Sari la conținut

Gravura in metal.


WHITE RAVEN
 Share

Postări Recomandate

imi place gravura de calitate(vezi IndianLarry )dar nu as incarca prea mult un motor cu asemenea decoratii.

 

De acord. Poate doar pentru mici detalii pe croame dar in rest (ce am vazut pe rezervoare, tobe, etc) e prea bling. :ok: Nu as pune asa ceva nici daca m-ar chema tata puf si as fi negru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin pozele pe care le-am pus am vrut sa arat ca se poate face arta si pe motociclete!! nu spune nimeni de ceva incarcat, care sa dea in prost gust! din puctul meu de vedere asa ceva isi face cineva care tine la motorul lui si nu il schimba o data pe an dau la doi ani.

da Mr_ORL am rezolvat cu cromarea, se poate croma numai partzi ale unui rezervor !! dupa care binenteles urmeaza vopsirea lui, saptama viitoare poate o sa ajung sa duc la cromat o piesa, sunt tare curios!!

 

 

 

Bafta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin pozele pe care le-am pus am vrut sa arat ca se poate face arta si pe motociclete!! nu spune nimeni de ceva incarcat, care sa dea in prost gust! din puctul meu de vedere asa ceva isi face cineva care tine la motorul lui si nu il schimba o data pe an dau la doi ani.

da Mr_ORL am rezolvat cu cromarea, se poate croma numai partzi ale unui rezervor !! dupa care binenteles urmeaza vopsirea lui, saptama viitoare poate o sa ajung sa duc la cromat o piesa, sunt tare curios!!

Bafta!!

super fain ombre...bafta :ok:

 

evident ca daca faci asa lucrari ca bling blingurile din pozele alea, te costa o caruta de bani, dar, asa, pe o anumita portiune iesi mai ieftin si da si bine la aspect :D

 

PS: o sa te chinui ceva cu izolarea cromului pt vopsire, daca e model ciudat, in rest, e placuta meseria...

 

astept cu nerabdare pozele :eek:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place gravura de calitate(vezi IndianLarry )dar nu as incarca prea mult un motor cu asemenea decoratii.

 

Black ,uite aici un site-ul unor meseriasi din state.

 

http://www.sanjoyengraving.com/home.html

 

Si eu ma gandesc de multa vreme la gravura. Chiar ma gandeam intr-o vreme sa ma apuc de asa ceva. Candva am facut sculptura in lemn si ma gandeam ca o sa ma ajute pana cand am inceput sa sap pe tema asta si am descoperit ca este foarte greu sa ajungi sa lucrezi la un standard ridicat. Numai sculele (profesionale ) te costa enorm de mult plus dca trebuie sa stii sa si lucrezi cu ele. Nu cred ca vrea nimeni sa se apuce sa lucreze chiulasa cuiva si sa greseasca. Cred ca este o treba pentru profesionisti si trebuie tratata ca atare. Oricum ca sa ajungi meserias trebuie sa incepi sa lucrezi la un punct dar eu nu mi-as da motorul pe mana unui amator. Oricum bravo celor care au curajul si placerea sa se apuce de arta asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

gand la gand cu bucurie! astazi mi-am luat un rotary engraving tool pneomatic pt ca am un compresor mic. Aveam ganduri mari cu capacele de cilindrii.

Am montat toata tarasenia si pixu, abia zgarie aluminiul. Mai repere folosesc briciagul... sunt nervos de explodez... i-am footut niste shuturi ca acuma cred ca e in curte la vecini...

 

Poate sculele electrice sunt mai zdravene... Dracu stie . Pe net ce am vazut facut mai adanc e facut cu ceva daltita.

E cineva pe aici care stie procedeul exact?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit tot topicul... pe mine ma batea ideea altfel... de unde pot face rost de niste acid? azotic, clorhidric, sulfuric orice acid? ma gandeam la un fel de serigrafie.... da nu gasesc acid, de mult ma bate capul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.knucklebusterinc.com/features/2...ng-otto-carter/

 

Acolo se vede clar ca partile adancite sunt batute cu dalta si ciocanul si cred ca taieturile sunt facute cu dalta aia speciala pt metal...

Mesaj completat

Crezi ca ar manca aluminiul destul de adanc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aici cm se face,by hand:

 

asta pentru alama,cupru,aluminiu...metale moi.

 

pt otel:

 

iar asta,cam cum zizi tu,cred ca electric:

http://www.youtube.com/watch?v=a4ojlGS-4Vg...feature=related

 

plus varianta prin coroziune....gasesti pe youtube.o gramada de filmulete.

 

iaca si scule:

http://www.airgraver.com/

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capacul lui Zoli a fost gravat aici in oras, este un mic atelier de copiat chei etc. Capacul e din inox. Eu zic ca a iesit fain.

 

E un fel de CNC, dar niciodata nu o sa inlocuiasca gravura maestrilor.

 

Incerc sa caut si poze.

Mesaj completat

Am si gasit

P7243987.JPG

Editat de phoenix27
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.knucklebusterinc.com/features/2...ng-otto-carter/

 

Acolo se vede clar ca partile adancite sunt batute cu dalta si ciocanul si cred ca taieturile sunt facute cu dalta aia speciala pt metal...

Mesaj completat

Crezi ca ar manca aluminiul destul de adanc?

 

Procedeul prin care se ,,imprima" in relief (cu ciocanul si poansoane) imagini sau texte se numeste ,,cizelura" si se poate face prin aplicarea unor lovituri in materialul asezat pe o ,,masa " din plumb dupa un model desenat in prealabil.. Se poate face doar pe placa (table) si numai pe m,ateriala care nu sunt ,,crapacioase" .Aluminiu nu se preteaza ..nu face munca si chinul .Este usor de invatat ,nu iti trebuie multa finete ci doar ,,scule" .Astea fac tOTUL.Se prefera metale ,,moi " (fier,alama,argint,aur...cositor,alpaca..etc ).

Gravura de regula pe la noi se face manual pt ca echipamentele pneumatice sunt scumpe (pt micii meseriasi) cu ,,daltite" in limbaj romanesc.Eu cand am nevoie de gravura pretentioasa ma duc la Gravor (ca aia este meseria lui) .La gravura simpla folosesc freze diamantate sau normale pt metale si un biax (profi).

 

Nu discutam de gravura pe masini cu trei axe..etc ...ai pe la boieri . :laugh:

 

Cu niste freze de calitate (nu sunt scumpe) ,indigo,talent la desen (sau copiat) putina practica se pot face lucruri superbe..si cum in general ,,chopper-istii " au inclinatii spre tehnica si fiare sunt sigur ca invatati repede.

 

Table se gasesc prin magazine,cupru,alama..aluminiu ...etc ..Cine vrea sa isi faca din argint il pot ajuta .Daca are materialul (sub orice forma ) il pot transforma in tabla de orice grosime (latime max 25 cm, lungime 30 ..cm),bara cu sectiune patrata..etc ...Ca nivel de pret daca vreti sa cumparati argint de pe piata ,,neagra" trebuie sa stiti ca gramul de argint fin (fara aliaj) nu costa mai mult de 1,5-1,7 lei (per gram )..Puteti lua linguri,polonice ,tavi din argint (aliat..adica mai slab ca putitate) cu preturi muuuuult mai mici daca mai colindati targurile.Eu de obicei nu lucrez in argint pt ca este mai pretentios (la bijuterii) dar pentru mobra mea am de gand sa fac ceva ,,investitii".

 

PS-cu sculele cu care lucreaza baietii pe you-tube ...romanul cu imaginatia lui face lucruri MARI.. (spray cu diamant pt ascutit...etc .ehe..aia viatza nu o piatra de rau ca la noi. :D )

 

 

Aici scule ,,ieftine"..dar daca aduni tot ce ai nevoie ..sari de 2000 $..http://www.contenti.com/products/engraving-tools/engraving-machines.html

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gand la gand cu bucurie! astazi mi-am luat un rotary engraving tool pneomatic pt ca am un compresor mic. Aveam ganduri mari cu capacele de cilindrii.

Am montat toata tarasenia si pixu, abia zgarie aluminiul. Mai repere folosesc briciagul... sunt nervos de explodez... i-am footut niste shuturi ca acuma cred ca e in curte la vecini...

 

Poate sculele electrice sunt mai zdravene... Dracu stie . Pe net ce am vazut facut mai adanc e facut cu ceva daltita.

E cineva pe aici care stie procedeul exact?

 

Toata problema tine de ,,freze" .Fiecare material are nevoie de o anumita freza si o anumita turatie.Cele moi incarca frezele cu span..de aceea se folosesc freze speciale pt material moale care nu se incarca .Turatia o descoperi prin teste.Atentie mare la ochi si mai ales la degete..ca intra frezele astea ..o placere nu alta.La 10-12 mii de ture...taie osul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut azi gravura pe metal (aluminiu) ... prima oara :laugh: fara scule profesionale doar o bucata de otel cu ac indoit la 90 de grade

 

desenu e cam naspa... io m-am luat dupa desen

 

s-ar putea sa mi iau scule profesionale (dar sunt cam scumpe..... pff greu)

post-41058-1287675870_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut azi gravura pe metal (aluminiu) ... prima oara :laugh: fara scule profesionale doar o bucata de otel cu ac indoit la 90 de grade

 

desenu e cam naspa... io m-am luat dupa desen

 

s-ar putea sa mi iau scule profesionale (dar sunt cam scumpe..... pff greu)

 

Itui trebuie ceva ,,cutite" din otel carbon..In magazine (Cellini si Ipunct ) gasesti pe la 10 euro bucata ..diferite profile..un ,,suport" (para de lemn) si baga pe meserie ca si gravorii profesionisti (ai batrani de pe la noi ) tot asa lucreaza..Sculele scumpe ,pneumatice vin mai incolo cand incepi sa scoti bani sau castigi macar cu 5 din 6 la 6/49 loto.Bafta ca inceputul este promitator .Bravo.

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Poti merge prin targuri sa cauti cutite din otel rapid pt scule de strungarie si frezat, eu am cumparat mai demult cateva de diferite dimensiuni cu profil patrat, dreptunghi, si rotund.

multumesc pt link.. iPunct... (la Cellini nu gasesc acolo... )

 

tre sa fac un suport rotativ care sa prinda gravura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Poti merge prin targuri sa cauti cutite din otel rapid pt scule de strungarie si frezat, eu am cumparat mai demult cateva de diferite dimensiuni cu profil patrat, dreptunghi, si rotund.

 

 

Este o varianta foarte buna.pe vremuri mai gaseam prin targ dar nu am mai fost de mult pe la ,,fiare"..Sunt cele mai bune ,dar trebuie sa faci tu manerul.

 

,,Cellini" au magazin cum mergi de la Fantani de la Unirea spre Casa Poporului ..pe partea stanga dupa libraria Sadoveanu ..Au geamuri ,,fumurii" dar daca esti atent gasesti.Trebuie sa bati sau sa suni la usa...(nu am mai fost de un an pe acolo dar cred ca nu s-a inchis).Suportul ,,rotativ" nu este chiar greu de facut daca ai un strungar .Gasesti in targ niste BAC-uri de strung ,fixezi pe o placa metalica poate cu un rulment sau doar putina vaselina si gata .Bancul trebuie sa fie ,,greu" ,ajuta foarte mult cand lucrezi in materiale tari si ai nevoie sa bati.Poti sa-l mai faci din placa de fier de 20 pe care tragi la freza trei sau patru canale pe care sa culiseze niste ,,ghiare" cu strangere in surub .Pt table de dimensiuni mai mici se foloseste rasina,smoala..etc ...O incalzesti cu un arzator ,aplici tabla si acolo ramane pana pui iar arzatorul pe ea.Te-as indruma spre un ,,gravor' dar baietii astia tin de meseria lor sa nu le-o fure cineva de zici ca sunt bolnavi la cap.Eu am lucrat (acum pauza de criza) cu gravori (scris pe verighete,placute de identificare ..etc ) dar sa vrea unul macar sa imi arate ceva nu ai sa vezi.Eu de ani de zile tot incerc sa fur meserie dar mai mult de ,,baze" nu am avut cum.A trebuit sa invat cate ceva din manuale si ,,testari".Dar cand am nevoie de calitate si finete tot la EI apelez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la dog-tags-uri, poti sa incerci AICI

 

 

ala e..thx:)

Mesaj completat

Aur sau argint ?...Gravate sau stantate...? Daca esti interesat discutam pe PM si te trimit la om sa discutati amanunte.

 

 

d'astea simple de inox man,dar e de retinut amanuntul asta.

 

bafta maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...