Sari la conținut

Reconditonare Capitala


gadjodilo17
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 109
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

omule lasa segmentii...cat iti mai mere lasai...sau daca vrei sa ii schimbi meri la un mecanic....sub nicio forma sa nu te bagi u sa ii schimbi singur ca poate te trezesti ca din un scuter care duce 60 la ora sau cat duce ca vei avea unu cu motor distrus care nu mai mere deloc si care iti va sparge bugetul ca sa il repari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No offense... dar acum ceva timp intrebai cum arata o bujie. Nu cred ca ai cunostintele mecanice sa faci acest lucru. Mai bine lasa-i asa... sau daca chiar vrei sa-i schimbi du-te la un mecanic. Dar daca sunt segmentii originali... si merge destul de bine si cu ei, te sfatuiesc sa-i lasi p'astia, un motor umblat in el nu prea mai merge k originalul... cel putin asta am observat in cazul scuterelor. Numai bine :bigstar: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No offense... dar acum ceva timp intrebai cum arata o bujie. Nu cred ca ai cunostintele mecanice sa faci acest lucru. Mai bine lasa-i asa... sau daca chiar vrei sa-i schimbi du-te la un mecanic. Dar daca sunt segmentii originali... si merge destul de bine si cu ei, te sfatuiesc sa-i lasi p'astia, un motor umblat in el nu prea mai merge k originalul... cel putin asta am observat in cazul scuterelor. Numai bine :bigstar: !

 

 

@ady4 asta asa e ..acuma depinde si de piesele bagate in el ...si de mana mecanicului ....sunt uni mecanici care "fac minuni" .... @ gadjodilo dar adevaru` e ca tu nu stii cum functioneaza un motor ..si vrei sa te bagi in el ....

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai trebuie sa "disfaci" bujia,chiuloasa,cilindrul si dai de piston,acolo scoti segmentii cu grija,te duci cu ei sa iti cumperi altii de aceeasi marime,cred ca ai de 40mm,si ii montezi la loc...dar de acum mi-e greu sa iti explic...te descurci tu. :bigstar:

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

segmentii sunt in jur de 30 de ron , sa zic 35 ... de unde iei tu casca de cu atatia bani ? :bigstar:

nu am zis la propriu...ziceam k in poze l-am vazut doar fara casca...si i-ar cam trebui una...era un apropo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care sunt simptomele unui set motor dus.. :bigstar: forjat.. ?

1. Daca nu mai ai compresie chestia asta se recunoaste usor prin faptul ca motorul nu mai trage ca alta data la aceeasi tempratura. Daca nu mai ai compresie de obicei ajunge sa schimbi segmentii cu unii mai mari. Daca nu exista segmenti mai mari, cam trebuie fie sa alezezi cilindrul fie sa schimbi cilindrul (cilindii).

2. Daca umbli la cilindru s-ar putea sa ti se strice una din garnituri (fie cea dintre chiulasa si cilindru numita "garnitura de chiulasa", fie cea dintre cilindru si carter numita de obicei "garnitura de motor") si trebuie sa o schimbi.

3. Daca strangi de bujie prea tare s-ar putea sa-ti strici chiulasa (mai ales daca e numai de aluminiu fara insertie de otel sau daca esti deosebit de puternic si simti nevoia sa-ti exerciti puterea pe bujie) si in cazul asta trebuie sa-ti schimbi chiulasa.

4. Daca ai ghinion sa prinzi un piston destul de prost si tragi de acceleratie prea tare pe deal in jos pistonul poate sa se sparga.

Corolar: Daca motorul e uzat schimbi setul motor, adica chiulasa, segmenti, piston, cilindru, garnituri, etc., practic aproape tot ce e expus serios uzurii in afara de rulmenti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal la toti sry ca nam mai postat sa va tin la curent cu reconditonarea mea...azi am pus sa vopsesc carenele.. :P nu mi`o ajuns un spray..:makeout: si so cam scurs vopseaua.. :makeout: o fac eu mijto ..o sa postez niste poze sa vedeti daca va place culoarea..

 

--- Mesaj completat în 19 Jan 2008 23:00 -------------
sry pt ca nam pus poza....nu am facut..

care imi zice cum scot apa din radiator...cai cu antigel..:makeout: :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sal la toti sry ca nam mai postat sa va tin la curent cu reconditonarea mea...azi am pus sa vopsesc carenele.. :laugh: nu mi`o ajuns un spray..:D si so cam scurs vopseaua.. :( o fac eu mijto ..o sa postez niste poze sa vedeti daca va place culoarea..

 

<small>--- Mesaj completat în 19 Jan 2008 23:00 -------------</small><br/>sry pt ca nam pus poza....nu am facut..

care imi zice cum scot apa din radiator...cai cu antigel..:D :blink:

Mai omule..te rog eu frumos nu mai chinui saracul scuteras...vopseaua sa scurs...antigelul din radiator nu ti place....poate nu ti place nici uleiul din baie sau rezervor...nu e nici o rusine daca nu sti...dar parerea mea citeste macar o carte cu reperatii..si apoi incearca...no ofense :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gadjolido nu-mi place sa o zic da loza cam are dreptate....te-ai bagat la prea multe pt cunostiintele tale.....parerea mea este sa ceri ajutor profesionist ca sa se mai aleaga cv descuterul ala (vizual si mecanic) sau sa o carte cu reparati cum zice loza

sry....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ah asta da intrebare...vreau si eu sa aflu cum se schimba apa din instalatie. Cum o scot si daca atunci cand bag alta trebuie sa fac vre-un fel de aerisire?

scoti alea 2 furtune de la aprindere de langa toba...lasi sa curga :blink:

si pui antigel cu apa distilata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de banii astia ia'ti o casca...

 

am casca frate ..in poze eram in spatele blocului si nu am mai pus`o :P

 

--- Mesaj completat în 23 Jan 2008 11:00 -------------

Mai omule..te rog eu frumos nu mai chinui saracul scuteras...vopseaua sa scurs...antigelul din radiator nu ti place....poate nu ti place nici uleiul din baie sau rezervor...nu e nici o rusine daca nu sti...dar parerea mea citeste macar o carte cu reperatii..si apoi incearca...no ofense :friends:

frate... :rock: nu stiu de la ce te`ai luat.. cand am zis ca so scurs nu inseamna ca ii distrus.. :-j si nui logic daca ii cald nu are rost sa mai tii antigel in instalatie..? vbesti aiurea .. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 23 Jan 2008 11:00 -------------</small><br/>

frate... :rock: nu stiu de la ce te`ai luat.. cand am zis ca so scurs nu inseamna ca ii distrus.. :-j si nui logic daca ii cald nu are rost sa mai tii antigel in instalatie..? vbesti aiurea .. :friends:

Ba e Logic si cand e vara... combinatia antigel apa are punctul de fierbere mult mai sus decat apa simpla... sa nu mai vorbim de aditivi care-i contine, anticoroziune etc :friends: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gadjolido nu-mi place sa o zic da loza cam are dreptate....te-ai bagat la prea multe pt cunostiintele tale.....parerea mea este sa ceri ajutor profesionist ca sa se mai aleaga cv descuterul ala (vizual si mecanic) sau sa o carte cu reparati cum zice loza

sry....

 

omul cat traieste invata...cea mai multa experienta se castiga exersand si nu privind...si mai ales...omul invata din greseli....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...