Sari la conținut

Lepsa, Soveja, Focul Viu Andreiasu


iboboc
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu sincer cum se anunta vremea pentru acest weekend, dar sunt mari sanse sa fie la fel de frumos ca ultimele.

 

Va invit in judetul Vrancea, la Lepsa, cu multe zone de vizitat. In principal e vorba de caldarile zabalei, cascada putnei, focul viu andreiasu, lacul negru, pastravaria lepsa, valea milcovului, mausoleul marasti, mausoleul marasesti, Cheile Tisitei, Râpa Rosie, Cheile Narujei, Caldarile Zabalei, Dalhauti, soveja, vrancioaia.

 

Nu vreau sa ajung la toate, dar astept "vulturii" din Focasani sa ne indrume si sa faca pe gazdele pentru sambata care vine.

 

Voi cei care sunteti pe aproape, de la Bucuresti la Iasi si de la Brasov la Galati...daca sunteti liberi in weekend...simtiti-va liberi.

 

Doritori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie la drumul Lepsa-Soveja 17 km plini de drum prost, cu vreo 4 locuri unde soseaua e surpata si se trece prin albia riului (pietre, apa, alge, pietricele)

 

/index.php?...t&id=222439

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie la drumul Lepsa-Soveja 17 km plini de drum prost, cu vreo 4 locuri unde soseaua e surpata si se trece prin albia riului (pietre, apa, alge, pietricele)

 

/index.php?...t&id=222439

 

 

SUPER TARE POZA....

 

da, noroc cu prietenii din Focsani, in speta "parintele" Ilarie din RoadEagles ca mi-a facut un debrief.

 

Pentru tot ce vrei tu să vizitezi ...

1. Focsani - Tulnici - Lepsa - Drumul este in construcite de la BoloteÂşti spre LepÂşa, asfalt prost .. multe gropi si denivelari. Pe drumul ăsta găseÂşti: Cascada Putnei si Pastravaria. si cheile Tisitei

2. Focsani - Odobesti - Andreiasu - asfalt bun ... presarat pe alaturi cu portiuni ce au fost distruse de inundatiile din 2005. Aici gasesti Rezervatia Focul Viu. Ce a mai ramas din el .. Drumul e pe Valea Milcovului si e bun pana la Mera ... apoi cu ceva noroc si un enduro ajungi si la Andreiasu.

3. Focsani - Tisita - Panciu - Soveja .... Drum foarte bun .. merită făcut ... asfalt de cea mai bună calitate presărat cu pietre pe alocuri. De la Tisita poti sa o iei spre Mausoleu ... sunt câteva sute de metri pănă într-un kilometru Âşi să te întorci spre Panciu apoi mai ai un ocol de ceva kilometri spre MărăÂşti, tot din drumul ăsta. dar e drumul prost ... piatră de rău.

4. Pentru Dălhăuți trebuie sa mergi în GoleÂşti Âşi apoi să faci dreapta imediat după pod ... Âşi îi dai înainte dârz Âşi hotărât vreo 15 km.

 

Un traseu bun ar fi fost .. Focsani - Tisita - Panciu - Soveja - Lepsa - Tulnici - BoloteÂşti - Focsani dar s-a rupt drumul peste CoaÂşa ... între Soveja Âşi LepÂşa.

 

In consecinta cel mai probabil, as prefera Soveja ca destinatie, pe drumul Focsani - Tisita - Panciu - Soveja si retur.

 

Sa astept sambata pe careva la Focsani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi cei care sunteti pe aproape, de la Bucuresti la Iasi si de la Brasov la Galati...daca sunteti liberi in weekend...simtiti-va liberi.

 

Liber in weekend .... pot sa imi fac.

De plecat .... se rezolva.

Dar unde, cum, cand si de unde ? ..... ca trebuie sa iau in calcul si distanta de la Iasi pana la Focsani. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

distantele sunt acceptabile..

 

bucuresti - focsani 180km

brasov - focsani 175km

iasi - focsani 210km

 

nu se sta peste noapte decat daca se doreste expres.

distantele sunt acceptabile. daca se pleaca de la casele noastre dimineta incepand cu ora 7-8 in functie de distanta, asta inseamna ca ne putem intalni in focsani la ora 10.00. timp lejer sa ajunga fiecare.

 

de vreme nu stiu...s-ar putea sa fie sanse de ploaie..am sa ma interesez mai exact si revin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vremea se anunta buna pentru sambata:

 

partial insorit si placut

Minim: 8 °C

Maxim: 23 °C

 

dar duminica sam nasol...innorat si chiar ploaie. vineri vom sti cel mai sigur care va fi prognoza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sincer cum se anunta vremea pentru acest weekend, dar sunt mari sanse sa fie la fel de frumos ca ultimele.

 

Va invit in judetul Vrancea, la Lepsa, cu multe zone de vizitat. In principal e vorba de caldarile zabalei, cascada putnei, focul viu andreiasu, lacul negru, pastravaria lepsa, valea milcovului, mausoleul marasti, mausoleul marasesti, Cheile Tisitei, Râpa Rosie, Cheile Narujei, Caldarile Zabalei, Dalhauti, soveja, vrancioaia.

 

Nu vreau sa ajung la toate, dar astept "vulturii" din Focasani sa ne indrume si sa faca pe gazdele pentru sambata care vine.

 

Voi cei care sunteti pe aproape, de la Bucuresti la Iasi si de la Brasov la Galati...daca sunteti liberi in weekend...simtiti-va liberi.

 

Doritori?

 

..m-as baga si eu...cu ce moto se preteaza excursia?...ca eu as veni cu al meu maxiscooter x9 500;face fata cam la orice mai putin enduro

...si eu doresc sa raman peste noapte..ce optiuni avem?

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista si trasee de enduro (ca au fost probleme cu inundatiile si sunt multe drumuri rupte) dar cel la care ma gandesc eu este chiar foarte bun...Ex. Focsani-Tisita-Panciu-Soveja, facut proaspat (anul acesta).

 

pentru cazare sunt foarte multe optiuni, pentru ca e o zona turistica bine dezvoltata...pentru recomandari pot sa contactez pe Ilarie din clubul RoadEagles din Focsani. Dar in principiu se gasesc pensiuni/vile cam peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista si trasee de enduro (ca au fost probleme cu inundatiile si sunt multe drumuri rupte) dar cel la care ma gandesc eu este chiar foarte bun...Ex. Focsani-Tisita-Panciu-Soveja, facut proaspat (anul acesta).

 

pentru cazare sunt foarte multe optiuni, pentru ca e o zona turistica bine dezvoltata...pentru recomandari pot sa contactez pe Ilarie din clubul RoadEagles din Focsani. Dar in principiu se gasesc pensiuni/vile cam peste tot.

 

 

pai atunci m-as cam baga...

...vb vineri seara

..daca nu intri pe forum posteaza te rog un nr de tel.

..apropo...care e viteza de grup pe buc-focsani??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde se pleaca si la ce ora?

 

 

Nu stiu sincer cum se anunta vremea pentru acest weekend, dar sunt mari sanse sa fie la fel de frumos ca ultimele.

 

Va invit in judetul Vrancea, la Lepsa, cu multe zone de vizitat. In principal e vorba de caldarile zabalei, cascada putnei, focul viu andreiasu, lacul negru, pastravaria lepsa, valea milcovului, mausoleul marasti, mausoleul marasesti, Cheile Tisitei, Râpa Rosie, Cheile Narujei, Caldarile Zabalei, Dalhauti, soveja, vrancioaia.

 

Nu vreau sa ajung la toate, dar astept "vulturii" din Focasani sa ne indrume si sa faca pe gazdele pentru sambata care vine.

 

Voi cei care sunteti pe aproape, de la Bucuresti la Iasi si de la Brasov la Galati...daca sunteti liberi in weekend...simtiti-va liberi.

 

Doritori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in galati, ne intalnim la papadie, sambata la ora 8.00...si in plus,optional, vineri la ora 18.00 pentru o intalnire/discutie etc.

 

nr meu de telefon 0741082076

 

pentru restul...intalnire in Focsani la ora 10.00 pana la ora 10.30.

locul ar fi undeva la iesirea din focsani spre faurei/marasesti. o sa contactez roadeagles sa ne recomande un loc exact si eventual sa ne si astepte.

 

o sa mergem la mausoleu la marasesti pentru treaba in grup (adica poza) si apoi panciu soveja.

 

o sa revin cu info si nr de telefon. cei care vin din alte zone sa lase nr de telefon.

 

--- Mesaj completat în 27 Sep 2007 12:41 -------------
o veste buna, esa ne asteapta:

 

La intrarea in focsani , stanga la sensul giratoriu semaforizat, spre bucuresti - Petrom V, 1 km pe dreapta.

Va asteptam acolo. Ar fi indicat, cand sunteti pe la Hanu Conachi, sa dati un telefon de confirmare . 0744-698653 (Catalin).

 

Va asteptam la Petrom V si punem tara la cale

 

Ride safe!!!

 

 

--- Mesaj completat în 27 Sep 2007 12:50 -------------
pentru cei care vor sa ramana peste noapte, nici o problema...ii avem pe baietii din focsani care ne pot recomanda foarte multe variante...posibilitati sunt multe. le discutam la o cafea la petromv la ora 10.00

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde se pleaca si la ce ora?

 

 

cei din galati pleaca la 8 dimineata de la papadie

 

--- Mesaj completat în 28 Sep 2007 07:59 -------------
pentru cei din galati:

noi ne intalnim in fiecare vineri la 6 la terasa piano, la potcoava, pentru a stabili daca si ce se face sambata si pentru alte discutii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

concluzii:

 

POTENTIALE TEORETICE moto prezente sambata in focsani:

 

Dnepr MT11

Suzuki DL650 Vstrom

Suzuki Intruder C800

Honda Transalp XL650V

Piaggio X9 500

Ducati ST2

Kawasaki EL250B

Honda VFR800

Honda NTV650

Kawasaki GPZ550

Suzuki Intruder VL250

Suzuki GSX600F

Suzuki GSF500

 

plus baietii din Focsani

 

Suzuki VL 1500 LC

HONDA CBR 600 F2

Kawassaki Vulcan 750

 

PRACTIC s-ar putea sa fim doar 3.

Editat de iboboc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...