Sari la conținut

Postări Recomandate

Am si eu o intrebare si as dori sa ma lamuriti : pasagerii sunt motociclisti, motocicliste (depinde de sex)?sau sunt motociclisti doar cei care conduc si doar atat si restul sunt surpluse de bagaje sau "obiecte"de admirat?

 

Nu stiu daca cei care ocupa locul in spatele "pilotului" sunt pasageri.Daca e vorba de un simplu transport de persoane atunci e pasager.

Daca sunt pasionati de motociclete atunci sunt persoane de admirat si nu alte definitii.De obicei asigura linistea . stabilitatea si echilibrul echipajului motocicletei.Nu toata lumea e creata ptr a conduce direct un mijloc de transport.

Nu stiu cum am putea sa-i definim pe acesti pasionati.

Daca ma gandesc la echipajul de pe o masina sport , copilotul e automobilist.Rezulta in cazul nostru motociclist.(indiferent de sex).

Asa cred.

Cu respect

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

CORECT asa ziceam si eu,deci cine are A este motociclist cine nu nu mai comentam

respect

 

aia din MotoGp, clasa 125cc, sunt motociclisti ?

din cate stiu sunt pusti, in varsta de 15/16 ani, care concureaza

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia din MotoGp, clasa 125cc, sunt motociclisti ?

din cate stiu sunt pusti, in varsta de 15/16 ani, care concureaza

 

:(

 

dar pustii de pe pista din Copsa ?

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il stiu pe unu Ghitza din poplaca care o dat ceva banutzi la o scoala de soferi din sibiu sa se faca sofer ..si aia io trantit toate gradele pe carnet ..adica si A ....ghitza e cioban de meserie ..... e motociclist???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Ghita al nost e exceptia care confirma regula . ca vorba aia nici tirist nu e .

parerea mea ca motociclist e acela caruia ii place sa mearga cu motoru de preferat sa aiba motor, care stie cate ceva despre motoare si deastea. sunt motociclisti cu carnet si nu isi permit motor, sunt carora le plac au carnet si motor si conduc ca frana ... si bla bla dar daca merge din placere e motociclist. sau abordam varianta cu masina esti sofer dupa 100000 km pana atunci esti conducator auto. deci putem spune ca motociclist e ala care are 50000 km pe moto. na ca am zis-o . e bine ???? :rolleyes: :( :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il stiu pe unu Ghitza din poplaca care o dat ceva banutzi la o scoala de soferi din sibiu sa se faca sofer ..si aia io trantit toate gradele pe carnet ..adica si A ....ghitza e cioban de meserie ..... e motociclist???

:rolleyes: :( :D ala-i mai motociclist ca tine :P :o :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea ca motociclist e acela caruia ii place sa mearga cu motoru de preferat sa aiba motor, care stie cate ceva despre motoare si deastea. sunt motociclisti cu carnet si nu isi permit motor, sunt carora le plac au carnet si motor si conduc ca frana ... si bla bla dar daca merge din placere e motociclist. sau abordam varianta cu masina esti sofer dupa 100000 km pana atunci esti conducator auto. deci putem spune ca motociclist e ala care are 50000 km pe moto. na ca am zis-o . e bine ???? :rolleyes: :( :D

 

daca ar fi so luam asa .... barbat e ala care are 3m de sula :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si uite cum o ia razna topicu

aia de la motogp sunt de profesie motociclisti

 

 

desi v-a raspuns laurentiu deja...

eu nu am inteles cum ca ar fi vorba de motoprofesionisti.

aici discutia era despre noi,cei care mergem cu moto pe strada si despre pasageri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Definitia Cuvantului Motociclist...care Este Aceasta?

 

"

si de halloween si-o pune in juru gatului si se mascheaza in pompa .
"

 

 

:rolleyes: educativ ...

imaginatie ... :(

off topic ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Definitia Cuvantului Motociclist...care Este Aceasta?

 

""

 

 

:( educativ ...

imaginatie ... :D

off topic ...

s-a deviat rau!!!!!!!!! reluam dragutilor???

Definitia motociclistului? :P

Si incepuse atat de bine.... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare si as dori sa ma lamuriti : pasagerii sunt motociclisti, motocicliste (depinde de sex)?sau sunt motociclisti doar cei care conduc si doar atat si restul sunt surpluse de bagaje sau "obiecte"de admirat?

salut...am vazut reply-urile fetellor de pe "fete motocicliste" cred ca ar trebui sa dai un copy paste aici, pt ca asa poate se ajunge la o concluzie, si vor fi si ceilalti lamuritzi...mie una mi se par raspunsurile lor relevante, deciii....go 4 it :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da acu vin si eu cu 17 off topicuri ...intrebare .... ce fel de definitie se doreste a fi expusa? Definitia cuvantului ..adica morfologica?....definitia metaforica ...despre ce definitie este vorba???

si acum serios ...asta e subiect de 'TeoLIVE Show' cu continuare in Cronica Carcotelilor...

 

 

Asfalte astupate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...am vazut reply-urile fetellor de pe "fete motocicliste" cred ca ar trebui sa dai un copy paste aici, pt ca asa poate se ajunge la o concluzie, si vor fi si ceilalti lamuritzi...mie una mi se par raspunsurile lor relevante, deciii....go 4 it :banana:

La rugamintea Alinutzei pun cateva posturi cu raspunsul dat la intrebarea mea :D lectura placuta!!!

 

indraznesc sa intervin, chiar daca nu am raspunsul corect, sau cel asteptat....motociclisti sunt cei care merg pe motocicleta...indiferent dc sunt pasageri...cel putin si ei risca la fel de mult ca si soferii :D :( )) din punctul asta de vedere, cel putin...dar sunt si eu curioasa pt un raspuns clar din partea vreunui "autotstiutor"///:D)))

eu sunt mafalda, asa ca am sa-ti raspund....mi-a zis el cand s-a reincarnat in mine, ca o sa fiu atotstiutor, si a avut dreptate :ok:

 

pai, in vremuri demult apuse, exista replica "gentlemen, start your engines", pt ca specia barbara a fost prima pasionata de asa sport...odata cu trecerea anilor, si dorinta femeilor de a intra in societate si a lasa cratita, evident si cu descoperirea senzatiilor tari date de acest sport, a intervenit dorinta femeilor de a lua taurul de coarne, si a nu-l mai tine de coada...si uite-asa acum, avem pasagere, pasageri, conducatori moto, conducatoare moto, distrugatori de moto, etc...

 

s-a dovedit atat practic cat si teoretic ca pt a conduce un asa animal nu tre decat dibla, maini si picioare...dibla, normal ca trebuie sa detina si unul sau mai multe organe pt vizualizare... :P

 

dibla face diferenta, si de cele mai multe ori tre sa recunosc ca femeile sunt mai precaute decat barbatii, mai calculate....in acest sport nu-s cu nimic mai prejos decat barbatii, plus ca fiind sexul frumos si gingas, este de apreciat aceasta pasiune la ele...

 

am raspuns?ca nici eu nu mai stiu :o )

 

a da, si raspunsul...pai pasagerii se expun la aceleasi riscuri, numai ca nenea sau tanti conducatoare este direct responsabila pt viata pasagerului/ei, si nu invers :) riscurile sunt aceleasi, responsabilitatea e alta...

 

e, aci nu te enerva, denumirea de motocilizde/motociclijdi face parte din vocabularul multora(traiasca tanga moteurs :banana: )si face parte din viata noastra de zi cu zi....reunosc, io-s motociclizd ;)

 

ca tot am scris eu cele scrise mai devreme, recunosc, motociclist este acela care conduce motoru asta pe doua roti, dar am specificat ca si pasagerele si pasagerii se expun la aceleasi riscuri ca motociclistii....practic, fac parte din motociclism, doar ca nu au drepturi depline...e adevarat, cand esti pasager te risti, si mai ales cand esti conducator, si iei pasager, te risti :finger:

 

dar nu poti spune ca o pers care e pasager e motociclist, ci ca aceasta e pasionata de motociclism...

 

cum am zis, nota 10 pt genul feminin care se da cu motoru si mai ia si pasageri :D

 

asfalt uscat fetelor :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La tot ce sa scris acolo chiar nu vad UNDE este aceea explicatie in care se vorbeste de "Definitia cuvintului motociclist...care este Aceasta?"

 

Si totusi se asteapta o definitie!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Ca din cite vad se vorbeste mai mult de fetele motocicliste si respectul asupra lor

 

Unde eee definitia?

Editat de speedy_alien23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maia ai uitat postul asta al lui the_blinding_day:

"MOTOCICLĂST, -Ă, motocicliÂşti, -ste, s.m. Âşi f., adj. 1. S.m. Âşi f. Persoană care conduce o motocicletă; sportiv care practică motociclismul. 2. Adj. Care aparține motocicliÂştilor (1) sau motociclismului, privitor la motocicliÂşti sau la motociclism; care foloseÂşte motocicleta. – Din fr. motocycliste.

 

Ortografie: motociclĂ­st s. m., adj. m. (sil. -clist), pl. motociclĂ­Âşti; f. sg. motociclĂ­stă, pl. motociclĂ­ste"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maia ai uitat postul asta al lui the_blinding_day:

"MOTOCICLĂST, -Ă, motocicliÂşti, -ste, s.m. Âşi f., adj. 1. S.m. Âşi f. Persoană care conduce o motocicletă; sportiv care practică motociclismul. 2. Adj. Care aparține motocicliÂştilor (1) sau motociclismului, privitor la motocicliÂşti sau la motociclism; care foloseÂşte motocicleta. – Din fr. motocycliste.

 

Ortografie: motociclĂ­st s. m., adj. m. (sil. -clist), pl. motociclĂ­Âşti; f. sg. motociclĂ­stă, pl. motociclĂ­ste"

 

a da scuze ...era prea de dimineata si nu mi-am dat seama :(

si mersi mult :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da acu vin si eu cu 17 off topicuri ...intrebare .... ce fel de definitie se doreste a fi expusa? Definitia cuvantului ..adica morfologica?....definitia metaforica ...despre ce definitie este vorba???

si acum serios ...asta e subiect de 'TeoLIVE Show' cu continuare in Cronica Carcotelilor...

 

 

Asfalte astupate

Na in sfarsit un om care s-a prins...era o intrebare cu cheita...ca la matematica.... intrebarea suna foarte klar si zice tot....deci daca e definitia cuvantului...klar e una morfologica si primul post a fost la obiect....din dex.....citire...alea alea...dar banuiam ca se va face valva....si se va face confuzie cu definitia motociclistului....si care e mai motociclist...si tot asa....si uite cum reusim sa ne cunoastem mai bine....si sa aflam diferite pareri...despre diferite subiecte! Foarte tare!

Continuam........? :( :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...