Sari la conținut

am un paneta 5


adi bujie
 Share

Postări Recomandate

20% consum .. mi-ai intrecut nipranul

 

Posibilitati:

 

1. verifica por in rezervor (pipaie si sa nu gasesti nimic umed. Vezi sa nu pipai cu bricheta ... ca te poti numi fost posesor de motor.

 

2. verifica furtunul care intra in carb sa nu fie fisurat sau sa nu se prelinga benzen pe el

 

3. verifica nivelul plutitorului la carv .. nu cumva sa iti curga benzina pe jos

 

4. verifica potentiali amatori de benzina din cartier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa ce a spus Baiazid mai verifica si jigleurul principal si acul de dozaj.

Si mai vezi sa nu cumva sa fi uitat socul tras sau sa nu fie blocat(desi tot nu se explica consumul asta)

Asa consuma si inainte sau numai acum?

Editat de binox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica aprinderea. Daca nu te pricepi sa o reglezi bine cauta pe cineva care se pricepe. Apoi mai faci o proba de consum.

Cam asta este: rezervor spart, furtun, carburator si aprindere.

Este posibila si vraianta furtului. Cand ai mers cu el ai pus doi litri si ai mers? Sau ai mai oprit pe parcurs, eventual intr-o zona rau famata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carburator nasol, aprindere nasoala, filtru de aer tre verificat si el.

Am avut si eu recordul asta la primul drum un ij 56 cu carb original si aprindere pe 6v, deci nu vad de ce nu ar fi posibil si la tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi s-a intampalt tot cu primul IJ '56. Avea carburatorul original, si instalatia pe 6V cu magnetou de Mobra (era unul mai special Ducati). Mi-a consumat 2l de benzina in 4km!!! :friends: :cheers: :laugh:

Nu imi venea sa cred!!!

Nu aveam nici rezervorul spart...nimic. Totul era in paremetrii normali. Mai putin drumul. Era un drum de tara cu o panta foarte abrupta, pe care eu am urcat. Da' oricum nu sa consume atat...Nci motorul nu mai mergea cum trebuie...nu se tura suficient si nici nu tragea bine. S-a rezolvat dupa aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nu stiu cum i-i la ij da la voshod cand apare consum record de benzina in cutia de viteze am mai multa benzina decat ulei,probleme la plutitor sau socu tras , daca si la ij ai furtun pentru gaze de carter sau stiu eu ce rol are ala verifica si tu sa nu ai "ulei in benzina " :cheers: in cutia de viteze, daca nu cumva am fost total pe langa problema ta sper ca ti-am fost de ajutor , Numa Bine si km cat mai multi :friends:

Editat de badogistu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

verifica plutitorul sau rezervoul.in carburator o sa gasesti un "cui" reglabil care iti regleaza cantitatea de benzina.Cu toate ca nu cred ca e acel "cui: (nu stiu cum ii zice in termeni mecanici).Oricum vreifica urmatoarele:carburatoru,bujia,platina,rezervorul si locul de parcare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu se scurge pe nicaieri ...

 

verifica in aceasta:

 

bujia ... daca e neagra ... e multa benzina

 

cum sunt gazele de esapament?

daca sunt albastrui si tu ai amestec normal este posibil ca simeringul dinspre ambreiaj sa fie dus si iti face transfer intre carterul motorului si cel am ambreiajului. rezulta un consum mare, putere mica, mult fum si ulei subtire in cutia de viteze

 

cum arata alternatorul?

daca e umed inseamna ca s-a dus simeringul de la arbore si iar, putere mica si consum KKLAU

 

plutitorul ... fisurat, dereglat etc

 

pozitia acului de dozaj ... (cuiul legat de sertarul acceleratiei care obtureaza jiglerul principal)

 

ce fel de IJ este?

daca e jupiter ... trebuie verificat ambielajul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nu stiu cum i-i la ij da la voshod cand apare consum record de benzina in cutia de viteze am mai multa benzina decat ulei,probleme la plutitor sau socu tras ,

cred ca asta tzi se trage de un semering spart la carter shi nicidecum de la vreun furtun de retur :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...