Sari la conținut

Voblaj La Franare


marius45jml
 Share

Postări Recomandate

Am observat ca modelele noi de scutere au furca pozitionata in fata axului rotii, iar modelele vechi au furca exact pe axul rotii. Si mai sunt si cele care au furca in spatele axului rotii...........intrebarea este care dintre aceste pozitii este cea mai convenabila pentru evitarea unui voblaj in momentul franarii, mai exact cand "ingheata" roata fata. :)

Am atasat 3 poze cu cele 3 situatii de pozitionare a furcii.

post-12726-1195373720_thumb.jpg

post-12726-1195373784_thumb.jpg

post-12726-1195374019_thumb.jpg

Editat de marius45jml
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca modelele noi de scutere au furca pozitionata in fata axului rotii, iar modelele vechi au furca exact pe axul rotii. Si mai sunt si cele care au furca in spatele axului rotii...........intrebarea este care dintre aceste pozitii este cea mai convenabila pentru evitarea unui voblaj in momentul franarii, mai exact cand "ingheata" roata fata. :)

Am atasat 3 poze cu cele 3 situatii de pozitionare a furcii.

 

 

Nu stiu acum sa iti spun. Ar trebui sa imi amintesc ceva fizica de mai de mult....

Am sa incerc sa aflu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logica mea imi spune ca pozitia furcii in fata axului ar fi mai indicata (poza cu Atlantic), dar unii au alta parere.

 

 

La prima impresie da... si mie. Cum zici tu, insa e acolo ub joc de unghiuri si parghii. Ar trebui calculate cumva si sa reiasa forta ce actioneaza asupra ghidonului in momanetul voblajului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius , voblajul nu apare pe franare :D

De fapt , la scutere nu apare voblajul ... Cand vii tare pe frana sau cand iei o groapa tare ai senzatia ca iti fuge ghidonul , de fapt "vine" spatele peste tine ... In orice caz nu este voblaj , iar primul caz prezentat de tine este cel mai eficient ptr evitarea situatie despre care vorbim .

 

--- Mesaj completat în 18 Nov 2007 17:58 -------------

eu la Scuter nu am nici una din cele 3 ... am roata libera pe o parte :cheers:

Si pe partea cealalta ce ai...? Genius .... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius , voblajul nu apare pe franare :cheers:

De fapt , la scutere nu apare voblajul ... Cand vii tare pe frana sau cand iei o groapa tare ai senzatia ca iti fuge ghidonul , de fapt "vine" spatele peste tine ... In orice caz nu este voblaj , iar primul caz prezentat de tine este cel mai eficient ptr evitarea situatie despre care vorbim .

 

Corect! :lol:

 

@marius45jml: La tine este posibil ca unul dintre telescoapele fata sa fi ramas cu mai putin ulei sau sa fie mai uzat decat celalalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! :lol:

 

@marius45jml: La tine este posibil ca unul dintre telescoapele fata sa fi ramas cu mai putin ulei sau sa fie mai uzat decat celalalt.

In afara de asta , marius , ai putea sa ai janta lovita rau sau descentrata ... eu la jetforce nu simteam nimic in mers , era foarte smooth dar cand frana puternic imi vibra tare si chiar se misca destul de vizibil ghidonul ... :cheers:

 

LE : mi-am adus aminte , o alta cauza ar fi discul putin stramb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pt ca ai intrebat cand apare voblajul: de exemplu ai o motocicleta ceva mai puternica (de obicei speed). Atunci cand accelerezi puternic roata de pe fata se ridica putin de la sol (chiar daca tu nu simti). Cand roata revine pe sol e posibil ca aceasta sa nu mai fie aliniata cu roata de pe spate si asa apare voblajul. CEA MAI MARE PROSTIE CAND SE INTAMPLA ASTA ESTE SA FRANEZI!!!!!!!. Daca franezi se va accentua voblajul si te va arunca de pe motor. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok...m-am lamurit...........deci la scutere nu avem voblaj :baldy: , iar pozitia furcii pt. o franare mai "sigura" este cea din poza cu Atlantic. :(

Nici cand il dam pe o roata si aterizam cu roata putin virata? Sau alea sunt un fel de opturi artistice :baldy:

 

Bafta la noua achizitie, sa fie cu furca in fata axului! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...