Sari la conținut

Gravura in metal.


WHITE RAVEN
 Share

Postări Recomandate

Salut!! sa tot discutat pe forum de custom paint, piele stantzata pentru seii... si alte chestii!! dar ce parere avetzi de gravura? pe rezervor, capace, personalizari etc? am vazut ceva poze pe un site care m-au impresionat!!

post-4210-1192268217_thumb.jpg

post-4210-1192268230_thumb.jpg

post-4210-1192268245_thumb.jpg

post-4210-1192268261_thumb.jpg

post-4210-1192268281_thumb.jpg

post-4210-1192268295_thumb.jpg

post-4210-1192268376_thumb.jpg

post-4210-1192268423_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* super tare! asa ceva chiar mi-as face, da' n-am vazut/auzit inca sa fie in Romania. Din pacate, constat ca din cate vreau eu, numai 2-3 sunt posibile si ...poate nici una realizabila momentan, deci: dream on...! :bigstar:

 

Oricum, din pozele astea (care m-au "sedus" pe loc) se vede ca e treaba elaborata si cum procedeul e destul de scump, cred ca o gravura d-asta te duce la niste costuri pompoase. Dar d-aia se cheama arta, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hopaaaa...la asta nu m-am gandit pana acu :( super :bigstar:

 

dat fiind ca e putin mai diferita metoda fata de aerografiere, cred ca un tatuator bun s-ar descurca excelent in acest domeniu :P asadar, corbule, baga mai multa info ca ma tenteaza mestesugu(pare mai placut decat trasarea liniilor pe motoare clasice) :D si anume, ustensile, mod de lucru, linkuri, etc :bigstar:

 

multam :D

 

PS: iti dai seama ce ar iesi din mana mesterilor de la tara care fac asa ceva in lemn? :laugh:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca ar costa ffffffooooaarte mult o gravura, cred ca celelalte chestii ar costa mai mult.. cum ar fi cramarea, si infuzia de crom sau nichel.. si la noi este cam problema cu cromarea!! sa va mai dau cateva poze!!!

post-4210-1192278198_thumb.jpg

post-4210-1192278220_thumb.jpg

post-4210-1192278244_thumb.jpg

post-4210-1192278262_thumb.jpg

post-4210-1192278277_thumb.jpg

post-4210-1192278292_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca ar costa ffffffooooaarte mult o gravura, cred ca celelalte chestii ar costa mai mult.. cum ar fi cramarea, si infuzia de crom sau nichel.. si la noi este cam problema cu cromarea!! sa va mai dau cateva poze!!!

pai cam asta ar fi problema, ca acolo in poze s-a facut gravura, apoi insertia de crom/nichel(se folosesc impreuna pt a da aspectul ala)...nu stiu daca la noi se poate face insertie doar pe anumite portiuni de desen, dar, merge o metoda mai scumpa, si anume, gravarea piesei, cromarea ei in totalitate, protejarea desenului, si vopsirea restului....asa se poate face si la noi, dar e foarte scumpa....

 

si, chiar desenul in sine ar costa ceva ma gandesc, pt ca la munca si arta nu se deosebeste prea mult de aerografie :bigstar: dar, asta in cazul in care e chiar ceva reusit, si nu cateva linii mazgalite pe rezervor :bigstar:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... ustensile, mod de lucru...

Ai nevoie de o freza manuala cu turatie mare, cateva freze(cutite), indemanare si foarte multa rabdare.

Primele 2 le gasesti pe site-uri cu scule de aschiere.

 

Procedura e simpla, iei freza si ... baga mare. Pur si simplu frezezi suprafata metalului fiind foarte atent sa faci crestaturile la aceasi adancime. Evident poti lucra pe mai multe nivele, sa faci basorelief dar asta necesita multa indemanare si experienta.

Daca vrei o imagine anume, cel mai simplu e sa transferi desenul pe piesa. Poti lucra si liber dar daca n-ai talente de artist risti sa strici proportiile.

 

Cea mai simpla metoda de a transfera desenul pe piesa este sa o printezi pe un autocolant pe care ulterior il lipesti pe piesa. Faci frezarea grosomodo prin hartie, cureti hartia si finisezi.

 

Spor la lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha...multam mult Avent :bigstar:

 

faza e ca m-am jucat cu freza d-asta cand am desenat niste serii pe niste servere la munca, da credeam ca e ceva aparatura mult mai sofisticata....e interesant, si asta imi place la procedeu....e ceva mai sigur decat aerografierea, care, tind sa spun, necesita mult mai multa indemanare si siguranta in mana :D

 

Multumesc :bigstar:

 

@corbul cel alb: nebune, mai baga poze :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha...multam mult Avent :bigstar:

 

faza e ca m-am jucat cu freza d-asta cand am desenat niste serii pe niste servere la munca, da credeam ca e ceva aparatura mult mai sofisticata....e interesant, si asta imi place la procedeu....e ceva mai sigur decat aerografierea, care, tind sa spun, necesita mult mai multa indemanare si siguranta in mana :D

 

Multumesc :bigstar:

 

@corbul cel alb: nebune, mai baga poze :(

 

hai sa vedem daca mai gasim ceva pozee!!!

post-4210-1192283310_thumb.jpg

post-4210-1192283328_thumb.jpg

post-4210-1192283382_thumb.jpg

post-4210-1192283405_thumb.jpg

post-4210-1192283442.jpg

post-4210-1192283454.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v-am cerut ceva pareri pt ca s-ar putea sa fac primul atelier de gravat pe motociclete din tara!! si vroiam sa stiu daca sa ma apuc sau nu de chestia asta!! acum se lucreaza la asta, se graveaza se slefuieste etc.. sunt curios sa vad daca iese ceva competitiv!! o sa pun poze cu desfasurarea lucrarilor!! primul va fi samsonul meu :bigstar: normal!!

 

bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gravura pe tabla[de inox,ca nu e posibilitate de cromare in Timisoara],pot sa fac si eu aici;din pacate,doar pe suport plan,e la masina;orice desen,daca e deja in COREL,merge mai repede;preturile sunt foarte mici;ce mai pot face,de exemplu,i-am facut fiului meu, la motocicleta[ca si experienta,sa vedem cum iese], disc de frana "alien",in catalog era la vreo 200 euro;facut la masina de taiat cu apa,a costat undeva la 70 euro+un disc de frana vechi,din acelea pline,pentru ca,din pacate,masina nu are posibilitate de centrare.

O sa fac maine niste fotografii,sa vedeti exact despre ce e vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gravura pe tabla[de inox,ca nu e posibilitate de cromare in Timisoara],pot sa fac si eu aici;din pacate,doar pe suport plan,e la masina;orice desen,daca e deja in COREL,merge mai repede;preturile sunt foarte mici;ce mai pot face,de exemplu,i-am facut fiului meu, la motocicleta[ca si experienta,sa vedem cum iese], disc de frana "alien",in catalog era la vreo 200 euro;facut la masina de taiat cu apa,a costat undeva la 70 euro+un disc de frana vechi,din acelea pline,pentru ca,din pacate,masina nu are posibilitate de centrare.

O sa fac maine niste fotografii,sa vedeti exact despre ce e vorba.

 

 

 

Salut!! interesant!! din cate inteleg io tu lucrezi cu masina de taiat pe apa!! hmm POZEEE!!!!

Pe saptamana viitoare poate vin deja cu ceva poze al primului proiect!! facut manual, se pare ca am rezolvat si cu insertia de crom!! sunt foarte curios sa vad ce iese!!

 

Bafta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fotografiile promise,scuze pt. calitate,nu am un aparat foarte bun;si o mostra de tip de gravura,nu se vede extraordinar,dar cam asta se poate face;in rest,la taiat cu apa,cam orice.

Gravura la masina inseamna insertie in culoare,nu neaparat negru,dar e de fapt,un fel de pictura in tabla.

post-14640-1192540424_thumb.jpg

post-14640-1192540448_thumb.jpg

post-14640-1192540475_thumb.jpg

Editat de marcel_tm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super fain discul, Marcele :D

 

@WHITE RAVEN: ai vb cu aia?cum faci pana la urma cu insertia?pot croma doar o portiune fara sa afecteze vospeaua?asa ar mai merge, ca daca te duci sa cromezi, apoi sa izolezi si sa vopsesti, te ia durerea de cap la cat ajunge o astfel de lucrare pe suprafete mari :( ...ideea ar fi ca m-as apuca si eu de asa ceva, da nu sa fac atelier, ci pt mine, apoi, daca iese bine, pt amicii dornici, la preturi simbolice(ei suportand cheltuiala pt cromare, etc), asa de placere(in timpul liber)...am si ajutor de nadejde(o simpatica motociclista pictorita de prin zona al carui nume nu i-l dau inca :D )...asa ca, nu iti fac concurenta :bigstar: baga poze ca tare sunt curios ce o sa faci tu pe "indianu" tau :bigstar: spor la treaba :P

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fotografiile promise,scuze pt. calitate,nu am un aparat foarte bun;si o mostra de tip de gravura,nu se vede extraordinar,dar cam asta se poate face;in rest,la taiat cu apa,cam orice.

Gravura la masina inseamna insertie in culoare,nu neaparat negru,dar e de fapt,un fel de pictura in tabla.

ma baieti da discul ala e compromis, e treaba faina da cum ramine cu sigurnata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma baieti da discul ala e compromis, e treaba faina da cum ramine cu sigurnata?

 

Compromis in ce sens?

Asa cum am spus mai sus,fara sa intru in detalii,e o incercare pe motocicleta lui al mic;n-a iesit exact cum trebuia din mai multe motive;unul ar fi ca imi trebuia un disc pe "4" si asta era pe "5";nu ne-am dat seama,nici eu,nici strungarul ca trebuie prelucrat inainte de taiere,ca nu se mai poate dupa,ar rupe cutitul la strung din cauza gaurilor,asa ca l-am frezat asa cum s-a putut;nu se pune problema de siguranta,pentru ca frana e foarte buna,am incercat-o,dar,asa cum am mai spus,a fost prima incercare,nici discul pe care l-am avut la dispozitie n-a fost cel mai grozav;una peste alta,se pot face lucruri frumoase cu aceasta masina,asta era ideea si ma bucur ca cineva a avut idee sa aduca asa o masina in Romania!

Editat de marcel_tm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e prea mult tait din el?

 

E pe o motocicleta de 125,atata loc este pt. disc,originalul este chiar mai mic;si franeaza chiar foarte bine cu el,nu-i nici o problema;dar,ti-am spus,am facut unele greseli,fiind primul facut.

Editat de marcel_tm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...