Sari la conținut

Ce Ulei Merge In Cutie


chili
 Share

Postări Recomandate

care poate sa mah ajute.....sa`mi spuna ce ulei merge in cutie la un cz 350 din 1980 ... :crack:

ms

baga 1l de ulei mineral de motor[de la orice magazin de piese auto]20w.nu baga ulei de trnsmisie T90 romanesc ca e de kko. :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator gabrielradulescu

sau daca vrei sa faci o treaba si sa schimbe vitezele de zici ca nu-i adevarat pune ulei sintetic de transmisie cu indicativul 75W140 destinat cutiilor de viteze solicitate intens! numai sa ai simeringurile BUNE ca e vreo 300 mii lei vechi/litrul sau 30 RON!

ai putea sa apelezi si la MOTUL ca sunt lideri in uleiuri moto! uite un link si alege ce consideri TU ca e mai bun pt. motocicleta TA!

CIAO! :kick: http://www.motul-romania.ro/default.asp?op...dsub=34&b=3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau daca vrei sa faci o treaba si sa schimbe vitezele de zici ca nu-i adevarat pune ulei sintetic de transmisie cu indicativul 75W140 destinat cutiilor de viteze solicitate intens! numai sa ai simeringurile BUNE ca e vreo 300 mii lei vechi/litrul sau 30 RON!

ai putea sa apelezi si la MOTUL ca sunt lideri in uleiuri moto! uite un link si alege ce consideri TU ca e mai bun pt. motocicleta TA!

CIAO! :kick: http://www.motul-romania.ro/default.asp?op...dsub=34&b=3

uleiul recomandat de dumneata este ptr. cutii de viteze auto care nu trebuie sa acomodeze si un ambreiaj multidisc umed[adica ce lucreaza in ulei].in cazul folosirii unui ulei sintetic[cu coeficient redus de frecare]exista posibilitatea[la cald certitudinea as zice eu]aparitiei fenomenului de patinare a ambreiajului.omul poate sa faca ce vrea dar la aplicatia data eu zic ca 1l de ulei de motor e suficient,ca doar no o sa faca liniute cu CZ-ul?sau mai stii... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers 2 ani cu T90 romanesc ieftin in acelasi tip de motor cu al tau , nu patineaza ambreiajul deloc ( asta daca ai discurile si arcurile intregi, altfel patineaza cu orice) .

 

Fereste-te de uleiuri prea subtiri pentru ca nu le vei putea tine in motor ci mai mult pe lant/cadru/asfalt/pilot/bagaje etc :crack:

Fereste-te de uleiurile de cutie prea de fite/prea scumpe , e foarte probabil sa aiba ceva aditivi mai destepti antifrictiune si sa patineze. :P

 

 

:crack: :kick:

 

 

....

ca doar no o sa faca liniute cu CZ-ul?sau mai stii... biggrin.gif

:cheers:

 

 

PS: Nu il da pe o roata prea violent pana cand nu stii sigur ca te poti baza pe lantul de transmisie finala :D Daca ai aparatoare de lant, mai bine o dai jos si pe axul spate adaugi un distantier sa compenseze. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga T90 EP2 sau EP4 sau M40S2 si mentine nivelul

pe vremea asta[ca de altfel si pe vreme mai buna]uleiul T90EP2 e mult prea vascos ptr. cutia de Jawa[mai ales ptr. ambreiaj,dar se simte si la schimbarea vitezelor cand parca agata mai mult in trepte].daca la rusoaice mere marmelada asta [ca ulei nu pot sa-i zic]la Jawa iti spun eu ca nu faci nimic,sau la CZ[e acelasi motor].in schimb cu un ulei mai putin vascos e o placere[asta si daca ai ambreiajul reglat bine si fara placi uzate].

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ma bag si eu.....

ulei nu prea vascos, dar daca mergi mult in oras...dupa 10-15 min e bun si ala :crack: caci banuiesc ca nu ai ambreiajul nou... eu am placi bune da' arcurile obosite-cam asta cred ca se gaseste la noi-doar placi de frictiune, fara arcuri. am facut altele-si au iesit unele mai tari, altele mai moi- numa' ca sa ma chinuie. cu ulei subtire e fain la mine in oras, fara stopuri multe, dar in orase mari..... :kick: sunt tot cu surubelnita in surubul de reglaj( ala de pe sincron)...si cred ca majoritate cu motoare de astea patesc asa.

lant nou eu am gasit la motor-line tg. mures ( favorit )...si cu aparatoarea de lant are dreptate cineva mai sus- da-o jos- mie mi-a innodat lantul- a spart si bosajul de aluminiu din bloc-intre dinam si pinion.

si la final un filmulet cu unul pe juma cat al tau....ca sa creasca inima in detinatorii de moto din cz.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D :lol: :kick: m-am inveselit pe ziua de azi cu fimuletul ala... da, se pot face multe chestii pe cehoaice :crack: :P

 

Calin, daca ai nevoie de un ambreiaj complet de cz175 plus alte maruntisuri ce le mai am prin beci tot pt cz, sunt ale tale pe o bere :crack:

 

 

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...