Sari la conținut

Ziua Bucurestiului - Miting Moto! 20.09.2007


Placebo
 Share

Postări Recomandate

Ziua Bucurestiului - Miting Moto ! Foarte Important !

 

Ziua Bucurestiului 20 Septembrie 2007 este dedicata sigurantei rutiere. Prefectura Capitalei organizeaza la initiativa cluburilor DAC MOTORS si Gloria Brotherhood un mars pentru sensibilizarea participantilor la trafic fata de motociclisti, scuteristi si biciclisti. Prefectul Capitalei Dl. Catalin Deaconescu si Brigada de Politie Rutiera Bucuresti asteapta propuneri pe acest topic pentru patru trasee toate cu plecare din Piata Costitutiei la orele 17:30 pana la Arcul de Triumf.

 

In zilele urmatoare vom posta amanunte cu privire la acest mars.

 

Totodata dorim sa va comunicam ca acest eveniment este primul din actiunile pe care le vom organiza impreuna cu Prefectul Capitalei, actiuni care vor include elemente educationale in scoli si licee (aici avem promis sprijinul Ministerului Educatiei), propuneri de modificari legislative cu scopul precis de educare a respectului reciproc a participantilor la trafic (aici avem promis sprijinul Ministerului de Interne), si propuneri de siguranta pe soselele Romaniei (aici avem promis sprijinul Ministerului de Transporturilor) etc

 

Cerem sprijinul tuturor motociclistilor in special reprezentantilorAsociatiei Motociclistilor cu care dorim sa organizam aceste evenimente. Apelam la toti motociclistii cu care am colaborat in actiunile anterioare sa fie alaturi de noi si sa ne sprijine in organizarea acestor actiuni.

 

Pentru toti cei care sunt doritori sa ne ajute in organizarea acestor actiuni (repet in special conducerii Asociatiei Motociclistilor) o sa anuntam o sedinta saptamana aceasta la Ursu.

 

 

Sper ca cati mai multi motociclisti sa participe la aceasta actiune din data de 20 Septembrie, sa aratam solidaritatea motociclistilor, sa facem ceva (de data asta cu o sustinere puternica din partea institutiilor statului) pentru viitorul nostru in trafic si in memoria celor care nu mai sunt printre noi.

Este timpul sa se faca ceva concret din partea statului cu privire la cei pe doua roti.

Bucurestiul este orasul pilot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 380
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E excelent ca se incearca cate ceva! Sa speram ca va fi totul ok si voi putea ajunge si eu.

Dupa parerea mea trebuie facuta o campanie TV de genul aceleia cu obligativitatea purtarii centurii de siguranta si pentru atentionarea participantilor la trafic de aparitia unui nr foarte mare de motocilete, motorete, scutere, mopede, biciclete si ca-or mai fi!

Hai sa fim sinceri lumea inca nu e obisnuita cu noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E excelent ca se incearca cate ceva! Sa speram ca va fi totul ok si voi putea ajunge si eu.

Dupa parerea mea trebuie facuta o campanie TV de genul aceleia cu obligativitatea purtarii centurii de siguranta si pentru atentionarea participantilor la trafic de aparitia unui nr foarte mare de motocilete, motorete, scutere, mopede, biciclete si ca-or mai fi!

Hai sa fim sinceri lumea inca nu e obisnuita cu noi!

 

Acest miting este o prima actiune, cu privire la campanie TV suntem in discutii cu CNA-ul pentru acceptarea unor clipuri de educatie rutiera, cu privire la pericolele cu care se confrunta motociclistii, un pic mai dure. Planul complect o sa fie postat pe forum ... sunt multe propuneri ... montarea indicatoarelor atentie motociclisti, scoaterea din regulament a obligativitatii rularii pe partea dreapta, acceptarea mersului intre coloanele stationate si mai ales introducerea elementului de "autor moral" al accidentului in cazul lipsei unui impact fizic intre doua vehicole, facilitati fiscale intrucat cei pe 2 roti fluidizeaza traficul, educatie rutiera in licee ... dar si masuri mai stricte cu privire la violenta in trafic ... vorbim de acoperirea tuturor domeniilor.

Avem promisiuni ca multi oameni cu greutate in politica romana vor fi prezenti la acest miting.

HAI SA VENIM IN NUMAR CAT MAI MARE PENTRU A ARATA CA NU MAI PUTEM FI IGNORATI!

 

In principiu sunt acelasi reguli de abtinere de la giumbuslucuri in trafic dar de data asta intrucat nu este o comemorare zgomotul nu mai este limitat, trabuie sa avem un impact vizual dar si sonor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin sa va sustin si eu... Dar nu sunt de acord cu voi! In statisca politiei (cea mai bine informata) motociclistii sunt vinovati de majoritatea accidentelor grave de circulatie, nu soferii de masini (in procente vobind). Decat sa dam cu huo la guvern mai bine i-am bate pe cativa dintre noi (mai ales ca Leoncio poate si cred ca i-ar face si placere sa duca la indeplinire o asemenea misiune)! Sincer... parerea mea!

 

Am sa vin sa ajut totusi!

 

Rectific spre a nu fi inteles gresit. Nu sunt intr-u totul de acord cu voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... dar de data asta intrucat nu este o comemorare zgomotul nu mai este limitat...

 

Sigur e o idee buna asta? Adica, am inteles ca vream sa fim vazuti mai bine in trafic, dar cred ca se pune problema si CUM vrem sa fim vazuti... parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur e o idee buna asta? Adica, am inteles ca vream sa fim vazuti mai bine in trafic, dar cred ca se pune problema si CUM vrem sa fim vazuti... parerea mea.

 

Intr-un fel sunt de acord cu tine dar nu vrem sa fie doar o comemorare ci cel mai mare miting prin care tot Bucuresteanu' sa fie constient de cati suntem si ca fenomenul moto nu mai este cel de acum 3-5 ani. Avem nevoie de legi speciale, actiuni concrete din partea guvernantilor. La comemorare am dorit sa ne plangem mortii acum vrem un viitor mai bun ... trebuie sa trezim Bucurestiul. Insusi prefectul a dorit sa fie o actiune masiva si nu foarte linistita. :)

 

Vin sa va sustin si eu... Dar nu sunt de acord cu voi! In statisca politiei (cea mai bine informata) motociclistii sunt vinovati de majoritatea accidentelor grave de circulatie, nu soferii de masini (in procente vobind). Decat sa dam cu huo la guvern mai bine i-am bate pe cativa dintre noi (mai ales ca Leoncio poate si cred ca i-ar face si placere sa duca la indeplinire o asemenea misiune)! Sincer... parerea mea!

 

Acest miting si actiunile ce vor urma sunt de cu totul alta amploare fata de actiunile DAC MOTORS anterioare, vorbim de modificari majore a regulamentului rutier, impuneri la nivelul scolilor de soferi, materie obligatorie in liceu privind educatie rutiera incluzand pericolele ca conducator de motociclieta/scuter.

 

La acest miting motociclistii vor imparti fluturasii din campania din 2004, fluturasi facuti de Prefectura.

O sa postam petitiile pe care le vom inmana.

 

Ce are politia ca statistica se va modifica dramatic dupa ce vom reusi sa introducem in regulament termanul de "autor moral" - este o incercare indrazneata dar daca vom reusi consider o mare victorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initiativa este de toata lauda, iar ideea de campanie TV de informare si atentionare cu privire la numarul din ce in ce mai mare a "traffic-antilor" pe 2 roti mi se pare intr-adevar de mare impact. (Stiati ca 90% din informatiile pe care le retine un om sunt din sfera vizuala si doar 10% din audio, tactil, miros, etc?)

 

Mult succes!!!

Poate ar trebui implicata, pe undeva, in aceasta actiune (macar d.p.d.v. statistici, imagini sugestive, impact, etc) si una din sectiile de ortopedie din Bucuresti....e doar o idee.....( de-ati sti cat de sugestive pot fi imaginile cu un os in timpul operatiei pe care se insurubeaza la propriu diferite "device-uri" (placute metalice, surube,....etc..etc....) ....munca de strungar-lacatus...

 

 

In rest....ASFALT USCAT !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa speram ca vor veni catzi mai multi motociclisti, sa facem cel mai mare miting. Mai ales ca vom merge pe 4 trasee trebuie sa fim destul de multi astfel incat marsul nostru sa nu fie uitat curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin sa va sustin si eu... Dar nu sunt de acord cu voi! In statisca politiei (cea mai bine informata) motociclistii sunt vinovati de majoritatea accidentelor grave de circulatie, nu soferii de masini (in procente vobind). Decat sa dam cu huo la guvern mai bine i-am bate pe cativa dintre noi (mai ales ca Leoncio poate si cred ca i-ar face si placere sa duca la indeplinire o asemenea misiune)! Sincer... parerea mea!

 

Am sa vin sa ajut totusi!

 

Rectific spre a nu fi inteles gresit. Nu sunt intr-u totul de acord cu voi.

 

Man, in tara asta mortu' este intotdeauna vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Admin, hai frate cu bannerul mare sus sub headerul forumului, pt acest topic. Chiar merita sa fie inflatie totala de motoare la manifestarea asta, sa fim multi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Admin, hai frate cu bannerul mare sus sub headerul forumului, pt acest topic. Chiar merita sa fie inflatie totala de motoare la manifestarea asta, sa fim multi!

 

Intrucat este cel mai important forum moto consider ca va fi de mare ajutor un banner pentru succesul acestui mars. Rog adminul sa ia in considerare aceasta cerere. Multumesc.

 

Vreau sa mentionez ca intreaga campanie si implicit implicarea promisa a institutiilor statului depinde de acest mars. Un numar mic de participanti va duce la o lipsa de interes a guvernantilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua Bucurestiului - Miting Moto ! Foarte Important !

 

Ziua Bucurestiului 20 Septembrie 2007 este dedicata sigurantei rutiere. Prefectura Capitalei organizeaza la initiativa cluburilor DAC MOTORS si Gloria Brotherhood un mars pentru sensibilizarea participantilor la trafic fata de motociclisti, scuteristi si biciclisti. Prefectul Capitalei Dl. Catalin Deaconescu si Brigada de Politie Rutiera Bucuresti asteapta propuneri pe acest topic pentru patru trasee toate cu plecare din Piata Costitutiei la orele 17:30 pana la Arcul de Triumf.

 

In zilele urmatoare vom posta amanunte cu privire la acest mars.

 

Totodata dorim sa va comunicam ca acest eveniment este primul din actiunile pe care le vom organiza impreuna cu Prefectul Capitalei, actiuni care vor include elemente educationale in scoli si licee (aici avem promis sprijinul Ministerului Educatiei), propuneri de modificari legislative cu scopul precis de educare a respectului reciproc a participantilor la trafic (aici avem promis sprijinul Ministerului de Interne), si propuneri de siguranta pe soselele Romaniei (aici avem promis sprijinul Ministerului de Transporturilor) etc

 

Cerem sprijinul tuturor motociclistilor in special reprezentantilorAsociatiei Motociclistilor cu care dorim sa organizam aceste evenimente. Apelam la toti motociclistii cu care am colaborat in actiunile anterioare sa fie alaturi de noi si sa ne sprijine in organizarea acestor actiuni.

 

Pentru toti cei care sunt doritori sa ne ajute in organizarea acestor actiuni (repet in special conducerii Asociatiei Motociclistilor) o sa anuntam o sedinta saptamana aceasta la Ursu.

Sper ca cati mai multi motociclisti sa participe la aceasta actiune din data de 20 Septembrie, sa aratam solidaritatea motociclistilor, sa facem ceva (de data asta cu o sustinere puternica din partea institutiilor statului) pentru viitorul nostru in trafic si in memoria celor care nu mai sunt printre noi.

Este timpul sa se faca ceva concret din partea statului cu privire la cei pe doua roti.

Bucurestiul este orasul pilot.

Cat mai multi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin sa va sustin si eu... Dar nu sunt de acord cu voi! In statisca politiei (cea mai bine informata) motociclistii sunt vinovati de majoritatea accidentelor grave de circulatie, nu soferii de masini (in procente vobind).

 

Imi pare bine sa te contrazic: in statistica politiei referitoare la accidentele in care sunt implicate autovehicule pe doua roti numai 5% sunt motociclete, restul sunt scutere, dar din pacate suntem pusi in aceasi oala.

 

Legat de miting, Asociatia Motociclistilor sprijina aceasta initiativa si ajuta cu ce poate! Placebo, zi tata daca ai nevoie de help.

Editat de Purghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E excelent ca se incearca cate ceva! Sa speram ca va fi totul ok si voi putea ajunge si eu.

Dupa parerea mea trebuie facuta o campanie TV de genul aceleia cu obligativitatea purtarii centurii de siguranta si pentru atentionarea participantilor la trafic de aparitia unui nr foarte mare de motocilete, motorete, scutere, mopede, biciclete si ca-or mai fi!

Hai sa fim sinceri lumea inca nu e obisnuita cu noi!

Sunt de acord ca motocicletele se vad mai greu, tocmai am fost la drum lung si de doua ori mi s-a intamplat pe DN1 ca fiind pe banda a doua o masina sa semnalizeze ca schimba de pe banda 1 pe 2, sa inceapa manevra, si dupa ce m-au vazut ca sunt deja pe banda 2 si merg mult mai repede decat ei (110-120 fata de 90-100) sa opreasca semnalizatorul si sa se replieze pe banda 1. Nu e vorva de rea intentie, sunt convins ca nu m-au vazut ca se uitau in oglinda doar dupa ceva mare cu doua faruri...

 

Relativ la campanie TV, ar fi minunat daca s-ar putea cumpara de la Ministerul Transporturilor din UK si difuza clipul asta http://www.thinkroadsafety.gov.uk/campaign...ia/howclose.mpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...