Sari la conținut

Segmenti


Alex_83
 Share

Postări Recomandate

Am nevoie de 4 segmenti pentru un motor de barca 15cp doi cilindri in doi timpi.Este un evinrude fabricatie OMC usa, an de fabricatie 198x.Nu stiu ce capacitate cilindrica are.

Am cautat la reprezentanta si mi-au zis ca nu aduc pt motoare asa de vechi.Stau cu motorul desfacut de jumate de an si mesterul care l-a desfacut a zis ca n-a gasit pe nimeni care sa faca segmenti.

Are cate 2 segmenti pe fiecare piston, unul are forma normala, celalat are sectiunea de forma uni triunchi dreptunghic, cu ipotenuza un forma de arc de cerc concav.Am segmentii vechi, pot sa masor cilindrul, pot eventual sa trimit pistoanele si segmentii vechi.

Daca stie cineva pe cineva care face segmenti il rog sa-mi dea un semn.Chiar daca nu-i de coltul comunistelor sunt sigur ca aici voi gasi cel mai repede raspunsul.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de 4 segmenti pentru un motor de barca 15cp doi cilindri in doi timpi.Este un evinrude fabricatie OMC usa, an de fabricatie 198x.Nu stiu ce capacitate cilindrica are.

Am cautat la reprezentanta si mi-au zis ca nu aduc pt motoare asa de vechi.Stau cu motorul desfacut de jumate de an si mesterul care l-a desfacut a zis ca n-a gasit pe nimeni care sa faca segmenti.

Are cate 2 segmenti pe fiecare piston, unul are forma normala, celalat are sectiunea de forma uni triunchi dreptunghic, cu ipotenuza un forma de arc de cerc concav.Am segmentii vechi, pot sa masor cilindrul, pot eventual sa trimit pistoanele si segmentii vechi.

Daca stie cineva pe cineva care face segmenti il rog sa-mi dea un semn.Chiar daca nu-i de coltul comunistelor sunt sigur ca aici voi gasi cel mai repede raspunsul.

Multumesc.

salut

vreau sa te intreb daca nu poti renunta la segmentul "triunghiular".sa modifici pistonul,sa poti pune segmenti traditional.imposibil sa nu gasesti segmenti la diametru.ce diametru are?nu poti pune o poza cu segmentul"triunghiular"? :kick: eu am reparat Evinrude ,dar in 3 cilindrii, 75 cp ,3 carburatoare, tot 2 timpi.consuma cat un barkas incarcat la max, si in urcare pe munte p serpentine :crack: :crack: :cheers: cam 30 litrii pe ora.si am mai reparat un VIRHA rusesc 500 cmc , 30cp , consuma si benzina si piese de schimb :P :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi la Braila se fac segmenti de motor la un nene si cica ar fi bunicei, cand ai timp da o fuga pe aici, si merem sa vb cu omul, nr meu de tel presupun ca il ai sau daca nu il poti gasi la profil

 

 

:kick: :crack: :crack:

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

vreau sa te intreb daca nu poti renunta la segmentul "triunghiular".sa modifici pistonul,sa poti pune segmenti traditional.imposibil sa nu gasesti segmenti la diametru.ce diametru are?nu poti pune o poza cu segmentul"triunghiular"? :rolleyes: eu am reparat Evinrude ,dar in 3 cilindrii, 75 cp ,3 carburatoare, tot 2 timpi.consuma cat un barkas incarcat la max, si in urcare pe munte p serpentine :crack: :rock: :blbl: cam 30 litrii pe ora.si am mai reparat un VIRHA rusesc 500 cmc , 30cp , consuma si benzina si piese de schimb :( :)

Dupa ce mi-am dat seama ca am de asteptat pana repar motorul asta mi-am luat un vihr de 30 de cai.Pot sa spun ca pus pe o salupa delfin cu 2 persoane in barca mi-a luat 10 litri la ora.

 

O sa incerc sa fac poza la segmenti sa vezi despre ce e vorba. Nu stiu daca merge modificat cilindrul dar chiar si modificat tot imi trebuie segmentii ca nu cred ca gasesc sa se potriveasca de la altceva.Diametrul interior al cilindrului din ce imi aduc aminte era de aprox 57(am masurat mai demult dar nu mai tin minte exact).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce mi-am dat seama ca am de asteptat pana repar motorul asta mi-am luat un vihr de 30 de cai.Pot sa spun ca pus pe o salupa delfin cu 2 persoane in barca mi-a luat 10 litri la ora.

 

O sa incerc sa fac poza la segmenti sa vezi despre ce e vorba. Nu stiu daca merge modificat cilindrul dar chiar si modificat tot imi trebuie segmentii ca nu cred ca gasesc sa se potriveasca de la altceva.Diametrul interior al cilindrului din ce imi aduc aminte era de aprox 57(am masurat mai demult dar nu mai tin minte exact).

pistoane de Jawa,Cz 175,mz 175:toate au cota zero de 58 mm.ai putea incerca sa adaptezi doua astfel de pistoane[bineinteles cu o alezare corespunzatoare a cilindrilor].segmentul ala cu sectiune tronconica e segment Keystone si are forma respectiva spre a fi mai bine presat pe peretele cilindrului de catre gazele de ardere.cu segmenti ``facuti`` nu te sfatuiesc sa te incurci ca nu o sa te tina mai mult de un sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...