Sari la conținut

Accident Pe Bd Dacia - 29.09.2007 - Bucuresti


marse
 Share

Postări Recomandate

Unul cu un Reanaul Laguna a intors pe linia continua un baiat care mergea regulamentar(nu avea viteza ) din ce au spus martori a intrat in botul masini si a sarit peste ea , baiatul era bine avea o zgrietura la mana si il durea putin umarul dar in rest era ok .

Motocicleta era o Aprilia RS care era destul de avariata , bine ca el nu a patit ceva mai grav.

Iar acelas scenariu intors pe line continua aveti grija la viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink: :blink:

Viteza mica isi spune cuvantul.

Sanatate multa baiatului si bafta la reparatii si acte...

Nimic de spus mai mult ca cele mentionate mai sus. Daca viteza era 160/190 iar ajungeam cu rip-uri si cu ce rai sunt oamenii in general si cum persecuta motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ala cu Laguna - sper ca data viitoare in loc de RS sa vina un TIR, poate-l satura de intors pe linia continua.

Sanatate multa pentru motociclist si sper sa refaca motoru rapid, ca-i pacat de vremea asta frumoasa.

 

Asfalt uscat si neted la toata lumea!

Editat de Dracushor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul cu un Reanaul Laguna a intors pe linia continua un baiat care mergea regulamentar(nu avea viteza ) din ce au spus martori a intrat in botul masini si a sarit peste ea , baiatul era bine avea o zgrietura la mana si il durea putin umarul dar in rest era ok .

Motocicleta era o Aprilia RS care era destul de avariata , bine ca el nu a patit ceva mai grav.

Iar acelas scenariu intors pe line continua aveti grija la viteza.

marse in momentul in care am inceput sa filmez soferul Lagunei mi-a atras atentia asupra urmei de franare a motocicletei....desi in filmare nu prea se vede urma...va spun 100% ca aceasta incepea de la trecerea de pietoni( adik vreo 35-40m cred)

nu sunt expert, nu ma pricep , dar totusi cred ca baiatul a avut ceva viteza.

si ar mai fi 2 lucruri importante de retinut: motorul nu era inmatriculat (cel putin eu nu am vazut nici-un nr), iar in acel loc nu era linie continua.

nu incerc sa-l disculp pe soferul lagunei...dar totusi trebuie sa fim realisti si sa recunoastem ca in trafic sunt si cate unii terminati pe viata, ignoranti, teribilisti, nesimtiti...ceea ce face ca mersul pe 2 roti sa fie un risc maxim.

de oameni de genul asta nu o sa scapam niciodata....asa ca haideti sa nu mai bagam mana in gaz, sa incercam sa fim mai civilizati, mai atenti, si poate in acest fel o sa se reduca si nr de topicuri din aceasta sectiune a forumului

...imi pare rau dar nu reusesc sa postez filmuletul pe care l-am facut...

Editat de adya suzuki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marse in momentul in care am inceput sa filmez soferul Lagunei mi-a atras atentia asupra urmei de franare a motocicletei....desi in filmare nu prea se vede urma...va spun 100% ca aceasta incepea de la trecerea de pietoni( adik vreo 35-40m cred)

nu sunt expert, nu ma pricep , dar totusi cred ca baiatul a avut ceva viteza.

 

 

Urma de frana 35,40 m? Te pomenesti ca a fost facuta cu roata fata, pt ca aceea este roata care te opreste ,nu spatele care poate desena la 50 km pe ora in jur de 60,70 de metri ,efect care se datoreaza descarcarii greutatii pe roata fata in momentul franarii.Toata lumea stie ca frana spate este mai mult de asistenta,frana de urgenta,sau de echilibrare in abordarea virajelor rapide in cazul motoarelor sport. Lasa,nu mai da cu parerea...Insanatosire grabnica motoristului :blink:

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zilnik vad soferi pe care nu-i pot cataloga decat tampiti care trec aiurea pe rosu chiar azi 2 ,care intorc pe linie continua fara sa se asigure si altele! traim intr-o tara unde legea nu face nimic si singura solutie e sa ne pazim singuri!

ma bucur ca motociclistul e ok si ce sa-i urez decat sa fie atent in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marse in momentul in care am inceput sa filmez soferul Lagunei mi-a atras atentia asupra urmei de franare a motocicletei....desi in filmare nu prea se vede urma...va spun 100% ca aceasta incepea de la trecerea de pietoni( adik vreo 35-40m cred)

nu sunt expert, nu ma pricep , dar totusi cred ca baiatul a avut ceva viteza.

si ar mai fi 2 lucruri importante de retinut: motorul nu era inmatriculat (cel putin eu nu am vazut nici-un nr), iar in acel loc nu era linie continua.

nu incerc sa-l disculp pe soferul lagunei...dar totusi trebuie sa fim realisti si sa recunoastem ca in trafic sunt si cate unii terminati pe viata, ignoranti, teribilisti, nesimtiti...ceea ce face ca mersul pe 2 roti sa fie un risc maxim.

de oameni de genul asta nu o sa scapam niciodata....asa ca haideti sa nu mai bagam mana in gaz, sa incercam sa fim mai civilizati, mai atenti, si poate in acest fel o sa se reduca si nr de topicuri din aceasta sectiune a forumului

...imi pare rau dar nu reusesc sa postez filmuletul pe care l-am facut...

 

Si tu trebuia sa-i atragi atentia asupra distantei in care avea nevoie bikerul sa ajunga la viteza aia,ca dupa aceea sa poata frana 35-40 de metri!!! :blink: Linie continua,necontinua,i-a taiat calea(vezi accident mortal Calea Plevnei) e vinovat,basta!Mai lasa-ti matematica asta deoparte! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urma de frana 35,40 m? Te pomenesti ca a fost facuta cu roata fata, pt ca aceea este roata care te opreste ,nu spatele care poate desena la 50 km pe ora in jur de 60,70 de metri ,efect care se datoreaza descarcarii greutatii pe roata fata in momentul franarii.Toata lumea stie ca frana spate este mai mult de asistenta,frana de urgenta,sau de echilibrare in abordarea virajelor rapide in cazul motoarelor sport. Lasa,nu mai da cu parerea...Insanatosire grabnica motoristului :blink:

hai sa ne dam mari si tari, sa intram in detalii tehnice....si sa evitam esentialul, nu???

daca nu ai inteles, ideea era alta....motociclistul l-a observat pe nenorocitul ala de la cel putin 35-40m distanta.

nu am cum sa apreciez viteza cu care se deplasa motociclistul...dar un lucru este cert, daca a franat cu fata ( cum ar fi fost si normal) si a mai si completat cu spatele.....si totusi nu a reusit sa opreasca in atatia metri, inseamna ca a avut destula viteza.

....din curiozitate , tu la 50km/h in cati metri opresti motorul...???

 

 

--- Mesaj completat în 02 Oct 2007 20:09 -------------

Si tu trebuia sa-i atragi atentia asupra distantei in care avea nevoie bikerul sa ajunga la viteza aia,ca dupa aceea sa poata frana 35-40 de metri!!! :blink: Linie continua,necontinua,i-a taiat calea(vezi accident mortal Calea Plevnei) e vinovat,basta!Mai lasa-ti matematica asta deoparte! :kick:

iti dai seama ca imi venea sa-i dau una in gura cand l-am auzit...ca doar nu sunt tampit sa-i dau dreptate, e clar ca el e principalul vinovat al accidentului, dar vezi tu, noi ar trebui sa invatam sa fim mai temperati , mai prudenti ca in trafic sunt atatia nesimtiti si idioti si daca nu ne ferim noi...ei nici atat

...cateodata nu mai conteaza cine a fost sau nu vinovat.( daca intri in mormant putin mai conteaza pt familie daca ai avut sau nu dreptate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa ne dam mari si tari, sa intram in detalii tehnice....si sa evitam esentialul, nu???

daca nu ai inteles, ideea era alta....motociclistul l-a observat pe nenorocitul ala de la cel putin 35-40m distanta.

nu am cum sa apreciez viteza cu care se deplasa motociclistul...dar un lucru este cert, daca a franat cu fata ( cum ar fi fost si normal) si a mai si completat cu spatele.....si totusi nu a reusit sa opreasca in atatia metri, inseamna ca a avut destula viteza.

....din curiozitate , tu la 50km/h in cati metri opresti motorul...???

<small>--- Mesaj completat în 02 Oct 2007 20:09 -------------</small><br/>

iti dai seama ca imi venea sa-i dau una in gura cand l-am auzit...ca doar nu sunt tampit sa-i dau dreptate, e clar ca el e principalul vinovat al accidentului, dar vezi tu, noi ar trebui sa invatam sa fim mai temperati , mai prudenti ca in trafic sunt atatia nesimtiti si idioti si daca nu ne ferim noi...ei nici atat

...cateodata nu mai conteaza cine a fost sau nu vinovat.( daca intri in mormant putin mai conteaza pt familie daca ai avut sau nu dreptate)

 

daca zici ca motoristu a vazut da la 35-40 de metri - si era deja in franare - ala cu laguna cand l-a vazut pe motociclist ? oare s-a uitat ? scurt ?... lung ? a vazut cum vine motociclistu spre el si totusi a intors ... poate ca nici nu s-a uitat sau s-a uitat si nu l-a vazut (cum zic motociclistii "s-a uitat prin el") ... pana la urma nu l-a vazut ... dar l-a auzit? avea muzca tare?- CE MAI CONTEAZA? - e clar ca ala cu masina nu trebuia sa intoarca decat daca s-a asigurat temeinic ... si Basta!

 

Asfalt uscat si bine nivelat!

Editat de Dracushor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, am fost si eu acolo imediat dupa impact. unde a intors nenea cu laguna se termina dunga continua deci e cu dus si intors. si intr-adevar, era o urma de franare de cel putin 30 de metrii cine stie zona s-a intamplat la rotiserie, riderul venind dinspre romana. era curba si cum l-a vazut a bagat frana. am si cateva poze pt a completa.

 

--- Mesaj completat în 02 Oct 2007 21:23 -------------
**** nu se incarca pozele:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, am fost si eu acolo imediat dupa impact. unde a intors nenea cu laguna se termina dunga continua deci e cu dus si intors. si intr-adevar, era o urma de franare de cel putin 30 de metrii cine stie zona s-a intamplat la rotiserie, riderul venind dinspre romana. era curba si cum l-a vazut a bagat frana. am si cateva poze pt a completa.

 

Mai exact s-a intamplat langa liceul Dimitrie Cantemir (trecerea de pietoni de la liceu). Riderul venea de la Romana. Impactul a avut loc totusi pe sendul invers. Urma de frana mergea oblic, traversa linia continua (banuiesc ca a vrut sa evite impactul dar ala cu laguna a mers in continuare). Nu cred ca erau totusi 30 m de unde incepea frana. Iar curba era destul de usoara. Oricum, bine ca n-a avut urmari prea grave pt rider.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca zici ca motoristu a vazut da la 35-40 de metri - si era deja in franare - ala cu laguna cand l-a vazut pe motociclist ? oare s-a uitat ? scurt ?... lung ? a vazut cum vine motociclistu spre el si totusi a intors ... poate ca nici nu s-a uitat sau s-a uitat si nu l-a vazut (cum zic motociclistii "s-a uitat prin el") ... pana la urma nu l-a vazut ... dar l-a auzit? avea muzca tare?- CE MAI CONTEAZA? - e clar ca ala cu masina nu trebuia sa intoarca decat daca s-a asigurat temeinic ... si Basta!

 

Asfalt uscat si bine nivelat!

vreau sa cred ca soferul nu s-a asigurat.....dar daca totusi s-a asigurat , inseamna ca la vazut si la ignorat...

oricum ar fi, bine ca motociclistul nu a patit nimic.

 

--- Mesaj completat în 05 Oct 2007 21:18 -------------

Bine ca nu a fost mai rau.

Insanatosire grabnica.

Viteza mica si protectiile salveaza vieti!

Asfalt uscat!

ai mare dreptate....in ceea ce priveste viteza si protectiile

apropo de viteza....ieri 04.10.2007 am intrat pe un drum ingust, in fata mea mergea o vola( un utilaj de mare tonaj)....eu in spatele volei la cca 10-15 m ( eram cu un scuter de 125cc).

dupa cca 50m...vola s-a oprit si a inceput sa dea cu spatele fara sa se uite in oglinzi...drumul era atat de ingust incat nu am avut cum sa ma trag stanga sau dreata, am incercat sa intorc scuterul dar nebunul ala a dat atat de tare cu spatele incat nu am mai avut timp ......am sarit imediat de pe scuter ( in momentul sariturii eram pe loc)

, m-am aruncat in niste boscheti, iar vola a trecut cu roata din spate peste scuter......

multumesc lui D-zeu ca am scapat, ca nu m-am pierdut si ca am reusit sa sar la fix de pe scuter......faptul ca am mers incet si ca nu am stat in poponeata utilajului mi-a salvat viata....

asfalt uscat tuturor....si bafta enorma ( ca avem nevoie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...