Sari la conținut

Masura (noua) De Protectie Pentru Scuteristi


FLAMINGO
 Share

Postări Recomandate

Salutare !

 

Am posibilitatea (numai sa nu abuzez de bunatatea cuiva) sa inscriptionez scuterul cu un text care sa sara in ochii soferilor. Mai exact este vorba de un autocolant reflectorizant care se vede la fel de bine indiferent daca este ziua sau noapte. Problema pe care o am acum este ce text sa pun pe fata si / sau spate ? Idei ar fi cateva, dar nu stiu daca mesajul meu va fi inteles corect de catre ceilalti participanti la trafic.

 

Voi ce ati lipi pe scuter ca sa fiti vazuti mai bine ? Sa nu-mi spuneti "Politia", "Police" sau "FBI" ca va dati seama ca ma voi alege cu o super amenda penala... insa m-am saturat sa-mi tot apara de pe stradute tot felul de soferi cretini, care cu toate ca ma vad, apasa acceleratia si-si vad de drum... De unde mama ma-sii stiu ei cu ce viteza ma deplasez... ? Dar cred ca stiti prea bine la ce ma refer...

 

Ma gandeam asadar ca un asemenea text, de genul "Nu ma vezi ? Sunt invizibil ?" sau "Atentie, scuter !" sau "Respecta-ma si te respect", ar da un pic de gandit, iar procentul celor care ne ignora o sa scada simtitor. Voi ce ziceti ?

 

Multumesc anticipat. :bigstar:

 

P.S. In cazul in care se strang mai multi doritori, pot vorbi si pentru voi de costuri si de ce ar mai implica o astfel de colare "scuteristica".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in fata nu stiu ce poti pune sa fie cat mai bine..dar in spate poti pune .... "Y2K 1500 grade pe evacuare" :bigstar:))))))))) sincer mi`se pare f buna ideea cu autocolante reflectorizante..dar chiar daca le pui maimutzele(unele) din ziua de azi nici nu le baga in seama...poate chiar te ia la misto :bigstar:

 

 

ce am observat in trafic este ca esti altfel privit cu motocicleta decat cu scuter...si nu ma refer la marime ...ci doar la simplu faptu ca ai scuter ...... ceva gen ....dacie cu bmw

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, pare prea copilaresc si chiar ca riscam sa nu ne mai bage nimeni in seama. :bigstar:

Ref. la respect... Eu incerc sa le arat respect. De exemplu daca vreau sa ma strecor prin fata unei masini aflate la stop da rnu am loc, ma uit la sofer si ii cer voie sa ma bag eu primul dupa plecarea masinii din fata lui... dupa care ii multumesc punand avariile. Exact cum fac si cand sunt sofer in conserva. Se mira ei dar e si asta un inceput in a ne respecta, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cu noile piste de biciclisti...nu o sa mai fie cazul...oricum...problema e nu ca nu te vad....ci ca sunt ff nesimtiti!!!

deci iti recomand 2 claxoane...cel normal care nu sperie babe...si unul de RABA pt nesimtiti..io asa voi face...da` sa ai grija la instalatie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ar fi o idee sa pun alt claxon. Ma gandeam sa iau o "goarna" de la orice magazin auto. Stiu ca si la conserve tot 12 V le alimenteaza, acum vorba lui Raducu, sa nu se intample ceva la instalatia electrica.

 

In alta ordine de idei...

Ce parere aveti de mesajele urmatoare ?

 

ATENTIE !!!

Participant la trafic.

 

...eventual sa fie scris exact asa...

Aasta pe fata, iar pe spate...

 

RESPECTA,

...si vei fi respecat !

 

Nu stiu, ziceam si eu... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATENTIE!SUNT O BOMBA!M-AI ATINS CRAPAM AMANDOI!

 

just joking....dar poate asa nu ne mai inghesuie in toate partile...ca poate avem si noi drepturile noastre....(vorbesc in situatia in care respectam toate regulile si nu dam motiv sa se ia de noi dar ei totusi se ia)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@catutza ar trebuii sa tii cont un pic de faza ca ia dat casca lui pasagerei si el a mers fara, este de apreciat, restu a fost o prostie ca a mers cum a mers

toti vom muri dar trebuie sa traim cat mai mult! moartea este curva si neo trage la toti o singura data

sa se odihneasca in pace (de ce scrieti RIP ? asa va prezentati la o inmormantare cu aceste cuvinte ? )

asflat uscat !

hmmm :ok: am ras mult la threadu asta...lol....dar intr-adevar mi se pare o idee buna,mai ales pentru cei care merg foarte mult prin bucuresti cand merg la servici/scoala,iar soferii sunt foarte indisciplinati sau "grabiti" ca numai ajung la serviciu....ca idee pentru autocolant sugerez un "ATENTIE" foarte mare...si tip neon,adica reflectorizant

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri si idei, oameni buni ! :(

Hai sa vedem cum stam pana in acest moment...

 

Din cate am citit, se pare ca predomina cuvantul ATENTIE. Corect. La asta m-am gandit si eu all night long. Daca mai scrie si cu autocolant reflectorizant, se vede si mai bine. La capitolul lumini... Hmm, este si asta o idee foarte buna, insa cred ca va trebui sa alimentam acele neoane cumva separat, ca sa nu omoram instalatia electrica. Mie de pilda imi tot sare siguranta. Acum vad ca s-a mai calmat dar repet, in cazul in care alimentam "luminile sperietoare" separat, scapam de aceasta problema.

 

Faza cu femeia dezbracata, nu stiu in ce masura am voie, dar recunosc, pentru multi dintre soferi ar fi o solutie foarte buna, insa mi-e teama de accidente in lant. Imaginati-va ca vine unul din fata, vede gagica (eventual si un text deasupra ei e genul "Ia-ma, sunt a ta !") si franeaza brsuc. S-ar face ditamai carambolul, mai ceva ca cel de pe autostrada soarelui din vara asta... :)

 

Sa leg niste bombe de jucarie, cica intru la penal, Aduceti-va aminte de boul ala de ziarist roman sau ce mama ma-sii o fi fost, care pe nush ce aeroport din Rusia a declarat in gluma ca are in geanta o bomba. Am inteles ca foarte greu a scapat si a revenit in tara dupa nush ce interventii de sus. Insa dosarul penal, e bine pus de-o parte iar tipul are interdictie 10 ani sau mai multi in RUsia...

 

Deci autocolanetele...

 

Hai ca ma apuc pe masurat si machetat. Mai nasol este ca in fata am lipit un sticker mare cu Bercenarii, clubul din care fac parte si a carei sigla o pueti vedea si in semnatura mea, dar gasesc eu o solutie. Eventual dezlipesc stickerul si il montez mai jos sau mai sus, dupa caz... Pe spate am portbagaj, o sa lipesc acolo destul de mare... deci nu imi fac griji ca ar afecta ulterior montarea numarului de la Politie sau de la Primarie...

 

Ok, si acum la treaba. Daca mai aveti idei, nu ezitati sa le "aruncati" pe aici ca este o oarecare problema de interes general zic eu.... pentru ca numai astazi in timp ce ma deplasam catre job, am observat 3 nemernici: o masina de lux, un cazan de Dacie si un microbuz de marfa. Toti 3 mi-au luat fata fara nicio remuscare, bashca unul din ei a ras sadic... :ok:

 

 

--- Mesaj completat în 18 Oct 2007 08:11 -------------
Gata oameni buni ! :eek:

 

Pana la urma am pus "ATENTIE ! NU SUNT SUPERMAN !" si chiar a dat roade. Pana si oamenilor de pe trotuare pe langa care am trecut le-a sarit in ochi textul / mesajul. Apoi am mai observat ca atat ieri, cand ma indreptam spre casa si azi dimineata cand mergeam catre job... NICIO conserva (exact !!!) care a vrut sa iasa de pe strazi laturalnice, nu mi-a taiat fata !!!! A asteptat sa trec. :D Probabil au vazut la inceput cuvantul "ATENTIE", apoi restul... Deci a functionat !!! Recomand tuturor sa-mi urmeze exemplul. Nu neaparat cu acest text, dar se pare ca metoda de avertizare functioneaza. Aveti cateva poze mai jos... :(

 

Aaaa, si daca va dor ochii cand priviti, nu e vina mea.. e de la blitzul care a "izbit" autocolantul reflectorizant... :)

post-22957-1192684173_thumb.jpg

post-22957-1192684252_thumb.jpg

post-22957-1192684267_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri si idei, oameni buni ! :)

Hai sa vedem cum stam pana in acest moment...

 

Din cate am citit, se pare ca predomina cuvantul ATENTIE. Corect. La asta m-am gandit si eu all night long. Daca mai scrie si cu autocolant reflectorizant, se vede si mai bine. La capitolul lumini... Hmm, este si asta o idee foarte buna, insa cred ca va trebui sa alimentam acele neoane cumva separat, ca sa nu omoram instalatia electrica. Mie de pilda imi tot sare siguranta. Acum vad ca s-a mai calmat dar repet, in cazul in care alimentam "luminile sperietoare" separat, scapam de aceasta problema.

 

Faza cu femeia dezbracata, nu stiu in ce masura am voie, dar recunosc, pentru multi dintre soferi ar fi o solutie foarte buna, insa mi-e teama de accidente in lant. Imaginati-va ca vine unul din fata, vede gagica (eventual si un text deasupra ei e genul "Ia-ma, sunt a ta !") si franeaza brsuc. S-ar face ditamai carambolul, mai ceva ca cel de pe autostrada soarelui din vara asta... :)

 

Sa leg niste bombe de jucarie, cica intru la penal, Aduceti-va aminte de boul ala de ziarist roman sau ce mama ma-sii o fi fost, care pe nush ce aeroport din Rusia a declarat in gluma ca are in geanta o bomba. Am inteles ca foarte greu a scapat si a revenit in tara dupa nush ce interventii de sus. Insa dosarul penal, e bine pus de-o parte iar tipul are interdictie 10 ani sau mai multi in RUsia...

 

Deci autocolanetele...

 

Hai ca ma apuc pe masurat si machetat. Mai nasol este ca in fata am lipit un sticker mare cu Bercenarii, clubul din care fac parte si a carei sigla o pueti vedea si in semnatura mea, dar gasesc eu o solutie. Eventual dezlipesc stickerul si il montez mai jos sau mai sus, dupa caz... Pe spate am portbagaj, o sa lipesc acolo destul de mare... deci nu imi fac griji ca ar afecta ulterior montarea numarului de la Politie sau de la Primarie...

 

Ok, si acum la treaba. Daca mai aveti idei, nu ezitati sa le "aruncati" pe aici ca este o oarecare problema de interes general zic eu.... pentru ca numai astazi in timp ce ma deplasam catre job, am observat 3 nemernici: o masina de lux, un cazan de Dacie si un microbuz de marfa. Toti 3 mi-au luat fata fara nicio remuscare, bashca unul din ei a ras sadic... :ok:

<small>--- Mesaj completat în 18 Oct 2007 08:11 -------------</small><br/>Gata oameni buni ! :eek:

 

Pana la urma am pus "ATENTIE ! NU SUNT SUPERMAN !" si chiar a dat roade. Pana si oamenilor de pe trotuare pe langa care am trecut le-a sarit in ochi textul / mesajul. Apoi am mai observat ca atat ieri, cand ma indreptam spre casa si azi dimineata cand mergeam catre job... NICIO conserva (exact !!!) care a vrut sa iasa de pe strazi laturalnice, nu mi-a taiat fata !!!! A asteptat sa trec. :( Probabil au vazut la inceput cuvantul "ATENTIE", apoi restul... Deci a functionat !!! Recomand tuturor sa-mi urmeze exemplul. Nu neaparat cu acest text, dar se pare ca metoda de avertizare functioneaza. Aveti cateva poze mai jos... :(

 

Aaaa, si daca va dor ochii cand priviti, nu e vina mea.. e de la blitzul care a "izbit" autocolantul reflectorizant... :)

 

 

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In nush ce sat am auzit ca seful de post... i-a obliat pe toti (indiferent ca merg pe scutere, motociclete sau biciclete), sa poarte asemenea veste... Parca vad o mare de veste fosforescente... cu dungi reflectorizante... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tare faza cu stickerul :ok:

 

In nush ce sat am auzit ca seful de post... i-a obliat pe toti (indiferent ca merg pe scutere, motociclete sau biciclete), sa poarte asemenea veste... Parca vad o mare de veste fosforescente... cu dungi reflectorizante... :eek:

 

din cate stiu eu mai nou este obligatoriu sa ai ceva reflectorizant cand esti pe motor (vezi toti moshii cu piaggio cu veste reflectorizante)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tare faza cu stickerul :ok:

din cate stiu eu mai nou este obligatoriu sa ai ceva reflectorizant cand esti pe motor (vezi toti moshii cu piaggio cu veste reflectorizante)

 

legea spune ca trebuie sa porti vesta reflectorizanta la lasarea serii sau cand conditiile de vizibilitate sunt precare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e bai. Chiar am una in masina si probabil o s-o port la mine in portbagajul scuterului... :ok:

 

Stiu ca este indicat sa fii vazut si nu contest asta dar aveti idee cand ne obliga sa ne luam extinctoare, truse de prim ajutor si triunghiuri reflectorizante ? :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autocolantul reflectorizant sau materialul reflectorizant care aparent este gri si se regaseste si pe astfel de geci, se vede la fel de bine atat ziua cat si noaptea... Verdele ala turbat de care spui tu, se numeste de fapt verde fluorescent / fosforescent, ma rog. Exista si un rosu cu aceleasi proprietati pe care il mai vezi de regula pe masinile de salvare... Ref. la reflectorizant, il vezi si pe placutele de inmatriculare sau pe semnele de circulatie, mai nou in toata tara. :ok:

 

In alta ordine de idei... Astazi cred, o sa ma uit atent la scuter, astfel ca voi incerca in masura posibilitatilor mele si a celui care ma ajuta, sa-l umplu / colez cat mai mult cu astfel de autocolant. Nuantele din fabrica sunt gri si albastru, deci s-ar "pupa" de minune. Decat sa fac dreaq vreun accident, mai bine sa ma vada conservarii de la o posta si sa se / ma fereasca. Daca masura va da roade, probabil o sa renunt la textele care acum troneaza pe fata si pe spatele scuterului.

 

Si fie vorba-ntre noi, toata treaba asta mai tine si de gust. Imi poti sari in cap acum... dar sincer nu prea m-as vedea cu o astfel de vesta pe mine, accesoriu care de ceva ani il poarta si cei de la spatii verzi sau de la salubritate, pentru ca am posibilitatea sa-l colez pe el, pe scuter... direct cu astfel de autocolant reflectorizant. :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare dupa posibiliati, decat sa dau 30 de euro pe reflectorizant de la 3M, mai ieftin e asa. Scuterul meu e galben, deci se vede cat de cat.

 

Am specificat chiar in primul post, ma ajuta cineva, deci nu platesc...

 

Cei de la spatii verzi, salubritate si sosele poarta vestele exact ca sa-i vada lumea ca lucreaza pe carosabil, si cred ca merge!

 

Stiam c-o sa-mi sari in cap...

 

Mai bine sa se faca misto de mine pe tema asta decat sa...... Oricum, motociclistii si scuteristii inteleg rostul vestei si nu vor comenta (prea mult).

 

Din pacate eu prin Bucuersti nu am vazut decat unul singur pe un moped, in piata la mine (zona Resita din Berceni) imbracat ca cei de la spatii verzi. Sunt curios cati vor si pune in practica aceasta varianta ca de la vorbe la fapte, e cale luuunngaaa... :ok:

Editat de Catalin S.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare foarte urata ideea cu vesta reflectorizanta,am vazut multi motociclisti sa o poarte,bineinteles pe timp de noapte...chiar daca o poarta cei de la salubritate,si politistii din intersectii cand se lasa seara...stiti voi aia care sunt enervanti :( :ok: mi se pare un accesoriu care te poate salva pentru ca e vizibila din toate unghiurile :eek: bafta Catalin S. cu "cosmetizarea" asteptam poze :D

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii, vesta are avantajul ac e la o inaltime mai mare fata de sol. De la distanta mai mica si din spate, conservarul nu vede mare lucru din scuterul tau, insa spatele tau e f vizibil.

 

asa e dar niste stickere reflectorizante pe fier n-au cum sa strice.... cu cat mai vizibil cu atat mai bine.

 

si oricum aici de fapt sunt 2 discutii: vizibilitatea ziua si vizibilitate pe timp de noapte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...