Sari la conținut

Mz-ul Meu...


Kiusro
 Share

Postări Recomandate

ieri am fost la mecanic si am desfacut iubirea in doua.... si nu este o priveliste frumoasa

 

Chiuloasa + (are ceva daca am un filet mai mare si unu mai mic la prinderea in bucsa?)

Cilindru R I, II + ( a fost batjocorit)

(Piston alezat)in fct de cilindru

Ambielaj cu biela + (varza)

2 rulmenti 61306 (rulmenti...)

2 capace simering (?)

2 simering (?)

Ambreiaj - con filetat + (nu vreti sa stiti cum arata)

Pinioane rectificate cutia de viteze + (aici sunt unele roase)

Furca + ( de unde-i furca? asta?)

4 rulmenti cut viteze, (da, TOTI rulmentii sunt varza)

Nuca ambreiaj (sau ambielaj, ajutati-ma va rog, nu stiu ce-i asta)

Capac ulei + (nu le mai pot folosi)

Cabluri: -Acceleratie (prefer sa le schimb acuma)

-Soc

-Ambreiaj

Rotor + (astea nu stiu daca sa le schimb inca avand in vedere situatia...)

Stator - Platina + (idem mai sus)

Carcasa stanga-dreapta (nu inteleg cum a scris dar stiu la ce se refera)

si inca una dar nu inteleg ce a scris pe lista

 

Abia ieri am ajuns, ne-am pus sa-l desfacem.

rulmentii se misca toti, al trei-lea rulment de pe con nu-si mai avea folosul, nu sustinea nimic

in capul conului este un filet, care este spart pe toata lungimea lui, nu stiu cum a reusit ala care a lucrat la el,

mai jos pe con mai trebuie sa fie un filet, care lipseste cu desavarsire si Dl. Crainic nu a avut cum sa prinda presa, ne-am descurcat noi cumva.

 

Am ajuuns in interiorul motorului , rulmentii care sustin ambielajul erau chilneruiti pe evterior, ca sa stea in carcasa, pentru ca acel (cuvant urat) care a reparat motorul NU I-A BAGAT LA CALD, i-a chilneruit si i-a fortat cu ciocanul... asa ca a distrus carcasa in interior.

 

Garniturile de ulei de la rulmentii ambielajului erau puse invers, si s-au deteriorat,lovituri de ciocan sunt peste tot, si sparturi in carcasa.

 

Un lucru ne-a mirat pe amandoi cand am ajuns sa desfacem suportul care tine toba de esapament, surub de 21... uau, nu avem cheie de 21 pentru ca nu se mai fac suruburi de 21 de mult, ok, am imprumutat o cheie, l-am scos, si ..... SURPRIZA! o bujie care nu mai avea partea de portelan imi tinea suportul de toba... asta a pus capac zilei, si eu am ras cu lacrimi de durere...

Am sa atasez si o poza cand va vrea softul telefonului sa-mi recunoasca telefonul, bastard!

:finger: Nu te supara, dar dupa scrisele tale, motoru ala-i chiar varza...Pacat insa ca pe unii -i doare-n 16 de motocicleta, iar altii nu-si permit nici macar o Mobra ! De mecanici , ce sa mai zic... asa-s si-n CLUJ maj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Chiar este varza, ma bucur ca aiciam gasit un mecanic bun,puteti sa ma ajutati unpic cu lista, ca unele nu le inteleg din lista, sau de unde sunt...

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut, mi-am bagat si eu nasul aici, vrea sa spun ca si eu am avut probleme destul de mari, cind am luat etezeul era in stare destul de proasta, dar mergea cat de cat bine.Am schimbat pistonul-acum e la cota unu-, bolt cu colivie, biela, maneton, rulmenti ambielaj+semeringuri, placute frana, releu de incarcare electronic, reparatii la electrica, acum merge bine , desi mai are zgomot de la boltul cu colivie-mi s-a spus din mai multe parti ca pot sa-l uit, asta-i filmu.

Piese se gasesc la unguri-Bekescsaba, aproape de granita, daca ai cadru poti sa-ti refaci motocicleta complet, sunt ieftine si bune, iti trebuie doar o masina si un vorbitor de maghiara daca nu stii...

TOTUSI tine cont ca eu am ajuns cu el pe la 800 e - inainte de a se scoate taxa de prima inmatriculare la moto- ulterior am luat honda-CE BINE E CU HONDA! nu te doare capul de nimic!te sui, apesi butonu, incalzesti motorul si pleci!

Nu vreau sa te descurajez, dar vei baga bani in el ca vei putea sa-ti cumperi o japoneza din anii 80, care MERGE...BINE!In final trebuie sa desprinzi pasiunea pt. mecanica de cea a plimbarii cu motorul...In fine, toate cele bune si sper sa ajungi la solutia buna si ieftina!

P.S. CHIULASA, nu CHIULOASA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, mi-am bagat si eu nasul aici, vrea sa spun ca si eu am avut probleme destul de mari, cind am luat etezeul era in stare destul de proasta, dar mergea cat de cat bine.Am schimbat pistonul-acum e la cota unu-, bolt cu colivie, biela, maneton, rulmenti ambielaj+semeringuri, placute frana, releu de incarcare electronic, reparatii la electrica, acum merge bine , desi mai are zgomot de la boltul cu colivie-mi s-a spus din mai multe parti ca pot sa-l uit, asta-i filmu.

Piese se gasesc la unguri-Bekescsaba, aproape de granita, daca ai cadru poti sa-ti refaci motocicleta complet, sunt ieftine si bune, iti trebuie doar o masina si un vorbitor de maghiara daca nu stii...

TOTUSI tine cont ca eu am ajuns cu el pe la 800 e - inainte de a se scoate taxa de prima inmatriculare la moto- ulterior am luat honda-CE BINE E CU HONDA! nu te doare capul de nimic!te sui, apesi butonu, incalzesti motorul si pleci!

Nu vreau sa te descurajez, dar vei baga bani in el ca vei putea sa-ti cumperi o japoneza din anii 80, care MERGE...BINE!In final trebuie sa desprinzi pasiunea pt. mecanica de cea a plimbarii cu motorul...In fine, toate cele bune si sper sa ajungi la solutia buna si ieftina!

P.S. CHIULASA, nu CHIULOASA!

 

Salut frate. As putea gasi cumva in Ungaria si piese de IFA MZ BK 350?, ca ma doare rau grupul conic.

 

Mersi mult :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu mi-a facut mecanicul motorul ar trebui sa fie gata azi,maine, vreau sa va arat si lista de piese care am comandat-o

 

--- Mesaj completat în 27 Dec 2007 16:06 -------------
Inca nu mi-a facut mecanicul motorul ar trebui sa fie gata azi,maine, vreau sa va arat si lista de piese care am comandat-o

 

--- Mesaj completat în 27 Dec 2007 16:23 -------------
Inca nu mi-a facut mecanicul motorul ar trebui sa fie gata azi,maine, vreau sa va arat si lista de piese care am comandat-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ceva nou cu motorul? sau ti s-a "inecat motorul - :lol: " de sarbatori sia cum iti revii? :lol: sunt curios cum ai scos-o la capat cu el si cat te-a costat?

:bigstar: :P La multi ani ! Si tu prietene cum stai ? Ai vandut pana la urma ETZ-tu? Ce-mi poti spune de coburile alea,mi le vinzi sau nu? toate cele bune si sa ne vedem cu bine ! :lol: post-22318-1199740225_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani ! :bigstar:

nu l-am dat inca si ma gandeam sa revin la pretul initial... am mai vazut etz-uri pe net la acelasi pret si aratau de toata prastia. nu am mai primit nici un raspuns de la cel ce imi cerea poze cu motorul cu coburile pe el.inca astept raspuns. parca aveai si tu pe cineva interesat; nu a mai spus nimic amicul tau?

 

eu daca mai am motorul pana in primavara, nici nu il mai dau ca ma apuc de cosmetizat la el. vreau sa-i modific si saua, sa ii pun un ghidon mai inalt, o roata mai mica pe spate, ceva semnalizari mai mici, sa fac o geanta de scule si inca cateva lucruri...

Editat de Kenno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu mi-a facut mecanicul motorul ar trebui sa fie gata azi,maine, vreau sa va arat si lista de piese care am comandat-o

 

<small>--- Mesaj completat în 27 Dec 2007 16:06 -------------</small><br/>Inca nu mi-a facut mecanicul motorul ar trebui sa fie gata azi,maine, vreau sa va arat si lista de piese care am comandat-o

 

<small>--- Mesaj completat în 27 Dec 2007 16:23 -------------</small><br/>Inca nu mi-a facut mecanicul motorul ar trebui sa fie gata azi,maine, vreau sa va arat si lista de piese care am comandat-o

:wink: :P Nimic nou?Daca mai ai motorul si ai nevoie de idei si informatii, scrie cu incredere !post-22318-1200087473.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani! tuturor, nu am mai intrat pe forum, acuma inca este motorul ma mecanic, este in concediu, maine merg la el, pun lista cu cele comandate am platit 575Lei pana acuma. post-16893-1200418612_thumb.jpg

 

De aici mai lispesc:

-chiuloasa

-cilindru

-cartere

-biela

 

si nici nu mai stiu cate mai lipsesc problema este ca nu stiu cat sa-i dau, si pe cartere nu stiu cat are sa-mi ceara nici el nu stie.

 

Apropos, are cineva cunostinte despre o remorca, mi-ar trebui maine sa duc Jawa250 pana la el, s-o vada poate imi face rost de tobe... am nevoie numai cateva ore...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Se pare ca de Luni va intra in lucru Domnul Crainic, si-a luat un concediu mai lung. :friends:

 

Aproape ca am terminat instalatia electrica am ajuns acuma la panoul cu sigurante, si nu stiu ce inseamna asta de pe schema, poate stiti voi si ma puteti ajuta...(nu ma refer la punctul negru)

 

Imi pare rau nu am voie sa pun IMG in post asa ca va rog sa apasati pe link -> /index.php?...t&id=274006

 

 

Mai judas, nu renunt eu asa usor, ai crezut ca l-am vandut? sau l-am abandonat? :friends:

Editat de Kiusro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi fain sa iesim o haita de comunisti la plimbare, dar sper ca nu trebuie aprobarea politiei... :friends:

 

--- Mesaj completat în 24 Jan 2008 13:33 -------------
M-a lamurit Kvacka, dupa o lunga analiza cu Augustin :rock:

 

cred ca misterul s-a lamurit.intr-adevar acea chestie e un condensator de 2,5uF legat in paralel cu bateria,dar nu apare la modelele civile de ETZ ptr. ca era prevazut doar pe modelul Volkspolizei unde avea rolul de a proteja de paraziti statia radio emisie-receptie.de altfel din cele doua scheme de mai jos se observa aceasta diferenta.oricum e o componenta nevitala. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca de Luni va intra in lucru Domnul Crainic, si-a luat un concediu mai lung. :P

 

Aproape ca am terminat instalatia electrica am ajuns acuma la panoul cu sigurante, si nu stiu ce inseamna asta de pe schema, poate stiti voi si ma puteti ajuta...(nu ma refer la punctul negru)

 

Imi pare rau nu am voie sa pun IMG in post asa ca va rog sa apasati pe link -> /index.php?...t&id=274006

Mai judas, nu renunt eu asa usor, ai crezut ca l-am vandut? sau l-am abandonat? :wink:

:friends: Sa stii ca am avut incredere ca no sa-l abandonezi asa usor ! Si noi aici la Cluj MZ-BROTHERS-u planuim la primavara o iesire numa cu motoare comuniste.Chiar c-ar fi fain ! Si stii de ce? Multi au motoare comuniste { din diferite motive} si le e jena sa iasa la drum cu prietenii lor cu japoneze { tot din diferite motive}.Asa , oamenii astia s-ar simti mult mai in largul lor pe motoarele lor comuniste, nu?Am dreptate, ce zici prietene? :rock: :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi fain sa iesim o haita de comunisti la plimbare, dar sper ca nu trebuie aprobarea politiei... :rock:

 

<small>--- Mesaj completat în 24 Jan 2008 13:33 -------------</small><br/>M-a lamurit Kvacka, dupa o lunga analiza cu Augustin :P

Pai nu cred ca are politia treaba din moment ce noi ne plimbam amsolut legal(sau asa cred...) fara sa deranjam pe nimeni sau sa facem meetinguri.....e doar o plimbare de oameni ce poseda motoare comuniste.......sa ne vedem cat de curand(numa` sa iasa soarele ala de unde so ascuns... :friends: )... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate vin si eu la primavara. LA vara nu o sa pot pt ca o sa plec la munca in SUA,dar la primavara e foarte bine,e si vremea placuta......Nu va faceti griji, MZ-ul meu nu ma lasa in drum si pana se incalzeste bine afara ,umblu la el......... :rock: :wink: :friends:

:friends: :P Sa ne intalnim cu bine pe soselele patriei pe MZ-uri ! :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da judas, ai dreptate.

Augustin, mult succes la munca dincolo, ai mai fost sau este prima data?

Bach, de la soare pana la faza in care sa si functioneze moto mai este putin :friends: , ca al tau poate merge acuma dar al meu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai fost vara trecuta.MA duc la acelasi angajator........ :bigstar: :bigstar:

:bigstar: :bigstar: In drum spre casa ai putea sa faci o halta in Germania sa-ti iei un MZ 500 SILVER STAR.Poate iasa dolari pt. una de asta :bigstar: : post-22318-1201631474_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar: :bigstar: In drum spre casa ai putea sa faci o halta in Germania sa-ti iei un MZ 500 SILVER STAR.Poate iasa dolari pt. una de asta :bigstar: : post-22318-1201631474_thumb.jpg

 

 

Intr-adevar arata bine, motor Rotax,dar ma gandeam ca daca strang bani, sa imi iau ceva si mai performant,o japoneza....Daca am spus asta, sunt sigur ca or sa sara toti pe mine cum ca o sa uit de comuniste, etc.........Nu-i adevarat....o sa pastrez si MZ-ul cum spuneam mai sus.Am un Voshod pe care vreau sa il vand ca ala mi-a scos peri albi;am muncit mult la el tocmai din pasiune.Deci nu o sa uit comunistele........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, m-ai ranit, pune si tu un link, sa vedem unde se vinde asa ceva, vad ca totusi este de prin '52...

 

Succes la munca Augustin, inseamna ca mergi la sigur... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, m-ai ranit, pune si tu un link, sa vedem unde se vinde asa ceva, vad ca totusi este de prin '52...

 

Succes la munca Augustin, inseamna ca mergi la sigur... :bigstar:

:bigstar: Bate pe google MuZ 500 SILVER STAR, sau gasesti la vanzari la MOBIL.DE , ce zici de asta : post-22318-1201635550_thumb.jpg sau de asta : album_thumbnail.php.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...