Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Stie cineva unde gasesc sau cine aduce piese pentru mz rt de 125 /3 din 61 ,ca am 3 buc partial restaurate si imi lipsesc unele piese cum ar fi burdufe telescoape fata ,tobe esapament, burdufe lant, cauciucurile de pe suporti de picior fata- spate, pe far sunt plasticuri rotude intr-un inel de aluminiu rosi si verzi care indica neutralu si incarcarea, stopul pe spate mai exact sticla rosie,manere pe ghidon,cercuri cromate,o bobina care alimenteza bujia cu curent. Tin foarte mult ca aceste piese sa fie originale sau copii foarte bune dupa originale pentru ca vreau sa le inregistrez in retromobile.ro pentru a avea o valoare si mai mare.Multumesc anticipat tuturor celor care imi pot da o mana de ajutor.

post-16700-1276878170_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ete ici cam tot ce vrei ptr RT

http://www.sausewind-shop.com/Zweiraeder/RT-125-1-2-3/

doar un visa card grasut sa ai si ti le trimit si pe lumea cealalta,nu doar in Romania.

 

ps.asa ca o parere personala...nu retromobilu' da valoarea unei motociclete ci calitatea restaurari efectuate.retromobil pune doar o parafa prin care ti-o atesta ca vehicul istoric(pe uni ii excita foarte tare) si dupa care dai fuga la primarie sa ti-o scutesca la impozit ,ca e scump tare...:P

ai de grija ce-ti doresti,ca cu atestatu' ala de vehicul isteric nu ai voie sa te plimbi cu motoreta ta restaurata perfect,la piata sa cumperi morcovi si krumpi,ci ti se impune oarecum sa o folosesti doar la evenimentele bine prestabilite de maretul club RCR ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baiatul de la care am luat eu mz-ul are de vanzare:

- un MZ 125 RT 60' (acte vechi, prop cunoscut) mici lipsuri (cauciuc fata si toba)pret 6 mil.

- MZ 250 ANII 60' zice ca e cel mai bun mz vazut de el (ca pastrare) totul original ....pret 4-500 e , acte vechi.

Poze nu sunt insa cine este interesat sa incerce la telefonul urmator: 0768834730 ILIE .Precizez ca mai multe nu stiu si nu tin legatura cu el, am pus anuntul sa il ajut pe el.

 

Moto se pot vedea in bolintin ( 20 km de buc ) iesirea pe autostrada buc pitesti.

Editat de master_alexut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina motoreta.segmentii iti fac galagie.capacele de carburatie de ij nu le vinzi? ;)

si ce trebuie sa fac pentru a nu mai face segmentii galagie

sunt noi ca si pistonul si cilindru e rectificat

capacele nu le vand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut fanilor si posesorilor de motociclete mz,eu sunt fan si posesor de mz etz 150 dar din pacate am probleme serioase cu motoru ex;ambielaj,butuc ambreaj si lipsa aprinderi originale care am inlocuito cu un motoplat gen boshi de mobra,in concluzie e cam avariat,m-ar interesa un motor complect sau ceva adaptabil in cel mai rau caz daca ma poate ajuta cineva.multumesc anticipat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut toti posesorii (si iubitorii) de MZ si de "comuniste"!

As avea si eu nevoie de piese pt cele 2 ESuri din 1962 din dotare...pe care doresc sa le restaurez(cat se poate) impreuna cu tatal meu..deja suntem cam la 40% ...va rog mult!!!..eventual astept PM cu ce piese aveti si cu preturile...

In principal mi-ar trebui 2 carburatoare pt 250,2 vitezometre originale,mansoane pt ghidon...etc...

Multumesc mult!

PS:am mai postat in topicuri pt piese ,aici cat si pe alte forumuri ..si nu prea m-a ajutat nimeni pana acum

Editat de golf1diesel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ar trebuii la etz-ul meu o geanta fata pt ca e indoita, la 70 km/h simt o vibratie in ghidon, sau daca stiti pa cineva in zona alba care se ocupa cu indreptatul gentilor moto. ms

Exact problema asta am avut-o si eu. Am dus 2 jenti fata(a mea si inca una de pe un donator) la Sf.-Gheorghe la un atelier unde indreapta jenti moto. Dar nenea a zis ca el face doar tubeless , la spitate incearca sa le scoata, si din spite nu centreaza dupa aia. Din 2 jenti a reusit sa faca una bine, a doua nu mai are bataie radiala, dar la latimea buzei exterioare are o abatere de 1 cm! Cam mult am spus eu. Am comandat si de la Tg-Mures o janta, numai ca aia nu mai e de aliaj ci de otel cromat, 125lei a fost in 2009, vezi ca trebe sa iei si ceva spite ca poate nu scapa toate la transbordare. Si iti trebuie cineva care si centreaza din spite, ca e nevoie, chiar si daca indrepti janta, aia se face dupa ce slabesti spitele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
ete ici cam tot ce vrei ptr RT

http://www.sausewind-shop.com/Zweiraeder/RT-125-1-2-3/

doar un visa card grasut sa ai si ti le trimit si pe lumea cealalta,nu doar in Romania.

 

ps.asa ca o parere personala...nu retromobilu' da valoarea unei motociclete ci calitatea restaurari efectuate.retromobil pune doar o parafa prin care ti-o atesta ca vehicul istoric(pe uni ii excita foarte tare) si dupa care dai fuga la primarie sa ti-o scutesca la impozit ,ca e scump tare... :laugh:

ai de grija ce-ti doresti,ca cu atestatu' ala de vehicul isteric nu ai voie sa te plimbi cu motoreta ta restaurata perfect,la piata sa cumperi morcovi si krumpi,ci ti se impune oarecum sa o folosesti doar la evenimentele bine prestabilite de maretul club RCR :drink:

 

 

Nu mai e chiar asa, RCR si-a schimbat optica si-s mult mai permisivi. Singura conditie e sa-i anuntidaca o vinzi afara, sa o scoata din evidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare

Sunt proaspat posesor de MZ 250 din '62.

Unde pot gasi ceva piese si acesorii ?

multumesc

Mesaj completat

Am nevoie de ceva incurajare....ca deja sunt cam dezamagit ca nu gasesc nimic din ce caut. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...