Sari la conținut

Bucuresti - Soseaua Berceni (again!) 31.10.2007


jonlup
 Share

Postări Recomandate

Salutare! sad.gif

 

azi pe dupa pranz, dupa orele 13:30 s-a intamplat accident langa Bucuresti, pe sos. Berceni, aproape de iesirea pe centura, langa cimitirul "Adormirea Maicii Domnului".

 

Am vazut motorul parcat in zona unde lucrez, destul de sifonat.

E o Honda CBR 600, nu stiu din ce an, B-67-xxx (nu stiu daca e ok sa dau datele complete).

Motorul e destul de sifonat, cred ca va costa destul de mult reparatia - daca il va mai repara.

 

De la cei din zona am inteles ca a fost de vina un sofer care a iesit de pe o straduta laterala mai mult decat trebuia, inainte sa se asigure cum corect. Motociclistul s-ar fi aruncat de pe motor, care s-a tarat pe dreapta (asa mi-a parut, vazandu-l), apoi s-a lovit de masina respectiva. Am inteles ca motociclistul a scapat usor (datorita faptului ca s-a aruncat inainte), avand doar ceva probleme la sold.

 

Mai multe informatii nu am, daca stie cineva il/o rog sa completeze.

 

Daca pot ajuta cu ceva, pot fi gasit la 0722.971.589 - macar cu faptul ca motorul poate fi tinut acolo fara nici o problema, pazit, pana cand poate fi ridicat.

 

asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, din pacate e vorba de mine aici.....

intradevar marele meu noroc a fost ca m-am aruncat de pe motor si l-am lasat sa se duca pana sub masina...

 

pacat ca treburile s-au complicat mai mult dupa ce am ajuns la politie....:ok:

 

pe scurt: veneam dinspre centura, aveam in jur de 90-100, vad o dacie breack ca vrea sa iasa din st. de pe o straduta, ma uit la sofer, vad ca ma vede (se uita la mine), shi nu schtez nimic, dar e dintr-o data o calca si-mi ia fata. constientizand ca nu o sa ma pot opri pana-n el, nici sa-l evit (pe jos era mult praf si pietris marunt), culc motoru' pe dr. si-i dau drumu, sperand ca macar sa atinga masina....

din pacate a atinso prea bine, dar in partea spate....

am asteptat salvarea, bine ca aveam geaca cu protectii hard si pantaloni hard genunchi si soft solduri, ma durea destul de rau soldul drept. am plecat la spital, in agitatie si sperietura am uitat sa-i iau nr soferului cu dacia.

 

pana la urma l-a gasit politia, era la popesti leordeni, declada accidentul acolo (nu stiu dece tocmai acolo)

 

io de la spital am venit au masurat politistii (dupa aprox 3 ore!!!!!) dar nu mai erau de gasit urmele de accident, era deja noapte, circulatia era f intensa....

 

ideea nasoala e alta:

posesorul autoturismului a declarat sus si tare (dupa ce initial la locul accidentului mi-a spus ca m-a vazut, dar eram departe...) ca el venea pe sosea dinspre centura si se deplasa in aceeasi directie de sens cu mine si dintrodata s-a trezit ca l-a lovit motocicleta mea DIN SENIN!!!!

asta dupa ce la udriste de fata cu un prieten de-al meu, cand incercam da stabilim locul accidentului in declaratii, a zis ca nu stie strada de pe care a iesit, ca nu are un nume, ca a ajuns pe strada respectiva ghidat de un prieten prin telefon......

 

 

declaratia lui a ramas asa, politistul stabilind culpa comuna si trimitand dosarul in instanta datorita vatamarii mele de care pare-se tot eu sunt de vina pana la proba contrarie!!!! (acum circul cu dovada)

 

tipul nu avea nici un martor, politistul spunandu-mi ca ma intelege, dar nu are ce sa faca (oare nu putea intreba oamenii care lucrau in zona???), dar daca gasesc un martor care sa spuna ca el chiar a iesit de pe strada respectiva si mi-a taiat fatza atunci a "belito".......

 

daca tipul cu scuterul honda (o honda de 125cc parca), care s-a oprit langa mine citeste pe forum il rog sa dea un semn

 

 

merci jonlup pt ajutor si spar sa gasim un martor printre colegii tai.....

 

 

revin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

martori se gasesc,chiar si unii care poate nu au vazut faaza ... trebuie sa ai pe cineva..nu o lasa asa,ca o sa te bage tot pe tine ca nu ai tinut distanta regulamentara daca iese cum zice el ! fa-ti rost de un prieten care sa fie si martor :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din intamplare eu am lucrat azi chiar la intrarea unde era motorul, pot sa intreb maine, ca tot acolo am de lucru, daca este careva care a vazut "evenimentul", ca este paznic non stop acolo, in plus au si camere de monitorizare video, una este indreptata exact spre locatia actuala a motorului, nu stiu daca au spre exterior. daca s-a intamplat chiar in fata sediului respectiv (chiar vis-a-vis de cimitir)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din intamplare eu am lucrat azi chiar la intrarea unde era motorul, pot sa intreb maine, ca tot acolo am de lucru, daca este careva care a vazut "evenimentul", ca este paznic non stop acolo, in plus au si camere de monitorizare video, una este indreptata exact spre locatia actuala a motorului, nu stiu daca au spre exterior. daca s-a intamplat chiar in fata sediului respectiv (chiar vis-a-vis de cimitir)

 

 

s-ar putea sa fac rost de inregistrarile camerei, daca era indreptata spre locul cu pricina.

ma rog, tre' sa vorbesc cu diversi sefi si sefuleti, sper sa-i conving sa dea o mana de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un martor am gasit, tipul a zis ca a vazut accidentul ca la cinema.....dar nu-i pre convenea ca trebuie sa mearga sa dea declaratii etc...pana la urma s-ar putea sa-l fi convins...

 

 

merci jonlup pt interes, intradevar o inregistrare video ar fi excelenta, desi cred ca acest martor ar fi ca un sut bineplasat in capul "soferului" si sper suficient. merci si pentru cazarea cu motoreta in curtea institutiei, om de nota 10+

 

acum ramane sa vad unde se incadreaza fapta soferului, cum ca a declarat mincinos in procesul verbal la un accident ce s-a lasat cu vatamare corporala. tind sa cred ca cineva l-a invatat, dar pare-se ca l-a invatat prot.....spre norocul meu. o sa vad exact unde se incadreaza fapta, ce pedeapsa se aplica (dak stiti careva scrieti aici pls) ma duc maine si la iml desi cred ca ce acte am avut de la spital unde m-au dus cu salvarea si m-a scos politia sunt deajuns, dupa care-l contactez pe "om" sa vedem ce si cum.

 

martori se gasesc intradevar, dar omul respectiv e sofer pe maxi taxi, 45 de ani de experienta, deci martorul perfect. unde pui ca mi-a zis azi cum ca imediat dupa accident s-a dus la soferul masinii si i-a zis sa aiba grija de mine ca el e de vina si e destul de grav. la care soferul ar fi zis ca nu e problema, ca el are nustiuce relatii.....

 

revin pe parcurs

 

ps, eu sunt ok, mi-au pus gips la mana dr (cot) dar deja l-am dat jos ca a fost doar dislocat unpic si l-au pus la loc si azi am inceput munca....:ok:

soldul ce ma supara mai tare si mai ales fiecare muschiulet il simt de parca m-au batut niste huligani rau de tot....

 

nu-mi vine sa cred cum arata manusa mea dr, in podul palmei e tocita f naspa, dar carbonul si-a facut treaba, nici nu vreau sa ma gandesc ce se-ntampla daca era mana mea goala....

 

nu mai merg nici la vara fara costum...cat de cald o fi...(sper)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un martor am gasit, tipul a zis ca a vazut accidentul ca la cinema.....dar nu-i pre convenea ca trebuie sa mearga sa dea declaratii etc...pana la urma s-ar putea sa-l fi convins...

merci jonlup pt interes, intradevar o inregistrare video ar fi excelenta, desi cred ca acest martor ar fi ca un sut bineplasat in capul "soferului" si sper suficient. merci si pentru cazarea cu motoreta in curtea institutiei, om de nota 10+

 

acum ramane sa vad unde se incadreaza fapta soferului, cum ca a declarat mincinos in procesul verbal la un accident ce s-a lasat cu vatamare corporala. tind sa cred ca cineva l-a invatat, dar pare-se ca l-a invatat prot.....spre norocul meu. o sa vad exact unde se incadreaza fapta, ce pedeapsa se aplica (dak stiti careva scrieti aici pls) ma duc maine si la iml desi cred ca ce acte am avut de la spital unde m-au dus cu salvarea si m-a scos politia sunt deajuns, dupa care-l contactez pe "om" sa vedem ce si cum.

 

martori se gasesc intradevar, dar omul respectiv e sofer pe maxi taxi, 45 de ani de experienta, deci martorul perfect. unde pui ca mi-a zis azi cum ca imediat dupa accident s-a dus la soferul masinii si i-a zis sa aiba grija de mine ca el e de vina si e destul de grav. la care soferul ar fi zis ca nu e problema, ca el are nustiuce relatii.....

 

ps, eu sunt ok, mi-au pus gips la mana dr (cot) dar deja l-am dat jos ca a fost doar dislocat unpic si l-au pus la loc si azi am inceput munca....;)

soldul ce ma supara mai tare si mai ales fiecare muschiulet il simt de parca m-au batut niste huligani rau de tot....

 

 

pai n-are rost sa-mi multumesti atat, e simplu: suntem o comunitate de motociclisti, nu o adunatura de soferi.

sau cel putin asa imi place mie sa cred :pow:

si imi mai place mai cred ca oricare alt motociclist ar fi facut macar atat pentru mine :ok:

 

fapta soferului e deja caz penal - neacordare de prioritate, urmata de vatamari corporale, apoi - punctul 2 - declaratii mincinoase (fals in acte?).

fa-ti totusi certificatul ala medico-legal, te costa pana in 50ron si s-ar putea sa ai nevoie de trimitere de la politie - fa o fapta buna pentru tine si mergi pana la IML si vezi exact procedura.

apoi intreaba totusi un avocat, nu te lasa intimidat de ce-ti povesteste politia.

 

e super ca nu te-ai lovit mai rau, pasul urmator ar fi sa-l cauti pe sofer, sa-i desenezi clar ca putea sa te omoare, ca il ai la mana si sa incerci sa cazi la pace cu el - adica macar sa scoti ceva bani sa-ti repari jucaria (daca are si el de unde... ca am inteles ca nu parea a fi vreun bogatas).

eu asa as face.

sa ne spui ce ai facut tu!

 

asfalt uscat!

Editat de jonlup
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai terminati mah cu textele astea cum ca "am pus-o pe o parte ca am vazut ca nu mai aveam timp sa opresc". Induceti incepatorii in eroare. Daca ati gresit si ati cazut nu mai ziceti ca ati culcat-o intentionat. Mobra se opreste cel mai repede pe roti... bineinteles, daca franezi. Nu pe coate sau pe carene. Cred ca e mai bine sa lovesti masina cu 5km/h cu roata din fata decat sa o lovesti cu 20km/h cu rezervorul si cu picioarele.

Exersati un pic franarea de urgenta. Nici un skil din moto nu e implicit. Trebuie dezvoltat!

Ontopic: imi pare rau pt ce ti s-a intamplat dar bine ca esti tu ok. Stiu ca nu te incalzeste dar mobra se repara sau se schimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai terminati mah cu textele astea cum ca "am pus-o pe o parte ca am vazut ca nu mai aveam timp sa opresc". Induceti incepatorii in eroare. Daca ati gresit si ati cazut nu mai ziceti ca ati culcat-o intentionat. Mobra se opreste cel mai repede pe roti... bineinteles, daca franezi. Nu pe coate sau pe carene. Cred ca e mai bine sa lovesti masina cu 5km/h cu roata din fata decat sa o lovesti cu 20km/h cu rezervorul si cu picioarele.

Exersati un pic franarea de urgenta. Nici un skil din moto nu e implicit. Trebuie dezvoltat!

Ontopic: imi pare rau pt ce ti s-a intamplat dar bine ca esti tu ok. Stiu ca nu te incalzeste dar mobra se repara sau se schimba.

dupa cum am spus aveam ceva vitreza. l-am vazut pe sofer ca vrea sa iasa dar se uita la mine cand s-a asigurat deci nici nu mi-am inchipuit ca se baga. el a zis initial ca m-a vazut, dar eram departe. orice frana puneam tot se ducea intr-o parte asa ca minimum de experienta pe care o am m-a facut sa o las pe dr si sa ma asigur ca nu intru si eu sub masina sau nu sar peste ea.

opreste tu la 80-90 cand o masina-ti taie calea, chiar daca masina era sa zic la un 20 de m...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

fapta soferului e deja caz penal - neacordare de prioritate, urmata de vatamari corporale, apoi - punctul 2 - declaratii mincinoase (fals in acte?).

 

 

Salut, bine ca s-a lasat totusi cu urmari minore.

 

Din ce stiam eu vehiculele implicate in accident cu victime nici macar nu trebuiesc miscate (decat in cazul in care se transporta raniti la spital, dupa care se revine la locul accidentului), pana cand politia nu face masuratori si alte alea. Parca asa scrie si-n codul rutier?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

redenumiti acest topic / forum Accidente in Accidente si Dispute fara nici un rost...

 

forumul asta nu e doar ca sa dam cu RIP.

 

--- Mesaj completat în 03 Nov 2007 11:34 -------------

Din ce stiam eu vehiculele implicate in accident cu victime nici macar nu trebuiesc miscate (decat in cazul in care se transporta raniti la spital, dupa care se revine la locul accidentului), pana cand politia nu face masuratori si alte alea. Parca asa scrie si-n codul rutier?

 

exact!

despre asta uitasem sa-i spun, cred ca poate fi atacata chiar procedura politiei - pentru accidentele cu vatamari corporale sau victime, nu se misca nimic de pe sosea pana nu apare politia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu stiu daca sistemul video de acolo inregistreaza deja

e vorba de un viitor sediu de banca si inca nu sunt gata lucrarile

nu am mai fost pe acolo de atunci, voi trece dar in urmatoarele 7 zile sigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiam eu vehiculele implicate in accident cu victime nici macar nu trebuiesc miscate (decat in cazul in care se transporta raniti la spital, dupa care se revine la locul accidentului), pana cand politia nu face masuratori si alte alea. Parca asa scrie si-n codul rutier?

 

nope, vehiculele implicate in accidente soldate cu victime nu pot fi miscate. soferii implicati (vinovat sau nu) trebuie sa asigure transportul accidentatilor la spital si sa conserve urmele accidentului pana la sosirea politiei. deci ala daca s-a dus el cu masina la politie sa declare accidentul, tu fiind in spital ca rezultat al coliziunii cu masina lui, tot nu-i a buna pentru el.

 

so' pe el™ si nu-l ierta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cunoasteti careva pe cineva de l axi tours???!!!

 

trebuie sa aflu neaparat numele intreg al unui anume domn "Viorel", sofer pe microbuz, care a vazut absolut toata povestea, initial a zis ca depune marturie dara cum s-a sucit. si-mi trebuie nr complet sa-l pot cita ca martor, el fiind obligat de stat sa vina sa depuna marturie in asemenea cazuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...