las intr-o parcare mai la margine si de acolo merg pe jos". Dar la noi, daca romanul e la tara si il apuca o pantecaraie, ar prefera sa mearga cu masina si pana la veceul din in fundul curtii...

 

- Azi am citit prin ceva ziar ca politistii sunt dezamagiti ca noul Cod Rutier nu ii mai sperie pe soferi; pai daca ei nu dau amenzi, nu dau puncte de penalizare, doar stau si fluiera de nebuni prin intersectii, si cand cei care le ignora fluieratul sunt ignorati/tolerati, cu ce dracu sa sperie? Poate cei care sunt pe motocicleta sa-si puna coarne de drac cum am eu? Sau sa-si schimbe materialul reflectorizant din galben in rosu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afisele politiei le gasesti la Ursu la bar.

am fost si Ursu nu stia nimic. A zis ca probabil sunt IN bar(locatie) dar nu afisate si el nu stie nimic. am reusit insa sa fac niste poze cu afisele in cauza:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...