Sari la conținut

Motoreta Berva


CUXI
 Share

Postări Recomandate

Tipurile Berva erau mopede usor manevrabile cu pedale de bicicleta, cu putere de 1,5 CP in doua trepte de viteza. Motorul din acest tip a fost proiectat in uzina Csepel sectia motorete si in colaborare cu Mecanica fina din Eger. Atat fata cat si spatele a fost proiectat pe amortizoare cu arc si bara de torsiune.Mopedul echipat avea greutate de 55 kg si viteza maximă de 45 km/h. Mopedele Berva au fost fabricate mai mult de 60.000 de exemplare în perioada 1968-1972.

Sper ca te ajuta cu ceva... :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipurile Berva erau mopede usor manevrabile cu pedale de bicicleta, cu putere de 1,5 CP in doua trepte de viteza. Motorul din acest tip a fost proiectat in uzina Csepel sectia motorete si in colaborare cu Mecanica fina din Eger. Atat fata cat si spatele a fost proiectat pe amortizoare cu arc si bara de torsiune.Mopedul echipat avea greutate de 55 kg si viteza maximă de 45 km/h. Mopedele Berva au fost fabricate mai mult de 60.000 de exemplare în perioada 1968-1972.

Sper ca te ajuta cu ceva... :wink:

 

 

multumesc pentru informatii....cred ca totusi s-au fabricat mult mai inainte de 1968...asta pe care o am eu este fabricata in 1959..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cuxi, din ce imi amintesc aveau motoru "pe cauciuc"...right?

 

avea un prieten un "bianchi aquila" cam la fel, cu motoru pus pe spate, da ii lipsea platou aprinderii cu tot cu platini, si era mic de tot, negasind sa pun alta aprindere...d-aia n-am luat-o sa o restaurez, dar, daca vrei, vb cu el....poate ii fac si ceva poze daca o mai are si ti le trimit...

 

bafta :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"multumesc pentru informatii....cred ca totusi s-au fabricat mult mai inainte de 1968...asta pe care o am eu este fabricata in 1959.. "

 

am gresit eu :wink:... inceperea productiei a avut loc in 1958 si s-a sfarsit in anul 1962

mai ai cateva date aici: http://www.marotimotor.hu/content/content_...setlang=english

Editat de magic4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...

cuxi, din ce imi amintesc aveau motoru "pe cauciuc"...right?

 

 

 

Nu, e transmisie pe lant.

 

Am avut eu una, ruginita bine si am dat-o la cineva in Bucuresti, dar nu mai stiu la cine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea sunt date despre moped.

Interesant ca are rezervorul in spate si un buson de rezervor cu design ca cel de la K 175, dar mai mic.

Aceeasi perioada de fabricatie ca multe din gama asta, 1958---1962 (cand se facea si Simson SR2, Carpati si cred ca si Balkan 50).

Sincer pana ieri nu am stiut nimic despre acest model!

post-33773-0-09470900-1475232293_thumb.jpg

post-33773-0-27564000-1475232302_thumb.jpg

post-33773-0-57554100-1475232312_thumb.jpg

post-33773-0-58977700-1475232404_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea sunt date despre moped.

Interesant ca are rezervorul in spate si un buson de rezervor cu design ca cel de la K 175, dar mai mic.

Aceeasi perioada de fabricatie ca multe din gama asta, 1958---1962 (cand se facea si Simson SR2, Carpati si cred ca si Balkan 50).

Sincer pana ieri nu am stiut nimic despre acest model!

Am si eu o curiozitate, ce se vede in poza 3, este rezervorul de benzina, nu? care e logica scoaterii prin exterior a acelui furtun, pentru a il reintroduce apoi in motor, doar pt a il expune la riscuri de rupere, coacere, etc? de ce nu l-au trecut direct pe sub cadru catre motor? intreb si eu, ca unul paralel dar curios in domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...