Sari la conținut

Cine Are Honda Cbf 500


yon 21
 Share

Postări Recomandate

Am mai scris odata aceasta tema pe forum dar nimeni nu mia raspuns.

Dragi motociclisti din toata tara!Ajutatima va rog si pe mine,sunt nou in lumea motociclistilor,inca nu am un motor dar cit de curind vreau sa-mi iau unu.Eu m-am gindit la o honda cbf 500,cred ca pentru un incepator e perfecta.Din informatia pe care o stiu e buna si de oras si de drumuri mai lungi,e foarte manevrabila si in plus are si un aspect foarte frumos.In doua cuvinte "IMI PLACE".Am 18 ani, 1,74 si 65 kg.Ceia ce vreau eu de la voi e sa-mi spuneti daca e buna alegerea mea.Daca mai sunt posesori de aceasta motocicleta scrieti va rog frumos.As vrea sa stiu cit mai multe detalii despre ea,cum ar fi cit consuma,cum merge,daca sunteti multumiti de ea etc.Astept raspunsurile voastre cit mai curind.Va multumesc frumos. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Eu am inceput prin mai 2006 tot cu un CB500 si sa stii ca nu regret deloc alegerea facuta, dupa o indelunga documentare. Vei face o alegere foarte buna daca iti vei lua CB500, mai ales pentru un incepator.

Este o motocicleta docila, care iti iarta multe greseli, mai ales ca incepator.

Te vei indragosti repede de ea si vei vedea ca nu ai nevoie de mult timp sa te acomodezi.

Pentru oras este o motocicleta ideala, la fel si pentru drumurile in afara orasului, doar ca la viteze > 130KM/h te cam bate vantul. Te vei simti foarte confortabil pe ea, mai ales avand in vedere inaltimea si greautatea ta.

Despre consum nu trebuie sa-ti faci probleme, in functie de regimul de mers: 4-6 l / 100km.

Referitor la cat sunt de multumit de ea - FOARTE MULTUMIT, doar ca vreau sa trec la ceva mai mare.

Sa nu uitam de fiabilitate, HONDA No. 1 in lume!!!

Mai multe detalii despre aceasta motocicleta poti gasi si in nr. 10 / octombrie 2006 al revistei UNIVERS MOTO, articolul INDESTRUCTIBILUL.

 

Bafta multa si te asteptam cat mai repede printre noi (cu motocicleta)!

 

--- Mesaj completat în 29 Nov 2007 20:43 -------------
Scuze, ulterior am citit (mai atent) ca era vorba despre CBF500.

Sa stii ca-s valabile cele spuse de mine si la CBF500, motociletele au acelasi motor, diferentele fiind destul de mici intre cele 2 modele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vezi ca mai e o discutie despre CB500, putem discuta acolo in loc sa se faca alte x topicuri despre acelasi lucru.

 

Ca sa iti raspund: e o alegere foarte buna, doar sa ai grija ca nu e foarte comoda la drumuri lungi: dupa 5-600 km intr-o zi o sa ai dureri de fund puternice :) Iar varianta naked e mai utila in oras, cea carenata mai buna la drum lung. Pentru raspunsuri la celelalte intrebari vezi cele 35 de pagini scrise in discutia principala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vezi ca mai e o discutie despre CB500, putem discuta acolo in loc sa se faca alte x topicuri despre acelasi lucru.

 

Ca sa iti raspund: e o alegere foarte buna, doar sa ai grija ca nu e foarte comoda la drumuri lungi: dupa 5-600 km intr-o zi o sa ai dureri de fund puternice :) Iar varianta naked e mai utila in oras, cea carenata mai buna la drum lung. Pentru raspunsuri la celelalte intrebari vezi cele 35 de pagini scrise in discutia principala.

 

Salut!

AdrianB1 fii mai atent ca eu am scris cbf 500 nu CB500.Oricum eu iti multumesc pentru sfat.Bafta la drum si cine stie poate ne intilnim la un colt de semafor.Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

AdrianB1 fii mai atent ca eu am scris cbf 500 nu CB500.Oricum eu iti multumesc pentru sfat.Bafta la drum si cine stie poate ne intilnim la un colt de semafor.Asfalt uscat!

Exista si un topic de CBF 500 si oricum cele doua (CB si CBF) seamana foarte mult: CBF e CB-ul modificat pentru a trece normele de poluare mai noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista si un topic de CBF 500 si oricum cele doua (CB si CBF) seamana foarte mult: CBF e CB-ul modificat pentru a trece normele de poluare mai noi.

nu chiar...

exista multe diferente intre CB si CBF...

 

CBF are cadrul similar cu cel al lui Hornet 600, alte suspensii, alte roti (de la seria CBF)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iti iei asa ceva sunt sigur ca te vei indragosti de ea pana peste urechi. cb e un motor foarte bun, cbf nu poate fi decat si mai bun! si mai are si abs. multa bafta!

(daca iti permiti, abs la incepator e o investitie foarte buna. crede-ma ca stiu, si eu sunt incepator si nu e placut sa fii surprins de trafic si sa blochezi roata fata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Baieti!

eu nu ma prea pricep care sint diferentele dintre ele insa eu sint hotarit sa-mi iau cbf.Sint pur si simplu indragostit de acest motor.Eu oricum va multumesc ff mult ca vati dat cu parerea si ca ati gasit un minut sa ma ajutati si pe mine.Sa aveti grija de motoarele voastre si asfalt uscat.Vrum,Vruuum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, acum am vazut topicul tau. am mers pe destule mobre(vitezane, choppere, enduro, samd), si intr-o zi am mers cu un cbf 500, dar cu ABS. este o super motoreta. este foarte manevrabila, bine echilibrata, trage bine pentru un motor de 500 cc, iar ABS-ul face minuni. nu pot sa iti descriu cum este sa apesi frana fata/spate la maxim, si sa te doara undeva ca derapezi & shit...pacat ca nu mai sunt pe stoc cu ABS. traiasca AUTOITALIA :crack: ...asta daca iti iei noua.

bineinteles, ca daca nu are ABS,nu este naspa... are o ciclistica de invidiat. pentru oras este nemaipomenita, iar pentru drum lung recomand ca la orice naked, un parbriz micut. deci daca esti incepator si ai bani de cbf 500, ia-ti cu cea mai mare incredere. daca esti un tip care nu viseaza numai viteza si alte rahaturi, nu te vei satura de ea in urmatorii 2 ani. sa ne tii la curent cu ce gasesti.

succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, acum am vazut topicul tau. am mers pe destule mobre(vitezane, choppere, enduro, samd), si intr-o zi am mers cu un cbf 500, dar cu ABS. este o super motoreta. este foarte manevrabila, bine echilibrata, trage bine pentru un motor de 500 cc, iar ABS-ul face minuni. nu pot sa iti descriu cum este sa apesi frana fata/spate la maxim, si sa te doara undeva ca derapezi & shit...pacat ca nu mai sunt pe stoc cu ABS. traiasca AUTOITALIA :crack: ...asta daca iti iei noua.

bineinteles, ca daca nu are ABS,nu este naspa... are o ciclistica de invidiat. pentru oras este nemaipomenita, iar pentru drum lung recomand ca la orice naked, un parbriz micut. deci daca esti incepator si ai bani de cbf 500, ia-ti cu cea mai mare incredere. daca esti un tip care nu viseaza numai viteza si alte rahaturi, nu te vei satura de ea in urmatorii 2 ani. sa ne tii la curent cu ce gasesti.

succes.

Salut madcox!

Stii pina acum Imi placea aceasta motocicleta,iar acum dupa ce am citit mesajul tau,sunt sigur ca o sa mio cumpar dupa increderea si incurajarea pe care miai dato,astept cu nerabdare primavara sa mai fac rost de niste bani si sa mio iau cu prima ocazie(sper so :crack: iau cu abs).Iti multumesc de sfat Madcox si asfalt uscat tie si la toti motociclistii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut madcox!

Stii pina acum Imi placea aceasta motocicleta,iar acum dupa ce am citit mesajul tau,sunt sigur ca o sa mio cumpar dupa increderea si incurajarea pe care miai dato,astept cu nerabdare primavara sa mai fac rost de niste bani si sa mio iau cu prima ocazie(sper so :crack: iau cu abs).Iti multumesc de sfat Madcox si asfalt uscat tie si la toti motociclistii.

n-ai pentru...cum :crack:

mobra respectiva cu care m-am dat este chiar in garaj cu a mea si alte 2 motorete...tipul a luat-o noua, si cred ca are vreo 5000, dar de el sunt facuti max 200. restul de al lui cumnat. sta saraca ca s-a descarcat si bateria. o sa intreb ca chestie daca ar vinde-o...desi cam ravneste cumnata-su la ea, dar asta trebuie sa vanda actualul hornet & shit.

ziceau ceilalti ca cb 500 este bun. practic cbf-ul este urmasul cb 500...si aia, si hornetul fac parte din categoria motoretelor...de treaba :lol: . ti-am zis, cbf-ul de 500 este super tare. este o mobra ideala, calma, si la nevoie poate sa dea jet...spor la strans bani.

 

--- Mesaj completat în 07 Dec 2007 23:37 -------------

Ce treaba are Autoitalia cu Honda?

are. importator HONDA in romania ....fucking AUTOITALIA. http://www.autoitalia.ro/grup1.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

Hei,am niste intrebari ce ma chinuie de citeva zile:Citi km mershi ar fi normali pentru un cbf?Sau citi km ar fi multi?

Eu am aici niste preturi si citi km au niste motoare cbf,spunetimi va rog daca face pretul pe care il au.Bineinteles motoarele sint dinafara(Italia).

 

1)23423 km,din 2004 - 3500 eur(FCAE?)

2)17000 km,din 2005 - 4200 eur (negociabil)

3)17500 km,din 2005 - 3600 eur

 

Astept raspunsurile voastre in special a lui madcox.Va multumesc pentru sfat :crack:

post-28005-1197302286_thumb.jpg

post-28005-1197302573_thumb.jpg

post-28005-1197302644_thumb.jpg

Editat de yon 21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista km normali...ci exista uzura normala, sau anormala. la o mobra ca cbf-ul te poti astepta sa ajungi la 100.000 fara sa ai vreo problema. dar in acelasi timp, poti sa il iei si sa iti pice si la 30.000, daca a fost forjat. dar cum aceasta mobra nu este facuta pentru forja, tin sa cred ca acele motorete au fost exploatate relativ bine. mie km aia mi se par cat se poate de reali. dupa cu am zis, este o motoreta ideala ptr oras, si poate mobrele alea au fost folosite doar ca mijloc de transport munca-acasa &shit. nu conteaza nr de km, ci starea motorului. prefer sa iau un motor cu 100.000 km care merge bine, decat o motoreta cu 30.000, la care sa am dubii. oricum, la astea din poza nu cred ca au mai multi, caci si asa sunt suficienti. cat poti sa te dai in oras intr-un an de zile? eu cu masina faceam inainte cca 20.000/an...eu zic sa cumperi oricare dintre mobre, dar sa mearga perfect, si in functie de dotari(parbriz,/top-case,abs).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ,lume! von 21 scuza-ma dar cu ocazia asta ma mai interesez si eu dar fara sa mai deschid inutil un alt topic.Sunt tot incepator,doream acelasi motor pana de curand,dar pe urma m-am gandit ca as vrea totusi sa fac si drumuri mai lungi prin tara sau in afara cu el...tocmai de-asta am inceput sa ma gandesc si la cbf 600n. Are mai multa putere si cred ca ar face fata mai bine la un drum lung(rezerva de putere,uzura mai mica,etc).nu vreau sa cumpar un motor ca dupa putin timp sa vreau mai mult si sa caut sa cumpar altu(sincer nici nu-mi permit) si vreau sa stiu daca este potrivit pt un incepator?trebuie sa-l limitez?

 

asfalt uscat! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ,lume! von 21 scuza-ma dar cu ocazia asta ma mai interesez si eu dar fara sa mai deschid inutil un alt topic.Sunt tot incepator,doream acelasi motor pana de curand,dar pe urma m-am gandit ca as vrea totusi sa fac si drumuri mai lungi prin tara sau in afara cu el...tocmai de-asta am inceput sa ma gandesc si la cbf 600n. Are mai multa putere si cred ca ar face fata mai bine la un drum lung(rezerva de putere,uzura mai mica,etc).nu vreau sa cumpar un motor ca dupa putin timp sa vreau mai mult si sa caut sa cumpar altu(sincer nici nu-mi permit) si vreau sa stiu daca este potrivit pt un incepator?trebuie sa-l limitez?

 

asfalt uscat! :crack:

 

Salut BLACKXIII!

Pai dupa cum vezi si eu sunt incepator si nu prea cred ca sunt in masura sati dau cele mai bune sfaturi.Oricum,dupa parerea mea si cu cbf 500 poti face niste drumuri mai lungi,pui un parbriz micut si se rezolva.Nu te contrazic cbf 600 n poate e mai buna la drumuri lungi dar dupa mine nu prea cred ca e cea mai buna pentru un incepator.Iar daca esti un conducator pasnic si nu prea te maninca mina dreapta cind accelerezi fii sigur ca vei face treaba si cu cbf 500.Dar ma rog daca iti place mai tare cbf 600 n de ce sa nu o ei daca ai posibilitate?Eu am ales cbf 500 fiindca am mai multa treaba prin oras, drumuri lungi nu prea am de facut,mai ales pe inafara.In fine,eu cred ca ar trebui sa te mai consulti si cu alti useri care se pricep mai bine la acest capitol.

Eu iti urez multa bafta si fa alegerea corecta. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar azi am carat un cbf 600 semicarenat. este putin mai mare, sau cel putin da impresia, doar ca are un motor mai mare(de pe hornet/cbr)...de banii de pe cbf 600, mi-as lua cbf 500 cu abs. daca ar fi diferenta mica de bani, as sugera cbf 600 (cu crashbar-uri) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti! :kick:

Cam de mult nu am mai intrat pe forum,nu prea am avut cind.

Am o veste:deci,m-am decis cred ca voi cumpara cbf-ul nr 3,de 3600 eur. :crack: Am vorbit cu stapinul si mi-a spus ca pretul este negociabil.Cred ca prin martie,aprilie v-a fi deja al meu,mai string acum ceva bani si in primavara il iau.Astept cu nerabdare primavara sa ma dau cu viitoarea mea motocicleta.

Va mai tin la curent..

Pa... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

parerea mea: 3600. o scoti la 3500. o aduci cam cu 600 (minim, si numai daca pui remorca jum/jum cu inca un motorist).fac 4100. cu acte cu inmatriculare fac 4200 euro. 5593 e noua la noi. diferenta de 1400 de euro merita sa o stii ca e noua si tu ai bagat primul cheia in contact. e adevarat, cu 1400 de euro pui 1400 l de gaz. ceea ce inseamna vreo 25000 de km. dar, ma rog, motocicleta noua nu'ti iei de mai multe ori in viata. e un punct de vedere si te rog sa il iei ca atare. in rest, asfalt uscat (mai la primavara.... :P )

 

 

 

Salut baieti! :makeout:

Cam de mult nu am mai intrat pe forum,nu prea am avut cind.

Am o veste:deci,m-am decis cred ca voi cumpara cbf-ul nr 3,de 3600 eur. :makeout: Am vorbit cu stapinul si mi-a spus ca pretul este negociabil.Cred ca prin martie,aprilie v-a fi deja al meu,mai string acum ceva bani si in primavara il iau.Astept cu nerabdare primavara sa ma dau cu viitoarea mea motocicleta.

Va mai tin la curent..

Pa... :makeout:

 

 

--- Mesaj completat în 11 Jan 2008 23:54 -------------
uuu...esti iesean..acum vad...pai, ne dam impreuna inseamna..da un semn (sa vad ca citesti topicul) si iti dau nr. de tel sa ne auzim.. :makeout: :makeout: :makeout: ..poate, pina vine primavara, mai bem o bere sa ne treaca dorul (de motoare!!).. :wink:

 

 

Salut baieti! :makeout:

Cam de mult nu am mai intrat pe forum,nu prea am avut cind.

Am o veste:deci,m-am decis cred ca voi cumpara cbf-ul nr 3,de 3600 eur. :banana: Am vorbit cu stapinul si mi-a spus ca pretul este negociabil.Cred ca prin martie,aprilie v-a fi deja al meu,mai string acum ceva bani si in primavara il iau.Astept cu nerabdare primavara sa ma dau cu viitoarea mea motocicleta.

Va mai tin la curent..

Pa... :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut yogi!

Uite ca am citit topicul tau,chiar as vrea ff tare sa ne vedem sa vb,numai ca e o problema,eu in acest moment traiesc in chisinau si nu prea am drum la iasi,asa ca cam sunt minime sansele noastre sa ne vedem. :kiss: .In privinta motocicletei cred ca o iau cu vreo 3300 si aici mi-o aduce un prieten de-al meu ff bun gratis.in plus si banii astia cu mare greu iam strins,probabil dupa ce o iau ramin lefter.As vrea si eu una noua da din pacate aici in moldova nici nu-s magazine de Honda,asa ca doar varianta asta-i cea mai buna.Da tu ai vreo motocicleta sau tot esti incepator?

Multumesc de sfat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...