Sari la conținut

Postări Recomandate

Nenea luptator a lu' Bimbo, nu crezi ca ar fi fost frumos sa intri mai intai pe subforumul "Sibienilor prezentati-va" inainte sa intri pe un free talk si sa faci valuri?

Intreb si eu asa sa ma aflu in treaba. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

meseriasule

se vede ca ai facut carnetul numai pe poligon

 

cu timpul de reactie cum ramine?

 

cu drumul?

 

cu cauciucurile?

 

mama mai ales cum arata la cite unul zici ca are slicks

 

vaaaai, ma dezamagesti! ma asteptam la mai multe de la tine!

iti recomand frane brembo! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea luptator a lu' Bimbo, nu crezi ca ar fi fost frumos sa intri mai intai pe subforumul "Sibienilor prezentati-va" inainte sa intri pe un free talk si sa faci valuri?

Intreb si eu asa sa ma aflu in treaba. :)

 

nu consider ca e nevoie Blackman twenty-two

 

 

to throw in one's two cents worth

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit ceva

 

 

gindestete

 

Mobrele moderne: un mic calcul 10m/s²

 

50 km/h 9,6 m

 

100 km/h 38,6 m

 

150 km/h 86,8 m

 

200 km/h 154,3 m

 

250 km/h 241,1 m

 

:))

 

foarte frumos , motive pt care mi-am luat R6 sunt muuuulte, nu am nevoie de experienta sa merg cu motorul pt ca nu am ce demonstra sau arata ..pt astea chiar e nevoie de experienta unde iti dau dreptate , nu am acea experienta. cat despre a circula cu motorul pot sa circul orice marca si tip de motor vreau pt ca detin categoria A , care e in pauza acum :D

 

calcule s-au facut si in 1945 la hiroshima, se fac si acum ....

 

zi-mi un pic ce coeficientii matematici au folosit la calcule, explica-mi mai pe larg cum s-au stabilit astea si pt ce model de motor, greutate ,dimensiunile placutelor si presiunea acestora exercitata pe discuri + muuulte alte chestii cum sunt frane de motor in limbaj authton ..shi bla bla bla ingineresti...dar sa lasam astea pt aia destepti ....spune-mi cand iei ruleta ...?

 

Respecte Asfalte Astupate!

 

P.S. ascuns ....la chestia cu timpul de reactie ....e irelevant ...noi o sa facem chestia asta premeditat...iasa din calcul asta...

Editat de AxL_FzR_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit ceva

 

 

gindestete

 

Mobrele moderne: un mic calcul 10m/s²

 

50 km/h 9,6 m

 

100 km/h 38,6 m

 

150 km/h 86,8 m

 

200 km/h 154,3 m

 

250 km/h 241,1 m

 

:D)

 

foarte frumos , motive pt care mi-am luat R6 sunt muuuulte, nu am nevoie de experienta sa merg cu motorul pt ca nu am ce demonstra sau arata ..pt astea chiar e nevoie de experienta unde iti dau dreptate , nu am acea experienta. cat despre a circula cu motorul pot sa circul orice marca si tip de motor vreau pt ca detin categoria A , care e in pauza acum :)

 

calcule s-au facut si in 1945 la hiroshima, se fac si acum ....

 

zi-mi un pic ce coeficientii matematici au folosit la calcule, explica-mi mai pe larg cum s-au stabilit astea si pt ce model de motor, greutate ,dimensiunile placutelor si presiunea acestora exercitata pe discuri + muuulte alte chestii cum sunt frane de motor in limbaj authton ..shi bla bla bla ingineresti...dar sa lasam astea pt aia destepti ....spune-mi cand iei ruleta ...?

 

Respecte Asfalte Astupate!

 

ba axel, tu oricum te opresti! ai uitat cum te-am invatat? frana aerodinamica, flapsuri! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit ceva

 

 

gindestete

 

Mobrele moderne: un mic calcul 10m/s²

 

50 km/h 9,6 m

 

100 km/h 38,6 m

 

150 km/h 86,8 m

 

200 km/h 154,3 m

 

250 km/h 241,1 m

 

:D)

 

foarte frumos , motive pt care mi-am luat R6 sunt muuuulte, nu am nevoie de experienta sa merg cu motorul pt ca nu am ce demonstra sau arata ..pt astea chiar e nevoie de experienta unde iti dau dreptate , nu am acea experienta. cat despre a circula cu motorul pot sa circul orice marca si tip de motor vreau pt ca detin categoria A , care e in pauza acum :)

 

calcule s-au facut si in 1945 la hiroshima, se fac si acum ....

 

zi-mi un pic ce coeficientii matematici au folosit la calcule, explica-mi mai pe larg cum s-au stabilit astea si pt ce model de motor, greutate ,dimensiunile placutelor si presiunea acestora exercitata pe discuri + muuulte alte chestii cum sunt frane de motor in limbaj authton ..shi bla bla bla ingineresti...dar sa lasam astea pt aia destepti ....spune-mi cand iei ruleta ...?

 

Respecte Asfalte Astupate!

 

 

ba axel, tu oricum te opresti! ai uitat cum te-am invatat? frana aerodinamica, flapsuri! :)

 

 

 

 

hahahaahahahahahhhhhhhhaaaaaaaaaa inca nu o stapanesc cum trebe ...dar merge ....

 

oricum omu o promis ca daca ma opresc in 20 de metri de la 140 la ora ... imi da banii pe motor ....si nu mi-ar strica banii astia ...intelegi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma...si totusi, conteaza ce motor are, ce casca, cum conduce unu sau altu!?

asta n-am sa inteleg niciodata..... mai e putin si discutia va ajunge la punctul: "eu sunt mai biker ca tine......"!

 

corect

 

si cum a venit momentul:

 

EU SUNT MAI BIKER CA TINE !!!

 

:D :) :lol:

 

 

cu alte cuvinte........ oooooo-ncepuuuut :)

 

 

 

era o vorba.... mai bine taci si pari prost decat sa deschizi gura sa inlaturi orice dubiu

vezi "anonimi"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect

 

si cum a venit momentul:

 

EU SUNT MAI BIKER CA TINE !!!

 

:( :( :(

 

 

cu alte cuvinte........ oooooo-ncepuuuut :)

 

 

 

era o vorba.... mai bine taci si pari prost decat sa deschizi gura sa inlaturi orice dubiu

vezi "anonimi"

 

:( :D :lool:

FIGHTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol: :lool: :D :) :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nah ...listinee?!

:)

pai astept sa vad ce-mi iasa si mie?

 

 

ba axel, tu oricum te opresti! ai uitat cum te-am invatat? frana aerodinamica, flapsuri! :)

 

Profesore, crezi ca numai brembo si sfaturile tale o fac...........?

 

ba axel, tu oricum te opresti! ai uitat cum te-am invatat? frana aerodinamica, flapsuri! :D

 

poate o pui si tu de un pariu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai astept sa vad ce-mi iasa si mie?

 

 

 

 

Profesore, crezi ca numai brembo si sfaturile tale o fac...........?

 

 

 

poate o pui si tu de un pariu?

 

profesor!? mersi, mersi, chiar nu era nevoie! :D

sfaturile mele nu, brembo da! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu tu ai postat mai sus cum ca a uitat ce l-ai invatat?

 

deci esti:Teacher

 

si Brembo e cunoscut dar, tin sa te anunt ca sunt altele si mai bune.........

 

corec in ambele cazuri, dar tre sa recunosti ca degeaba ai frane daca nu sti sa conduci :)

Editat de Deer T-Ace
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corec in ambele cazuri, dar tre sa recunosti ca degeaba ai frane daca nu sti sa conduci :)

 

 

profesore

 

nu intelegi sau v-ati aliat cu toti contra mea

 

cum ramine cu " stiu sa conduc" DAR momentul de reactionare este naspa ( din cauza ca ai baut o bere sau ai fumat un Joint , esti bolnav, etc )

nu-ti mai ajuta cu absolut nimic BREMBO sau meseria ta de motociclist

 

este vorba de: Viteza + Momentul de reactionare unde deduci pericol + actionarea frinei = rezulta citva metri buni

 

putem testa lucrul acesta de cite ori vreti voi

 

nu stiu de ce nu intelegeti. nu vreau sa va dau un sfat rau

si o pot demonstra

 

pt tine Alex si Inginereste

Editat de Bimbo´s Fighter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

profesore

 

nu intelegi sau v-ati aliat cu toti contra mea

 

cum ramine cu " stiu sa conduc" DAR momentul de reactionare este naspa ( din cauza ca ai baut o bere sau ai fumat un Joint , esti bolnav, etc )

nu-ti mai ajuta cu absolut nimic BREMBO sau meseria ta de motociclist

 

este vorba de: Viteza + Momentul de reactionare unde deduci pericol + actionarea frinei = rezulta citva metri buni

 

putem testa lucrul acesta de cite ori vreti voi

 

nu stiu de ce nu intelegeti. nu vreau sa va dau un sfat rau

si o pot demonstra

 

pt tine Alex si Inginereste

 

e ok ...nu trebe sa imi demonstrezi nimik ....nu am nimik de comentat sau adaugat ...am numai de ascultat ...oricat stiu si orice fac...tot e prea putin ...

 

nu trebuie inginerii mecanice si chestii nasole ...

iti demonstrez singur ca nu pot opri motorul in 20 de metrii numai daca pun zidul ...

ai 140km/h ...inseamna ~38m/s .... tu ai mai putin de 1 secunda sa opresti 165km masa propie + 68 masa mea ... ceea ce e imposibil deocamdata ...la care tot simplu ...mai pui ca ai fortza centrifuga ...si bla bla ...

deci relax nu pot opri motorul in distanta aia .... dar daca tzi neaparat adu ruleta...

e o chestie de ambalaj verbal tot ce e aici ...nu ma prea pricep eu cu motorul ... si nici cu FZR , nici cu R6 cu nici unul ...habar nam de nimik si sincer nu ma intereseaza decat 1 singur lucru ...respect ceea ce vreau si am. si respect pe cei din jur!

 

mistouri sunt muuulte ....povesti si mai muuulte ... in fine

 

 

Respecte si Asfalte astupate!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

profesore

 

nu intelegi sau v-ati aliat cu toti contra mea

 

cum ramine cu " stiu sa conduc" DAR momentul de reactionare este naspa ( din cauza ca ai baut o bere sau ai fumat un Joint , esti bolnav, etc )

nu-ti mai ajuta cu absolut nimic BREMBO sau meseria ta de motociclist

 

este vorba de: Viteza + Momentul de reactionare unde deduci pericol + actionarea frinei = rezulta citva metri buni

 

putem testa lucrul acesta de cite ori vreti voi

 

nu stiu de ce nu intelegeti. nu vreau sa va dau un sfat rau

si o pot demonstra

 

pt tine Alex si Inginereste

 

te rog nu-mi mai zi profesore, caci nu sunt, a fost doar o gluma (e o poveste lunga cu frana aerodinamica)

nu m-am aliat cu nimeni si chiar n-am treaba cu tine!

eu imi sustin doar punctul de vedere.

+ de asta eu ma refeream strict la viteza de 50km/h - distanta. si aici mai intervin si alti factori (gume, sosea, greutatea motocicletei)

si nu ma sui baut, pipat sau bolnav in sa!

oricum eu zic ca se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. discutia noastra a plecat ca pot sa opresc motorul de la 140 km/h in 20 de metri (ironic a se citit textul) in comparatie cu tirul ....dar tot deviind de la subiect am ajuns la Eva , care se pare aici ca a fost innaintea lui Adam.

 

si chiar pot sa il opresc :D

 

apropo ...hai sa ne luam id-uri de mess...facem conferinte acolo ca aici ocupam spatiu degeaba :))

Editat de AxL_FzR_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ok ...nu trebe sa imi demonstrezi nimik ....nu am nimik de comentat sau adaugat ...am numai de ascultat ...oricat stiu si orice fac...tot e prea putin ...

 

nu trebuie inginerii mecanice si chestii nasole ...

iti demonstrez singur ca nu pot opri motorul in 20 de metrii numai daca pun zidul ...

ai 140km/h ...inseamna ~38m/s .... tu ai mai putin de 1 secunda sa opresti 165km masa propie + 68 masa mea ... ceea ce e imposibil deocamdata ...la care tot simplu ...mai pui ca ai fortza centrifuga ...si bla bla ...

deci relax nu pot opri motorul in distanta aia .... dar daca tzi neaparat adu ruleta...

e o chestie de ambalaj verbal tot ce e aici ...nu ma prea pricep eu cu motorul ... si nici cu FZR , nici cu R6 cu nici unul ...habar nam de nimik si sincer nu ma intereseaza decat 1 singur lucru ...respect ceea ce vreau si am. si respect pe cei din jur!

 

mistouri sunt muuulte ....povesti si mai muuulte ... in fine

 

 

Respecte si Asfalte astupate!!!

corect

 

cu mistouri ati inceput voi si la urma urmei tu ai deschis acest subiect pentru ca ai fost curios

la fel si papilion deschide o discutie si pe urma se retrage spunind ca a fost doar o gluma

iar teacherul, nu stiu cum sa-l catalogez

 

daca inparti critica trebuie sa sti sa-o si primesti

 

poate va mai ganditi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect

 

cu mistouri ati inceput voi si la urma urmei tu ai deschis acest subiect pentru ca ai fost curios

la fel si papilion deschide o discutie si pe urma se retrage spunind ca a fost doar o gluma

iar teacherul, nu stiu cum sa-l catalogez

 

daca inparti critica trebuie sa sti sa-o si primesti

 

poate va mai ganditi

 

Dragi Tovarasi si Pretini........

 

nu am deschis nimik ....am afirmat .... apoi am venit cu un exemplu si o comparatie ...de unde a plecat discutia si mistourile noastre cu frana aceea...ideea e ..ca nu conteaza oricum opresc mai repede ca tirul si asta ti-o demonstrez acuma ...daca vi sus la mine la lucru ..dar hai pana la ora 17 sa mai prind vreo 2, 3 chei de la tir...

critica o primesc tot timpul deschis si foarte incantat ... dupa cum am zis ..invatz toata viatza ...si tot prost mor ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect

 

cu mistouri ati inceput voi si la urma urmei tu ai deschis acest subiect pentru ca ai fost curios

la fel si papilion deschide o discutie si pe urma se retrage spunind ca a fost doar o gluma

iar teacherul, nu stiu cum sa-l catalogez

 

daca inparti critica trebuie sa sti sa-o si primesti

 

poate va mai ganditi

 

eu personal nu cred ca te-am criticat.

si ma rog frumos de ce tre sa ma cataloghezi?

e simplu: sunt un impatimit al "sportului" pe 2 roti, care isi exprima parerea pe un forum dedicat iubitorilor de motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu personal nu cred ca te-am criticat.

si ma rog frumos de ce tre sa ma cataloghezi?

e simplu: sunt un impatimit al "sportului" pe 2 roti, care isi exprima parerea pe un forum dedicat iubitorilor de motociclete.

 

eu din fericire le si modific,

asa ca avem multe in comun si totusi suntem diferiti

 

de ex:

eu nu-mi pun Crashpad-uri la Motocicleta si nici cruce Malteza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...