Sari la conținut

Nr. 4/2005


demostene
 Share

Postări Recomandate

:grinbandit: Axa cu Scame esti super tara mosule, visez la ziua cand voi face si eu asa o plimbare!

FELICITARI! :banana:

 

Si la treaba cu revistele ai dreptate sa fie cat mai multe sa avem de unde alege!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

O greseala: la unul din articole - nu stiu exact care, oricum o traducere- se pomeneste de chintal, mai exact se spune ca motocicleta are aproape 5 chintale :D cum bre 5 chintale???? asta ar veni 500kg.

Greseala asta am mai remarcat-o intr-un numar mai vechi da prima data nu se pune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

Inainte de a sari cu parul, atentie:

Orice informatie importanta din cultura (fie ea si tehnica) se primeste in limba romana prin traducere corecta.

1 kintal = 50 kg.

Despre motocicleta in chestiune se spune in text ca are aproape 5 kintale, respectiv aproape 250 kg.

Din fisa tehnica rezulta ca are 234 kg cu plinurile facute si 246 kg cu valize. Deci, aproape 250 kg !

Datorezi scuze unor motociclisti care muncesc foarte mult si mult mai bine decat isi inchipuie altii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
:D

Trebuie sa imi cer scuze, atat voua cat si... DEX-ului !

In cazul acesta, cred ca autorul articolului se referea la motocicleta incarcata cu doua persoane si bagaje.

Asfalt uscat !

O scapare a articolelor traduse. E ceva legat de 50 kg, intr-adevar: in engleza 1 quintal = 100 pounds = aprox 50 kg (45.3 mai exact).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...