Sari la conținut

Ce Sistem De Navigatie Sa-mi Cumpar?


Postări Recomandate

Ionut, daca tot cu o intrebare am nascut discutii, explica-mi de ce etrexu e mai practic? Nu am avut niciodata etrex, dar in schimb cu foretrexu am mers o saptamana la TAT si mi s-a parut " the best " De ce?

Pentru ca :

- afiseaza informatii minime , dar suficiente, care pot fi citite in timpul mersului. Parerea mea este ca la enduro nu ai nevoie de harti pe care oricum nu le poti citi din mers

- nu iti mai trebuie sisteme de prindere

- poti incarca POI-uri de pe calculator cu zona in care mergi si care sunt suficiente ca sa te orientezi. Probabil ca are si puncte slabe , dar asta e

 

Motan,

 

Cum iti ziceam si in exemplul cu Despres - pentru mers dupa track reincarcat e f bun si foretrexu. Si lorenzo la red bull a mers tot cu foretrex daca nu ma insel. Merge bine la mers dupa track!

Avantajele etrex-ului le-a enumerat si cria:

- ecran mare (color la unele) -> se vede mai bine

- merge cu baterii (baterii in spate si ai rezolvat cu autonomia; la foretrex, daca uiti sa-l incarci esti in pom)

- incarci harta. ceea ce atunci cand te dai de hobby e f misto - stii tot timpul pe unde esti, pe unde ai mai fost, te prinzi pe unde ai putea sa o tai

- memorie mare

- sensibilitate mai buna in padure (ca sa nu mai vorbim de noile hCX). Daca mergi cu foretrexu prin padure deasa s-ar putea sa ai probleme

 

Pana la urma - banii tai, distractia ta! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 307
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nenea chopperistu moldovan si tanti cria, aici e forum de enduro. La enduro zumo ala tine fix o zi sau mai putin, pana la prima tranta zdravana.

Pana una alta, etrex a ramas cea mai buna varianta pentru sportul asta. Acum 2 sau 3 ani la Romaniacs Despres a mers cu Foretrex. Si il tinea la mana, nu in fata pe motor!!!

@motanu - mai bine mai pui niste bani si iei un etrex. E mult mai practic.

Scuze de deranj, eu ma gandeam ca ajut, ca la caracteristici mecanice amandoua sunt cam la fel, dar Zumo are display de 4 sau 6 ori mai mare si poti sa-l vezi de pe ghidon si merge cu blue-tooth; nu m-am gandint ca poti tranti motorul atat de tare incat sa-i rupi kitul de montaj pe ghidon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bre, io am recomandat eTrex la toata lumea aici (ca stiu ce vorbesc) - vezi in topicul ala cu ce GPS sa imi iau...

 

Dar daca tot a pomenit duomnu' Moldovan (sa traiesti, "comisare"! :bigstar: ), am completat ceva date la ZUMO. Pana acum a fost f. apreciat, chestia e ca desi nu pare, e mult mai rezistent decat eTrex, e construit ptr. touring si sport, e mai robust ca eTrex-ul (a fost testat la BMW, pe circuit), asta inseaman ca e protejat f. bine la vibratii si socuri, ...evident ca daca dai cu ecranu' de asfalt capra ....aaa, crapa! am vrut sa zic :bigstar: , ca nu e din fier!!

 

Lasa ca vin eu cu unul la maniaco-depresivi sa vi-l arat, ca eu il pun pe chopperica (dar clar! la enduro merge mai bine eTrex, penru ca ii si permite constructia sa stea bine protapit in ghidon). Foretexul e recomandat numai la ture mici de enduro, ptr. ca nu are memorie si nu poti pune harti pe el, pe Etrex poti pune orice harta, plus ca are si multe alte "features" pe care Foretex-ul nu le are.

 

Rabdareeee..., ca fac si o promotie la eTrex in primavara asta. Nu o sa mai fugiti de preturi :bigstar:

 

<small>--- Mesaj completat în 01 Feb 2008 12:28 -------------</small><br/>

 

* pai, dragul meu, poti vedea si singur diferentele :bigstar:

intra pe site, clck aici:

 

eTrex Vista HCX (cam varful de gama, dar poti vedea pe site si celelalte eTrexuri)

 

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=145&pID=8703

 

Foretex 201 (varful din clasa lui)

 

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=144&pID=257

 

etrexul e o "scula", adica te descurci cu el oriunde te-ai duce, orice ai avea de gand sa faci pe off-road (stii ca are inclusiv altimetru, compas electronic, calculeaza suprafete, calendar si informatii despre pozitie soare si luna si ca e rezistent la apa, ..adica ploaie, rau, etc.?). Fa-ti calculele, compara si te hotarasti ce iei. Pe urma ma anunti, ca daca nu bag comanda, nu vin Foretexuri (nu prea e cerere, ..sunt considerate scumpe ...la ce pot ele sa ofere).

La ce bani ai tu un etrex vista hcx?

La 1866 lei, sunt sigur ca cei de la rqa mai au de asteptat unul ca mine (pe site-ul garmin.com este 806lei). :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce bani ai tu un etrex vista hcx?

La 1866 lei, sunt sigur ca cei de la rqa mai au de asteptat unul ca mine (pe site-ul garmin.com este 806lei). :bigstar:

 

mda ... fix de-aia mi-am luat si eu din state. Fara nici o exagerare, am platit de 2.5 ori mai putin decat aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce bani ai tu un etrex vista hcx?

La 1866 lei, sunt sigur ca cei de la rqa mai au de asteptat unul ca mine (pe site-ul garmin.com este 806lei). :D

 

* eu nu "am" eTrex, eu lucrez la reprezentanta Garmin (rqa - care a devenit intre timp Sheba Distributin) si unde incerc sa fac ceva ...schimbari. eTrex Vista HCX nu este 1866 RON (nu ai citit bine, sunt 3 variante de pret acolo), pretul aparatului cu ROAD2006 preincarcat este 1205 RON (+TVA), iar cu licenta ptr. ROAD2006 este 1783 RON, Road asta e o licenta soft (cam cat o costa o licenta de la Bitdefender, un Windows sau alceva?...), o harta digitala complexa (vezi detalii pe www.romaniadigitala.ro) pe care nu o gasesti in alta parte. Ce vezi tu la garmin.com este site-ul din America, iar ala de pe site e pret de dealer (dealer din USA!), nu de end user, in plus daca ai sa calculezi exact, pretul e peste 950 RON cu TVA cu tot, fara sa includ taxele...). Ce vine de acolo, nu are harti europene preincarcate, nimic. In plus, trebuie sa platesti taxe si tot tacamul cand importi de acolo, ...nu-i mai bine sa verifici cu un pret din UK sau Germania, ...vezi cat e ZUMO 550 la Louis de pilda ....era 750 Euro in decembrie, in timp ce la mine (la dealer) era 1599 RON, ...INCLUDE si ROAD-ul de care ti-am zis mai sus :kiss: Deci cand faci o comparatie de pret, trebuie sa iei toate datele in considerare, parerea mea, altfel compari mere cu pere.

In orice caz, ...daca pana anul trecut preturile erau inca f. mari la toate navigatiile Garmin, din iarna pretul a fost adus la un nivel unitar cu toate pietele din EU, iar anul asta eu ma straduiesc sa fac promotii si facilitati ptr. voi. Pentru ca nu exista alt GPS cu care sa poti pleca off-raod (intreabti la MIO sau TomTom sau altii, ..ei fac numai ptr. auto, that's it), incerc sa il popularizez aici, ca sa nu mai faceti "ocolisuri" cand vreti sa achizitionati unul. Nu e reclama, ci pur si simplu dorinta mea de a avea feed-back de la voi si de a promova un produs pe care si eu il folosesc si daca nu as fi avut motocicleta, nu m-as fi gandit vreodata ...la ce-mi trebuie :hug:

 

 

--- Mesaj completat în 02 Feb 2008 14:35 -------------

Am folosit si etrex si foretrex, ambele la extrem la Bz. Bineinteles, la curse diferite.

Clar etrex este cel mai bun pentru enduro.

L-am vazut si pe Zumo in teren si stiu ce poate face. Nu l-as pune pe enduro, dar l-as recomanda pentru "choperica".

 

* Io am deja, acum l-am scos de pe ghidon, ca a stat in garaj chopperica, d'a imediat ce scot motoreta zi de zi in trafic, il montez la loc :D Buna treaba, ...nasol ca nu am casca cu bluetooth sa il si ascult, fara sa ma mai uit pe ecran (plus ca are mp3 player :D )

 

--- Mesaj completat în 02 Feb 2008 14:37 -------------

Am de dat un etrex legend CX,color,card,cablu date. Folosit un sezon,6 mil

 

 

* Ai si ROAD2006 pe el? Daca da, e un pret mai mult deat onorabil! bafta! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cria cam are dreptate in ce priveste preturile in EU.

Deasemenea are dreptate in ce priveste setarile si preincarcarile cu care vin cele din State.

Prob. astea le-am sesizat inainte sa apara ea pe forum sau la Sheba.

Un etrex frumos si lucitor luat din state e doar mai colorat decat foretrex si, eventual, tine semnalul mai bine.

De ex. Vista HCx este injur de 250USD pe ebay. adaugati transportul si ce s-o mai plati, puneti-i ROAD-ul, ca sa puteti face ceva cu el in Ro si ajungeti la costul dat de Cria. Merita deranjul?

si asta e bun doar in Ro. daca vrei sa-l folosesti si afara trebuie sa-ti cumperi "Atlantic".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* eu nu "am" eTrex, eu lucrez la reprezentanta Garmin (rqa - care a devenit intre timp Sheba Distributin) si unde incerc sa fac ceva ...schimbari. eTrex Vista HCX nu este 1866 RON (nu ai citit bine, sunt 3 variante de pret acolo), pretul aparatului cu ROAD2006 preincarcat este 1205 RON (+TVA), iar cu licenta ptr. ROAD2006 este 1783 RON, Road asta e o licenta soft (cam cat o costa o licenta de la Bitdefender, un Windows sau alceva?...), o harta digitala complexa (vezi detalii pe www.romaniadigitala.ro) pe care nu o gasesti in alta parte. Ce vezi tu la garmin.com este site-ul din America, iar ala de pe site e pret de dealer (dealer din USA!), nu de end user, in plus daca ai sa calculezi exact, pretul e peste 950 RON cu TVA cu tot, fara sa includ taxele...). Ce vine de acolo, nu are harti europene preincarcate, nimic. In plus, trebuie sa platesti taxe si tot tacamul cand importi de acolo, ...nu-i mai bine sa verifici cu un pret din UK sau Germania, ...vezi cat e ZUMO 550 la Louis de pilda ....era 750 Euro in decembrie, in timp ce la mine (la dealer) era 1599 RON, ...INCLUDE si ROAD-ul de care ti-am zis mai sus :D Deci cand faci o comparatie de pret, trebuie sa iei toate datele in considerare, parerea mea, altfel compari mere cu pere.

In orice caz, ...daca pana anul trecut preturile erau inca f. mari la toate navigatiile Garmin, din iarna pretul a fost adus la un nivel unitar cu toate pietele din EU, iar anul asta eu ma straduiesc sa fac promotii si facilitati ptr. voi. Pentru ca nu exista alt GPS cu care sa poti pleca off-raod (intreabti la MIO sau TomTom sau altii, ..ei fac numai ptr. auto, that's it), incerc sa il popularizez aici, ca sa nu mai faceti "ocolisuri" cand vreti sa achizitionati unul. Nu e reclama, ci pur si simplu dorinta mea de a avea feed-back de la voi si de a promova un produs pe care si eu il folosesc si daca nu as fi avut motocicleta, nu m-as fi gandit vreodata ...la ce-mi trebuie :D

<small>--- Mesaj completat în 02 Feb 2008 14:35 -------------</small><br/>

 

In primul rand apreciez gestul tau de a face ceva pentru noi. :hug:

Dar... ca intotdeauna exista un DAR:

1. La firma unde lucrezi tu, eTrex Vista Hcx, costa 1299 (da, am incurcat Cx cu Hcx) cu TOT CU TVA FARA ROAD 2006.

2. La americani, pretul este de RETAIL (vanzare cu amanuntul), deci fix de end user, nicidecum de DEALER. Si DA pretul este 806. Nu iti mai spun ca ala este pretul RECOMANDAT, si ca poti gasi si mai ieftin cu 50$ la dealerii lor.

 

Oricum asta este afacerea si daca vrem sa cumparam, bine, daca nu, la fel de bine.

Nimeni nu poarta nici o vina pentru diferentele de 100-150%.

 

Legat de faptul, ca ala din America nu functioneaza ok la noi sau in Europa nu inseamna nimic.

Aici la sectiunea asta, COLTUL ENDURISTILOR, lucrul asta nu are nici o importanta atata timp cat marea majoritate a utilizatorilor isi incarca harti de pe net si apoi le calibreaza pe aparat. Mai mult de atat, ROAD-ul este foarte departe de a fi un soft capabil sa stie pana la nivel de drumuri forestiere sau drumuri strategice. Deabia stie 80%din judete si alea nu pana la nivel de numar de imobil.

Faptul ca spui ca tu mergi pe asfalt cu GPS-ul nu are relevanta, aici, la sectiunea asta.

 

Sper sa nu te fi ofensat. :D

Aaa... nu ai luat warn pana acum? Am vazut, warn-uri si pentru mai putin, fiind o sectiune cu un caracter necomercial. Deci, grija. :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand apreciez gestul tau de a face ceva pentru noi. :hug:

Dar... ca intotdeauna exista un DAR:

1. La firma unde lucrezi tu, eTrex Vista Hcx, costa 1299 (da, am incurcat Cx cu Hcx) cu TOT CU TVA FARA ROAD 2006.

2. La americani, pretul este de RETAIL (vanzare cu amanuntul), deci fix de end user, nicidecum de DEALER. Si DA pretul este 806. Nu iti mai spun ca ala este pretul RECOMANDAT, si ca poti gasi si mai ieftin cu 50$ la dealerii lor.

 

Oricum asta este afacerea si daca vrem sa cumparam, bine, daca nu, la fel de bine.

Nimeni nu poarta nici o vina pentru diferentele de 100-150%.

 

Legat de faptul, ca ala din America nu functioneaza ok la noi sau in Europa nu inseamna nimic.

Aici la sectiunea asta, COLTUL ENDURISTILOR, lucrul asta nu are nici o importanta atata timp cat marea majoritate a utilizatorilor isi incarca harti de pe net si apoi le calibreaza pe aparat. Mai mult de atat, ROAD-ul este foarte departe de a fi un soft capabil sa stie pana la nivel de drumuri forestiere sau drumuri strategice. Deabia stie 80%din judete si alea nu pana la nivel de numar de imobil.

Faptul ca spui ca tu mergi pe asfalt cu GPS-ul nu are relevanta, aici, la sectiunea asta.

 

Sper sa nu te fi ofensat. :D

Aaa... nu ai luat warn pana acum? Am vazut, warn-uri si pentru mai putin, fiind o sectiune cu un caracter necomercial. Deci, grija. :kiss:

 

* Dragul meu, activitati comerciale desfasoara colegii mei de la vanzari, avem un shop, acolo este locul unde poti veni sa testezi si sa vezi un eTrex (banuiesc ca nu ai tinut unul in mana ...inca, din moment ce crezi ca poti incarca alte harti decat cele produse de Garmin pe el - programul cu care lucreaza Garmin se numeste MapSource, pe platforma Simbian. Gaseste-mi tu un soft pe net facut cu asta si incearca sa il bagi pe un eTrex si ...te felicit! :D ) ROAD2006 este o licenta soft, nu e luat de undeva, ci e facut aici, in Romania, pentru ai nostrii (stii ca avem softisti valorosi..., iar munca asta cu capul costa a dracu'! ..deci nu se poate da un soft gratis la care se munceste de 3 ani). In ce priveste drumuri forestiere si off-road, ia baga un ochi la site-ul proiectului si vezi ce contine harta asta digitala:

http://www.romaniadigitala.ro/ro/log.php

Apoi, trebuie sa iti marturisesc ca de 3 luni ma implic in activitatea de dezvoltare a hartilor, incercand sa fac proiecte cu cei care calatoresc off-road (am gasit biciclisti montani) pentru adaugarea drumurilor forestiere si potecilor de munte in harta. Cum crezi tu ca se face o harta off-road? poate te gandesti ca umbla cineva cu elicopterul si face poze printre brazi de la altitudine mica. Trebuie sa iti spun ca harta digitala se face prin masuratori topo si nu e o treaba simpla. Deci, pana acum sunt zeci de oameni care au mers cu piciorul si cu rotile si au "scanat" tara in lung si in lat, ca sa avem si noi o harta digitala performanta. Ia una de la concurenta si vezi ce face. Incearca sa intri intr-o sosea care comunica cu un drum national, sa vezi cum s-a pierdut si nu mai ai nici o informatie.

Daca tot ai intrat pe site-ul americanilor, incearca sa cumperi de acolo, daca zici ca au pus pretul de retail. Daca te duci la sectiunea "shop" si ai sa vezi ca te trimite fix la un dealer din USA, unde nu iti garanteaza pretul ala de pe site. Deci poti sa il gasesti mai sus sau mai jos. Apoi platesti transportul (de obicei trimit cu DHL, ca are Garmin contract worldwide - si noi primim tot cu DHL. btw., din UK, de unde este centrul pe EU), cam 50-60$, apoi taxa de import (ca e marfa non-EU), plus comision vamal, etc. Daca fac un calcul simplu: 1299(aici) - 806(USA) ...te descurci tu la calcule :D tot nu iese diferenta aia de "pretul 2 ori mai mare" este?

 

Cred ca TU ai fost ofensat de ceva (poate prezenta mea aici - topic enduristic - sectiune despre navigatie, ...makes sense! totusi :hug: ), dar linisteste-te, nu vin cu ganduri necurate, ti-am explicat in postul anterior. Nu uita ca multi dintre cei care au "capra" au si al doilea (sau chiar al treilea motor), care este ori touring, ori chopper, ori speed, deci ...se poate ca cineva sa fie totusi interesat si aici, chiar daca tu nu. Si eu intentionez sa cumpar un enduro, asa ca urmaresc cu interes discutiile si activitatile de aici. Sper sa nu ma impusti ptr. asta.

 

In orice caz, warn nu cred si nu stiu de ce as putea primi, ca nu vand nimic aici, in plus, am vazut multe anunturi comerciale in forumul asta, fara a fi considerat un shop on-line. Fiecare intelege cat si ce poate dintr-un demers.

 

Sper ca ai sa intelegi ca nu tot ce zboara se mananca si ...vice-versa :D

 

a la votre! si o noapte buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Dragul meu, activitati comerciale desfasoara colegii mei de la vanzari, avem un shop, acolo este locul unde poti veni sa testezi si sa vezi un eTrex (banuiesc ca nu ai tinut unul in mana ...inca, din moment ce crezi ca poti incarca alte harti decat cele produse de Garmin pe el - programul cu care lucreaza Garmin se numeste MapSource, pe platforma Simbian. Gaseste-mi tu un soft pe net facut cu asta si incearca sa il bagi pe un eTrex si ...te felicit! :kiss: ) ROAD2006 este o licenta soft, nu e luat de undeva, ci e facut aici, in Romania, pentru ai nostrii (stii ca avem softisti valorosi..., iar munca asta cu capul costa a dracu'! ..deci nu se poate da un soft gratis la care se munceste de 3 ani). In ce priveste drumuri forestiere si off-road, ia baga un ochi la site-ul proiectului si vezi ce contine harta asta digitala:

http://www.romaniadigitala.ro/ro/log.php

Apoi, trebuie sa iti marturisesc ca de 3 luni ma implic in activitatea de dezvoltare a hartilor, incercand sa fac proiecte cu cei care calatoresc off-road (am gasit biciclisti montani) pentru adaugarea drumurilor forestiere si potecilor de munte in harta. Cum crezi tu ca se face o harta off-road? poate te gandesti ca umbla cineva cu elicopterul si face poze printre brazi de la altitudine mica. Trebuie sa iti spun ca harta digitala se face prin masuratori topo si nu e o treaba simpla. Deci, pana acum sunt zeci de oameni care au mers cu piciorul si cu rotile si au "scanat" tara in lung si in lat, ca sa avem si noi o harta digitala performanta. Ia una de la concurenta si vezi ce face. Incearca sa intri intr-o sosea care comunica cu un drum national, sa vezi cum s-a pierdut si nu mai ai nici o informatie.

Daca tot ai intrat pe site-ul americanilor, incearca sa cumperi de acolo, daca zici ca au pus pretul de retail. Daca te duci la sectiunea "shop" si ai sa vezi ca te trimite fix la un dealer din USA, unde nu iti garanteaza pretul ala de pe site. Deci poti sa il gasesti mai sus sau mai jos. Apoi platesti transportul (de obicei trimit cu DHL, ca are Garmin contract worldwide - si noi primim tot cu DHL. btw., din UK, de unde este centrul pe EU), cam 50-60$, apoi taxa de import (ca e marfa non-EU), plus comision vamal, etc. Daca fac un calcul simplu: 1299(aici) - 806(USA) ...te descurci tu la calcule :hug: tot nu iese diferenta aia de "pretul 2 ori mai mare" este?

 

Cred ca TU ai fost ofensat de ceva (poate prezenta mea aici - topic enduristic - sectiune despre navigatie, ...makes sense! totusi :D ), dar linisteste-te, nu vin cu ganduri necurate, ti-am explicat in postul anterior. Nu uita ca multi dintre cei care au "capra" au si al doilea (sau chiar al treilea motor), care este ori touring, ori chopper, ori speed, deci ...se poate ca cineva sa fie totusi interesat si aici, chiar daca tu nu. Si eu intentionez sa cumpar un enduro, asa ca urmaresc cu interes discutiile si activitatile de aici. Sper sa nu ma impusti ptr. asta.

 

In orice caz, warn nu cred si nu stiu de ce as putea primi, ca nu vand nimic aici, in plus, am vazut multe anunturi comerciale in forumul asta, fara a fi considerat un shop on-line. Fiecare intelege cat si ce poate dintr-un demers.

 

Sper ca ai sa intelegi ca nu tot ce zboara se mananca si ...vice-versa :D

 

 

Este evident ca ati luat-o personal.

Pe mine nu ma intereseaza calculele ce le face importatorul. Pe mine, ca de altfel pe multi altii de pe aici, ne intereseaza pretul final pentru un GARMIN. Restul sunt detalii pe care multi le pot citi de pe net si afla mult mai mult de cat pot explica unii.

 

Astfel ajung la concluzia ca pot astepta pana gasesc pe cineva sa mi-l cumpere din SUA. Oricum va fi mult mai ieftin dacat cel cumparat de aici. Daca nu credeti, intreabati pe aici.

ROAD-ul, mai are multe de "invatat". Va urez succes tuturor celor implicati in proiect.

Ceva ma impinge sa inchei la fel ca Dumneavoastra stimata Doamna, dar nu ma las prada. :D

 

PS: cand am spus harti ma refeream la track-uri deja facute de alti enduristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

PS: cand am spus harti ma refeream la track-uri deja facute de alti enduristi

 

* daca te refereai la track-uri, atunci trebuie sa stii ca ele, trackurile (nu hartile), trebuie sa fie facute tot cu un eTrex sau alt terminal Garmin, altfel nu pot fi descarcate pe un eTrex (ca nu permite sistemul de operare). Asa incat iti urez succes!

(folosesc persoana intaia singular pentru ca nu imi place sa ma formalizez, ..daca vrei pot sa iti spun si Stimate Domn, ...dar nu simt asa).

 

Evident ca poti astepta oricat vrei, nu inteleg totusi de ce te-ai grabit cu concluziile aici si cu "judecatile", ...daca tot erai hotarat sa iei din state. Succes! :D Altii cumpara de aici si chiar au ce face cu ROAD-ul. Nu-ti mai spun ca daca ai si masina, atunci te poti folosi de eTrex si cand pleci cu masina sau ...cand te parasutezi sau mergi cu barca in Delta, e util oriunde, dar ce-i drept nu si-l permite toata lumea inca, din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

............din pacate nu e acum in stoc, vine cu comanda, ...2-3 saptamani dureaza. Iar daca nu il am eu, nu il are nimeni, sorry! :D

 

 

doamna sau tanti.....

uite, comportamentul asta de "numai la mine si cu mine gasesti" o sa va duca pe topogan.

ete ca se poate si fara tine daca se vrea si bine ar fi sa vrea cat mai multi sa va mai cada nasucu'.

nu am nimic impotriva unei afaceri, dar cat timp voi sunteti singurii este si normal sa va faceti de cap.

 

va mai trece timp si cu siguranta lucrurile se vor mai schimba.

si mai vreau sa vad si eu harti gps care sa arate poteci cum spui tu atata timp cat ele nici sensurile strazilor nu le stiu bine!

 

mult noroc si nu va mai ambalati asa tare! Doamna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* daca te refereai la track-uri, atunci trebuie sa stii ca ele, trackurile (nu hartile), trebuie sa fie facute tot cu un eTrex sau alt terminal Garmin, altfel nu pot fi descarcate pe un eTrex (ca nu permite sistemul de operare). Asa incat iti urez succes!

(folosesc persoana intaia singular pentru ca nu imi place sa ma formalizez, ..daca vrei pot sa iti spun si Stimate Domn, ...dar nu simt asa).

 

Evident ca poti astepta oricat vrei, nu inteleg totusi de ce te-ai grabit cu concluziile aici si cu "judecatile", ...daca tot erai hotarat sa iei din state. Succes! :D Altii cumpara de aici si chiar au ce face cu ROAD-ul. Nu-ti mai spun ca daca ai si masina, atunci te poti folosi de eTrex si cand pleci cu masina sau ...cand te parasutezi sau mergi cu barca in Delta, e util oriunde, dar ce-i drept nu si-l permite toata lumea inca, din pacate.

 

Woaw. Ce de lucruri noi si interesante putem afla de la Dumneavoastra.

Cum spuneati ca se face incarcarea track-urilor ca nu am inteles prea bine? Este destul de complicat mai ales cu sistemul ala de operare... :hug:

Ce ne mai invatati de acum incolo din experienta Dumneavoastra bogata, ca sunt sigur ca asa ceva aveti?

:D :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce ne mai invatati de acum incolo din experienta Dumneavoastra bogata, ca sunt sigur ca asa ceva aveti?

 

 

* nimic, sunt sigura ca stii tot.

 

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

GPS-urile aduse din USA, daca ai cine sa le aduca, ajung in romania cam pe la jumatate din pretul fara TVA de aici (Garmin csx60.. 800 RON). Harti de endureala bune (hartile au fost facute special pentru enduro) au cei de la Enduromania (http://www.enduromania.net/price.php?s_m=2&s_u=1&lang=en),costa cam 30 de epuro, din pacate sunt doar pentru zona de S-V a tarii.

 

Voi incercati sa vineti o harta de masina cu 2-3 drumuri forestiere si va laudati ca aveti o harta pentru off road? Sincer nu prea cred ca aveti idee ce inseamna o harta pentru endureala.

 

"daca te refereai la track-uri, atunci trebuie sa stii ca ele, trackurile (nu hartile), trebuie sa fie facute tot cu un eTrex sau alt terminal Garmin, altfel nu pot fi descarcate pe un eTrex (ca nu permite sistemul de operare). Asa incat iti urez succes!" - trackurile merg facute pe orice harta scanata si dupa aceea trimise la GPS, ozzi explorer parca se cheama programul... :kiss: .

 

Astept cu nerabdare aparitia pe piata a unui "provider" de harti pentru enduro si al unui dealer care poate sa aduca garminuri la preturi decente.... pana atunci..... noroc cu pretenii din state si long live ozzi explorer.

 

O zi faina si succese nebanuite :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

GPS-urile aduse din USA, daca ai cine sa le aduca, ajung in romania cam pe la jumatate din pretul fara TVA de aici (Garmin csx60.. 800 RON). Harti de endureala bune (hartile au fost facute special pentru enduro) au cei de la Enduromania (http://www.enduromania.net/price.php?s_m=2&s_u=1&lang=en),costa cam 30 de epuro, din pacate sunt doar pentru zona de S-V a tarii.

 

Voi incercati sa vineti o harta de masina cu 2-3 drumuri forestiere si va laudati ca aveti o harta pentru off road? Sincer nu prea cred ca aveti idee ce inseamna o harta pentru endureala.

 

"daca te refereai la track-uri, atunci trebuie sa stii ca ele, trackurile (nu hartile), trebuie sa fie facute tot cu un eTrex sau alt terminal Garmin, altfel nu pot fi descarcate pe un eTrex (ca nu permite sistemul de operare). Asa incat iti urez succes!" - trackurile merg facute pe orice harta scanata si dupa aceea trimise la GPS, ozzi explorer parca se cheama programul... :D .

 

Astept cu nerabdare aparitia pe piata a unui "provider" de harti pentru enduro si al unui dealer care poate sa aduca garminuri la preturi decente.... pana atunci..... noroc cu pretenii din state si long live ozzi explorer.

 

O zi faina si succese nebanuite :D

 

* GPSMap 60CSX: 428.56$ (inState) - site Garmin: https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=145&pID=310

Daca iti iei GpsMap 60 (simplu) nu ai ce sa faci cu el (ref. la track-uri), ca nu are decat 24 mB memorie interna si NU accepta card de memorie. Deci GPSMap 60CSX e ce iti trebuie ptr. off-road (putina atentie, bey! macar denumirile sa le scrieti corect :kiss: ). Pretul de 428.56$ este acolo, fara taxe (ca sa il aduci), fara cheltuieli transport, fara harti, of course, asa ca ce preferi: o harta digitala a Romaniei cu o parte din drumurile forestiere sau ...nimic?!

Hartile scanate nu se pot incarca pe un GPS Garmin, ptr. ca nu accepta decat ce este facut pe platforma Symbian, intreaba un IT-ist despre ce e vorba.. Poti sa iti faci trackuri cu propriul aparat, da! ...fara numar! DAR intai trebuie sa il cumperi. Asta daca iti da mana ta de endurist...

Provider de harti ptr. enduro poti sa astepti mult si bine in Romania, nu o sa vina, ca nu are nimeni interes sa faca asta aici (asa cum nici Garmin nu a avut interes sa faca harta Romaniei digitale si ASA am ajuns s-o facem noi). Deci daca ai vreo idee ...in spiritul sportului off-road si al fair-play-ului, atunci pune banut peste banut si investete si tu intr-un soft. Pe urma toata tara te va aprecia si toti enduristii or sa vina sa ti-l ceara gratis :hug:

Ce ma intriga e ca habar nu aveti despre ce vorbiti - unii dintre voi - dar sunteti promoterii perfecti ai "deal-urilor" pe sub mana, al ciubucurilor si al afacerilor gen "cadou". Ia sa te vad cand iti vine GPS-ul ala din state, dupa ce te dai cu el pe off-road si vezi ca nu merge ceva la soft ...sau pur si simplu dai cu el de pamant si se sparge ceva la el (nu, nu e invincibil!), cum o sa te descurci atunci cu garantia lui, cu reparatia..., o sa il trimiti frumusel in State inapoi de unde a venit si ...asteapta, or sa iti trimtia ei unul nou inapoi :D

 

a la votre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum o sa te descurci atunci cu garantia lui, cu reparatia...,

 

 

asta-i baiu mare.

in romania dealeri sunt numai ciudati si p-aia de-afara ii cam fraieriti usor la inceput.

da cum spuneam, toate au o rezolvare.

 

 

.....putina atentie, bey!......

 

 

fey invatato!(adica echivalent cu bey!)

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* GPSMap 60CSX: 428.56$ (inState) - site Garmin: https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=145&pID=310

Daca iti iei GpsMap 60 (simplu) nu ai ce sa faci cu el (ref. la track-uri), ca nu are decat 24 mB memorie interna si NU accepta card de memorie. Deci GPSMap 60CSX e ce iti trebuie ptr. off-road (putina atentie, bey! macar denumirile sa le scrieti corect :D ). Pretul de 428.56$ este acolo, fara taxe (ca sa il aduci), fara cheltuieli transport, fara harti, of course, asa ca ce preferi: o harta digitala a Romaniei cu o parte din drumurile forestiere sau ...nimic?!

Hartile scanate nu se pot incarca pe un GPS Garmin, ptr. ca nu accepta decat ce este facut pe platforma Symbian, intreaba un IT-ist despre ce e vorba.. Poti sa iti faci trackuri cu propriul aparat, da! ...fara numar! DAR intai trebuie sa il cumperi. Asta daca iti da mana ta de endurist...

Provider de harti ptr. enduro poti sa astepti mult si bine in Romania, nu o sa vina, ca nu are nimeni interes sa faca asta aici (asa cum nici Garmin nu a avut interes sa faca harta Romaniei digitale si ASA am ajuns s-o facem noi). Deci daca ai vreo idee ...in spiritul sportului off-road si al fair-play-ului, atunci pune banut peste banut si investete si tu intr-un soft. Pe urma toata tara te va aprecia si toti enduristii or sa vina sa ti-l ceara gratis :kiss:

Ce ma intriga e ca habar nu aveti despre ce vorbiti - unii dintre voi - dar sunteti promoterii perfecti ai "deal-urilor" pe sub mana, al ciubucurilor si al afacerilor gen "cadou". Ia sa te vad cand iti vine GPS-ul ala din state, dupa ce te dai cu el pe off-road si vezi ca nu merge ceva la soft ...sau pur si simplu dai cu el de pamant si se sparge ceva la el (nu, nu e invincibil!), cum o sa te descurci atunci cu garantia lui, cu reparatia..., o sa il trimiti frumusel in State inapoi de unde a venit si ...asteapta, or sa iti trimtia ei unul nou inapoi :hug:

 

a la votre!

 

 

zici ca esti dealer garmin.... si un GPSMap 60CSX costa 428$ ia vezi linkul asta :

 

http://www.pcnation.com/web/cart_stage.asp

 

costa exact 303.80$ (partea dreapta sus a ecranului) si da am asteptat o luna sa vina dar pentru 1000 de lei a cam meritat (transport si alea alea ... sunt destul de multi care au prieteni in state) si merge perfect pe off road (pe testate si ca fapt divers daca se sparge mai comand unul si tot iese mai eftin)

 

 

garantie.... va laudati ca sunteti dealeri.... acordati garantie pentru produse garmin... sau doar la produsele cumparate de la voi? intreb si eu asa de curiozitate.

 

"asa ca ce preferi: o harta digitala a Romaniei cu o parte din drumurile forestiere sau ...nimic?! " - o parte din drumurile forestiere zici... cam scum pentru "niste" drumuri forestiere, pot macar la 10% din ture sa ma folosesc de harta voastra (asa ca medie pe tot cuprinsul tarii)?

 

Sunt tare curios biciclistii gasiti cate trasee o sa faca ... mai bine puneti voi banut peste banut si investiti ... ca doar sunteti "ai mai priceputi".... si ca sfat prietenesc: angajati enduristi sa va faca traseele nu mai lucrati ca amatorii (apropo si pe alpinet sunt trackuri poate le puteti folosi)

 

In alta ordine de idei.... aici e vorba de harti pentru enduro ... hartile voastre NU sunt de enduro (cati din cei implicati in proiect practica sportul asta? nu de alta da cartografu e cartograf si enduristul e endurist, fiecare vede cu alti ochi terenul)

 

NU vreau harti pe gratis, VREAU harti pe care sa le pot folosi macar la 70% din ture si DA sunt altii care au inceput sa faca harti pentru enduro,ai linkul in postul meu anterior (pe hartile lor se da lumea de 10 ani si in 10 ani cam 10.000 de enduristi au folosit hartile lor)

 

"Asta daca iti da mana ta de endurist... " - bugetul meu de endurist poate cate ceva tocmai pentru ca nu imi place sa platesc pe un produs mai mult decat face.

 

"Ce ma intriga e ca habar nu aveti despre ce vorbiti - unii dintre voi - dar sunteti promoterii perfecti ai "deal-urilor" pe sub mana, al ciubucurilor si al afacerilor gen "cadou". " - afacerile astea va "ard" pe voi la buzunar cumva? va ofticati, unii dintre voi, ca nu castigati voi banii astia?, ce deal pe sub mana??? ce cadouri?? va deranjeaza ca se poate si fara voi??? va deranjeaza ca un endurist, fara dare de mana se descurca mai bine ca voi expertii scoliti in afaceri? puneti mana si invatati (si mai cautati si voi pe google) .... nu sunteti cei mai buni si daca veti continua in felul asta nici nu veti deveni....

 

O zi minunata sa ai,

Un endurist fara dare de mana...

Editat de UruK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fey invatato!(adica echivalent cu bey!)

 

sau fey invatatoareo. :D

 

 

--- Mesaj completat în 05 Feb 2008 15:12 -------------

zici ca esti dealer garmin.... si un GPSMap 60CSX costa 428$ ia vezi linkul asta :

 

http://www.pcnation.com/web/cart_stage.asp

 

costa exact 303.80$ (partea dreapta sus a ecranului) si da am asteptat o luna sa vina dar pentru 1000 de lei a cam meritat (transport si alea alea ... sunt destul de multi care au prieteni in state) si merge perfect pe off road (pe testate si ca fapt divers daca se sparge mai comand unul si tot iese mai eftin)

garantie.... va laudati ca sunteti dealeri.... acordati garantie pentru produse garmin... sau doar la produsele cumparate de la voi? intreb si eu asa de curiozitate.

 

"asa ca ce preferi: o harta digitala a Romaniei cu o parte din drumurile forestiere sau ...nimic?! " - o parte din drumurile forestiere zici... cam scum pentru "niste" drumuri forestiere, pot macar la 10% din ture sa ma folosesc de harta voastra (asa ca medie pe tot cuprinsul tarii)?

 

Sunt tare curios biciclistii gasiti cate trasee o sa faca ... mai bine puneti voi banut peste banut si investiti ... ca doar sunteti "ai mai priceputi".... si ca sfat prietenesc: angajati enduristi sa va faca traseele nu mai lucrati ca amatorii (apropo si pe alpinet sunt trackuri poate le puteti folosi)

 

In alta ordine de idei.... aici e vorba de harti pentru enduro ... hartile voastre NU sunt de enduro (cati din cei implicati in proiect practica sportul asta? nu de alta da cartografu e cartograf si enduristul e endurist, fiecare vede cu alti ochi terenul)

 

NU vreau harti pe gratis, VREAU harti pe care sa le pot folosi macar la 70% din ture si DA sunt altii care au inceput sa faca harti pentru enduro,ai linkul in postul meu anterior (pe hartile lor se da lumea de 10 ani si in 10 ani cam 10.000 de enduristi au folosit hartile lor)

 

"Asta daca iti da mana ta de endurist... " - bugetul meu de endurist poate cate ceva tocmai pentru ca nu imi place sa platesc pe un produs mai mult decat face.

 

"Ce ma intriga e ca habar nu aveti despre ce vorbiti - unii dintre voi - dar sunteti promoterii perfecti ai "deal-urilor" pe sub mana, al ciubucurilor si al afacerilor gen "cadou". " - afacerile astea va "ard" pe voi la buzunar cumva? va ofticati, unii dintre voi, ca nu castigati voi banii astia?, ce deal pe sub mana??? ce cadouri?? va deranjeaza ca se poate si fara voi??? va deranjeaza ca un endurist, fara dare de mana se descurca mai bine ca voi expertii scoliti in afaceri? puneti mana si invatati (si mai cautati si voi pe google) .... nu sunteti cei mai buni si daca veti continua in felul asta nici nu veti deveni....

 

O zi minunata sa ai,

Un endurist fara dare de mana...

Bravo. Sincer. :kiss: Chiar incepusem sa cred ca nu mai gandesc lucid de cand "fey invatatoarea " ne preda pe aici dar vad ca si altii gandesc in asentiment cu mine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zici ca esti dealer garmin.... si un GPSMap 60CSX costa 428$ ia vezi linkul asta :

 

http://www.pcnation.com/web/cart_stage.asp

 

costa exact 303.80$ (partea dreapta sus a ecranului) si da am asteptat o luna sa vina dar pentru 1000 de lei a cam meritat (transport si alea alea ... sunt destul de multi care au prieteni in state) si merge perfect pe off road (pe testate si ca fapt divers daca se sparge mai comand unul si tot iese mai eftin)

garantie.... va laudati ca sunteti dealeri.... acordati garantie pentru produse garmin... sau doar la produsele cumparate de la voi? intreb si eu asa de curiozitate.

 

"asa ca ce preferi: o harta digitala a Romaniei cu o parte din drumurile forestiere sau ...nimic?! " - o parte din drumurile forestiere zici... cam scum pentru "niste" drumuri forestiere, pot macar la 10% din ture sa ma folosesc de harta voastra (asa ca medie pe tot cuprinsul tarii)?

 

Sunt tare curios biciclistii gasiti cate trasee o sa faca ... mai bine puneti voi banut peste banut si investiti ... ca doar sunteti "ai mai priceputi".... si ca sfat prietenesc: angajati enduristi sa va faca traseele nu mai lucrati ca amatorii (apropo si pe alpinet sunt trackuri poate le puteti folosi)

 

In alta ordine de idei.... aici e vorba de harti pentru enduro ... hartile voastre NU sunt de enduro (cati din cei implicati in proiect practica sportul asta? nu de alta da cartografu e cartograf si enduristul e endurist, fiecare vede cu alti ochi terenul)

 

NU vreau harti pe gratis, VREAU harti pe care sa le pot folosi macar la 70% din ture si DA sunt altii care au inceput sa faca harti pentru enduro,ai linkul in postul meu anterior (pe hartile lor se da lumea de 10 ani si in 10 ani cam 10.000 de enduristi au folosit hartile lor)

 

"Asta daca iti da mana ta de endurist... " - bugetul meu de endurist poate cate ceva tocmai pentru ca nu imi place sa platesc pe un produs mai mult decat face.

 

"Ce ma intriga e ca habar nu aveti despre ce vorbiti - unii dintre voi - dar sunteti promoterii perfecti ai "deal-urilor" pe sub mana, al ciubucurilor si al afacerilor gen "cadou". " - afacerile astea va "ard" pe voi la buzunar cumva? va ofticati, unii dintre voi, ca nu castigati voi banii astia?, ce deal pe sub mana??? ce cadouri?? va deranjeaza ca se poate si fara voi??? va deranjeaza ca un endurist, fara dare de mana se descurca mai bine ca voi expertii scoliti in afaceri? puneti mana si invatati (si mai cautati si voi pe google) .... nu sunteti cei mai buni si daca veti continua in felul asta nici nu veti deveni....

 

O zi minunata sa ai,

Un endurist fara dare de mana...

 

* Am vazut link-ul, intradevar un "special offer", un deal, promotie adica. Good for you! ca ai apucat sa iei in promotie acest aparat. Este unul excelent! Dar nu vei avea service la noi (Garmin Romania), in caz de nevoie, ptr. ca noi acordam garantie si service numai apratelor achizitionate de la noi, din Romania.

Promotii o sa facem si noi, am si anuntat asta (acum, in orimavara), iar cei interesati vor fi p-aproape. In decembrie am facut promotie la ZUMO si si-au luat destui motociclisti (ca e un GPS moto), asa incat nu am de pierdut nimic, daca unii isi cumpara echipamente din State. E dreptul lor. Poate n-o sa fac promotie la GPSMap, dar cu siguranta va fi la gama eTrex.

Daca esti curios am sa iti spun ceva care se refera strict la sub-forumul asta: eu nu am target ptr. produsele Garmin off-road, respectiv nu trebuie sa vand nimic, ca banii si-i scoate firma (Garmin) din produsele ptr. auto, asa incat nu ma bazam pe vanzarile in randul comunitatii moto (enduro mai precis) ca sa prosper, deci lasa rautatile de-o partea, ca nu folosesc. In alta ordine de idei, licentele de ROAD2006 se vand in toata tara, pentru diverse aplicatii. Nu am mentionat ca unul din clientii mei stabili este Romsilva - multe din filialele lor locale au cumparat GPSMap 60 CSX de la noi, tot ei ne ajuta si cu dezvoltarea hartii, ...in lipsa de enduristi entuziasti, pentru ca cine vrea informatii despre RomaniaDigitala si despre ce face un reprezentant Garmin aici, le gaseste pe site-ul nostru... Dar, evident, site-urile americane sunt mai interesante, mai cool si iti mai dau si preturi minime, bineinteles pe riscul tau, gen "prinde orbul, scoate-i ochii", in caz ca nu vine comanda, produsul ajunge busit la transport, etc.

Am intrat pe sectiunea asta pentru cei care au nevoie de informatie si ajutor, nu pentru cei care stiu deja tot si au gasit si "dealu" perfect. Keep this in mind, cand mai imi trimiti raspunsuri acide.

Invatati sa ganditi practic, sfatul meu, nu numai economic. Banii putini nu inseamna intotdeauna investitia cea mai buna :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Am vazut link-ul, intradevar un "special offer", un deal, promotie adica. Good for you!

 

uite cum te trage de maneca un potential client si-ti arata ca tu nu esti o afacere buna pentru el.

ca el sunt multi. deschideti ochii...treziti-va.......

 

 

eu nu am target ptr. produsele Garmin off-road, respectiv nu trebuie sa vand nimic, ca banii si-i scoate firma (Garmin) din produsele ptr. auto, asa incat nu ma bazam pe vanzarile in randul comunitatii moto (enduro mai precis) ca sa prosper

 

 

cu ideile astea de afaceri o dati repede de gard! va doresc cadere libera!!

garminu mare stie ce nazuinte ai tu?

 

si inca ceva: garminu' de oriunde l-ai cumpara are garantie internationala. voi de ce nu acordati service?

sunteti dealer sau tarabagii.....sau mai bine ma las de vorba p-aici

 

 

promit ca nu mai scriu in topicu asta da ma cam scos din sarite doamna si nu am putut sta deoparte.

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

special offer-ul e din vara ...... si keep on going

 

Ai sugerat ca unii dintre noi suntem " sunteti promoterii perfecti ai "deal-urilor" pe sub mana, al ciubucurilor si al afacerilor gen "cadou"." - DA VOI CU PRETURILE VOASTRE CE SUNTETI??? Si cu faza ca nu dati garantie decat la produsele luate de la voi???

 

Is satul de afacerile astea tipic romanesti , vindem o scula pe luna si traim toti din ea in luna respectiva.

 

Tip. Daca vindeti mai multe unitati cu un adaus comercial mai mic o sa aveti un profit mai mare.

 

 

Garantie.... In ungaria garantia se ofera pe produsele garmin nu pe produsele cumparate de la ei :kiss: ....... si e mai aproape decat bucurestiul..... :hug:

 

 

Gata nu mai polemizez cu tine pe acest forum, imi cer scuze daca te-ai simtit jignita, nu ma vrut sa fiu acid cu tine , nu am nimic personal cu tine (daca vii prin sud vestul tarii te astept la o tura de endureala), sunt acid cu "afacerea" pe care o promovati si ideea de a plati mai mult decat dublu pe un produs.

 

O seara placuta.... :D

 

 

PS. Romsilva va da si drumurile forestiere pe care le folosesc la expoatarile ilegale????? si sunt al dreaqului de multe....

Editat de UruK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata nu mai polemizez cu tine pe acest forum, imi cer scuze daca te-ai simtit jignita, nu ma vrut sa fiu acid cu tine , nu am nimic personal cu tine (daca vii prin sud vestul tarii te astept la o tura de endureala), sunt acid cu "afacerea" pe care o promovati si ideea de a plati mai mult decat dublu pe un produs.

 

O seara placuta.... :hug:

PS. Romsilva va da si drumurile forestiere pe care le folosesc la expoatarile ilegale????? si sunt al dreaqului de multe....

 

* Da, am sa ajung si prin sud-vestiu tarii (poate ne vedem la Rm. Valcea). Am fost anul trecut un pic mai la vest (Resita) si a fost o excursie pe cinste (un camping undeva mai la munte, motociclisti-rockeri-satanisti :D ).

 

Personal, cred ca nu aciditatea ne scoate din impas. Stiu despre ce vorbesti cand spui ...preturi. Eu am venit aici de cateva luni si lucrurile incep sa se miste nitzel, nu vreau sa sparg muntii, ca nu-i specialitatea mea, dar incerc sa fac ceva SI cu preturile astea (ptr. off-road in mod special). Nu e simplu, firma noastra este subordonata Garmin Europa si sunt preturi impuse (de end-user), nu punem noi adaosurile tocmai cum vrem, ..dar lucram la asta :D Iar chestia cu "dublu" e desigur o exagerare. Piata din USA nu este identica cu cea din Europa (eu nu pot importa din USA pentru afacere, ca nu imi da voie Garmin EU). De fapt - stim toti - tot ce cumperi din State costa mai putin (si galonul de benzina, ...de hamburger nu mai zic :kiss: ). Dar noi aici ne facem traiul, iar clienti, crede-ma, sunt destui si aici care nu pun problema de pret.

 

Da, Romsilva imi da si hartile de cu drumurile forestiere (au mii de km!), ...asa ca d-aia insist ca anul asta sa punem in softul nostru mai multe drumuri off-road. Pentru mine, of course, ...ca intentionez sa imi iau si eu o capra, ..asa ca dau bice :D

 

Oricum, GPSMap e un produs excelent, n-o sa-ti para rau ca l-ai luat, iar cu service-ul, ne descurcam noi... cumva.

 

sanatate!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...