Sari la conținut

Sistem Audio Pe Scooter ?


vlaicu_bog
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 248
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca ala are 300 w io ma impusc :crack: , daca ar avea 300 w ar consuma vreo 450 w, ti s-ar face bateria scrum si nu cred ca instalatia electrica a unui scuter e capabila sa genereze atata putere si nici nu vreau sa ma gandeasc ce s-ar intampla daca bagi 300 w REALI in scuter, iti sare fundu de pe sa :crack: . Voi chiar credeti ce scrie pe difurile astea chinezesti fabricate pe vapor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ala are 300 w io ma impusc :crack: , daca ar avea 300 w ar consuma vreo 450 w, ti s-ar face bateria scrum si nu cred ca instalatia electrica a unui scuter e capabila sa genereze atata putere si nici nu vreau sa ma gandeasc ce s-ar intampla daca bagi 300 w REALI in scuter, iti sare fundu de pe sa :crack: . Voi chiar credeti ce scrie pe difurile astea chinezesti fabricate pe vapor?

 

are dreptate shadock...cu ce alimentati voi statia de "300 w" ? un alternator standard de scuter de 50 cc duce un maxim de 100 si ceva de wati,necesari pentru lumini pozitie,faruri,semnalizari...si ati observat ca atunci cand cuplati faza lunga cam scade luminozitatea si reduce turatia la relanti,semn ca prea multe nu mai poti cupla pentru ca tre sa umbli la turatia de relanti a motorului ca il pune in fund...

 

ieri mergeam pe strada...si a trecut unu cam tuciuriu cu un scuter,erau - 3 grade afara...asculta manele omul,amestecate cu zgomot de motor in 2 timpi...este al doilea care l-am vazut pe aici prin CT cu sistem audio pe scuter...oricum bine nu se auzea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti intreba pe www.elforum.ro, sunt acolo multi baieti care se pricep foarte bine si v-ar putea ajuta, este acolo in josul forumului o rubrica "servicii" puteti posta acolo si intreba daca va face cineva un amplificator pt un scuter, nu ar trebui sa coste prea mult, piesele ar costa pana intr-un milion pt un amplificator mono de 70 - 100 w reali, mai mult decat de ajuns, sau intrebati sugestii pt un sistem audio pt scuter, doar sa postati la o rubrica adecvata cum ar fi "diverse". De facut sistem audio alimentat la 12 v nu e greu deloc daca esti un pic dibaci si are cine sa te ajute si sa iti dea sfaturi, singura mare problema e spatiul limitat si puterea limitata. Apropo de wati puteti calcula cati w poate furniza bateria cu formula P=U x I, unde P este puterea exprimata in w, U sunt amperii iar I este intensitatea adica voltajul - 12 v (sunt aproape sigur ca asta era formula, sper sa nu gresesc). Pt amplificator trebuie un kit de amplificare alimentat cu 12v, acum imi vine in minte un modul - TDA7294 care poate fi alimentat la 12v si 2 amperi, costa in jur de 20 lei, ii mai trebuie un radiator care costa cativa lei dar nu stiu cat de bine se poate raci avand in vedere ca e inchis in portbagaj, s-ar putea sa aiba nevoie de racire activa (cu ventilator, cooler de calculator), mai trebuie o punte redresoare, asta nu stiu unde se pune si ce este ca nu am facut amplificatoare niciodata. Cam asa arata un

TDA7294 http://www.completstar.ro/AfiseazaMontaj.aspx?ID=9 pe piesa aceea neagra care are o tablita cu gaura deasupra ei trebuie montat radiatorul, lipit de ea, chestia e ca ea se incinge rau si trebuie racita sa nu se arda, radiatorul preia caldura si o disipa, e opusul unui calorifer, daca se face racire activa se foloseste un radiator si un cooler care sa raceasca radiatorul. Se pot lega in paralel 2 difuzoare, unul de inalte si un woofer pt bass-medii, mai trebuie niste filtre pt fiecare difuzor ca sa ii directionezi fiecaruia ce frecvente are nevoie (inalte si joase) si gata. Piesele necesare se comanda pe net si trebuiesc cautate pe google sau se pot gasi tot pe elforum la "vanzari", radiator sigur gasiti, trebuie doar intrebat la "cumparari" daca are cineva, chestia e ca trebuie sa aibe o marime adecvata, oricum se poate taia daca e prea mare, e doar un "fier".

Mai multe sfaturi mai "profesionale" ca sa zic asa gasiti pe elforum, succes! :crack:

Editat de shadock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai simpla metoda la care mam gandit eu pt voi :crack: ( eu no sa imi pun niciodata muzika pe scooter pt ca pt mine portbagajul e foarte important) luti din cora sau auchan sau orice magazin cu piese de pc, un sistem 2.1 cel mai ieftin(aici unul e in jur de 50 de lei care scoate 35W RMS, dupa mine deajuns). Ajunsi acasa desfaceti capacul subului si o sa gasiti acolo un fir electric care intra intrun transformator, taiati firele care intra in transformator si il scoateti de acolo cu tot cu firul de bagat in priza (acel transformator face din 220v-12V) si legati la firele alea altele care sa va ajunga la baterie si inchideti subul, puneti firele + si - pe baterie. Bagati subul cu cei 2 sateliti in porbagaj si un mp3 ... si aveti muzika destul de ok, avantajul e ca e putin de munca, ieftin, si ai posibilitatea sa dai din subwoofer tonalitate si basul la melodie. Daka vreti sa nu vibreze acel subwoofer in sa, acoperiti plasticul porbagajului cu ceva material textil mai grosut si prindeti sateliti de sobwoofer prin 2 surubele(desfaceti sateliti si veniti cu un autofiletant in carcasa subului dupa care reasamblati difuzorul), si subwoofer-ul cu un autofiletant de fundul porbagajului( dati porbagajul jos, si veniti cu surubu pe dedesubtul porbagajului). Pt. cei din bucuresti care vor sa isi puna si nu se descurca pot sa vina la mine sa ii ajut ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de wati puteti calcula cati w poate furniza bateria cu formula P=U x I, unde P este puterea exprimata in w, U sunt amperii iar I este intensitatea adica voltajul - 12 v (sunt aproape sigur ca asta era formula, sper sa nu gresesc)

 

Ai cam dat cu bata in balta aici...U este voltajul adica cei 12V si I intensitatea, adica amperii. In rest foarte interesanta solutia ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aluzia cred ca am vazut'o toti, insa abia cand am epuizat genu asta de subiecte si s'au mai abordat lucruri mai serioase o luam de la capat? Nu prea ai de unde sa stii insa pe sectiunea asta caterinca e in floare si uneori e greu sa mai ajungi la normal :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aluzia cred ca am vazut'o toti, insa abia cand am epuizat genu asta de subiecte si s'au mai abordat lucruri mai serioase o luam de la capat? Nu prea ai de unde sa stii insa pe sectiunea asta caterinca e in floare si uneori e greu sa mai ajungi la normal :crack:

care toti ca vad nu unul nu-i online pe topicul asta la ora aceasta ... ?

mda, am vazut ca nu prea e loc de glume.

ce d-zeu . sunt sarbatorile .. .un pic mai deschisi v-as vrea .

:crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok ok ne ducem dupa spiridusi si reni numai nu iti face o parere gresita :crack: . Asa de curiozitate mai arunca cate'un ochi pe'aici din cand in cand sa vezi cat se tine lumea de glume...ah si nu uita ochiu la iesire. Hai La Multi Ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwish inseamna ca voi nu prea va tineti de glume...noi suntem satuli, de-aia nu mai practicam :crack:

ma fac ca trec peste prostiile scrise pe aici ....

un sistem audio pe scuter probabil intalnim la cele de capacitate cilindrica mai mare si din an mai nou.

de montat , se poate , da , insa cu mici modificari la releu de incarcare, baterie, etc si asta doar daca este loc pentru instalarea sistemului.

 

sau...varianta taraneasca : iei un casetofon din acela cu boxe si beculete , pui baterii 777 , o rola de banda adeziva si gata lautarii :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut varianta asta cu casetofonu cu beculete,in vara, pe scuteru unor nepoti de-ai lu gutza la mine in oras....si dadeau cu manele de ma dureau urechile.....fiind echipati asemeni tuturor ciorilor in maieu pantaloni 3/4 si slapi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca cel mai simplu, cel mai ieftin este un player mp3. E destul de ieftin, castile le pui in urechi. Si aste e varianta care e usor de facut. Sa nu-mi ziceti ca sunteti dispusi sa chetuiti multi bani pt un sistem complet de audio, care sa-l pui pe un scooter.

 

Totusi nu stiu cat de bun ii sa asculti muzica in trafic. Ma refer la pericolul de accident.

 

M-am gandit la asa ceva:

muvo-v100.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca cel mai simplu, cel mai ieftin este un player mp3. E destul de ieftin, castile le pui in urechi. Si aste e varianta care e usor de facut. Sa nu-mi ziceti ca sunteti dispusi sa chetuiti multi bani pt un sistem complet de audio, care sa-l pui pe un scooter.

 

Totusi nu stiu cat de bun ii sa asculti muzica in trafic. Ma refer la pericolul de accident.

 

M-am gandit la asa ceva:

muvo-v100.jpg

Exact Kristian :crack: E neaparat lumea dp margine sa stie k ai boxe la scooter ? :crack: [p.s suna a manelar :crack:)]

Editat de Furian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca cel mai simplu, cel mai ieftin este un player mp3. E destul de ieftin, castile le pui in urechi. Si aste e varianta care e usor de facut. Sa nu-mi ziceti ca sunteti dispusi sa chetuiti multi bani pt un sistem complet de audio, care sa-l pui pe un scooter.

 

Totusi nu stiu cat de bun ii sa asculti muzica in trafic. Ma refer la pericolul de accident.

 

M-am gandit la asa ceva:

muvo-v100.jpg

da tre' sa auda si lumea mai dedicatiile solo de la gutza pt el...ca asa degeaba :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sistem audio pe scuter probabil intalnim la cele de capacitate cilindrica mai mare si din an mai nou

 

Din contra, se poate observa ca Occidentul prefera tuningul pe modelele de capacitate mica(49cmc), iar anul chiar il consider un criteriu nesemnificativ cat timp imi place un anumit model de scuter. Cei care se baga pe maxi-scutere am vazut ca sunt japonezii, care totodata au si proiecte marete, insa costurile sunt si ele pe masura. Nu vad de ce ar suna "a manelar" pt. faptul ca sunt roman si vreau sa am asa ceva pe scuterul meu, iar pt. neamt, italian, francez este ceva normal si pur distractiv. Puteti numi "manelar cum a spus si Blue_nightwish, pe cineva care adopta varianta taraneasca doar de dragul de a asculta o muzica de proasta calitate si de a crea renumitul fenomen de poluare fonica. Personal mi'as dori sa dispun de un soundboard performant si sa ascult cateva din melodiile care imi plac cand situatia permite. Asa ar trebui sa ne luam si de cei care investesc mii de euro in sisteme audio pt. masini, care cu siguranta propaga sunetul si in afara habitaclului :crack: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De, la noi daca faci asa ceva esti numit taran, manelar, tigan. In alte tari, doar fitos, basinos si excentric (si chiar asa oi fi, mi se pare ca e putin snobism). De cand e lumea, oamenii au concurat cu "care are mai mare, mai mult", si daca te gandesti la sisteme audio dupa masini...si alea uneori mi se par prea exagerate, Desi iti ajung 100 watti intr-o masina, pui 2000...La fel si pe scutere, n-are rost, dar asta nu inseamna k esti manelar, taran, etc, ci nu esti prea modest.

 

P.S: Ce mi-e ca ascult 50, ce mi-e ca ascult salam... TOT AIA E!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...