Sari la conținut

Gibraltar 2008


ianachim
 Share

Postări Recomandate

SAL

pentru a evita caldura si aglomeratia prefer sa fac gibraltarul in ultima sapt de mai si primele 2 din iunie

traseu

dus

 

buc - seghet cazare 600 km

seres - budapesta- wien - cazare 600 km

wien - salzburg- alpi cazare 600 km

alpi - dolomiti- cortina dealpezo cazare 400 km

cortina - venetia - genova cazare 700 km

genova - coasta de azur toulon cazare 600 km

toulon- marsilia - barcelona cazare 600 km

barcelona - cartagena cazare 600 km

cartagena - gibraltar cazare 600 km

deci undeva la 5000 de km cu 9 nopti cazare

 

intoarcere

 

gibraltar - madrid cazare 700 km

madrid - bordeaux 700 km

bordeaux - paris cazare 650 km

paris - f/m cazare 600 km

f/m - berlin cazare 550 km

berlin - praga cazare - 450 km

praga - bratislava cazare 300 km

bratislava - balaton tur de lac - seghet cazare 550 km

seghet - bucuresti 600 km

iar un total de aprox 5000 km cu 9 nopti cazare

deci undeva la 20 - 22 de zile maxim

 

la 10000 de km un consum de 8 l/100 asta insemana cam 1000 euro combustibil si cu ceva taxe de drum

cazari max 22 x 40 euro/noapte de pers 900 euro

 

mancare 35 euro x 22 zile inca 1000 euro

 

bani de buzunar /pene/.....femei/barbati fiecare ce vrea inca 500 - 1000 euro

 

deci un minimde 3000 si un max de 4000

 

cazari la pensiuni in jurul a 30 de km de oras

 

se ajunge dupamiaza se cazeaza/dus si se merge in vizita prin oras

 

plecare dimineata in jur de 8.30 - 9 drum de 600 km doar asfalt

 

VITEZA DE CROAZIERA 130 CU RESPECTAREA LEGII PRIN ZONELE CU AMENZI MARI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Suna interesant ce zici tu aici, insa vad ca ti-ai propus sa ii dai blana pe autostrada. Eu daca as merge, as evita autostrazile si as lua-o pe drumurile judetene, care in zona alpilor sunt superbe. Macar 60-70% din drum sa il faci inafara autostrazilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna interesant ce zici tu aici, insa vad ca ti-ai propus sa ii dai blana pe autostrada. Eu daca as merge, as evita autostrazile si as lua-o pe drumurile judetene, care in zona alpilor sunt superbe. Macar 60-70% din drum sa il faci inafara autostrazilor.

 

sal

din contra

alpii in 2 zile

si coasta italiei, frantei pe sp1adica chiar pe malul marii

daca faceam autostrada eram in 2 sapt

insa intre gibraltar - madrid autostrada si tot asa pe unde nu e interesant

oricum

in franta vreu sa vad asta neaparat

si coasta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excursia propusa de tine e faina, dar eu as intinde-o cel putin pe o luna si ceva, ceea ce inseamna mai multi bani la mancare cazare etc.

 

alfel e tipul de excursie cu privirea la drum.

 

calculul e simplu la o media de 80 km/h inseamna 7-8 ore de mers

daca pleci la 9 pana iesi in drum etc inseamna ca ajungi la destinatie la 5-6 dupamasa, gasit de cazare si descarcare inseamna ca la 6-7 pleci sa vezi in orash daca mai poti si mai vezi ceva.

 

acum puna 22 de zile in care ai programul asta si gandeste-te daca dupa 3 zile o sa mai faci alceva decat sa mergi si sa dormi :D

 

chiar vb acum cu un sofer profesionist si mi-a zis ca practic va fi un efort mare (chiar si intr-o conserva).

 

nu mai vorbim ca tu ai un motor croit pt asa ceva dar ceilalti?

 

nu ma bateti rau ca m-am bagat! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot respectul pentru initiativa, itinerariul ales e superb! Problema e ca ritmul stabilit este pentru un lup singuratic, oricine ar merge cu pasager(ă) nu ar putea face mai mult de maxim 400-500km/zi la modul ideal.

Sper ca timpul si banii sa nu iti fie piedica si sa ne delectezi cu fotografii deosebite. Chiar, in ritmul impus mai ai timp sa descaleci sa faci vreo poza? :D

 

PS: unde anume este acel viaduct?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excursia propusa de tine e faina, dar eu as intinde-o cel putin pe o luna si ceva, ceea ce inseamna mai multi bani la mancare cazare etc.

 

alfel e tipul de excursie cu privirea la drum.

 

calculul e simplu la o media de 80 km/h inseamna 7-8 ore de mers

daca pleci la 9 pana iesi in drum etc inseamna ca ajungi la destinatie la 5-6 dupamasa, gasit de cazare si descarcare inseamna ca la 6-7 pleci sa vezi in orash daca mai poti si mai vezi ceva.

 

acum puna 22 de zile in care ai programul asta si gandeste-te daca dupa 3 zile o sa mai faci alceva decat sa mergi si sa dormi :kiss:

 

chiar vb acum cu un sofer profesionist si mi-a zis ca practic va fi un efort mare (chiar si intr-o conserva).

 

nu mai vorbim ca tu ai un motor croit pt asa ceva dar ceilalti?

 

nu ma bateti rau ca m-am bagat! :hug:

 

sal

1. 22 de zile max

2.media de 80 de km

va fi DOAR in alpi si pe coasta italiei frantei

3. nu mai iau decat max 2 motoare daca nu o tai singur

4. la asa drum nu se pune problema de pasager

 

 

 

--- Mesaj completat în 06 Feb 2008 17:24 -------------

Tot respectul pentru initiativa, itinerariul ales e superb! Problema e ca ritmul stabilit este pentru un lup singuratic, oricine ar merge cu pasager(ă) nu ar putea face mai mult de maxim 400-500km/zi la modul ideal.

Sper ca timpul si banii sa nu iti fie piedica si sa ne delectezi cu fotografii deosebite. Chiar, in ritmul impus mai ai timp sa descaleci sa faci vreo poza? :D

 

PS: unde anume este acel viaduct?

 

 

sal

 

nici nu concep ideea de pasager nici pt mine nici pt cei care vor sa vina

motociclismul este prina natura lui un sport pt o persoana PILOTUL

cat de bun si "coios" ai fi e pacat ca stai cu inca 50-60 de kg in spate pe alpi

e frumos la un drum de 100 - 200 de km la 10000 e deja mult prea solicitant pt pilot si pasager

cine vrea sa vada lumea cu familia si/sau "iubita" sa mearga cu masina

din ce vad prin poze ai cam in multe pasagera

foarte frumos si de admirat insa sincer acum exact cum si tu spui deja la 400 - 500 de km e prea mult

 

in unele zone si portiuni nu vor fi decat 300 km

deja am inceput sa intru mai adanc in problema si sa vad traseul la nivel de poza pe google si caut drumuri cat mai pe langa mare

 

autostrazile vor fi folosite mai mult in

 

ungaria

austria pana in salzburg

italia pana la genova

spania - gibraltar-madrid

franta - paris

 

 

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Cunosc foarte bine acest traseu, pana intr-un punct - Marseille. L-am facut de cateva ori cu masina. Recomandarea mea este sa faci la plecare, urmatorul traseu, pt. a putea sa-ti atingi si telul si sa te incadrezi in timp fara sa pierzi frumusetea locurilor vizitate:

 

 

Bucuresti - Arad - Budapesta. Aici iti recomand sa dormi pe autostrada la Hotel "Etap", unde cazarea costa 25 euro camera cu 3 paturi.

Ziua 2 - Budapesta - Wiena - Graz - Venetia - Milano. Aici la fel, dormi pe autostrada la un lant hotelier ieftin: Etap, Formula 1, etc.

Ziua 3 - Milano - Monaco - Nice - Caness - Marseille - Barcelona.

A patra zi ajungi in Gibraltar. Recomand acest drum in forja(130-150 km/ora), deoarece este in totalitate pe autostrazi(exceptie Romania) ajungi la tinta propusa unde ar trebui sa stai cel putin 2-3 zile, pt. odihna trupului si a sufletului. In Paris nu ai ce cauta daca nu ai cel putin 2-3 zile pe care sa le pierzi acolo. Pentru orice obiectiv turistic stai la cozi de 1-2 ore iar noaptea nu poti dormi datorita tentatiilor.

In schimb, drumul de intoarcere, iti recomand sa-l faci linistit pe drumurile de pe coasta, "pe bordul marii", cum zic francezi, si sa te opresti peste tot unde simti nevoia. Toata coasta, cel putin cea pe care eu o cunosc ca in palma (Marsillia-Monaco), este plina de campinguri, in care poti dormii civilizat la preturi decente in perioada care ai ales-o, in rulote cu tv, aer conditionat. Nu rata la intoarcere: Barcelona, Marsillia (aici, in apropierea consulatului Roman, exista o straduta cu vreo 50 magazine, pe profil moto, unde gasesti tot timpul anului oferte exceptionale la echipament), Saint-Tropez, Cannes, Antibes, un oras superb, cu tot cu imprejurimi:Cap d'Antibes si al sau hotel fitos - Hotel du'CAP (imediat langa este si Muzeul Napoleon), Juan les Pines. Nice, St.-Jean-Cap Ferrat (au o gradina zoologica superba), Monaco cu al sau Monte Carlo absolut fantastic, San Remo, Milano, VENETIA, etc.

De asemenea iti recomand la intoarcere, pe indelete sa vi pe coasta Croatiei.

Pt. documentare foloseste cu incredere www.viamichelin.com Este foarte exact, inclusiv in privinta costurilor.

De fapt asta e traseul pe care intentionez sa-l fac cam in aceiasi perioada impreuna cu sotia mea: sfarsitul lui Mai si inceputul lui Iunie, asa ca e posibil sa ne vedem pe drum. :D

Succes!

 

 

 

 

--------------------

 

Viteza ucide!

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Cunosc foarte bine acest traseu, pana intr-un punct - Marseille. L-am facut de cateva ori cu masina. Recomandarea mea este sa faci la plecare, urmatorul traseu, pt. a putea sa-ti atingi si telul si sa te incadrezi in timp fara sa pierzi frumusetea locurilor vizitate:

Bucuresti - Arad - Budapesta. Aici iti recomand sa dormi pe autostrada la Hotel "Etap", unde cazarea costa 25 euro camera cu 3 paturi.

Ziua 2 - Budapesta - Wiena - Graz - Venetia - Milano. Aici la fel, dormi pe autostrada la un lant hotelier ieftin: Etap, Formula 1, etc.

Ziua 3 - Milano - Monaco - Nice - Caness - Marseille - Barcelona.

A patra zi ajungi in Gibraltar. Recomand acest drum in forja(130-150 km/ora), deoarece este in totalitate pe autostrazi(exceptie Romania) ajungi la tinta propusa unde ar trebui sa stai cel putin 2-3 zile, pt. odihna trupului si a sufletului. In Paris nu ai ce cauta daca nu ai cel putin 2-3 zile pe care sa le pierzi acolo. Pentru orice obiectiv turistic stai la cozi de 1-2 ore iar noaptea nu poti dormi datorita tentatiilor.

In schimb, drumul de intoarcere, iti recomand sa-l faci linistit pe drumurile de pe coasta, "pe bordul marii", cum zic francezi, si sa te opresti peste tot unde simti nevoia. Toata coasta, cel putin cea pe care eu o cunosc ca in palma (Marsillia-Monaco), este plina de campinguri, in care poti dormii civilizat la preturi decente in perioada care ai ales-o, in rulote cu tv, aer conditionat. Nu rata la intoarcere: Barcelona, Marsillia (aici, in apropierea consulatului Roman, exista o straduta cu vreo 50 magazine, pe profil moto, unde gasesti tot timpul anului oferte exceptionale la echipament), Saint-Tropez, Cannes, Antibes, un oras superb, cu tot cu imprejurimi:Cap d'Antibes si al sau hotel fitos - Hotel du'CAP (imediat langa este si Muzeul Napoleon), Juan les Pines. Nice, St.-Jean-Cap Ferrat (au o gradina zoologica superba), Monaco cu al sau Monte Carlo absolut fantastic, San Remo, Milano, VENETIA, etc.

De asemenea iti recomand la intoarcere, pe indelete sa vi pe coasta Croatiei.

Pt. documentare foloseste cu incredere www.viamichelin.com Este foarte exact, inclusiv in privinta costurilor.

De fapt asta e traseul pe care intentionez sa-l fac cam in aceiasi perioada impreuna cu sotia mea: sfarsitul lui Mai si inceputul lui Iunie, asa ca e posibil sa ne vedem pe drum. :D

Succes!

--------------------

 

Viteza ucide!

 

sal

merci de ponturi

insa dupa cum ai vazut

intentionez ca la dus sa fac coasta

iar la intoarcere sa vin pe nord pana in berlin

nu ma grabesc spre gibraltar

si sunt mai incantat sa vad structuri gen viaductul decat orasele

voi sta cam la 20 - 30 km de oras la penisiuni unde sa pot baga si moto ok

prefer zonele retrase decat nebunia oraselor

incerc sa fixez cateva puncte in fiecare oras mare pe care sa le vad

 

asa cum ama mai spus prefer sa fac autostrazile din nord pe madric -paris - f/m - berlin

poate mai discutam

seara buna

 

 

--- Mesaj completat în 12 Feb 2008 17:34 -------------
grafic pe zile

km

si locatii aprox de cazare

 

 

data plecare km sosire ore "pilotat via

24/05/2008bucuresti 642 szeghet 11 v.oltului,sibiu, arad, mako

25/05/2008szeghet 814 zell an see 8 budapesta, viena, linz, salzburg

26/05/2008zell an see 200 cortina d'ampezzo 8 traseu pe grossalokner leinz candido

27/05/2008cortina d'ampezzo 252 venetia 8 valiada agordine trevisto prin dolomiti

28/05/2008venetia 403 genova 5 cat mai scurt pe autostrada

29/05/2008genova 300 nice 8 cat mai pe coasta SP1

30/05/2008nice 260 col du galibier 8 si retur nice

31/05/2008nice 300 marsilia 8 saint tropez toulon

1/6/2008 marsilia 200 montpelie 5 parc naturel

2/6/2008 montpelinier335 barcelona 4

3/6/2008 barcelona 650 cartagena 6

4/6/2008 cartagena 550 malaga 7

5/6/2008 malaga 750 madrid 8 prin gibraltar

6/6/2008 madrid 700 toulouse 9

7/6/2008 toulouse 700 paris 9 viduct millau

8/6/2008 paris 600 f/m 7

9/6/2008 f/m 600 berlin 7

10/6/2008 berlin 400 praga 5

11/6/2008 praga 550 balaton 8

12/6/2008 balaton 1000 bucuresti 14

10206

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...