Sari la conținut

Ziua Bucurestiului - Miting Moto! 20.09.2007


Placebo
 Share

Postări Recomandate

am rugamintea sa-mi trimiteti poza cu afisul (ala cu 1.5 secunde) pus pe masina de politie break care era la inceputul adunarii in spatele locului unde s-au parcat organizatori. please, please, please. pretty please.

 

Afisele politiei le gasesti la Ursu la bar.

 

 

 

 

@ AK Raptor - Faptul ca eshti vechi pe motoare nu inseamna ca toti cu vechimea ta gandesc la fel. Eu nu gandesc la fel. La fel si opinia ta cu fluturasii. Sa nu crezi ca tu expui gandirea tuturor motociclistilor cu experienta. Fara suparare, este doar opinia ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 380
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

priviti cum a fost vazut mitingul pe pe un forum de conservari http://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=18961

 

 

Da, a punctat foarte corect!!!!!!! Aceleasi reactii le-am avut si la servici unde am fost lasat fara replici la argumente super ok din partea lor, unii avand prieteni care si-au luat rachete doar pt agatat pustoaice si teribilisme.

 

Am incercat sa merg mai mult decat legal si am ramas surprins de ce fete au putut face unii vazand ca merg civilizat. De asemenea, din pacate, acest miting nu va avea impact pentru ca unii dintre noi n-au fost capabili ca macar jumatate de ora, cat a durat tot traseul, sa aiba bun simt si au demonstrat ceva ce pietonul si cetateanul bucurestean stia deja si anume ca motociclistii fac burn-out cand se plictisesc, dau rateuri si tureaza in draci motorul. Cred ca si camionagii si taximetristii ar fi fost mai civilizati la un mars .... dar la noi .... NU .... depasit de coloana sa ajung eu gigi primul, mers cate 4 in rand, dat rateuri .... sa nu ii uit pe cei cu numere indoite (puteau sa le indrepte macar pentru miting, fara a fi atentionati) sau cei care au venit fara numar (facand si gargara ca acum l-a pierdut si ca se duce sa-l caute dar care e problema!?!?). Asa ca nu vor fi capabili sa fie civilizati nici in trafic.

 

Din pacate suntem priviti de "conservari" ca si smecherasul nesimtit de pe clk!!!!!!

 

Astazi chiar ma uitam .... straduindu-ma sa fiu civizat cum altii plecau de la semafor pe o roata .... in total 4 viteji in mai putin de 2 ore .... ce parere sa schimbi cand tu mergand civilizat nu iesi in evidenta .... ci ala care croseteaza, o da pe o roata si altele :finger: ca sa nu spun de smecherasii, ca altfel nu pot sa-i numesc, care o ard pe langa Lia Manoliu .... rachetele care o ard cu viteza mare pe acolo si ... pe aceasta cale transmit :moron: si :lol: baietzashilor cu ktm-urile care asta seara faceau tot felul de trickuri pe acolo ... pe unde trec mame cu copii si alti multi oameni ..... dar putem face stoppie :cheers: suntem cool .... poate au dat si ei o buca asta seara :eek:

 

Cam astia suntem stimati forumisti si frati motociclisti, sa ne schimbam noi si dupa aia sa cerem sa se schimbe ....RESPECTA SI VEI FI RESPECTAT!!!!!!

 

 

Si ca sa nu existe discutii aiurea ... recunosc ca:

- merg pe trotuar cand e aglomerat pe strada

- de la palatul pionierilor ca sa ajung la brancoveanu o iau prin tineretului

- daca e rosu si vreau sa fac dreapta evit semaforul suindu-ma pe trotuar

- o mai iau si peste limita de viteza

 

DAR

- nu tin neaparat sa fiu primul la semafor .... daca sunt al 4-lea sau al 5-lea ma multumesc cu "grila de start" deoarece oricum ii fac in urmatorii 200m

- nu fortez inaintarea printre masini in coloana daca nu imi fac loc, daca intru cu tupeu inapoi in coloana macar multumesc celui care a franat sa nu ma dea jos

- multumesc celor care imi fac loc

 

--- Mesaj completat în 22 Sep 2007 22:40 -------------

 

----

 

Kumuya, stai calm, ziarele n-au scris mare lucru pentru ca in acel moment cand mergea coloana, ei trimiteau deja prima editie in tipografie. Doar cei ce au scos editia a doua au mai bagat material.

 

stau foarte calm dar stiu ca daca base tragea un vant la ora 11 noaptea era in ziare ... deci inchiderea editiei e gargara ..... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..ma bucur ca ti-ai schimbat parerea....desi cam ciudat de categorisit....chiar ma simtisem cam marginalizat,cand am fost trimis..si m-am conformat cumintel..catre scutere..eu am inchis coloana lor,ca sa nu se rataceasca vreunul...desi nu prea stiu ce dracu` cautam acolo cu `scuterasul` meu: motor 500cc,vreo 235 kg, si performante dinamice reale peste majoritatea choperelor de 600-800 cc

Cand e vorba de scutere, cred ca nu ar trebui sa fiti asa de rasisti si ar trebui sa va uitati la casaca si la manusi, ca dupa parerea mea putina lume isi ia manusi de 50Euro pe un scuter chinezesc de maximum 1000 Euro, si daca chiar o fac cred ca au un plan sa le foloseasca pe altceva...

 

Eu merg cand pe motocicleta (la plimbare pe drum lung sau prin hartoapele de pe Floreasca spre servici - dar asta doar de cand au transformat aceasta strada intr-un front de razboi impracticabil pentru vehicule cu roti prea mici incluzand Dacia 13x0) cand pe scuter (la serviciu pe Floresca - dupa ce trece razboiul - si mai tot timpul la cumparaturi la sfarsit de saptamana).

 

Daca ploua prefer scuterul ca nu ma murdaresc asa de tare, daca am baut o bere (maximum doua) prefer scuterul ca "merge si asa" si oricum nu trage prea tare (pe motocicleta nu m-am urcat niciodata cu alcoool la bord), daca trebuie insa sa merg mai departe de Magurele sau Otopeni nu am incredere in prostia aia chinezeasca pentru ca daca cumva mi se rupe cureaua nu vreau sa imping mai mult de 3-5 km si nici nu vreau sa-mi conving un prieten cu masina sa vina si sa-mi ia jucaria in portbagaj prea departe...

Adica pe scurt eu am o jucarie de 83kg care daca nu se potriveste bine printe 2 oglinzi de masina o ridic de coarne si o pun mai incolo, si pe de alta parte o motocicleta serioasa de mers la drum lung sau prin transeele lui Videanu, si nu faca mare diferenta intre ele decat legat de unde vreau sa ajung...

 

Asa ca toata chestia asta cu motociclisti/scuteristi mi se pare o cacanarie atata timp cat nu atinge aspectul de scuteristi dati cu gel in loc de casca versus motociclisti pe vitezane care au casca chinezeasca de 7 lei si sunt in pantaloni scuti si in slapi...

 

Apropos, poate si mie sa-mi vanda cineva secretul suprem al manelistului pe doua roti - cum dracuț poti sa mergi pe motocicleta in slapi fara sa faci batatura la piciorul stang de la schimbatorul de viteza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru sinceritatea asta. . .

 

"Daca ploua prefer scuterul ca nu ma murdaresc asa de tare, daca am baut o bere (maximum doua) prefer scuterul ca "merge si asa" si oricum nu trage prea tare (pe motocicleta nu m-am urcat niciodata cu alcoool la bord), daca trebuie insa sa merg mai departe de Magurele sau Otopeni"

 

Politia Rutiera Ilfov si cea de pe Magurele o sa aprecieze postul tau cu una doua beri pe scuter (nu pe motor, ca aia e infractiune bre) mai ales cand o sa vada profilul tau unde scrie clar, urmatoarili:

 

" Motocicleta: JJ50QT (China), Kawasaki EL 250B

Nr. moto: B02676, B68RLA"

 

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru sinceritatea asta. . .

 

"Daca ploua prefer scuterul ca nu ma murdaresc asa de tare, daca am baut o bere (maximum doua) prefer scuterul ca "merge si asa" si oricum nu trage prea tare (pe motocicleta nu m-am urcat niciodata cu alcoool la bord), daca trebuie insa sa merg mai departe de Magurele sau Otopeni"

 

Politia Rutiera Ilfov si cea de pe Magurele o sa aprecieze postul tau cu una doua beri pe scuter (nu pe motor, ca aia e infractiune bre) mai ales cand o sa vada profilul tau unde scrie clar, urmatoarili:

 

" Motocicleta: JJ50QT (China), Kawasaki EL 250B

Nr. moto: B02676, B68RLA"

 

:finger:

 

Man, pe vorbe nu se poate demonstra nimik. Poate sa zica si ca e terorist Al Qaeda si face bombe in subsolul locuintei sau ca e peste si traficant de droguri. Pentru astea poate o sa-l verifice cineva, dar sigur pt afirmatia de mai sus nu o sa-l pandeasca nimeni :moron:.

 

Macar e unul dintre cei care recunosc ca mai calca si pe bec :lol: , nu este bine ceea ce face dar e alegerea lui. Mai devreme sau mai tarziu se va potoli, sa speram ca inainte de a se intampla ceva rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum spuneam si pe la inceputul topicului daca stati pe margine si comentati ca nu e bine nu ne faceti niciun bine (nici voua). Deci ziceti ca nu-i bun fluturasul. VENITI CU O IDEE

draga ser79ban, m-am abtinut pana acum sa nu iti zic nimic, dar nu mai rezist !!!

 

te-am invitat personal acum cateva zile sa contribui (adica sa faci ceva) la producerea unor stikere si ai tacut, dar ai considerat de cuvinta sa fii intrigant, si cand am postat ca am gata stikerele ai gasit de cuvinta sa dai si tu un raspuns (asta a fost felul tau de "a nu sta pe margine") si uite ce a iesit din tastele manuite de tine

 

si Orestte stie?

 

le: poate ca ma agit degeaba. /index.php?...st&p=786381

cu doua zile inainte intrebai "ce stikere?" (undeva pe pagina 14-16, nu mai caut postul tau) dupa aceea ai devenit perfect documentat, si ai raspuns la obiect

 

ce m-a deranjat cel mai mult este ca ai facut link exact acolo unde se vorbeste de copyright (adica eu as fi furat ceva); am vorbit imediat dupa ce ai postat cu Orestte - subiectul cu copyright a aparut cand s-au gasit altii ca tine sa-i impute ca si-a facut publicitate (pe stikere aparea si site-ul www.s_____m_____.ro, scris cu font mai mic decat restul), si asa a ajuns omul sa se disculpe; tot pentru stiinta ta, sa inregistrezi asa ceva la OSIM costa min 400 euro (fara onorariul unui avocat, presupunand ca stii tu ce ai de facut), si cum fara OSIM nu ai copyright, :finger:

 

data tot esti REGE al topicului si raspunzi tuturor, da public raspuns la intrebarea pe care ti-am pus-o pe PM (ca nu ai raspuns nici pana azi)

 

Re:si Orestte stie?, Sep 19 2007, 03:42 PM

gabimaty: pe mine ma intrebi de Orestte? este vorba de orestte sprint motors?

ser79ban: dap

gabimaty: nu vad legatura? ce treaba are omul? de ce il aduci in dicutie? doar de dragul intrigii? speri sa zic ceva de rau?

nu stiam ca el a facut stikerele (intre care unul era pe masina mea) pana sa zici tu si sa caul pe google ce inseamna Orestte. o sa ii scriu un mesaj personal de multumire ca a avut initiativa

 

PS daca nu ai fost salutat pana acum cu degetul mijlociu in aer si nimeni nu ti-a adresat vreun invectiv sau apelativ este din cauza ca toti sunt politicosi, nu pentru ca nu o meriti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

linkul raspunde la multe din intrebarile puse de tine atunci (care-i legatura, ce treaba are omul, de ce l-am adus in discutie) ai aflat ce inseamna Orestte si nega celelalte intrebari (nu de dragul intrigii si nici pentru ca speram sa zici ceva de rau). Imi pare rau ca ai plecat inainte sa termin de impartit fluturasii.

ultima parte a mesajului ma fac ca nu o inteleg. :finger:

 

P.S.: bine ca nu vorbesc prostii pe PRIVAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

linkul raspunde la multe din intrebarile puse de tine atunci (care-i legatura, ce treaba are omul, de ce l-am adus in discutie) ai aflat ce inseamna Orestte ...

gresit: aflasem deja cine este Orestte, vorbisem cu el la telefon, stiam deja de "motoristi de forum" ca tine care l-au acuzat de publicitate; nu ai raspuns la intrebare: ma faci hot? sa stiu cum stam

...si nega celelalte intrebari (nu de dragul intrigii si nici pentru ca speram sa zici ceva de rau). Imi pare rau ca ai plecat inainte sa termin de impartit fluturasii.

ultima parte a mesajului ma fac ca nu o inteleg. :finger:

nu prea este rasul tau. si pentru stiinta ta: mai bine pentru tine ca nu ne-am intalnit, oricum asta se va intampla, e o chestiune de timp...

P.S.: bine ca nu vorbesc prostii pe PRIVAT

pe privat am vazut ca nu prea vorbesti, altfel dadeai un raspuns

 

raducu77: barul lui URSU este pe mihai voievod (biker's club) aproape de iancului/vatra luminoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca tu NU VREI SA INTELEGI

daca vorbisei cu Orestte de ce ai zis ca vroiai sa cauti pe Google ce inseamna? si daca treaba era ok cu copyright-ul nu asa cum zisese pe acel topic, de ce te mai agiti atita?

nu te-a facut nimeni hot, singurul care crede asta esti tu si nu stiu de unde ti-a venit ideea.

rid pt ca nu obijnuiesc sa fac amenintari.

credeam ca daca ti-am dat acel link te lamuresti care-i legatura, ce treaba are omul, de ce l-am adus in discutie, dar vad ca nici acum nu vrei sa pricepi.

ce intelegi tu prin "motociclisti de forum"?

 

si uite asa umplem topicul de off-topicuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram in Romana cu Samuraiderii sa va vedem si am fost socata de reactia pietonilor. Incepuse si ploaia si politistul urla la ei sa aibe rabdare pentru vroiau sa se bage in fata voastra. Nu mi-a venit sa cred! :finger: La un moment dat, un tiganoi (nu neaparat prin culoare, ci prin "caracter") le spunea celorlalti:"Suntem hotarati? Ce facem? Trecem odata?"...si politistul era sa si-o ia ca nu ii lasa sa treaca. Incredibil cat de inguste au mintile unii...daca le au!

 

Incredibil, nu mi-a venit sa cred, parca era conducatoru' tarii : "Gata, ne punem toti si trecem!" cam asa zicea nenica ala mai colorat.

 

Sa traiasca privitorii! Si piata romana! :lol:

Felicitari pentru organizare. Organizatorii au fost perfecti. Nu acelasi lucru il pot spune despre participantii care depaseau in coloana, si despre participantii care mergeau singuri pe banda, desi li se spusesera "cate 2".

Pana la urma care e faza cu Cabral?!? Ce a facut? Sau ce nu a facut? Nu ma prind...

 

:eek: :cheers: :cheers: :rock: :what: :moto:

Doar atat am sa-ti spun avand in vedere ca te doare la bashcheti cand mergi cu motorul, de pietoni, privitori sau conservari. Pentru tine s-a facut acest miting?! :moron:

 

Hai frate, erau in romana sa ne priveasca. Ce nu intelegi... Nu "am motorul pe butuci si nu am putut participa"...

In fine, poate ca sunt eu mai radical, dar nu mi se pare normal sa plangem pe forumuri ca "nu se face nimic" si cand se face sa "nu putem sa venim"...

 

Bai boaaaaaa, Baiazidu e plecat din tara cu jobu', iar eu am motorul in service...e greu sa intelegi?! sau esti fufa cu paru lung si minte scurta care nu stie nici care e dreapta sau stanga?! Ai fost la mitingul organizat de alti useri de aici anul acesta cand a plouat cu galeata? Eu am fost si am ajuns ca intr-un acvariu acasa, asa ca taci in 'lula' mea si vezi-ti de treaba ta.

 

Hai frate, ca esti pe dinafara. Las-o asa cum a cazut. Oamenii s-au asezat pe traseu sa priveasca, ce crezi ca e gresit in asta?

 

Daca nu pot sa vin, atunci vin macar sa va vad. Mi-a placut si m-am enervat ca nu am putut fi si eu acolo.

 

Domnule Grumpy, sa inteleg ca ai dat MUE la Samuraiders cumva?

 

Te rog sa ma lamuresti ca sa stim si noi

 

Samuraiders

 

Da chiar, vrem sa stim si noi...eu oricum ti-am dat portia mea, dar mai primesti si din partea clubului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gresit: aflasem deja cine este Orestte, vorbisem cu el la telefon, stiam deja de "motoristi de forum" ca tine care l-au acuzat de publicitate; nu ai raspuns la intrebare: ma faci hot? sa stiu cum stam

 

nu prea este rasul tau. si pentru stiinta ta: mai bine pentru tine ca nu ne-am intalnit, oricum asta se va intampla, e o chestiune de timp...

 

pe privat am vazut ca nu prea vorbesti, altfel dadeai un raspuns

 

raducu77: barul lui URSU este pe mihai voievod (biker's club) aproape de iancului/vatra luminoasa

 

 

Sa inteleg ca voi va certati fiindca stikerele galbene au fost ideea lui Oreste si cine le-a multiplicat nu i-a cerut drepturi de autor. :finger:

Din cate il cunosc eu pe Oreste, de la care am primit si un asemenea stiker, nu cred ca se va supara. Ba chiar la Ploiesti cand mi-a dat stikerul mi-a spus sa mai facem cu ajutorul asociatiei motociclistilor.

Omul le-a multiplicat ca sa le dea moca nu sa le vanda. Bravo lui. El si-a pus banii la bataie sa faca ceva pentru o sosea mai sigura si foarte bine a facut. Si eu am de gand sa multiplic fluturasii lui Oreste si nu am de gand sa ii cer drepturi de autor. Uite asa de rau ce sunt. :moron: Sau mai bine ii platesc drepturile de autor in bere si sigur ies mai ieftin ca la cat bea el.... :lol:

Oreste a facut in Iasi cam ce am facut noi in Bucuresti acum dar cu mult inaintea noastra tot atunci au facut si fluturasii. Mie mi se pare o idee buna sa facem stikerele la fel in toata tara. Si sper ca la anul sa reusim sa avem o campanie antiaccidente la nivel national.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:finger:

 

unii se cearta pe drepturi de autor, altii isi transmit carne din diverse motive pe diverse cai si unii si din partea "cluburilor" ..... aaaaa si expresii dulci

 

ce a ajuns topicul asta ..... :moron:

prea mult testosteron sau frustrari ascunse? :lol:

 

deci da ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca unul dintre scuteristii participanti la miting, alaturi de membrii CSR, apreciez pentru prima oara respectul vostru (pentru ca pana acum a-ti crezut ca toti suntem cioroii din cartier cu fufe de 12 ani in spate) si promitem sa fim si mai cuminti data viitoare...ca si voi...am avut si noi supermanul nostru care pe ploaie facea derapaje controlate si zambea la pietoanele uate in statie la autobuz...lui...multa m--e...

 

Apreciez, pentru ca de cand a fost mitingul, in fiecare zi gasesc cate un motociclist care sa ma salute el primul in trafic...si nu eu sa dau timid din cap ca poate il lezez cu salutul meu de aproape 50 de cmc...

 

Asteptam vizite din partea voastra la intalnirile noastre...(vezi forum scuteristi) ca sa vedeti ca si noi vrem mai multe in trafic (siguranta si respect), ca si noi ne certam ca chiorii..dar ca pana la urma incercam sa formam o minicomunitate...cu aspiratii inalte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, jos palaria ca ati venit la mars si ca multi dintre voi ati venit pana la Arc, in ciuda ploii. Adica noi mai purtam o geaca de piele sau cordura, niste pantaloni mai antiploaie asa, cizme, casca, insa in comparatie cu motoristii, voi erati expusi zdravan la ploaie. Si totusi ati tinut sa mergeti pana la Arc. Tot respectul. :moron:

 

Nu uitam ca noi toti motociclistii de la bicicleta am inceput; destui inca o folosesc. Iar in traficul asta de Bucuresti sugrumat merita promovate cele doua roti, mai ales bicicleta, pentru ca e larg accesibila si ecologica. :lol:

 

----

Multumim Marcos pentru film!

 

----

 

Kumuya, stai calm, ziarele n-au scris mare lucru pentru ca in acel moment cand mergea coloana, ei trimiteau deja prima editie in tipografie. Doar cei ce au scos editia a doua au mai bagat material.

 

Important e ca:

1) a aparut actiunea pe toate posturile TV/la toate jurnalele de stiri. Acoperire nationala si audienta foarte mare avand in vedere ca era vorba de editiile principale (cele de ora 7). Nici nu se putea mai bine.

2) ganditi-va pe langa cat de multe masini am trecut cu coloana. cat de multi soferi ne-au vazut, de pe ambele sensuri. cat de multi au ramas surprinsi de numarul imens de motoristi.

3) ganditi-va cat de multa lume (pietoni, oameni iesiti pe geamul de la apartament, trecatori, soferi iesiti din masina) a vazut coloana de motociclisti

4) ganditi-va la cati soferi am distribuit pliantele "Atentie la doua roti" care au fost aduse.

 

Insumati toate astea si ajungem la o niste concluzii bune in privinta vizibilitatii evenimentului

 

Ah, sa va mai zic ca prin toate companiile de taximetrie din Bucuresti s-a auzit imediat de marsul nostru? :eek:

Si alta data, o s-o facem si mai lata!

Hai noroc la toata lumea, se misca lucrurile in directia buna! :finger:

Si multe multumiri autoritatilor, au ajutat foarte mult actiunea (implicare cum rar am mai vazut).

ati blocat circulatia in juma de oras,eu zic ca a meritat,ati speriat taximetristii,ceea ce nu e deloc usor.Felicitari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apreciez, pentru ca de cand a fost mitingul, in fiecare zi gasesc cate un motociclist care sa ma salute el primul in trafic...si nu eu sa dau timid din cap ca poate il lezez cu salutul meu de aproape 50 de cmc...

 

Asteptam vizite din partea voastra la intalnirile noastre...(vezi forum scuteristi) ca sa vedeti ca si noi vrem mai multe in trafic (siguranta si respect), ca si noi ne certam ca chiorii..dar ca pana la urma incercam sa formam o minicomunitate...cu aspiratii inalte!

 

Ca motociclist sunt constient ca si tara noastra trebuie sa se alinieze in domeniul scuterelor la tarile civilizate si aglomerate. In consecinta eu ma astept la explozie de 50 cc pe soselele oraselor si nu numai. din aceasta cauza comunitatea voastra nu trebuie nici ostracizata si nici neglijata dar ca si motociclistii trebuie sa aveti grija de uscaturile voastre.

Astazi la semafor am intalnit doi giboni din cominitatea voastra. Se uitau la mine ca si cand imi analizau valoarea motocicletei. M-am uitat la ei prin viziera castii si ma mira lipsa acestui accesoriu de pe capetele lor goale. Scuterul lor avea multe elemente lipsa. Din punctul meu de vedere parea furat. Nu am putut sa salut asemenea specimene. Sper ca cei din comunitatea voastra sa nu se simta lezati din acesta cauza. Va spun sincer ca as dori sa vin la intalnirile voastre si sa facem schimb de experienta poate gasiti o cale sa reduceti numarul celor care incalca legea. Ieri am vazut un scuterist care a intors pe un pod si a plecat linistit pe contrasens. Ambele manevre sunt interzise dar lui nu ii pasa.

Sunt foarte sigur ca un minim de cunostinte legislative trebuie sa aiba orice conducator de vehicul motorizat.

Va urez succes si va garantez ca in scurt timp veti fi o comunitate mai mare decat cea a motociclistilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E frumos ce ai facut. .dar pana la citate ca din Biblie (sau e chiar din Biblie?) mai e ceva. .Daca e citatul din Biblie, macar scrieti tot numarul de moto la profil. . Ca Hristos nu umbla cu pasaport fals, si deghizat in Iulius Cezar.

 

Dar pacat ca voi astia mai incepatori (decat mine sau aia cu 15 ani de moto in spate), inca mai credeti in abureala asta cu impactul fluturasilor?! Va zic si eu ca se gandesc doar pana la urmatorul semafor unde primesc un fluturas (si nu de la un(o) motociclist(a) obosit(a), transpirat(a) si stresat(a) de traficul pana acolo) ci de la o pustoaica de 17 ani in mini, cu o bluza sexy care le da un ALT fluturas, despre un salon de masaj tailandez prin zona, sau strip bar . dupa care . .la urmatorul roshu, vine eternul cersetor minor cu aceleasi haine jegoase si catzel in bratze si cere 1 leu de paine. Si credeti ca astora de la volan li se pune pata sa puna fluturashii vostri in varful listei de prioritati personale? Cand au tot felul de kkturi la servici, nevasta cu spume acasa, copilul care ia 4 pe linie la scoala unde trage alte linii, prin veceu?!? Va zic eu ca nu prea le pasa de fluturasi. . Vor ceva mai tangibil decat maculatura la semafoare. How . . E asa e la inceput, faceti un overflow al entuziasmului intrarii in lumea motociclistilor, fraternitate nene, hi5vuri la Arc, chestii socoteli, si chiar credeti in toate sabloanele astea cu fluturasi si abtibilde . Vreti sa fim respectati de automobilisti? Hai sa ii menajam si noi pe ei. .Cum? Sa ii lasam sa ne vada. .in oglinzi. .sa ne auda, totusi, si nu ca un agitat azi pe Magheru care slaloma ca un posedat printre masini cu o Movistar Honda, cu picioarele atarnande mereu, (incepator) si care dadea nervos si tare din gaz de cate ori forta intrarea printre doua masini. . Hai sa ii lasam sa inteleaga ca am venit si noi pe langa ei. .nu cu arogantza asta automat dobandita. .Mi-am luat si eu motor. .fa-mi loc ba sa trec. . ala iti face daca si tu il respecti.

 

* perfect adevarat ca generalizarile nu prea functioneaza nici in trafic (nu toate femeile la volan sunt idioate, ...desi detin majoritatea, nici toti scuteristii tigani, etc.), ar fi mai bine sa incerce fiecare sa faca cat poate el de mult, asta insemnand in primul rand sa-si creeze el o atitudine si un mers in trafic corect si sigur. Cu cat te respecti pe tine mai mult (ai grija de tine si de motoreta ta), cu ata vor avea si altii (soferi, etc.) mai mult respect fata de tine. Ca unora le sar in ochi futurasii rosii, altora aia galbeni sau verzi, e interesant de urmarit reactiile, dar cine are timp sa faca "investigatii" si statistici. Iti spun sigur ca unii au pastrat fluturasii cu motociclist pe ele, in timp ce altii au in masina stocuri cu fluturasi de la saloanele de masaj... E chestie de optiune, de educatie si de gusturi pana la urma. Eu, de exemplu, nu citesc reviste de femei (de profil....), nici macar Cosmopolitan, dar am luat revista Esquire (primul numar a aprut luna asta), deci vezi, nu generaliza..., ca nu mai suntem obligati sa ne "aliniem" la ceva, fiecare apreciaza ce crede el ca trebuie :finger:

 

P.S. poza asta ai facut-o pe Amkart?.. wow!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In romanica noastra se pare ca o pisica maltratata face mult mai mult "rating" si "valuri tzunami" aferente (infiintarea Politiei Animalelor, s.a.) decat cateva sute de motocicisti care incearca prin toate mijloacele sa atraga atentia asupra pierderilor de VIETI OMENESTI intamplate (cateva zeci numai de la inceputul acestui an) sau care se pot produce in continuare(Doamne da sa nu mai fie de loc sau cat mai putine).

 

Pacat, mare pacat! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In romanica noastra se pare ca o pisica maltratata face mult mai mult "rating" si "valuri tzunami" aferente (infiintarea Politiei Animalelor, s.a.) decat cateva sute de motocicisti care incearca prin toate mijloacele sa atraga atentia asupra pierderilor de VIETI OMENESTI intamplate (cateva zeci numai de la inceputul acestui an) sau care se pot produce in continuare(Doamne da sa nu mai fie de loc sau cat mai putine).

 

Pacat, mare pacat! :finger:

 

Pisica omorata in bataie consider, in principiu si eliminand tabloidizarea, un efect social foarte important, poate chiar mai important decat marsul nostru. De ce? Pentru ca este rezultatul unui nivel de toleranta, cultura si respect definitoriu pentru un grup mare al populatiei Romaniei. In momentul in care astfel de efecte vor transfera in mintea conducatorilor tzarii ca educatia si inocularea din frageda copilarie a respectului pentru ceilaltzi oameni si viata in general este cel mai important pentru o societate sanatoasa si prospera poate vom avea nepoti pe motociclete care nu vor mai fi tinta intolerantei, invidiei sau amuzamentului unor soferi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Placebo: Sorin cred ca se referea mai mult la suportul de care beneficiem din partea mass-mediei.. Si cu asta sunt, in mare parte de acord... Multe accidente prezentate, dar cam deloc actiuni umanitare la care a fost aceasta comunitate moto implicata.. Nu pot sa-l acut pe 'nea Gica de la colt, cand spune ca suntem niste nebuni si niste satanisti.. El ne vede la TV cum murim si aude viteze pe care nu credea ca le va auzi vreodata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...