Sari la conținut

Bucuresti - Victoriei 22.09.2007


Barbie
 Share

Postări Recomandate

CMYK, o singura data am vrut sa fac educatie si de atunci ma abtin. Eram pe un drum national, mergeam un pic mai repede decat prevedea legea (adica vreo 70-80, eram intr-un sat). Un nene a inceput sa traverseze in doru' lelii, m-a vazut si a continuat sa mearga. Inceeet. Mi-am zis 'sa vezi ce-l invat eu pe asta sa se miste mai repede', am tras ambreiajul si am accelerat in gol cand mai aveam vreo... sa zic 50-100 de metri pana la bolovan, care era acum pe sensul meu. Stii ce-a facut? S-a oprit ca un prost EXACT in fata mea. S-a cam c_c_t pe el, intr-adevar, poate data viitoare o sa treaca mai repede, da' eu personal nu vreau sa repet scena respectiva in care nu stiam pe unde sa-l ocolesc, cum dracu sa franez mai repede si cum sa nu ma scap pe jos pe mine si pe pasagera. Da-i dracu. Daca-s prosti, incerc sa-i scap eu, in limitele posibilului.

 

 

Imi pare rau sa te contrazic, dar in acel caz particular a facut ce putea sa faca cel mai bine in acel moment, si anume s-a oprit pentru a-ti da posibilitatea sa il ocolesti. Daca ar fi fugit, ar fi putut fugi tocmai in directia prin care ai fi vrut tu sa il ocolesti. De ex cand mai vine un copil idiot pe trotuar cu bicicleta in viteza ce faci, incepi sa alergi ca o gaina cu gatul taiat sau te opresti pentru ca ala sa poata calcula un traseu de ocolire?

Si nu da-i dracu, pentru aia e lege sa mergi cu 50km la ora in sate, pentru ca aia trec in dorul lelii, multe sate nu au nici macar o trecere de pietoni marcata.

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa te contrazic, dar in acel caz particular a facut ce putea sa faca cel mai bine in acel moment, si anume s-a oprit pentru a-ti da posibilitatea sa il ocolesti. Daca ar fi fugit, ar fi putut fugi tocmai in directia prin care ai fi vrut tu sa il ocolesti. De ex cand mai vine un copil idiot pe trotuar cu bicicleta in viteza ce faci, incepi sa alergi ca o gaina cu gatul taiat sau te opresti pentru ca ala sa poata calcula un traseu de ocolire?

Si nu da-i dracu, pentru aia e lege sa mergi cu 50km la ora in sate, pentru ca aia trec in dorul lelii, multe sate nu au nici macar o trecere de pietoni marcata.

 

Radu

Correct, cel mai bine e sa se opreasca.Ai sanse mai mari sa nu il lovesti, trebuie sa reactionezi foarte greu ca sa nu poti sa il ocolesti sau sa ai viteza prea mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de tot ce s-a intamplat. :finger: Dumnezeu sa-l ierte pe batran, l-a bagat in bucluc pe motociclist.

 

Problema cu batranii e ca ei nu inteleg care-i treaba cu motoarele si cu viteza. Ei cred ca au timp sa treaca si evident ca nu au. Mie personal mi s-a intamplat de vreo 2 ori cand din multimea care astepta sa treaca strada a incercat odata o pensionara iar alta data un pensionar sa treaca in fuga prin fata mea desi acceleram si urla motorul. Si asta cand toti ceilalti din grup asteptau sa trec si nu era trecere sau semafor acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma cine e motociclistul? Il cunoaste cineva de aici? Si eu stau in Berceni si am senzatia ca m-am intalnit o data cu el in zona. Imi pare rau pt. ce s-a intamplat. Poate putem sa-l ajutam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...