Sari la conținut

am patit-o si eu :)


jack2004
 Share

Postări Recomandate

HI,

 

Citind topicul lui MOTOBRAND, am decis sa va scriu cum am patit si eu saptamina trecuta...

 

mergeam regulamentar bupa un microbuz (privat), care intr-un moment dat a frinat. La randul meu am pus si eu frana, nu avem mai mult de 40 km/h, m-am oprit, dar nu l-am putut ocolii din motivul ca pe banda a doua era circulatie fluenta, statem la vreo 2 m in spatele lui... Am semnalizat stanga si asteptam sa prind momentul sa pot iesii, dar nu venise pentru nenorocirea mea, ca boul a inceput sa dea inapoi intentionand sa faca dreapta cu spatele... Drumul era in panta = nam putut da motocicleta in spate si boul (cca. 65 ani) venea destul de tare. I-am facut semn cu farul, am clacsonat, iam facut semn cu mina, dar nimic a dat masina peste mine, si s-a oprit numai dupa ce am dat cu pumnul in masina...

 

Eu n-am patit nimic, dar s-a indoit putin aparatoarea de la roata din fata...

 

El s-a scuzat ca nu ma vazut (eterna scuza a boilor, care dau pe motociclist)...

 

La politie nu m-am dus: 1. nu cred ca se baga astia in asemenea evenimente minore, 2. nu aveam timp, ma grabeam la servici...

 

Acum insa i-mi pare rau, dar faptul e consumat...

 

In sfirsit: - m-am ales cu un circ enorm, - si l-am pus sa jure ca va fi mult mai atent in continuare la motociclisti...

 

Idea cu FLUTURASII mi-a placut foarte mult...

Ar trebuii sa organizam in fiecare oras asemenea actiuni si mai de graba ar trebuii sa mediatizam cat mai mult aceasta campanie... NU stiu cum e posibil...

 

:grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai stat exact pe mijlocul benzii, in spatele lui? daca erai acolo, nu cred ca avea cum sa te vada numai cu oglinzile laterale....

dar de auzit putea sa te auda, daca era atent......

cred ca, in asemenea cazuri, cel mai bine ar fi sa se astepte pe stanga sau pe dreapta, in asa fel incat cei cu microbuze/camioane sa te poata vedea in oglinzile laterale (asta, bineinteles, daca se si uita in ele.....)

oricum, bine ca ai scapat fara "avarii".....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pt. ce ai patit. Oricum nu stiu ce rezolvai la politie in cazul asta, si mai pierdeai si o gramada de timp. Eu zic ca trebuie sa poarte toata lumea la ei fluturasi si in cazuri din astea, cum a fost al tau, sa ii bagi unul pe gat sa se invete minte (eventual sa il lipeasca langa oglinda si sa il vada mereu !!!) :grinbandit:

Bine ca nu a fost mai rau...

 

BAFTA MULTA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@jack2004: nu mai sta(merge) pe mijlocul masinilor.mai poti sa iei si vreun canal aparut dintre rotile masinii.cel mai bine stai in lateral sa te vada in oglinzi, si daca e zi, mergi cu faza lunga sa te observe;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...