Sari la conținut

Ce Imbunatatiri Sa Fac La Un Scuter Ca Sa Fuga Viteza Maxima Kre O Are


gadjodilo17
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu zic mai intai de a te apuca de altceva sa te asiguri ca motorul si transmisia functioneaza bine. Curata filtru de aer sa nu fie imbacsit si curata/regleaza carburatorul Deasemenea verifica variatorul, cureaua de transmisie si rolele. Daca nu te pricepi du-l la cineva sa ii faca o inspectie ca nu sti cine a umblat cu el si cum a fost exploatat inainte. Ca niste operatiuni din astea relativ simple pot face diferenta si poate vei fi multumit si nu vei mai fi nevoit sa bagi bani in el. Ca parerea mea e ca din aia 100 km/h de pe bord ar trebui sa-ti ia acolo un 80-90 daca ar merge cat de cat bine. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic mai intai de a te apuca de altceva sa te asiguri ca motorul si transmisia functioneaza bine. Curata filtru de aer sa nu fie imbacsit si curata/regleaza carburatorul Deasemenea verifica variatorul, cureaua de transmisie si rolele. Daca nu te pricepi du-l la cineva sa ii faca o inspectie ca nu sti cine a umblat cu el si cum a fost exploatat inainte. Ca niste operatiuni din astea relativ simple pot face diferenta si poate vei fi multumit si nu vei mai fi nevoit sa bagi bani in el. Ca parerea mea e ca din aia 100 km/h de pe bord ar trebui sa-ti ia acolo un 80-90 daca ar merge cat de cat bine. :finger:

 

 

MS mult la aman2 pt informatii sper ca or sa`mi fie de folos.... :baldy: :baldy:

 

 

--- Mesaj completat în 29 Nov 2007 21:03 -------------
:( ink ceva... :lol: sry dar cum v-am spus sunt deabea la inceput....bateria de la scuter ar trebui sa se incarce in timp ce merg cu el..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa sti ca nu trebuie niciodata sa te iei neaparat dupa cat scrie pe bord am vazut scutere la care le scrie 130 si nu duc mai mult de 60 cu limitatoare scoase filtru de aer curatat carburator reglat de mecanici profesionisti si role curea si variator in stare buna asa ca acea valoare maxima de pe bord e pusa in majoritatea cazurilor asa...degeaba

 

 

 

si ca sa nu dau duble post... sa sti ca din anul 1997 pana acum sunt 10 ani si nush ce sa zic da ar fi cazul sa faci si un mic test de compresie..in general nu costa nimic sau poate o bere la mecanic dar te ajuta mult sa iti dai seama si in ce stare sunt segmentii tai, poate sunt cam uzati si de aceea nu mai merge bine

Editat de C.J.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da bateria se incarca in timpul mersului. Acum legat de vit. max. Totusi Malaguty nu e orice scuter facut pe vapor... si vandut sub 1000 de marci si modele care arata la fel, cum e cazul celor chinezesti. Nu am vazut nici un scuter de marca pana acum care sa aiba pe bord o viteza de 100 sa zicem si sa prinda doar 50-60 max. Totusi vitezele alea sunt puse cu cap acolo in functie de puterea scuterului de transmisie si multi alti factori + testele care se fac. Dar acum vit. max. o atingi doar cu un motor in perfecta stare.... nu poti sa ai pretentia dupa 3-4 ani sau chiar mai mult sa iei bordul. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa sti ca nu trebuie niciodata sa te iei neaparat dupa cat scrie pe bord am vazut scutere la care le scrie 130 si nu duc mai mult de 60 cu limitatoare scoase filtru de aer curatat carburator reglat de mecanici profesionisti si role curea si variator in stare buna asa ca acea valoare maxima de pe bord e pusa in majoritatea cazurilor asa...degeaba

si ca sa nu dau duble post... sa sti ca din anul 1997 pana acum sunt 10 ani si nush ce sa zic da ar fi cazul sa faci si un mic test de compresie..in general nu costa nimic sau poate o bere la mecanic dar te ajuta mult sa iti dai seama si in ce stare sunt segmentii tai, poate sunt cam uzati si de aceea nu mai merge bine

 

aha.....o sa vad ce pot face..ms mult pt informatii......apropo..voi aveti cursurile alea de ligislatie..? :finger:

 

--- Mesaj completat în 29 Nov 2007 21:31 -------------
:baldy: de care benzina vine pusa la scuter ca ala mi lo dat cu rezervoru plin..si nu i`am facut plinu niciodata.. :baldy: ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Benzina fara plumb... de 95 99 100(cifra octanica). Merge cu oricare din astea... acum la unele scutere se simte putin diferenta la altele nu. Deci testezi si vezi cu care-ti merge mai bine si care iti convine la buzunar :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Benzina fara plumb... de 95 99 100(cifra octanica). Merge cu oricare din astea... acum la unele scutere se simte putin diferenta la altele nu. Deci testezi si vezi cu care-ti merge mai bine si care iti convine la buzunar :baldy:

 

important ar fi cu care merge mai bine ca doar nu poate sa fie mare diferenta intre ele.... :finger: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine se vede diferenta intre 95 si 100 cifra octanica cu aprox 5 km/h imbunatatiri

majoritatea au dar te sfatuiesc sa iti dai pentru permis A1 daca nu ai pana in 18 ani dar ai peste 16 sau a daca ai peste 18 ca nu se stie cat mai tin legislatiile sau cand vei vrea sa conduci si altceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand asigura-te ca nu e limitat...apoi vezi in ce stare sunt segmentii :lol: In rest ce au zis baietii, daca nu prinde mai mult nu inseamna ca trebuie sa te apuci din start de tuning. Malaguti F10 mananac pamantul se duce peste bord in 100 :lol: F15 stiu ca haleste mai multa benzina dar se duce la fel, daca nu mai mult :D

 

Bafta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am dat cu un f15 firefox si mergea cu 90 cu 2 perosane yo am 80kg si cealalta 60....de aceea te sfatuiesc sa verifici compresia ca i oarecum absurd de mica viteza si nu stiu rolly daca mai are sanse sa fie limitat din 97 pana acum...

alta varianta ar fi ca este invundat esapamentul si nu mai ai o evacuare buna, eu asa am patit-o la Honditza pe care am avut-o pana acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine se vede diferenta intre 95 si 100 cifra octanica cu aprox 5 km/h imbunatatiri

majoritatea au dar te sfatuiesc sa iti dai pentru permis A1 daca nu ai pana in 18 ani dar ai peste 16 sau a daca ai peste 18 ca nu se stie cat mai tin legislatiile sau cand vei vrea sa conduci si altceva

 

pfff.. sa dau pt A1.. :lol: nici makr nu am cursurile alea de legislatie.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci i-ati A1 ca te va ajuta....ca si yo la inceput am zis ca nu imi tre mai mare de 50cc pana la 18ani si uite ca am 16 juma si miam luat pana la urma de 100....poa si u veivrea sa treci la o clasa mai sus....+ ca politia am vazut ca vor sa cam scoata legislatiile si sa ceara permis si la 49 cc...poa te trezesti ca o faci degeaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi s`ar parea o porcarie sa bage permis si pt astea de 49....atunci toata lumea s`ar reprofila pe 125 :)

deci i-ati A1 ca te va ajuta....ca si yo la inceput am zis ca nu imi tre mai mare de 50cc pana la 18ani si uite ca am 16 juma si miam luat pana la urma de 100....poa si u veivrea sa treci la o clasa mai sus....+ ca politia am vazut ca vor sa cam scoata legislatiile si sa ceara permis si la 49 cc...poa te trezesti ca o faci degeaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da numa gandetete cati ratati ai strazilor au numa legislatie pt 49 si habar nu au sa se dea pe ele si habar nu au de reguli pt ca la me in oras de exemplu dak dai un milion in + fata de costul real al legislatiei tio da fara sa meri la vreun curs sau sa dai vreo testare

 

rolly ce scuter ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...aici ai f mare dreptate...mai rau este ca multi umbla si fara aceste cursuri d elegislatie...si habar n`au cui s ade aprioritate si cui nu...toata problema asta cu permisul pt scuterele de 49 este cu dus si intors...

da numa gandetete cati ratati ai strazilor au numa legislatie pt 49 si habar nu au sa se dea pe ele si habar nu au de reguli pt ca la me in oras de exemplu dak dai un milion in + fata de costul real al legislatiei tio da fara sa meri la vreun curs sau sa dai vreo testare

 

rolly ce scuter ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ink ceva... :lol: sry dar cum v-am spus sunt deabea la inceput....bateria de la scuter ar trebui sa se incarce in timp ce merg cu el..?

 

atunci , lasal sa mearga 60 . Oricum , 80 e prea mult pe vremea asta.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un scuter Malaguti F15 firefox din 97 :lol: si abea se tarie cu 60..65...si in bord are 100km ce imbunatatiri sa`i fac sa fuga makr 80km.. ? nu prea ma pircep la scutere ca eu il am de 2 sapt.. :lol:..plz help.. :D :D

 

 

 

iti zik eu ce sa faci ! ce-a mai buna solutie ! iati un motor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi pentru a verifica compresia te duci la un service sau la un mecanic si ii zici ca vrei sa verifici compresia, el va da jos bujia si va baga acolo in locul bujiei un fel de manometru si te va pune sa dai o pedala sau doua pt a vedea presiunea din cilindru, adica compresia, daca aceasta este mica inseamna ca segmentii pistonului sunt uzati si ca trebuie sa ii schimbi. Odata schimbati segmentii si dupa ce faci rodajul corespunzator cu viteza de pana in 35 km/h vei putea sa ,,ii dai blana"si va prinde mult mai mult, nu trebuie sa schimbi motorul din prima cum a zis daniells ca poate u pierzi putere alt undeva si segmenti si motoru ti-s bune, de aceea am zis intai sa verifici compresia

dute la un mecanic si zi ca vrei sa verifici compresia ca el sigur va sti ce are de facut si iti va explica mai bine decat am facut-o eu

 

 

 

mecanic nu trebuie sa fie neaparat de scutere, poate sa fie si de masini

Editat de C.J.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi pentru a verifica compresia te duci la un service sau la un mecanic si ii zici ca vrei sa verifici compresia, el va da jos bujia si va baga acolo in locul bujiei un fel de manometru si te va pune sa dai o pedala sau doua pt a vedea presiunea din cilindru, adica compresia, daca aceasta este mica inseamna ca segmentii pistonului sunt uzati si ca trebuie sa ii schimbi. Odata schimbati segmentii si dupa ce faci rodajul corespunzator cu viteza de pana in 35 km/h vei putea sa ,,ii dai blana"si va prinde mult mai mult, nu trebuie sa schimbi motorul din prima cum a zis daniells ca poate u pierzi putere alt undeva si segmenti si motoru ti-s bune, de aceea am zis intai sa verifici compresia

dute la un mecanic si zi ca vrei sa verifici compresia ca el sigur va sti ce are de facut si iti va explica mai bine decat am facut-o eu

mecanic nu trebuie sa fie neaparat de scutere, poate sa fie si de masini

 

Salve... :D ..si asa de curiozitate cam cat m`ar ajunge sa schmb segmentii? :blbl: ..

 

 

Si mai am o probleme..kre ma scoate din minti.. :lol: dc cand dau sa aprind farurile si bordul nu se aprinde dekt cand turez motoru...si bateria ii plina... :) :lol: plz help.. :D

Editat de gadjodilo17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi la motor de 49 cam pe la 3 mil te costa segmenti piston si cilindru daca schimbi totul, depinde de mecanic ca manopera unii cer mult si te trag in teapa cum am patit eu ca am dat 900 de mi manopera la o hondita de 49

cat despre faruri acum am aflat ca nu sunt legate la baterie ci la alternator de unde rezulta ca da energie mai mare necesara farurilor decat cand accelerezi, nush eventual verifica alternatorul(magnetoul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...