Sari la conținut

Weekend La Arieseni


Korben
 Share

Postări Recomandate

super frumoasa zona,

nici nu stiam ca sunt zone atat de frumoase intara noastra

De aceea spun unii: distractia incepe unde se termina asfaltul

Fiind sus la peste 1400 m, am oprit sa-leg top-case-ul (pe care l-am luat cu mine din prostie)

Si atunci, am avut o revelatie si o dezamagire in acelasi timp:

Inca nu s-a inventat aparatul care sa imortalizeze linistea, care sa te faca sa o simti asa cum am simtit-o eu acolo. Nu liniste mormantala, ci o liniste sublima, de spatiu deschis. Nu erau nici pasari, nici muste sau tantari

Cel putin din punct de vedere psihic, oamenii care locuiesc in acea zona ar trebui sa fie extraordinar de sanatosi

Este o zona mult diferita fata de Valea Prahovei sau Transfagarasan, unde traficul auto este foarte intens. Aici, aerul este de o puritate extraordinara

Pana si umezeala omniprezenta mi s-a parut benefica

Pentru mine, aceasta iesire a avut ca personaj principal nu motocicleta, sau cu atat mai putin persoana mea, ci muntele. Muntele privit ca si concept, care nu poate fi cucerit, ci care te accepta daca ii respecti regulile, reguli neschimbate de milioane de ani. Pietrele calcate de rotile Transalpului sunt acolo de cand lumea, si vor fi acolo mult timp dupa ce noi nu vom mai exista nici macar ca si specie

DAR :blink:

Dar durerea cea mare este aceeasi ca peste tot in Romania: acoperim toate aceste frumuseti cu straturi din ce in ce mai groase de PET-uri reciclabile si probabil biodegradabile, cu ulei de transmisie sau de motor, cu tot felul de alte mizerii pe care asteptam sa le adune altii. Care altii? Am avut un impuls ecologic si am adunat (cred) toata mizeriile pe care le-am facut noi, cei 5. Dar nu am gasit nicaieri o pubela in care sa lasam punga, asa ca, spre rusinea mea, am lasat-o la marginea drumului, la vedere, in speranta ca exista cineva care aduna aceste pungi

Ca sa nu mai vorbesc despre defrisarea intensa care se practica si in aceasta zona...

Sper doar ca, fiind ardeleni, oamenii din zona sa nu cedeze presiunilor economice (a se citi saracie) si sa taie toata padurea, asa cum vedem cu totii prin tara, si din pacate, tot in Ardeal

Cam asta am simtit eu in ceea ce poate ca a fost ultima iesire din acest an

Daca Nicu, Liviu, Alex si Kato mai vor sa ne scrie si ei impresiile lor, sunt bineveniti

Si vorba lui Alex: Âşi faaaaaaaaaaaaaaaaÂşi ??!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

DAR :blink:

Dar durerea cea mare este aceeasi ca peste tot in Romania: acoperim toate aceste frumuseti cu straturi din ce in ce mai groase de PET-uri reciclabile si probabil biodegradabile, cu ulei de transmisie sau de motor, cu tot felul de alte mizerii pe care asteptam sa le adune altii. Care altii? Am avut un impuls ecologic si am adunat (cred) toata mizeriile pe care le-am facut noi, cei 5. Dar nu am gasit nicaieri o pubela in care sa lasam punga, asa ca, spre rusinea mea, am lasat-o la marginea drumului, la vedere, in speranta ca exista cineva care aduna aceste pungi

 

 

 

...MA SCUZI CA INDRAZNESC,DA`...NU PUTEAI BRE SA IEI GUNOIUL CU TINE PANA LA PRIMA PUBELA????...CA IO ASA FAC....SI MAI AVEAI SI TOP-CASE-UL DUPA TINE...SI NU DIN PROSTIE..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te scuz, neică, nici o problemă

ÂŞi îți Âşi explic că topcase-ul era plin, rucsacul la fel Âşi am cărat punga de gunoi între picioare cam 5 km, până când am renunțat la a mai căuta o pubelă

Stai liniÂştit, că nu sunt de loc mândru de ce am făcut :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact..o mare problema la noi este ca nu exista UNDE sa lasi gunoiul...si eu il strang si incerc sa las curat pe unde merg..dar UNDE??

tin minte ca am mers odata cu sacii de gunoi in masina ..pana ni sa facut rau..si tot nu am gasit unde sa-l aruncam...iar cel putin pe localnici nu-i intereseaza deloc..pai zice "aruncati-l acolo in santul ala!"

 

e trist..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, foarte frumos. Am fost si eu pe acolo, insa nu cu motorul ci cu calte treburi, pe la sfarsitul lunii aprilie a anului trecut...

 

post-4365-1191348306_thumb.jpgpost-4365-1191348343_thumb.jpgpost-4365-1191348364_thumb.jpg

 

post-4365-1191348408_thumb.jpgpost-4365-1191348443_thumb.jpgpost-4365-1191348471_thumb.jpg

 

...si m-as mai duce, dar imi era frica ca nu o sa ajung cu motorul meu acolo. Acum, sincer, a urcat si CBR-ul acela rosu pana acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nick, da' ce te-a albit drumul asta... :friends: .. scuze, dar nu mai vazusem fotografii cu tine, motocicleta ta o stiu pe derost.

Frumoasa excursia, faine motorare!

 

p.s. ai facut planuri pentru la iarna? Unde o sa mai mergeti? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un impuls ecologic si am adunat (cred) toata mizeriile pe care le-am facut noi, cei 5. Dar nu am gasit nicaieri o pubela in care sa lasam punga, asa ca, spre rusinea mea, am lasat-o la marginea drumului, la vedere, in speranta ca exista cineva care aduna aceste pungi

 

SALVE! FRUMOASA EXCURSIE...CAT DESPRE PUNGA NU AI SCUZE...MAI BINE NU ZICEAI NIMIC. EU MERG PE MUNTE SI FARA MOTOR, CU RUCSACUL IN SPATE SI TOT GUNOIUL DE 2-3-4 ZILE CAT DUREAZA DRUMETIA, AJUNGE LA LOCUL LUI IN PUBELA DE GUNOI...SI NU SUNT SINGURUL...

 

 

--- Mesaj completat în 08 Oct 2007 01:34 -------------

exact..o mare problema la noi este ca nu exista UNDE sa lasi gunoiul...si eu il strang si incerc sa las curat pe unde merg..dar UNDE??

tin minte ca am mers odata cu sacii de gunoi in masina ..pana ni sa facut rau..si tot nu am gasit unde sa-l aruncam...iar cel putin pe localnici nu-i intereseaza deloc..pai zice "aruncati-l acolo in santul ala!"

 

e trist..

 

AI DAT TU SINGUR RASPUNSUL...IL CARI CU TINE PANA LA PRIMA PUBELA, CARE E PROBLEMA? ASA CUM POTI SA CARI MANCAREA CU TINE LA DUS, POTI SA DUCI SI AMBALAJELE INTR-UN SAC INAPOI, NU? TOTI IUBITORII MUNTELUI FAC ASA SI NU SE PLANG...

ASFALT USCAT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, a prins ideea foarte bine, de cate ori am fost la enduro si am mancat cate o ciocolata sau sandwich sau am baut un Red Bull, am carat ambalajele inapoi de unde am plecat.

Daca ar fi dupa pofta de aruncat gunoaie a romanailor, ar trebui puse tomberoane din 10 in 10 metrii.

@Nick61: esti penibil, in loc sa accepti ca ai gresit, vi cu texte de genul: nu ai prins ideea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea ce este biodegradabil se poate lasa, ce nu la tomberoane cu el, oricat ar fii de carat.

 

 

Oricum, avem o tara superba de care putem profita la maxim pt. actiuni de genul drumetiilor excursiilor s.a.m.d.

Felicitari pt. iesire si la mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, a prins ideea foarte bine, de cate ori am fost la enduro si am mancat cate o ciocolata sau sandwich sau am baut un Red Bull, am carat ambalajele inapoi de unde am plecat.

Daca ar fi dupa pofta de aruncat gunoaie a romanailor, ar trebui puse tomberoane din 10 in 10 metrii.

@Nick61: esti penibil, in loc sa accepti ca ai gresit, vi cu texte de genul: nu ai prins ideea

da chiar nu a-ti prins ideea...va sfatuiesc pe voi sa coborati cam 600m,cu o punga mare de gunoi pe ghidon si cand ajungi la soseaua sa iti dai seama ca nu ai unde sa o arunci...totusi,Arieseniul este o statiune turistica de foarte multi ani si trebuia macar acolo la coborare,langa soseaua sa fie o pubela sau ceva...si nu a fost nimic...si m-am uitat pe drum ca am ramas ultimul special si de curiozitate...pana in Garda de Sus nu am vazut nici o pubela la vedere...carati voi gunoaiele dupa voi,ca noi ne-am dus fara bagaj de carat gunoiul...macar am avut bunul simt sa il punem intr-un sac de gunoi si sa il lasam la vedere...

P.S. Romania este un mare gunoi...noi nu am gresit...si nu ne-am indeplinit sarcinile numai pe jumatate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] macar am avut bunul simt sa il punem intr-un sac de gunoi si sa il lasam la vedere...

P.S. Romania este un mare gunoi...noi nu am gresit...si nu ne-am indeplinit sarcinile numai pe jumatate...

 

Si cei care isi lasa gunoiul cu "bun simt, la vedere" pe marginea drumului contribuie din plin la aceasta stare de fapt. Va multumim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...